Borelióza a antibiotiká Zinnat

zuzibed
12. júl 2020

Ahojte, dcere po kliestovi dali preventivne antibiotika Zinnat, ma niekto prosim rovnaku skusenost? Na ako dlho vam ich nasadili? Zistovala som, ze treba brat min. 4tyzdne, najlepsie 6-8t. aby sa borelioza preliecila - to je strasne dlha doba na antibiotika... Kliesta som jej vybrala 2 t dozadu a tento stvrtok mala v oblasti prisatia cerveny flak a vecer uz teploty.
Dakujem za prispevky.

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mogaa
12. júl 2020

@zuzibed no ak sa jej už vytvoril flak a má tepoty - kludne volaj doktorke či zatiaľ stačí Zinnat alebo urobí testy na boreliozu a nasadí niečo iné

mogaa
12. júl 2020

@zuzibed dokonca ak sa potvrdí bolerioza vás asi pošle aj na infekčné(teda môže vás poslať)

panelacikova
12. júl 2020

@zuzibed chúďatko :( ak bude brať ATB 2-3 týždne, to je fakt málo :( držím palce!

zuzibed
autor
12. júl 2020

@viestta boli sme hned vo stvrtok u dr tam jej vzali krv na testy ale to nemala este teplotu... az neskor pobede, tak som volala k dr a dala nam erecept na antib. ale nepovedala kolko budeme uzivat, zajtra budem znovu volat ma vysledky

zuzibed
autor
12. júl 2020

@mogaa no jej sa vytvoril flak 11 dni po vybrati ale v oblasti prisatia, tym, ze kliesta mala na nohe zo spodu prstov tak ten ,,terc,, som ani neidentifikovala... a v ten den pobede mala uz teploty, predtym rano dr vzala krv na testy, cakam na vysledok, a nasledne ked som volala ze ma teplotu dala antib. V tych testoch sa uz prejavi ten kliest? bojim sa aby to nevyslo falosne negativne a nenechala liecbu len na 14 dni

zuzibed
autor
12. júl 2020
mogaa
12. júl 2020

@zuzibed to pri palci? nie je to dobre vidieť...pozri si toto
https://www.imunovital.sk/odborne-clanky/lymska...
do 6týždňov môžu byť testy negatívne, takže zrejme aj tak potom budú testy opakovať
ale doktorka už podľa toho kruhu bude vedieť či to vyzerá ako borelioza alebo je to len zápal spôsobený kusancom

mogaa
12. júl 2020

@zuzibed z toho obrázku to vyzerá že má červené prsty, ono borelioza by mal byť červený kruh alebo kruh a smerom dovnútra by mal blednúť.....

mogaa
12. júl 2020

@zuzibed v tomto článku sú obrázky ako vyzerá ten flak
https://vysetrenie.zoznam.sk/cl/1000649/1794041...

panelacikova
12. júl 2020

@mogaa ale veď na to, aby dostal boreliozu, nemusí mať vôbec žiaden fľak...

lovelizoe
12. júl 2020

Moja dcéra mala boreliozu ako trojročná, brala ATB dvojkombinaciu 60dni.

zuzibed
autor
12. júl 2020

@mogaa dakujem za info, ona toho kliesta mala medzi druhym a tretim prstom zospodu, ved to, ze nie je to klasicke boreliozove nam povedala dr ze 90% je ten tercik ale moze sa stat ze to bude nakoniec Bor. tipovala aj moznu pliesen ale to pochybujem a uz to zacervenanie zmizlo... ved toto ze som v takej situacii ze sa velmi bojim aby to nebola B kedze sa do tych 14 dni spravil flak a spolu s jeho vzniknutim aj teplota, na druhu stranu ma ide rozhodit z 2mes uzivnia antib. - ale viem ze je to mensie zlo to mi je jasne, len to, ze nemam 100% istotu ked sa nezjavil ten ,,tercik,, a ked pride j test negativny, (lebo napr nestihla sa bakt. prejavit v krvi), ci trvat na 8 t antibiotik lebo netusim ako zareaguje dr

mogaa
12. júl 2020

@panelacikova nemusí ale ten chlapček to má zapálené.....

zuzibed
autor
12. júl 2020

@lovelizoe prosim ta a ked jej robilo kontrolne testy, po tych antibiotikach, vysli jej stale nejake protilatky? alebo len ak uz nie su ani protilatky tak len vtedy je borelioza vyliecena? stracam sa v tomto, dakujem

zuzibed
autor
12. júl 2020

@mogaa este mi napadla info - ta nozicka ju nebolela, ani nesvrbela, normalne prsty aj ohla, chodila, ja som ju poriadne prezrela a nic som nenasla

monro
12. júl 2020

@zuzibed moj syn bral antibiotika 21 dni.

