Bolesti sakroiliakálneho kĺbu

gabika4
3. mar 2020

Ahojte, nejako sa neviem nakopnúť riešiť bolesti sakroiliakalneho klbu. Nemám nič diagnostikované, avšak už mám roky bolesti a všetko sedí práve na tieto kĺby :( kvôli nim som odkladala tehotenstvo, keď som už bola tehotná, bolo to peklo, od 5. mesiaca som musela viacmenej ležať, nedalo sa to vydržať a počas neho sa pridružili aj bolesti rozkroku, ktoré doteraz (takmer 2 roky po pôrode) nevymizli :( Máte niektorá problémy s tými kĺbami? Podarilo sa ich odstrániť natrvalo a čo vám pomohlo? Plánujeme druhé bábo, no neviem si predstaviť s dennodennými bolesťami a problémami byť tehotná a ešte k tomu starať sa o naše neposedné dieťa :( Dosť sa bojím opäť lekárov riešiť, doteraz mi nejako to nevedeli diagnostikovať, pol roka ma posielali hore dole, až som sa na to vykašľala, ale bolesti sú horšie a horšie :(

eliska13
3. mar 2020

@gabika4 ja to mám, ale stabilizované.Zacni u neurológa pošle Ta na MRI.Pomoze len cvičenie, naťahovanie najlepšie SM systém.Ja som ho mala vysunutý a ťahalo mi to do nohy a hlavy.Pokym ma zdiagnostikovali boli to mesiace.mozes zatiaľ vyskúšať masáže ja som tam mala až hrču ako som to mala postahovane.V nemocnici má naučili mobilizačné cbiky.a, keď ma to bolí viem si už sama pomoct.Ries to nech nemáš už aj degeneratívne zmeny.Praveze mne tehotenstvo pomohlo roztiahla sa mi panva a kĺb sadol na svoje miesto.Staci, že na jar viac bicyklujem či zlý pohyb ráno z postele a vráti sa to na par dní.vecer To môžem cviky poslat

gabika4
autor
3. mar 2020

@eliska13 robila som SM systém, pomáhal mi, no začala som mať bolesti brucha...mysleli si, že to je pruh, nakoniec po druhej operácii mi vyoperovali lipom, bolesti sa stratili, ale ak napínam brucho alebo mám zlé nohavice, ktoré ma tlačia, tak ma to tam reže :( ...mne po pôrode prestali bolesti asi na týždeň úplne, až som nechápala, skoro som uverila na zázraky :D ale vrátilo sa to neskôr opäť :/ ľavý ma bolí neustále, pravý len semtam po veľkej záťaži....inak to nerieši ortopéd? ...ešte som sa chcela spýtať, kvôli tomu kĺbu ste boli v tehotenstve viac sledovanám, prípadne vám odporúčali cisársky rez alebo mali ste nejaké komplikácie??? nepoznám nikoho, kto má podobné problémy, preto sa vypytujem ako malé decko...

0silvia0
3. mar 2020

@eliska13 prosím, môžeš poslať cviky aj mne?
@gabika4 aké bolesti v rozkroku máš? Myslíš v panve?

simca06022011
3. mar 2020

Smer reumatolog.

gabika4
autor
3. mar 2020

@0silvia0 áno v panve, v pošve tá kosť ma bolí, možno lonová kosť :( počas tehotenstva to začalo intenzívnejšie a bohužiaľ po pôrode to ostalo :( no nie je to až také hrozné, skôr tie bolesti kĺbov ma trápia, sú otravné, roky ich pociťujem, ale je to stále horšie a horšie :(

gabika4
autor
3. mar 2020

@simca06022011 určite to rieši reumatológ ? pasuje mi to skôr na neurológa či ortopéda...

