ZŤP - výhody a nevýhody

9. feb 2023

Ahoj , prosím sú nejaké nevýhody ZŤP ?

vulka
9. feb 2023

Že máš zdravie na ho....

deti95060810
9. feb 2023

to myslíš parkovací preukaz alebo a čo ide...

autor
9. feb 2023

Z úradu práce

alenah31
9. feb 2023

nevýhody v súvislosti s čím?? Ak máš ZŤP už si znevýhodnená/ý a to zdravotne. V ostatnom by ti preukaz ZŤP mal pomôcť a nie ťa znevýhodniť (parkovanie, práca, dokonca vstupné ...atď).

savmebej
9. feb 2023

nie

martinp288
9. feb 2023

Pokles schopnosti pracovať. Čiže robíš na polovičný úväzok. Dôchodok, ktorý budeš poberať nieje žiadna sláva a často nenahradí výpadok príjmu. V závislosti od diagnózy každý rok posudkové hodnotenia ohľadom predĺženia zťp.

kvetinka75
9. feb 2023

@martinp288 pokles pracovnej schopnosti záleží na samotnom človeku a dg a nie na ZŤP. Ten sa dáva na základe diagnozy. Ak niekto vládze, môže pracovať aj 12tky. Poznám ľudí ktorí normálne pracujú a majú nevyliečiteľné diagnozy. Status ZŤP im v tom nebráni. Nevýhodu by som videla skôr v predsudkoch u niektorých ľudí, ktorí si myslia, že keď má niekto nejakú dg. tak už nie je plnohodnotný zamestnanec a nebude poriadne pracovať

vulka
9. feb 2023

@martinp288 Nestraš. Kľudne môže robiť na plný úväzok. Záleží len od typu zdravotného postihnutia a od typu práce. A má menšie odvody. A ani na tú posudkovú nemusí vždy chodiť každoročne. Často je to interval cca 5 rokov. A ak predtým pracovala a dobre zarábala, tak aj ten dôchodok jej umožní žiť.

loginexistuje
9. feb 2023

@martinp288 mam ZTPS a robim na plny pracovny uvazok ale teda nie manualnu pracu

martinp288
9. feb 2023

@kvetinka75 @vulka @loginexistuje Píšem to na základe skúseností, ktoré mám z okolia. Priateľka je zťp a povolená práca iba na polovičný úväzok + pravidelné každoročné prehodnotenie zdravotného stavu, ktorý sa nezlepší, nakoľko pri jej diagnóze je to neliečiteľné. Takže neviem čo sledujú tým že tam musí každý rok a poviem vám, že má z toho stres a nič viac. Ale hej máte pravdu. Záleží aj od charakteru práce, či to zvládne na Full time, alebo part time.

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mamamasama
9. feb 2023

Neviem ake vyhody ma ZŤP 🤦🏻‍♀️

savmebej
9. feb 2023

@martinp288 nepises spravne, ztp a invalidny dochodok su dve odlisne veci

savmebej
9. feb 2023

@martinp288 nerad ked nevies, splietas dve veci

savmebej
9. feb 2023

ak chces poziadat o inval. dochodok, tak urob este teraz, kym si este nepracovala, je to invalidita z mladosti, ak ztp nemas z toho nevyhody, budes mat karticku a ohladom toho si vygoogli co sa vtedy odpusta ake poplatky

loginexistuje
9. feb 2023

@martinp288 jasne ja mam ZTP S a ID 65% (nad 70% je uz plny) ako pracovat sa kludne moze aj na plny uvazok ak to clovek zvlada
ja som bola workoholik a teraz pracujem na plny uvazok ale normalnym tempom takze preto sa mi to da
nevyhody su skor v om ze mas zdravotne obmedzenia ze nezvladnes to co predtym ale tak to uz musime prijat ono velmi zavisi aj od choroby a jej stadia a toho ako si tonclovek pripusta
kontroly zavisia od diagnozy a stavu ja mam prvu kontrolu po dvoch rokoch pre ID pre ZTPS mi dali bez kontroly

zobaka
9. feb 2023

najskor pockaj, ci ti ho vobec priznaju, parkovacie miesto a mhd, vlaky zdarma, neviem co vsetko to este zahrna

andrejka1974
9. feb 2023

@martinp288 keď si ztp môžeš pracovať normálne pokiaľ ti to zdravotný stav dovolí ,ztp máš keď tak zadarmo MHD občas nejaká zľava v zoo ,smeti v obci a ak sa zamestnas zamestnávateľ má za teba zľavu na odvodoch

petedea
13. feb 2023

@martinp288 Co sleduju tym, ze ju kazdy rok prehodnocuju, aj napriek nevyliecitelnej diagnoze?
Vsak to hovori same za seba.
Neverila by si, aki su posudkovi lekari tupi.

martaina
17. feb 2023

Mam ZTP, ale nemam narok na bezplatne parkovanie. To asi zalezi od diagnozy. Vyhody: neplatim koncesie - teda ak sa este platia, zlavnene vstupy v kine, divadlach, zoo, aquaparky... aj ked niektore su viac ako symbolicke. Lacnejsie cestovanie vlakom, busmi. A poistovna mi posiela doplatok za lieky, ked presiahnem nejaku sumu.

martaina
17. feb 2023

A este polovicne zdravotne odvody pre mna aj zamestnavatela. A fungujem normalne. Nerobim fyzicky.