Ako vám prišli na mononukleózu?

marietuska
3. mar 2017

ahojte,zeny
mali ste mononukleozu ?ako vam na to prisli? odkial ste ju chytili?

obvodna doktorka mi dala konence robit testy nejaké na nu,ci co, nejaku serologiu, neviem,co to je,som laik, , ci som ju nahodou v minulosti neprekonala. nemysli si,ale ze ju mam aktivnu teraz....
teraz som sice chora, momentálne,ze ma pobolievaju uzliny, svaly, klby, mam horucku 37,5 (neustále-3. tyzden) a ona nevie,co so mnou, pred dvoma tyzdnami som mala zapal hrdla, nosohltana, nadchu, a 37,5 teplotu, celkovu slabost,liecla som sa domacky, som proti ATB, mala som afty v ustach, a tak, mudr skonstatovala,ze sa jedna o obcajny virus, ze to samo prejde,ked si dam brufen, nepreslo, odoslala ma na na orl,kde nezistiil lekár nic, ze zacervenane hrdlo, zobrala krv, (bez znamok zapalu!) vsetko ok v nej, na serologiu cakam,aj na vytery z krku, ale vraj nepredpoklada,ze je to bakteriálne, potom ma poslala na RTG (na snimky cakame do utorka), moemtnálne mi je velmi nanic,som slaba, malatna, potim sa, mam teplotu 37,4 (neklesa ani po paralene),vraj nemam s tym nic orbit, len vitaminy si davat a lezat, mam z toho nervy uz,co to je sakra lebo takto som na tom este nebola,ze by mi nechcla klesnut.
Asi rokov mavam vecne problémy, infekty, zapaly, moc. mechura, oka, zubov, hrdla, nosa, usi, anginy, a kadeco.....preto zhodnotila,ze asi nieco sa zanedbalo, a ze som mozno prekonala mononukleozu, vydesilo ma to, neviem,co s tym...a ani lekárka nevie,co s tym, cakame na vysledky,ale zaujímalo by ma, vsetko ohladom tej mononukleozy prekonanej...( v krvi sa mi nasla pritomnost prekonane EBV virusu,ale z toho alergologicka povedala,ze to neni nic vazne,ze to ma kazdy, ze to znaci iba o prekonanej nejakej infekcii,tak neviem, ze to je klasicky virus,)
ja vlastne nemam ani paru,co je ten ebv, co je mononukleoza,ako vznika,na nete pisu metuce strasne veci, lekárka mlci,ze pockame na vysledky,ale ja neviem,co s tym...bojím s avelmi..( rakovinu akutnu vraj vylucila,ze to by bolo CRP vysoke aj biele krvinky, krvny obraz mam OK uplne ),ako batola..pritom uz tretí tyzden trpim na zvysenu teplotu, a slabost najma..hrdlo uz je OK relatívne..

viete mi prosím poradiť niečo?zazili ste to uz ??strasne mam obavy. ldune aj IP

dakujem

spinoza
4. mar 2017

ahoj, mne bolo presne tak isto ako tebe a zistili mi cytomegalovirus a z neho nasledne mononukleozu, urcite sa treba nechat vysetrit na infekcnom na ten cytomegalovirus

papulienka777
4. mar 2017

@marietuska hľadala som a našla som toto

Lieky proti vírusom
Liečba vírusových ochorení je problematická. Proti niektorým z týchto ochorení je k dispozícii účinná vakcína, proti niektorým vírusom boli vyvinuté liečivá špecificky blokujúce niektorý vírusový enzým, tzv. virostatiká. Virostatiká pôsobia tak, že sa snažia obmedziť množenie vírusu v hostiteľskej bunke. To je možné len do určitej miery.
Virostatiká sú veľmi drahé, a preto sa používajú len pri systémových vírusových infekciách (postihujúcich celé telo a viac orgánov). Liečia sa len príznaky choroby (lieky na zníženie teploty, bolesti, lieky proti nádche a kašľu atď.). Na vírusové ochorenia však nemá najmenší vplyv liečba antibiotikami, hoci sú často pri vírusových ochoreniach chybne nasadzované. Ich nadmerné užívanie má naopak negatívny účinok na vytváranie odolných kmeňov baktérií.