eliska13
3. mar 2020

@gabika4 ono najlepšie je ísť k neurologovi a ten Ťa pošle na vyšetrenia a potom k rehabilitačnému doktorovi.U mňa to začalo tiež bruchom mysleli si, že slepe črevo, potom gynekológ hľadal chybu, ortopéd má poslal na RTG kázal mi predklonit sa a koniec.Ked ma to bolelo rok až som plakala, lebo som robila 12 h smeny a nevedela som sedieť čo mi to ťahalo do nohy konečne mi jeden lekár povedal, že mám kratšiu nohu o 1,5 cm z toho som mala aj závraty, sklopenu panvu a vysunutý kĺb.uz som bola za hypochondra, lebo 3 dní bolelo týždeň nie a stále dokola.Dostala som vložku do topánky, v nemocnici infúzie, lebo som tam mala hrču z toho ako som mala jednu stranu pretazenu z toho bolesti hlavy až na vracanie.Ale konečne som mala diagnózu a vedela čo mi je.Ono spánkom sa telo uvoľnilo kĺb sadol na miesto preto boli dni kedy bolelo a kedy nie.dnes už posielaju na MRI vtedy to bolo v pilenkach je to už 10 r.mne to vyžarovalo do brucha netušila som, že to môže ísť z krížov mňa neboleli kríže.uplne najjednoduchšie je si ľahnúť na tvrdú zem pokrc nohy v kolenách a silno stlac ľavú a pravú stranu zadku, ak cítiš bolesť bude to SI klb.
Ja, keď to mám zle počujem puknutie a je to v poriadku.Tym, že to máš už dlhodobo určite máš všetko postahovane.Ako prvé som dostala 10 infúzií a vtedy to povolilo.Tersz, keď sa mi vysunie je to o kúsok a viem si to sama napraviť.ja som v ľahu nemohla ani nohu zdvihnúť.ale robili mi aj na reumu odber, zápal všetko bolo v poriadku.Treba to uvoľniť a potom posilniť svaly brušne.A hlavne na nohách máme poskracovane svaly.Ja aj, keď som si ľahla som mala pocit akoby som pod krízami mala niečo vsunute a to tlačí.Strssne veľa ľudí má kratšiu nohu zo zlého držania tela z blokáda.cviky napíšem vecer

eliska13
3. mar 2020

@gabika4 mne na to nezabral ani liek.Okolo sú samé nervové zakoncenia.aj na trakcii som bola naťahovali ma.Ortopedicka mi povedala, ze som mladá, aby som mala také bolesti to bolo 0 bodov.Pre ňu bolo dôležité, že som sa zohla, predklonila a dostala som condrosulf😀 a, že sa nemám tak pozorovať.Boli dni kedy som nohou nevedela vykročiť na vyšší schodik.Rehabilitacny doktor hneď ako mi chytil panvu vedel o čo ide.Verim, že už pri dnešnej diagnostike to bude lepsie

gabika4
autor
3. mar 2020

@eliska13 akoby ste písali o mne, všetko čo píšete trápi mňa, akurát tú nohu nemám ani dlhšiu ani kratšiu...presne to, nemôžem si ľahnúť na rovnú zem, cítim čosi tam...taktiež v tom bruchu čosi cítim, aj keď mi dali preč lipóm...proste všetko, čo píšete pasuje na mňa :( momentálne som chorá, ale po chorobe idem to hneď riešiť, už ma to riadne štve...mne to začalo, keď som po výške nastúpila do práce...pracovala som v MŠ, vkuse zohnutá k deťom, najmä na úrovni tých kĺbov...najprv som cítila silný ťah, potom prišli bolesti kĺbov a potom toho brucha...bolo to strašné...najprv to bola krčná chrbtica, potom hrudná a nakoniec tieto kĺby...ale stále mi nevedeli na nič prísť, vždy to pripisovali krčnej, hrudnej a kostrči :(

gabika4
autor
3. mar 2020

@eliska13 zo mňa tiež robili hlupaňu, ktorá si bolesti namýšľa...ale už sa nedám odbiť, mám len 30 rokov a už minimálne 5 rokov bolesti, šľak ma ide z toho trafiť...

