Crohnova choroba - príznaky a liečba

tanag
26. sep 2017

Dobrý deň, chcela som sa opýtat ake ste mali priznaky, ked vam diagnostikovali crohna? Ci sa vam po liecbe zlepsil zdr.stav? dakujem

marka13
4. okt 2017

Ahoj dievcata. Nasla som tuto temu a dost ma prekvapilo,ze vam kolono robia max s injekciou... Neviem ktora kde byvate, ale v BA sa to na viacerych miestach da na poziadanie v celkovej anesteze. A tak som si myslela,ze v dnesnej dobe je to uz automaticky, ze si to moze pacient zvolit.samozrejme nie vsade su asi na to moznosti... Ja ma ulceroznu kolitidu a kolono podstupujem pravidelne. Za posledne roky uz len s uspatim,inak si to ani neviem predstavit uz! To je hrozne ak vam taku moznost nedaju. Clovek ma dost problemov s chorobou samotnou, k tomu ta neprijemna priprava na vysetrenie a nakoniec este zvladnut samotne vysetrenie bez ulavy ! :( Drzim palce vsetkym!

gaaaa
5. okt 2017

@tanag Zapalovky pred opkou ano odvtedy nie.Teraz som mala kalprotektin zvyseny ale vsetky vysetrenia aj magneticka bola ok.Teraz idem v januari na krv aj kalprotektin tak uvidim

tanag
autor
5. okt 2017

@gaaaa ja ma ist za dva tyzdne na kolono, povedala , ze ma prispi a , ked to pojde zle uspi..co som teda vobec neni rada, ja som do anestezy nechcela ist , ake je to s tym uspatim? ja sa anestezy bojim celkom

tanag
autor
8. okt 2017

baby a ked mate akutne hnacky a vracate mavate aj teplotu zvysenu? ci ju mate aj inokedy zvysenu? mna, ked tie hnacky chytia som uplne ko, ai hybat sa nemozem...tak mi je zle ako u vas? diky za info

gaaaa
9. okt 2017

@tanag Ked som mala zápal a hnačkovala som a mala som aj zvýšenu horučku.

rawmamka
9. okt 2017

@lulu_2323 Každý kolonoskopiu znáša inak a ešte aj u toho jedného pacienta to býva rôzne, môj muž má Crohna vyše 17 rokov a od neho viem, že vyšetrenie nie je nikdy príjemné, sem tam to u neho riešili nejakým oblbovákom a raz ho trápili tak dlho až kým lekár sám nenavrhol, že to pôjde len pod celkovou anestézou, lebo nebolo možné vyšetrenie spraviť.

rawmamka
9. okt 2017

@gaaaa Bože, neviem si ani len predstaviť schudnúť 25 kg za týždeň, veď to z teba musela len koža visieť a kosti hrkotať ☹, s prepáčením. Inak - keď chodím s mužom na gastro, tak tam na 90% stretávam len ľudí, ktorí sú chudí ako kostlivci, nie zdravo štíhli, ale doslova vychrtnutí ako poznáme ľudí z fotiek z koncentračných táborov. Napriek super výžive majú títo ľudia len nízke vstrebávanie živín a z toho pramení deficit dôležitých vitamínov, minerálov a stopových prvkov.

gaaaa
9. okt 2017

@rawmamka Mal som 33kg.a 19r.Nevládala som chodiť,už to nikdy nechcem zažiť a ani to nikom neprajem,ke povedia že cca týžden mám na prežitie.A teraz pravý opak kažu mi aspon 10kg schudnuť a nejde to.Ale pri tom našom crohne je to nevyspitateľné.

rawmamka
9. okt 2017

@gaaaa Chápem. A neberieš náhodou kortikosteroidy (napr. gastroenterológmi obľúbený Prednison) ? Lebo to naberanie na váhe nie je typické pre ul.kolitídu alebo Crohna v štádiu remisie.

gaaaa
9. okt 2017

@rawmamka Nie neberiem chvalabohu,beriem len pentasu ráno a biologicku liečbu.Ked som brala Prednison som bola ako michellin zavodnená a teraz som ako prasiatko 😀

rawmamka
9. okt 2017

@gaaaa Aj môj muž bral Prednison, potom Pentasu, našťastie už dlllllho nič, vyriešili sme to po svojom, chodí len na povinné kontroly.

marka13
9. okt 2017

@tanag Ahoj, ja uz roky chodim na kolono len v anesteze, lebo vysetrenie znasam zle. Mna to sialene boli :( Vydrzat sa to da, zvladla som to par krat, ale nestoji mi to za ten stres a bolesti...A ani oblbovak mi nepomohol, injekcia zaucinkovala az asi hodinu po vysetreni....Na toto vysetrenie sa dava aj celkova anesteza injekcne. Pichnu mi injekciu a vzdy este srandujem so sestrickou, no zaspim zvycajne skor, nez mi ihlu vyberu z ruky. Len na mna pride strasny utlm zrazu a "tma". A uz sa len zobudim na lehatku. Vzdy mam pocit, ze vsak som sa hned prebrala, ze to este ani nemohli stihnut vysetrit....🙂 Ale ono to vysetrenie v celkovej anesteze aj kratsie trva, lebo sa im tam pacietn nekruti, nemusia polohovat kvoli ulave bolesti, nemusia dat "prestavku" aby si clovek oddychol - upokojil sa..Po vysetreni je to potom asi individualne. Ked som chodila k Milosrdnym v BA, tak som tam musela ostat lezat na pozorovanie tusim 2 hodky. Teraz chodim do IBD centra, tam som lezala kratsie. Tusim hodku len .

tanag
autor
10. okt 2017

@marka13 dakujem za odpoved a ake si mavala problemy, kym ti nato prisli?