Medzi najvýznamnejšie vírusové ochorenia človeka patrí:
chrípka,
prechladnutie, nádcha, katar či zápal horných ciest dýchacích,
opary (herpes vírus),
rubeola,
osýpky,
obrna,
mumps,
vírusový zápal pečene, hepatitída, ľudovo "žltačka",
papilomavírusy, spôsobujúce bradavice a rakovinu krčka maternice,
besnota,
HIV (môže, a nemusí viesť k AIDS),
pravé kiahne (variola vírus),
plané kiahne (herpes vírus),
pásový opar,
infekčná mononukleóza,
EB viróza (vírus Epsteina-Barrovej),
kliešťová encefalitída,
SARS ("vtáčia chrípka"),
gastroenteritída ("črevná chrípka").

Čo som čítala tak priesvitný hustý hlien značí že je v tele nejaký vírus. Asi ti ostáva len zvýšiť imunitu a jesť veľa ovocia a hlavne zeleniny.

oli18
4. mar 2017

Pri výteroch z hrdla a nosa platí, že sa robia na neumyté zuby a pred tým sa nemá ani piť. Preto si vypýtajte paličky domov a urobte si to samé ráno doma a odneste späť do ambulancie, alebo rovno do labáku. Len tak môže byť nález objektívny. Rovnako to je so sputom, z ktorého sa tiež dá veľa zistiť.

petronelka77
4. mar 2017

@marietuska Ja som ju prekonala v 15-tke, takze z bozkavania som ju na 100% nemala(chalana som nemala)😉 Mala som priznaky ako pri angine. Bolesti hrdla, zvacsene lymfaticke uzliny, vysoka teplota, unava. Lekar to aj liecil ako anginu, nasadil atb, dvoje nezabrali, nasadil ampycilin a to bol takmer moj koniec. Dostala som na ne silnu alergiu, cela som sa vysypala, opuchla, teplota neklesala. Skoncila som na infekcnom na Kramaroch v Ba, na 3 tyzdne, kde ma davali dokopy. Rok som mala prisnu dietu, zakaz telocviku. Imunitu mam rozhadzanu dozivotne, zostala som alergicka na vsetky atb. Takze u mna tazky priebeh. Mam 7 rocneho synceka a z vysledkov krvi sme zistili, ze prekonal mononukleozu. Ani nevieme kedy. Takze u kazdeho inak.

zenazaba
4. mar 2017

@marietuska EBV je virus mononukleozy... este existuje CMV a ine.. mononukleoza sa zistuje serologicky.

1988majka
4. mar 2017

Treba ist na infekcne..pravdepodobne to nebude suvisiet s prekonanim EBV / len nepriamo tym ze bola oslabena imunita/ ale bolo by potrebne sirsie spektrum vysetreni na infektologii hlavne virusy a bakterie. Okrem ineho urcite na boreliozu ..

1988majka
4. mar 2017

Este u obvodnej resp ORL ti mozu z krvi vysetrit ASLO kvoli streptokokovej infekcii a jej nasledkom ... ak na infekcnom nic nevyjde este by som sla na reumatologiu.

marietuska
autor
4. mar 2017

v prvom rade dakujem baby za reakcie,pomahaju mi v tomto boji..

@1988majka ASLO mam uplne v poriadku, ziadny vykyv, norma,standard.
na infekcnom musi nieco vyjst,len doteraz enchpaem,preco ma tam neposlali, ja som ani netusila,ze take odd. existuje,a robia tam testy na virusy,to mi mala povedat moja obvodna,ale asi sa na mna vykaslala :( ako vidim..
boreliozu mi robili z krvi- tiez negativne, robili j chlamydie, a tak,vse negativne.

@zenazaba EBV je IBA mononukleoza ? Nic ine ziadny iny virus ?lebo to vraj mam v krvi dokaz,ze som ju prekonala,povedala aalergologicka,ale dalej sa tym vobec nezaoberala.a povedala, iba ze " prekonali ste ebv virus v minulosti",toto povedala a sla dalej,ani neriešila,ze co a ako,ja som vtedy netusila ani ,co to je.... CMV je čo,prosím ťa ?

@papulienka777 ja mam hlien, ciry, priesvitny, a malo, ako voda, nieco take..
z tých virusov -ktore si napísala- ani jeden mi nenapada,ze by som mohla mat, po nazve poznam,viem,co ich cca sposobuje,ale neviem..

papulienka777
5. mar 2017

@marietuska

Tak vidis hlavne nestresuj mozno to mas prave z toho ze sa tym tak zaoberas... Psychika tiez robit svoje... Pockaj na to co ti povie z tych vysledkov na ktore cakas, mna uz napadla len stitna zlaza, zapal v tele take nieco sposobuje, cvaknuty nerv...