eliska13
3. mar 2020

@gabika4 to nemôžeš vedieť či ju nemáš náhodou kratšiu meral Ti ju niekto?aj tým, že sa stiahnu svaly šľachy porobila spazmy tá noha sa akokeby stiahne, lebo telo sa brani bolesti.Aj mne povedali, že to nemám od narodenia, ale zlým držaním a týmto blokom .treba dávať pozor na všetko ako sadas do auta, nezohynst sa v predklone nad vanou, nerobiť rotačné pohyby, že ležíš na zemi a nohy vybocis obe do ľava, prava...vtedy sa najviac námaha a posúva ten kĺb.

simca06022011
3. mar 2020

No určite som s tým išla rovno k reumatologovi...
Robila si zo mňa neurologicka dobrý deň, že čo ma môže bolieť, boli dní keď som zomierala keď som mala skočiť na pravú nohu, keď ma chytili obe tak len lieky 🙏 a reumatologicka ma hneď poslala na mr, rtg a odbery a bol z toho bechterev... Nemusí to byt samozrejme ako u mňa, ale ako alternatívu to daj do plánu... Ja som sa tam tiez nechytal, odporučila mi to sestrička u inej lekárky, lebo ona toto pozná 🤦‍♀️

gabika4
autor
3. mar 2020

@eliska13 práveže nikto mi nemeral...ale mojej mame prestala rásť noha v 13 rokoch a spustil sa rast až tuším o rok neskôr, ona 100 % má dlhšiu nohu ako druhú....ja o tom neviem, žeby som mala, ale je pravda, že chodím kolísavo odkedy mám problém s tými kĺbami :/

gabika4
autor
3. mar 2020

@simca06022011 no v prvom rade pôjdem za obvoďáčkou, ona je aj fyzio lekárka, tak ma asi bude vedieť naviesť....je pravda, že celé telo ma hnevá, teda chrbtica aj kĺby :( ale topka sú tieto sakroiliakalne kĺby...ostatné si viem poriešiť pravidelným cvičení, ale tieto kĺby nie a nie ustúpiť...

gabika4
autor
3. mar 2020

@simca06022011 mám pocit, že aj moja povaha sa zmenila, bola som stále veselá, aj keď detstvo bolo na prd..odkedy ma bolia tieto kĺby, som stále nahnevaná a niekedy v bolesti vybehnem na hocikoho, čo mi je strašne ľúto...no nemôžem ani poriadne športovať, milovala som beh, to neprichádza k úvahu...vyhýbam sa všetkému, pri čom sa vyskytujú rotačné pohyby či pohyby do strán...netancovala som už ani nepamätám, i keď na stoličku mám výjsť, tak 3x rozmýšľam ako, aby ma to veľmi nebolelo...lenže na dcérku som sama, keďže manžel pracuje a po večeroch rieši dom, ktorý plánujeme dokončiť do leta...dokonca i váhu som upravila či to nepomôže....pred pôrodom som mala 68 kg (165 cm)...po pôrode som mala 62, ale kojením som pribrala na 79,90 kg ...no za pol roka som schudla na 58, teraz síce mám 60 kg, ale už to ďalej nechcem pustiť...no nič nepomáha, mám pocit, že pri hocijakej váhe ma to bolelo rovnako :(

simca06022011
4. mar 2020

@gabika4 no vidíš, keď ta boli viac kĺbov tak to nebude kratšou nohou a pod... To nezabudni spomenút lekárke. Samozrejme ze pri bolesti kĺbu chodíš kolisavo a hľadáš spôsob ako nepohnúť nohou. Človek si hľadá spôsob a uľavove polohy... Čím skôr si to rieš, neviem na co roky čakáš... Bez liečby sa ten kĺb a aj druhy len opotrebovava a zhoršuje. Môže tam byt kadečo.. Treba ti mrko, skontrolovať kĺby, aj chrbticu... Rovno sa objednávaj. Ľahšie sa s tým žije ké dviec co ti je presne a podla toho sa zariadis... Napr. Ja viem ze nehybanie s kĺbmi mi urobí v konečnom dôsledku horšie, sú aktivity ktoré nemôžem robit aby sa mi kĺby nezapalili... A zlostna som aj ja a ešte aj unavena 😂 hlavne v dobe, keď ma všetko boli. Je to normálne, to zdravý človek nepochopí...

