Chemoterapia po mastektómii prsníka

paj333
6. dec 2016

Ahojte, mám 24 rokov, a pred necelými dvoma mesiacmi mi diagnostikovali karcinóm ľavého prsníka. Doktor na chirurgii odporúčal vybrať celú prsnú žľazu, lebo je to istejšie. Keby som chcela prsník ponechať, najskôr by som musela podstúpiť chemo, aby sa nádor zmenšil, ale nezaručil mi, že to pojde. Takže som ani nerozmýšľala. Podstúpila som teda kožu šetriacu mastektómiu (tzn. ostala mi aj koža a bradavka), len som polovičný chlapec 👦
Pred operáciou mi teda onkologička povedala, že aký bude postup, vraj to vyzerá tak že po operácii bude nasledovať chemoterapia, 6 ciklov - 3x FEC - 3x docetaxel, potom liečba ozarivanim

ada2007
30. jún 2022

@mazi1 ahoj,ja beriem tamoxifen od októbra v auguste som mala operaciu v septembri ožiare, mne nepichali injekcie Reseligo,tie sú na zastavenie menzesu? Podľa čoho ti to dali,nepovedali ti? A akú hormonálnu liečbu si ešte mala? Ja len ten tamoxifen po ožiaroch .

nelaja
30. jún 2022

@zachranarkazh Dievčatá už väčšinu k tomu tamoxifenu napísali. Jedine co ešte treba dat pozor, nesmú sa spolu s ním brat lieky, ktoré obsahujú inhibítory CYP2D6, lebo tie znižujú jeho účinok. Sú to napr. všetky SSRI antidepresiva. U mňa negatívne účinky steatoza pečene a zvysena sliznica maternice, časté špinenie,treba pravidelne sledovať na gynekologii

zachranarkazh
30. jún 2022

@ada2007 ďakujem ♥️ mala som infiltrujuci duktálny karcinóm 6x4,5 mm, časť bola in situ, hormonálne pozitívny ER 95 %, PR 75 %, Her2 negatív, uzliny negatívne. Po užívaní Tamoxifenu ste nepribrala alebo vám nezačali padať vlasy?

zachranarkazh
30. jún 2022

@nelaja ja mam už všetko vonku, zaujíma na vplyv na váhu, vlasy a kosti. Neviem ci som urobila dobre keď som odmietla tú brachyterapiu. Ako dôvody som uviedla, že nechcem narkozu (4. zhruba do roka) a jazvy po vpichoch. Pobyt v nemocnici by mi tiež neprospel.

zachranarkazh
30. jún 2022

@nelaja ďakujem za radu a skúsenosť 😘žiadne iné lieky neberiem, snáď mi ten Tamixofen nespôsobí veľa vedľajších negatívnych účinkov. Vlásky, koža a váha bez zmeny?

helga9
1. júl 2022

@zachranarkazh 2 roky som brala tamoxifen nič mi nerobil

ira25
1. júl 2022

@nelaja ďakujem za objasnenie ...toto hovorila aj Helga...ja dva a pol roka Tamoxifen a veru tiež steatoza a cysty pečeň a dokonca už stukovatelny pankreas..mmpred liečbou ok,teraz pečeňové testy zlé.

mazi1
1. júl 2022

@ada2007 Reseligo mi pichajú kvôli tomu, že koncom apríla po 6-ich mesiacoch bez menštruácie som znovu dostala menzes. Hormonálnu liečbu mám len tie tabletky Zitazonium, iné nie. Ja som brala tie tabletky aj počas radioterapie.

mazi1
1. júl 2022

@lulu1217 Ja som mala v pravom prsníku 2 nádory, rôzne druhy. Jeden bol 1,4x1 cm a druhý 1,3x0,8cm. Biopsiu mi robili len z jedného nádoru, o druhom vtedy ešte nevedeli. Výsledok z biopsie vtedy bol: invazívny lobulárny karcinom. Vtedy mi vraveli že tento typ má zvyčajne viac ložísk v prsníku, preto mi navrhli mastektomiu. No a pred operáciou mi na sone nasli aj ten druhý nádor, ale už biopsiu mi z toho nerobil, keďže som súhlasila s mastektómoiu. Z hystológie prišiel výsledok, že aj ten bol zhubný, ale iný druh nádoru ako ten, z čoho mi robili predtým biopsiu. Tento bol zmiešaný doktolobul. Lymfatické uzliny mi brali 3, z nich jedna bola postihnutá.