marietuska
autor
5. mar 2017

@papulienka777 stres urcite nie 🙂 kedysi som mala neinaksie stresove obdobie a bola som v pohode 🙂 bez teplot a bez tohto...
stitna to neni, vysetrena som bola na nu az v lubochni.

papulienka777
5. mar 2017

Nie vsetko sa musi prejavit hned... Tak potom neviem, hlavne sa daj cim skor dokopy 🙂 a daj vediet ako si dopadla s tymi vysetreniami 🙂

yukki
5. mar 2017

Zväčšené uzliny, bolesť pod pravým reberným oblúkom, únava, malátnosť. Odberom krvi sa potvrdila mononukleóza.

marietuska
autor
5. mar 2017

uricte dm vsetkym vediet ..nebojte sa 🙂

malabiba
6. mar 2017

@marietuska ebv je epstein- barrovej hodnota protilatok proti mononukleoze, ak si ju prekonala, mas hodnotu vyssiu ako zdravy clovek...kazdy toto ochorenie znasa inak, niekto ani netusi, iny velmi tazko, dalsi je roky chronicky unaveny, v krajnom pripade sposobi smrt...ale zvysene EBV protilatky maju vsetci, vo ju prekonali

malabiba
6. mar 2017

CMV je skratka pre cytomegalovirus, porad sa cim skor s lekarkou a pytaj sa

marietuska
autor
6. mar 2017

@malabiba ja mam hodnotu 1,15 dnes mi dosli vylsedky, a ma to byt hodnota protilatok do 1....takze neviem co to znamena, lekárka povedala,ze to vobec nemusi byt tak,ze som ju mala :(
cize ebv je urcite mononukleoza, ano?správne chapem? a ked to mam vyssie,tak som ju prekonala.....kedy je akutna,pri akých hodnotách ?

1988majka
7. mar 2017

Mononukleozu sposobuje viacero virusov a iba jeden z nich / najcastejsi/ je EBV. Tebe robili specificke protilatky proti EBV a to protilatky IgM a IgG. Hodnoty si presne nepamatam ale ten vysledok 1,15 je hodnota medzi normou a akutnou infekciou tzv. seda zona. Cize ako prekonana infekcia. Virus v bunkach pretrvava cely zivot aj ked uz nieje akutna infekcia. Pri akutnej infekcii by boli ,,titre,, vysoke a aj by sa to prejavilo v krvnom obraze a velmi pravdepodobne aj imunoalergologickych vyštreniach. Takze treba patrat dalej.

anonymka11
7. mar 2017

Prosim vas a mononukleoza ma aj nejake nasledky je to vazne ochorenie alebo sa da lahko prekonat?

uzanka16
7. mar 2017

Mne ju zistili az po prekonani po 6 mesiacoch,uplne rovnake prejavy ako pri angine,bolest strasna hrdla pri prehltani,len to dlhsie trvalo kym som sa vyliecila- doktorka nato neprisla ze mam mononukleozu stale ze anginu,len neskor som dostala 3x zachvaty tak ma neurologicka poslala na magneticku rezonanciu,tam nasli 5 cm pasik na mozgu s ktorym sa ziadny lekari v zivote nestretli,zasah do mozgu som im nedovolila tak ma posielali na vysetrenia z coho to je,bola som na infekcom zobrali krv a mi zahlasili ze som prekonala nedavno mononukleozu a jej nasledok ze zasiahla mozog a z toho mam pasik.uz ho mam 10 rokov a nezmizol,kamoska mala tiez mononukleozu neprisli na nu a odniesli si to klby.podla mna by mali lekari hned spravit dake vysetrenie ked je anfina ci je to istotne ona a nie mononukleozu nukleoza aby sa to riadne preliecilo

malabiba
7. mar 2017

každý toto ochorenie znáša inak - niekto o nej nevie a prekonal ju, ďalší má problémy s imunitou a únavou, pri ochorení majú niektorý opuch tváre, uzlín, zväčšené vnútorné orgány, zvýšenú teplotu...je to vážne ochorenie a veľmi individuálne...ak má ťažší priebeh, musí pacient dodržiavať prísnu diétu, dopĺňať látky podporujúce imunitu, dlhodobá PN, obmedziť pohyb kvôli riziku poškodenia napr. zväčšenej slezine....ale prípad od prípadu treba riešiť s lekárom

uzanka16
7. mar 2017

@anonymka11 ked sa neprelieci vie zanechat nasledky,mne urobila pekny pasik na mozgu ktory mam do teraz,kamoske si to odniesli klby a na infekcnom mi povedali ze niektory ludia dopadbu aj horsie odnesie si to pecen,srdce atd.moze a nemusi zalezi aky silny organizmus ale ak sa hned na nu pride a nasadi sa riadna liecba nemali by byt nasledky lebo sa daju presbe lieky na nu aby zmizla klasicke ATB na anginu na nu riadne nezaberaju a uplne ju neznicia.Koluje v tele,tak mi to aspon lekarka vysvetlila.