simca06022011
4. mar 2020

A inak v nemocke v lete bol chalan s mojou polovičkou a ten ledva chodil a mal Bolesti.. rtg ortopédi pozreli, ze všetko ok a primár Neurológie ich potom volal na koberček, lebo chalan mal bedrový kĺb rozpadnuty a rovno ho objednávali na výmenu... Čiže ani ty sa nedaj odbiť u lekára, keď vieš ze ta niečo boli... A chod ďalej.. Ja by som sa Tiež riadila neurologickou, že chrbát bolí každého, keby ma známa nepresvedčila ísť k lekárke ďalšej... Teraz už by som možno ledva chodila..

gabika4
autor
4. mar 2020

@simca06022011 práveže som riešila celú chrbticu, magnetickú rezonanciu mi robili tuším 3x za posledné roky a všetko bolo v poriadku, max. mi predpísali procedúry a zase dokola to isté...proste stále robia zo mňa blázna, tak som sa naučila žiť s bolesťou...i na operáciu brucha som bola 2x zbytočne :( nepočúvali ma v ničom...už lekárom neverím...ale fakt ma to už nebaví, hlavne, že sa musím stále obmedzovať ...inak písali ste niečo o cvičení, kde vás to naučili alebo kto vám dával tie cvičenia?

simca06022011
4. mar 2020

hmm aj tie SI zhyby ti MRkovali? je to zvlastne ze ti nic nenasli, nieco ta tam musi boliet...mne na inych klboch nenasli nic cez rtg, ale napr. clenok mi MRkovali, aj krize a chrbtica a vsade NIECO nasli.. minimalne nejake degenerativne zmeny... lebo nic nemoze boliet.. a v tvojom veku ak by si mala zle postavenie klbu/kratsiu/dlhsiu nohu alebo cokolvek, tak uz by nejaka zmena mala byt viditelna. Ja napr. nemam liecbu, mam len cvicenia a pohyb aby sa udrzala flexibilita chrbite a davam len ten flektor, a po tom, co viem co mi je, mi fakt staci skatula na pol rok a ked je najhorsie, tak potiahnem ten tyzden dva raz denne...ale to je vsetko. Okrem toho vela musim chodit, lebo mne potom "ťahá" celu nohu, bolia ma krize atd... Inak zhorsuje sa to zapalmi v malej panve atd... Ale tazko sa radi, ked nemas diagnozu :( Aby ti neurobilo nieco horsie. Bohuzial, malokomu zmiznu bolesti chrbta a klbov uplne, to mame na cely zivot...len treba to nejak stabiliozovat,aby bolo co najmenej tych bolavych dni.
Cviky mna ucili na rehabilitacii, ALE musim velke ale povedat, musela som si najst to co je pre mna naj, ked to potrebujem... lebo jeden fyzio ma ucil na fit lopte cviky, to mi neskutocne zle robilo ked sa na nej cvicilo po sediacky, bolesti som mala v kuse pri tom/po tom... a potom som bola este u jednej a ta mi dala zase ine... a teraz mam taku kombinaciu🙂 aj natahovacia joga (na youtube som ju nasla ako joga pred spanim/na dobru noc ci co...) mi robi dobre... ale fakt si musi clovek najst svoje. Mne robi dobre vsetko co mi tie klby natiahne, plus treba spevnovat svaly vraj, co mne sa nechce :D Mam obdobie ked ani plavanie mi nerobi dobre, a take kde v pohode... masaze si davam robit kazde dva tyzdne, bez toho by som zomrela takto na zaciatku roka (lebo uzavierky, som uctovnicka), zvysok roka som ok, lebo v podstate stale pochodujem. Ked mam bolesti dam si lieky a idem :D ALE ak by som mala zapal velky, mala by som lezat a klby nenamahat..
No drzim palce, nestracaj nadej, fakt ti treba len na poriadneho lekara natrafit, ja som tiez bola takato na nervy, ked som mala problemy s bolestami brucha skoro 4 roky a vsetci sa tvarili, ze nic.. tiez mi chceli vyberat vsetko mozne... na rehabilitacie ta vie poslat aj prakticky lekar a tam ta naucia co a ako...