palicka
1. júl 2022

@mazi1 zienky, ako dlho ste boli po operácii a chemo PN?

helga9
1. júl 2022

@mazi1 tiež som mala 2 nádory v prsníku jeden lobulárny a druhý duktalny o tom duktalnom ani nevedeli až po mastektomii na to prišli

hracka123
1. júl 2022

@palicka ja som bola rok

mazi1
1. júl 2022

@palicka no u mňa PN je trošku problematickejšia. Robím totiž v Rakúsku a odtiaľ mi platia PN. Lenže ich "sociálna poisťovňa" má svojich posudzovacích lekárov, ktorí rozhodujú kvázi na diaľku podľa lekárskych správ čo ja im musím každé dva týždne posielať, či ešte mám alebo nemám nárokna PN. PN mi vypísala moja obvodná lekárka na SK, ale rakúšania nemusia rešpektovať dlžku PN čo mi posúdila moja lekárka. Ale rátam s tým, že onedlho musím nastúpiť do roboty. Teraz boli 3 mesiace ako mi robili mastektómiu.

mazi1
1. júl 2022

@palicka Ešte som zabudla dodať, že ja som chemo nemala. Len ožiare a hormonálnu liečbu.

mazi1
1. júl 2022

@helga9 Môžem sa opýtať, ty ako dlho si bola PN po mastektómii?

palicka
1. júl 2022

@mazi1 Ďakujem za odpoved

nori21
1. júl 2022

@mazi1 ja som bola tiež rok,po opke,chemo,ožiare

helga9
2. júl 2022

@mazi1 PN myslíš ako PN alebo za koľko som bola fit? Lebo na PN som bola rok čo mi povoľuje diagnóza. Mastektomiu som znášala veľmi dobre tretí deň po opke som išla domov nemala som od operácie žiadne bolesti. Ten týždeň po opke som sa maximálne šetrila aby sa to dobre zahojilo za 10 dni mi tuším vybral stehy a tri týždne od opky som išla na dovolenku do Chorvátska. Bez problémov som plávala.

palicka
2. júl 2022

@helga9 ty si nezmar, v tom najlepšom zmysle slova

mazi1
2. júl 2022

@helga9 PN som myslela že ako dlho si bola vypísaná. Mastektómiu som aj ja znášala dobre, len som dlho musela ešte chodiť potom na odsávanie serómu. Ale inak v pohode všetko.

zoye14
2. júl 2022

@palicka ak sa smiem spytať kde si podstupila mastektomiu?....neviem sa rozhodnut kde mam ist ci v BB ci Blava

palicka
2. júl 2022

@zoye14 nepodstúpila, nastastie. Na otázku som mala iný, vážny dovod

ariad
2. júl 2022

Dievčatá,dve otázky :
1.Som 3.tyzden po mastektomii,a teraz ma začala bolieť jazva. Je to ok? Doteraz nebolelo nič.
2. Boli ste hospitalizované pri zavedeniu pic-u? Mám ísť na hospitalizáciu kvôli tomu na tri dni 😤

katenka2
2. júl 2022

@ariad
1. Áno
2. Áno ( hoci nie osobne, ale prave v tieto dni moja suseda...)

standina
3. júl 2022

@ariad ahoj, mňa jazva nebolela, bola som hospitalizovaná dva dni, pustili ma skôr, lebo mali málo miesta, ale na druhý deň som musela prísť na kontrolu

lucmirka124
3. júl 2022

Zienky ahojte,, prosim vas tie co ste uzivali, uzivate AROMASIN,,, bolia vas klby, zapastie, dlane, kolena a pod? Ako mam dni niekedy ze ruky nezavrem, nevladzem v rukach udrzat,,, proste od bolesti na klby si musim daco dat,,,

minonka01
3. júl 2022

@ariad mňa bolí jazva, keď sa má zmeniť počasie, a to som 4 týždne po opke

helga9
3. júl 2022

@lucmirka124 je to normálne užívaj déčko vápnik magnezium baby sa dosť sťažovali na takéto nežiadúce účinky

lucmirka124
3. júl 2022

@helga9 Dakujem tak daco poriesim dost mam bolesti a zapuchnute klby a zapastia dlane to ja hrncek dnes ledva udrzim🤦‍♀️

helga9
3. júl 2022

@lucmirka124 snaž sa cvičiť trochu take doslova ako voľakedy bolo že rozcvička ale keď sa necitis dobre radšej kontaktuj dr predsa máš aj inú diagnozu