marka13
11. okt 2017

@tanag No, este raz pripomeniem ze ja mam UC, nie Crohna,ale je to v podstate podobne ochorenie...Ja som to dostala po dost stresovom roku a nasledne som brala silnejsie antibiotika...takze neviem ci ATB alebo stres alebo dokopy boli spustacom ochorenia. Po ATB mi zvyklo aj predtym byvat zle - hnacky a tak, ale vzdy to vyriesili probiotika, acidko, jogurty...Po tych "poslednych" som mavala rano take stavy, ze hned po prichode do prace som musela bezat na WC, este som ani kabat dole nedala...pritom ziadna hnacka, len strasne nutkanie. Po asi 10 min zas. Myslela som ze je to aj stres z novej prace, ale ked to trvalo uz asi 3 mesiace, vsimla som si aj hlieny v stolici a neskor aj krv. Nasledne som mavala uz take strasne nutkania na WC hockedy pocas dna, a casto som ledva dobehla na WC a nic...len hlieny a krv . Uz som si potom ani netrufala niekam chodit, na nakupy a pod, lebo som nevedela kedy mi pride zle....Raz som doslova zahodila plny nakupny kosik v potravinach v nakupnom centre a letela som von hladat WC. Vsetci na mna cumeli , ze som asi daco ukradla alebo mi svitori.... Vsade kam som sla, muselo byt WC po ruke. Ja ani nechudnem , ani nehnackujem, lebo mi zistili ze mam zapal v podstate na konci hrubeho creva, takze nemam ani problem s prijimanim zivin . Len bolesti a neznesitelne nutkania na WC kazdu chvilu ked to mam zhorsene.
V tomto bol aj problem pri diagnostike. Moja vtedajsia obvodna lekarka to vobec nemienila riesit...Vraj si mam davat dietu a mineralky....Az sestricka sa do toho sama zapojila, ked som spomenula krv a dala mi domaci test na krv v stolici. Jasne ze bol pozitivny, tak ma konecne poslali najprv na chirurgiu, kde vylucili hemoroidy a potom na gastro. Tam uz ma objednli na kolono , vzali vzorky a tak sa to potvrdilo.Ale az na druhy krat. Gastroenterolog vysledkom najprv nehcel verit, lebo som nemala typicke priznaky - hnacky, horucky, chudnutie....ale potvril sa tazky zapal a uz s tym bojujem 13 rokov :/

stanno
11. okt 2017

@rawmamka ako ste to vyriešili po svojom?

rawmamka
11. okt 2017

@stanno Najmä úpravou stravy a celkovo životného štýlu, trvalo nám to síce pár rokov, kým sme to doladili k absolútnej spokojnosti, ale neľutujeme.

tanag
autor
23. okt 2017

ahojte baby , prosim tie cos te boli na kolono,napiste mi presne ako to prebieh aj s tou pripravou, ci tam aplikuju vzduch pred vyserenim? diky

gaaaa
23. okt 2017

@tanag ahoj.den pred vyšetrením piješ prehánadlo a den vyšetrenia ak s injekciou pichnu chvíľu počkaju,daj trochu gelu a začne vyšetrovanie.saozrejme msia nafuknuť aby bolo všetko vidieť.

tanag
autor
23. okt 2017

@gaaaa a ta injekcia je aka? si moc oblbnuta po nej? boli to moc pod nou? Diky 🙂

gaaaa
23. okt 2017

@tanag Tak určite s doprovodom ked s injekciou.Dá sa to s injekciou vydžať.Ja som po tej injekcii cca 2hodky taká trošku ospalá ale potom už v pohode.

tanag
autor
24. okt 2017

@gaaaa ale vnimala si to vysetrenie pod nou ci nie? ja nechcem byt uplne mimo 🙂

gaaaa
24. okt 2017

@tanag Raz sa mi stalo,že som vôbec nevnímala,ale za tých 18r.čo na to chodím tak vnímam,aj teraz som normálne komnikovala s dr.

tanag
autor
24. okt 2017

@gaaaa tak ty si uz uplna prebornicka na kono po tych rokoch 🙂 a a kolko to asi trva kolono? ja mam ist zajtra este aj na mr eterografiu...z toho mam este vacsiu hrozu ako z tej kolno, ja neznasa stoesnene priestory a leza tam cca pol hodky,nic moc....

gaaaa
25. okt 2017

@tanag Ja som na magnetickej enterografii brucha bola 50min.Noo to teda som.Kolono trvá ako u koho,15-20min.

tanag
autor
25. okt 2017

@gaaaa prosim ta a ako dlho predtym nemam pit vodu?

gaaaa
25. okt 2017

@tanag J už od rána nepijem,aby som nebehala na záchod ešte.raz mi povedal jeden dr.že môžte piť a ešte pred vyšetrením som letela na wc.

tanag
autor
25. okt 2017

aha no ja uz to tak moc nemam ja som este vcera pila xprep a dnes ten manitol, bola som na mr....tak snad ma uz nebude prehanat..uz ma dost 🙂

gaaaa
25. okt 2017

@tanag Ja som bola na mr.cca pred mesiacom,takže som si užila riadne vyše 30krát na wc.uvidíš ja pred kolono v ten den už nepijem lebo som už k.o.

tanag
autor
26. okt 2017

@gaaaa ja uz to mam za sebou, bez oblbovaku, samotne vysetrenie bolo celkom ok len teraz mam take kerce ako slak.....aj ty si to tak mala? dufam, ze to do zajtra nejako prejde

gaaaa
27. okt 2017

@tanag Super ze si to zvladla bez oblbovaku🙂Ja musim mat ale ja to mam komplikovane.Krce nemávam ale to prejde ten vzduch co ta nafukli to robi.A dufam ze vysledky su ok.