zuzibed
autor
12. júl 2020

@monro pls robili mu potom aj kontrolne krvne testy?

monro
12. júl 2020

@zuzibed ano, ale nie hned. Az neskor som poziadala pediatricku. Mal to potom v poriadku.

denula58
12. júl 2020

Moja dcera prekonala boreliozu v maji. Ma ju potvrdenu v krvi ale kliešťa sme nenasli musela si ho zoskrabat. Zasiahlo jej to tvarovy nerv takze mala celu pravu cast tvare ochrnutu. Antibiotiká dostavala 9dni do zili a zvyšných 21 dní uz sme doma bralo zinat.

lovelizoe
12. júl 2020

@zuzibed toto sú veci, čo ti jednoznačne nepovie nikto. Čo lekár, to vlastny nazor. Dcéru liečila Durovska v BA. A áno, časom sme sa dostali k negatívnym výsledkom pri odberoch a hlavne, príznaky nemala už žiadne.

zuzibed
autor
12. júl 2020

@lovelizoe citala som o nej dnes, ako sa snazim vypatrat co sa da, a prosim ta, ako dlho od vybratia kliesta malu podchytila tato dr? to prebiehalo tak,ze jej predpisala tie antibiotika jednorazovo a potom robila testy, alebo aj zas dalsie antib. predpisala casom? a este by ma zaujimalo, oni testuju typom W.blot?
Ja fakt neviem co robit, myslim si, ze mi zajtra povie moja dr ze vysadime antib., ale mne pride ten flak co mala (dnes je uz dost bledy) divny a navyse ako vznikol hned mala 38.5 teplotu ?! Uplne ina dr mi povedala ze ju nieco ustiplo a ta teplota len chytila nieco ale mne sa to nezda, velka zhoda nahod. Tak teraz neviem, ci suhlasit s vyradenim antibiotik a o mesiac urobit krvny test alebo davat do malej teraz minimalne mes. a pol antibiotika... bojim sa aby za ten mesiac kedy nebude ,,liecena,, a nahodou by boreliozu mala, sa nerozsirila a nespravila vacsie komplikcie... dakujem moc za info

aimee77
12. júl 2020

@zuzibed Standardny postup pri podozreni na LB je podavanie ATB 21-28 dni.Zinnat je 2.gener.cefalosporin,kt sa pouziva k liecbe LB.Imunitna odpoved sa moze objavit aj o 3 mesiace po zakliesteni,t.j.prve serologie hned po zakliesteni mozu byt negativne.Ak pacienta zacnem ATB liecit,predpokladam,ze erytem je borrelioveho povodu.T.j.kontrolne serologie maju zmysel az o 2 mesiace po dobrati ATB.Dr infektologicka

zuzibed
autor
13. júl 2020

@aimee77 dakujem za vysvetlenie, este by ma zaujimalo, ci sa potom sleduju protilatky v krvi az kym sa uplne nestratia? ked sa stratia, vtedy sa berie borelioza ako vyliecena? dakujem

zuzibed
autor
13. júl 2020

@denula58 a ako jej je teraz, kedy mate kontrolu? zelam skore uzdravenie

denula58
13. júl 2020

@zuzibed dobry den... Dcera je momentalne v poriadku aj ochrnutie tvaricky zmizlo. Chodili sme ešte po dalsich vysetreniach ako je endikrinologia imunologia robili magneticku rezonanciu a aj eeg a chvalabohu nam to nezasiahlo mozog. Zatial mame všetko v poriadku a na najblizsiu kontrolu ideme az v novembri pokial sa nezmeni jej stav.

denula58
13. júl 2020

@denula58 a samozrejme sme svietili bioptronovou lampou 4 krat za den

aimee77
14. júl 2020

Dobry den.Kazde prekonane ochorenie zanecha v nas imunologicku odpoved v triede protilatok IgG.Takze ak vymiznu protilatky ak.infekcie IgM a su len IgG protilatky,tak hovorime o prekonani infekcie.Dovtedy pacienta sledujeme.

lovelizoe
14. júl 2020

Ale tie protilatky neostanú v krvi navždy.

aimee77
14. júl 2020

@aimee77
@lovelizoe Praveze ostanu.Triedy IgG ako znak prekonanej infekcie.Ako by sme napriklad vedeli,ze pacient prekonal zltacku,borreliu,syfilis?Ci sa jednao akutnu infekciu,kt treba liecit,alebo staru,prekonanu,pripadne je ockovany.Dr infektologicka