malabiba
7. mar 2017

lieky na mononukleózu neexistujú, užívajú sa iba látky na podporu funkcie pečene, imunity, oddychový režim...môj syn rok v škole necvičil, jedol iba nemastné jedlá, bez konzervantov, pil čaje na prečistenie pečene...dnes nemá trvalé následky, ale jemu ochorenie diagnostikovali hneď, pretože sme mali šťastie na lekára na pohotovosti, okamžite ho hospitalizovali a hneď nabehol na kľudový režim a diétu..skôr si myslím, že zanechá následky zanedbanie liečby, čiže záťaž pri ochorení

uzanka16
7. mar 2017

@malabiba tak to super lekar ze nato prisiel hned,klobuk dolu

malabiba
7. mar 2017

@uzanka16 večer mal teplotu a zapálené hrdlo, ráno sme išli k detskej lekárke, dala mu bežné lieky, večer znova na pohotovosť - mal opuch očí, mysleli sme, že nejaká alergia...ale pohotovostný lekár ho hneď večer poslal na infekčné oddelenie, ráno v nemocnici na sono orgánov a odbery krvi, ešte pred výsledkami mu nasadili diétu a kľud, ktoré sme dodržiavali najbližší rok a celá rodina sa začala zdravie stravovať

owecka
7. mar 2017

pokiaľ viem, na mononukleozu neexistuju žiadne ATB. Ja som ju prekonala tiež pred dvomi rokmi. A zanechalo to na mne následky na imunite plus si to odniesli kĺby a bola som vyradená zo života asi tak na 3 mesiace - len som vkuse spala, prísna diéta. Dodnem mám zväčšenú pravú uzlinu na krku a keď som v záťaži tak sa hneď vyčerpám a uzlina bolí. :-/
Veľa šťastia pri liečbe

88patka88
7. mar 2017

@marietuska mne tiež zistili ,e som mononukleozu prekonala ale kedy netuším tiež som mala tvoje príznaky nakoniec z toho boli pľúcne chlamýdie obidva helikobakteri a klebsiela nazbierala som si za tie roky v nemocnici :-/ 4 antibiotiká v priebehu mesiaca je mi omnoho lepšie uzliny zmizli teplota takisto tiež som mala každý deň zvýšenú aj keď nie som som uplne ok mám omnoho viac energie proste cítim sa zdravšie držím palce aby si to vyriešila čo najskôr viem ako sa cítiš

ruza88
7. mar 2017

Moja dcerka ju prekonala pred par rokmi.U nas to bolo tak,ze bola chora (anginu mala).po prelieceni sa jej zdurili lymfaticke uzliny (4.5*5cm) co bolo viditelne.Hospitalizovali ju kde pri prijmne po hmate zistili aj zvacsenu pecen.Isli sme na sono krku a brucha.Hrdlo mala cele posiate zdurenimi uzlinami a pri sone bola pecen zvacsena ale slezina bola ok....ostali sme par dni lezat.Doktor nam vtedy povedal ze prekonala mononukleozu (ludovo povedane choroba z bozkavania)

1988majka
7. mar 2017

Niekto ani nevie o tom ze mononukleozu mal a pre napr. transplantovaneho alebo onkologickeho pacienta moze byt naopak tato infekcia smrtelna. ale typicky priebeh ako popisane vyssie- zdurene uzliny bolest hrdla zle pecenove testy. liecba je kludovy rezim setriaca strava a pripadne podpora imunity a pecenovych funkcii. toto je virus a ATB sa virusove ochorenia neliecia. avsak ako som hovorila ked nie su jasne pozitivne vysledky / co vyzera podla tvojich slov ze nie su/ treba hladat inu pricinu tvojich akutnych aktualnych tazkosti.

marietuska
autor
7. mar 2017

uz je to asi jedno, vyslo mi z testov, ze som ju prekonaal kedysi,mam zvysene hodnoty EBV v krvi...a antigenov..cize prekonana,ale vtedy nevedeli,ze ju mam, teraz asi sa mi vracia ako bumerangv podobe zlej imunity,a infekcii castých,ale to lekári nevedi posudit,idem este na infekcne koncom týždna

helen4
8. mar 2017

@marietuska ahoj a na chlamydie ti testy robili?