Chemoterapia po mastektómii prsníka

paj333
6. dec 2016

Ahojte, mám 24 rokov, a pred necelými dvoma mesiacmi mi diagnostikovali karcinóm ľavého prsníka. Doktor na chirurgii odporúčal vybrať celú prsnú žľazu, lebo je to istejšie. Keby som chcela prsník ponechať, najskôr by som musela podstúpiť chemo, aby sa nádor zmenšil, ale nezaručil mi, že to pojde. Takže som ani nerozmýšľala. Podstúpila som teda kožu šetriacu mastektómiu (tzn. ostala mi aj koža a bradavka), len som polovičný chlapec 👦
Pred operáciou mi teda onkologička povedala, že aký bude postup, vraj to vyzerá tak že po operácii bude nasledovať chemoterapia, 6 ciklov - 3x FEC - 3x docetaxel, potom liečba ozarivanim

ariad
20. jún 2022

Mám výsledky histologie.
Z 8 vybratých uzlín boli v 3 mts a najväčšia mts mala 2cm. Sviňa.
Záver mám štádium II.B, grade 2
A nejaký prognostický index NPI mám 4,5. To som googlila,že je výpočet päťročného prežívania a keďže som si nechcela kaziť náladu,v čítaní som nepokračovala 🙈🙉

katenka2
20. jún 2022

@ariad ja som v citani pokracovala a... nie je to zas az take katastrofalne, neboj! Ta liecba sa pomaly /lebo teda u nas len pomaly/ zlepsuje a za dalsich 5 rokov bude zas niekde dalej. A ty tiez /ale teda v dobrom 🙂/. Ja som mala hned na zaciatku 3 stupen, potom este vselico a uz je to 26 rokov. Jednoducho - treba bojovat...zial, nic ine nam nezostava. Drz sa! 🍀

ariad
20. jún 2022

@katenka2 ďakujem 💛

katenka2
20. jún 2022

@ariad no teda ozaj nemaš zač 😘

daniela232
20. jún 2022

@ariad hovoriť že,, bude dobre" nebudem lebo toto slovne spojenie neznášam,ale aj ja si myslim ze nie je to take katastrofalne, stále by mohlo byť horsie,neboj daju ti chemošku,a to je taka hnusoba že pozabija aj čo sa zabiť nedá,uvidis ,zaberie,ja som jej tiež verila 🙂silno silno ti budem držať palce

katenka2
20. jún 2022

@daniela232 pekne povedané - pozabíja aj čo sa nedá 😂. Ja zas neznášam slovné spojenia "silná žena" a treba "pozitívne myslieť". Hneď som celá negatívna 😆. Radšej sa držím starého "zlá zelenina nevyhynie" . Ale končím okienko prisloví a mudrostí a želám všetkým pokojnú dobrú noc 🌃😘

katarina_kacenec
22. jún 2022

Teda zeny, ja mam za sebou 3-tiu davku FEC (teda cervenu), nabuduce idem uz na biologicku liecbu, ak to poistovna schvali. Kupodivu chemosku som zvladala OK, ale po tejto tretej tie stavy na zachode, aj vy ste mali? Nepomahala vlaknina, ani predpisany Duphalac, ani lactobacily ani nic. Az som skoncila v takom stave, ze mam pocit, ze mam v crevach ( a hlavne inde 😂) ziletky. V piatok frcim k obvodnej doktorke, ci bude vediet pomoct. Hemoroidy ako vysite urcite... ale inak to bolo fakt v poho, na to, ako som sa bala. Uvidim ako tuto dalsiu zvladnem. Aj ked ked ma sestricky vyprevadzali s tym, ze najhorsie je za mnou, bola som fakt rada.

katenka2
22. jún 2022

Bože ženy, mňa hruza obchádza, ako tu nové mená pribúdajú 🤦🏻‍♀️! A to je len špička ľadovca...

ariad
22. jún 2022

@katenka2 žiaľ,aj lekári hovoria,že počet nalezov stúpa a vek klesá. Stále mladšie ženy sa diagnostikujú. Ktovie čo je za tým,či to,že viac chodíme na prevencie,ako naše "staré matere",alebo ozaj žijeme takú hnusnu dobu,že tu všetko mutuje a imunita nestíha....😥

ariad
22. jún 2022

Joj,a ešte milujem,keď mi niekto začne rozprávat o zdravom životnom štýle a duševnej pohode.
Ako nejest biely cukor a pšeničnú múku 😑

Ja som v 2017 začala behať, cvičiť (takže som aj schudla) a cítila som sa na prahu 40ky "najviac fit" vo svojom živote....a houbelajs,rakovina prsníka.
Nefajčím, nepijem,varím normálne zdravé jedlá,pohybu až -až a predsa.
Preto mi tie reči a rady idú poriadne na nervy

helga9
22. jún 2022

@katarina_kacenec všeobecne tretia červená čo si ja pamätám aj u mna aj tu u dievčat bola najhoršia

nori21
22. jún 2022

@katarina_kacenec mňa odvtedy niekedy riadne potrápia hemoroidy

maria123
22. jún 2022

@katarina_kacenec si mi pripomenula s tou zápchou všetko, čo som prežívala... Fakt to bolo desivé. Kto nezažil neuveri

ariad
23. jún 2022

Mám naplánovanú chemo:
4xEC
12xpakli weekly
Tuším ste písali,že tá týždňovka paklitaxelova je lepšie znasatelna.
12.7 mám nastúpiť na hosp. na zavedenie PICC,na druhý deň mi pustia prvú červenú.
EC je epirubicin?

