Častá stolica, plynatosť a Crohnova choroba

ifka888
8. máj 2023

Dobry den, chcem sa prosim Vas opytat, ci je tu nejaka mamicka,ktorej dieta ma Crohnovu chorobu. Ak ano,ako sa to prejavovalo? Znamy ma vystrasil,ci to nemoze mat moj syn. Ma 5 rokov a od 2 mesiacov mal atop.ekzem a stale ma traviace tazkosti v zmysle castej plynatosti, obcasne bolesti bruska,niekedy kratsie trvajuce krce, kaka 3 krat za den. Bol na bezmliecnej diete,kedze ma intoleranciu. Nedavno sme vyradili lepok,lebo mal hnacky, odvtedy ma tuhu stolicu,ale aj tak sa mi to zda velmi casto ak kaka 3 krat za den. Ako su na tom vase deti? Spapa toho vela, no vaha mu stoji uz rok na rovnakom cisle, 17,4 kg a vysku ma 111 cm. Je veelmi zivy,vela beha a aj my rodicia sme postavou chudi. Ta casta plynatost ma ale znepokojuje,lebo je to po akomkolvek jedle….
Dakujem

ifka888
autor
22. máj 2023

@palculienka40 ano,syn ma aj mlieko a mam podozrenie aj na hit…len biopsii nerozumiem,ze preco dieta trapit,ak mu vyjde z krvi,ze reaguje na lepok…tak uz nezavisle od biopsie predsa lepok nebude konzumovat nie?

majamat
22. máj 2023

@ifka888 pretoze toto celiakiu nepotvrdzuje.
u deti ej mozne sa vyhnut bopsii,a le len ak sa splnia nejake podmienky. toje vysoka pozitivita protilatok a dieta by malo amt viac ako 2r, este by bola vhodna pozitivna genetika.

a preco to treba ak podmienky nesplna? lebo nemusi mat celiakiu, pozitivita protilatok automaticky nezarucuje celiakiu, inak by nebolotreba robit biopsiu u ziadneho celiatika s pozitivnymi protialtkami, protilatky mozu vyskakovat aj pri inych crevnych ochorneiach, aj ked su typicke hlavne pri celiakii.
poznam dievca, ktore malo vysoko pozitivne protilatky - viacere, malo aj cukrovku ( caso byvaju tieto 2 ochorenia spolu, obe su na podklade zvysenej autoimunnej reaktivity imuntneho systemu na genetickom zaklade ) a aj napriek tomu sa jej cleiakia nepotvrdila a doteraz ju nema. preslo neikolko rokov.

ifka888
autor
22. máj 2023

@majamat ale predpokladam,ze ona ani nemala prejavy pri konzumacii lepku,ci?

ifka888
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
palculienka40
22. máj 2023

@ifka888 take maju postupy. Nam vysla krv a mali sme dietu a biopsia bola negat. S tymi postupmi nic neurobite. A ked sa mu polepsi tak mu uz klasicke jedlo nedate. Ak nebudte mat biopsiu tak nebudete mat potraviny na recept. A to je drahy spas.je to na Vas. Verte dieta je draha.

majamat
22. máj 2023

@ifka888 mala hnacky. ak celiatik konzumuje lepok stale nema prejavy po konzumacii,a le stale.

majamat
22. máj 2023

@ifka888 este jedna vec. po ysadeni lepku sa moze polepsit aj tym, co celiakiu nemaju a to preto, ze strava bez lepku je lahsie stravitelna. teda pokial dotycny nie je alergicky napr na kukuricu a pod. cize tie nahradne zlozky.

jednoducho ani jeden z tych parametrov, ktore sa daju vysetrenim ziskat, nie su na 100%, preto sa diagnoza musi poskladat zo vsetkyhc tychto parametrov.

ifka888
autor
22. máj 2023

@palculienka40 vdaka a bez pozit vysledku z biopsie teda nemate teraz prispevok na stravu? ako vam vysvetlili negat vysledky? a co geneticke testy? tie ste nerobili?

majamat
22. máj 2023

@palculienka40 a ktore protilatky ste mali zvysene ake hodnoty?

palculienka40
22. máj 2023

@ifka888 genetika vysla negat, teda minimalna pravdepodobnost. Bez pozitivnej biopsie nie je narok. No este je alergia ale tu riesi alergolog a tam narok je.

palculienka40
22. máj 2023

@majamat uz si to nepamatam ale myslim na antigliadin. Mierne zvysene.

majamat
22. máj 2023

@palculienka40 no antigliadin je velmi nepresny. neodporuca sa kontrolovat pri podozreni na celiakiu.

majamat
22. máj 2023

@palculienka40 no veru.
pozitivne len velmi nepresne protilatky, ktore cleiakiu nedokazuju, negativna biopsia a aj negativna genetika. to skor celiakiu vylucuje. dokonca takmer na 100%.

ak je ale dokaatelne problem s lepkom, este moze ist o neceliakalnu glutensenzitivitu. tam je iny mechanizmus vzniku tazkosti. a je aj alergia,a le tam su aj alergicke prejavy, sucasne mozu byt aj traviace, kedze je to potravinovy alergen.

palculienka40
22. máj 2023

@majamat dieta ma tu intoleranciu a ja dokazanu potravinovu alergiu s afylaxiou, koznymi a traviacimi problemami tak viem o com hovoris

majamat
22. máj 2023

@palculienka40 zial pri intoelrancii nemas ziadne vyhody. aj ked je pravda, ze niekedy je lepsie, sustredit sa na prirodzene bezl. potraviny, ako na bezl. nahrady.

palculienka40
22. máj 2023

@majamat netolerujeme lepok vobec. Takze asi tak.

majamat
23. máj 2023

@palculienka40 ved ano, ked sa jedna olepkovu intoleranciu.

ifka888
autor
23. máj 2023

@palculienka40 dieta ma prejavy ihned po zjedeni lepku? myslim hlavne v pripade intolerancie…alebo az o niekolko dni? a ake ma prejavy prosim?

palculienka40
23. máj 2023

@ifka888 zo zaciatku sme nevedeli, ze je to z toho. Az pri diete sme to odpozorovali. Ale mala zapchy ale silne, refkux, bolesti brucha. Teraz sa to prejavi silnymi krcami tak do polhodininy po zjedeni. Inac casta chorobnost a slaba imunita. Ekzem, bolesti hlavy ale to je zase z hit.