eliska13
5. mar 2020

@gabika4
@0silvia0 baby neviem nájsť kde mám uložené tie cviky skúsim to popísať, keď je to nezrozumiteľné pýtajte sa
Ľahnúť na chrbát na zem, zohnúť koleno druhá noha vystretá, obopnut koleno rukami a celou silou tlačiť kolenom do dlane na 5-10 s zadržať dych a s výdychom si pritiahnuť koleno k brade.toto opakovať 5,6 x.Tymto sa uvoľňujú stiahnuté svaly okolo SI klbu, na zadnej strane nohy
Druhý je ľahnúť si na bok spodná noha vystreta, druhá zohnuta a preložená cez spodnú , takže koleno sa dotýka zeme rukou si chytíte panvu pri SI kĺbe zatlačte nádych zadržať dych na pár sekúnd a s výdychom budete tlačiť tú ruku s panvou dopredu k nohe.pri tomto cviku, aj mám kĺb vysunutý počujem puknutie a je to v poriadku.su to úplne jednoduché cviky, ale veľmi účinne hlavne ten prvý pekne uvoľní a časom zistíte, že nohu pritiahnete coraz viac k hrudi a brade.budem ešte hľadať tie videá a obrazky

macka111
26. dec 2020

@eliska13 prosím Ta prosím 🙏nevieš tie cviky poslať aj mne už som na mašľu s bolesťami a začalo to po intenzívnom bicyklovani už mesiac.... 😫😫😫

janulako
29. dec 2021

@simca06022011 asi je to už stará téma, ale ja mám očividne tiež problémy s SI klbmy, mňa však bolia oba, tiež veľmi kríze a okolie kostrče. No a najviac co ma trápi je bolesť podbruska... Resp. mala panva. Je to hrozne nepríjemné, preto keď vidím, že si napísala, že sa bolesti kĺbov zhoršujú pri zápaloch v malej panve, chcem sa opýtať aké zápaly to napríklad môžu byť? Lebo mňa to bolí z predu, zo zadu. Aktuálne beriem u ortopedicky injekcie milgama + Novalis od bolesti a tiež mi dala obstrek. Dnes som mala prvé 2 injekcie, mam ich vybrať po 10,tak som sama zvedavá ci mi to pomôže. Chcem sa opýtať či vás bolia klby napríklad aj v kľude, napríklad v noci?

veve77
21. mar 2023

@janulako ahoj, ako sú po čase na zom tvoje SI kĺby? Ďakujem

kristin07
21. mar 2023

Manžel má to isté, určite smer reumatológ. Môže ísť o Bechterevovú chorobu.

janulako
23. mar 2023

@veve77 ahoj , všetko ma prešlo ani neviem ako … ale asi po dvoch hospitalizaciach na neurologii .

katarinkacat
2. nov 2023

@janulako ako dlho si to mala vlastne inak polka vás tu podľa mňa má pudendalnu neuralgiu

katarinkacat
2. nov 2023

@gabika4 Gabi ako sa máš vyriešila si to?

jajavany
20. jan 2024

@eliska13 mohla by som poprosit tie cviky

jajavany
20. jan 2024

@eliska13 prosim.poslala by si .i tie cviky? Mam.bolesti uz pol roka , beham.hore dope.po rehabkach , tiez mam ppcit ze mam.jednu nohu kratsiu , aj panvu doboku..aj ked stojim citim ze nestojim rovnomerne nejde to... bolesti mam pri chodzi a uz neviem co s tym