Potom oziare,potom hormonálna.....
Slovami klasika: "Hlavne sa z toho nepos**ť". 😕

helga9
23. jún 2022

@ariad mala som to iste len namiesto epirubicinu som mala doxorubicin potom 12x paklitaxel oziare hormonalku

ira25
23. jún 2022

Dievčatá som v kúpeľoch a neľutujem,že som išla

ariad
23. jún 2022

@helga9 a koľko si mala uzlín ?
Mne dnes povedala doktorka,že veľmi veľké mts v uzlinach som mala (2cm) a že už bolo patológom dokázaná "hemangio- a lymfangiovaskularna propagácia". Čiže to riziko iných mts sa nedá pri tak veľkých LU vylúčiť. Som z toho trochu dosť vydesená.

helga9
24. jún 2022

@ariad mala som vraj 6 lebo mi prišli 3 histológie a každá iná nikto sa v tom nevedel vyznať. Ale mikrometastazy som mala. Bola si na ct?

ariad
24. jún 2022

@helga9 mala som stagingove CT -hrudník, brucho,panva,ešte na začiatku (apríl). Ale tam nevideli ani samotný nádor v prsníku,iba uzlina bola zreteľná. Vraj pre vysokú hustotu žľazy.
Takže som taká nalomená trochu v dôvere k tomu CT .
Zvlášť mi potom ešte neurologicka , kde chodím lebo mám migrény,spravila CT hlavy. Bolo čisté.

Onkomarkery boli v norme, biochémiu mam ako zdravá, nejaké angiocytokíny boli v norme.
Pri MRI prsníkov bol popis,že neinfiltruje hrudnú stenu.

zuzap33
24. jún 2022

Ahojte damy, hlasim sa po roku. Oslavujem svoje 3 onko-metastaticke vyrocie. Som samozrejme v liecbe, 4.stadium uz navzdy. Beriem prave 14.cyklus cielenej terapie na mety. Tie sa ma drzia, co uz s nimi. Ale liecba zatial zabera, nerozsiruju sa, zatial. A inak neziaduce ucinky ? Uz 3 roky mi skacu pecenove testy, krvinky, stale odbery a zily v prdeli. Maknu mi kosti, krivi sa mi od liekov chrbtica. A zakazdym stres z vysledkov.... Ale. Stale chodim do prace, aj popri celom ID. Hram bedminton, chodim na kratku turistiku. Snazim sa nevzdavat, aj ked v poslednom case okolo mna ubudaju znami. Psychika tlaci asi najviac. Zdravim nove, prajem im vela sily, najma dusevnej. Je to velmi dolezite. V dnesnej dobe aj s metami sa da zit. A ja som jedna z nich

daniela232
24. jún 2022

@zuzap33 ❤️

hracka123
24. jún 2022

@zuzap33 ahoj Zuzi som rada ze si sa ozvala áno je tu veľa nových dievčat ale naša stará partia sem už malo chodí. Som rada ze sa máš ok.

zuzap33
24. jún 2022

@hracka123, tak ok uz nikdy nebudem. Ale stale zijem

ira25
24. jún 2022

@zuzap33 Zuzka, drž si to pozitívne myslenie, tiež mi očká zažiarili keď mi ukázalo, že si nás tu navštívila.... zdravé už nikto z nás nebude,musíme sa s tým naučiť žiť....ja viem ty to máš ťažké viac ako my niektoré.Držkaj sa moja.,❤️🍀

midori123
24. jún 2022

@zuzap33 ahoj Zuzka, som rada ze si sa ozvala a napisala ako sa mas. Myslim, ze aj ty si na FB v Amazonkach, teda aspon sa mi to tak zda…
Drž sa moja❤️

l1plienka
24. jún 2022

@zuzap33 Zuzi, prosim Ta, ako Ti zistili MTS? Lebo ak si dobre spomínam, u Teba to nebolo celkom jednoznačné? Dakujem Ti ❤️

zuzap33
25. jún 2022

@l1plienka nejasny nalez na zaciatku, tak sledovanie, prudky narast markerov o 400 %, pet ct a mri. Inak tie mrsky rychlo rastu, ak nie je liecba. Za necely mesiac medzi pet a mri o 1cm. Teraz beriem Kisquali plus Letrozol plus Zoladex. Po 3.cykle zastali rast a tak sa zacali konecne zmensovat

tinadzeladin
26. jún 2022

@helga9 ahoj..prosím ta pri tom paklitaxeli mozu uz začat rást vlasy?

helga9
26. jún 2022

@tinadzeladin ahoj áno môžu no je to u každého inak. Ja som už mala vlasy keď som chodila na paklitaxel ale ja som chodila na tu studenú čiapku

ariad
26. jún 2022

Dievčatá,
ja som nejaká vyplašená, odkedy mi lekárka povedala o liečbe.
Neviem,akoby až teraz som si uvedomila,čo sa deje.
Ani po operácii mi nebolo takto,ani keď som si jazvu videla.
Bojím sa,že tie mts v uzlinach boli moc veľké. Že či niečo neprehliadli....
Neviem sa hodiť do takého režimu,že idem sa liečiť.
Furt som vydesená a v hlave mám milión strašidelných scenárov.