Darovanie plazmy

kurucka93
30. jan 2014

Ahojte, chcem sa opytat ci mate niektora skusenosti s darovanim plazmy a aky mate na to nazor.

luba28
31. jan 2014

@kurucka93 pokial viem,tak na SK sa plazma nedaruje,iba trombocyty,...plazmu mozes darovat v Rakusku,.....

kurucka93
autor
31. jan 2014

@luba28 JA viem ze iba v Rakusku, len som chcela vediet ci je to ozaj betpecne, ci nikomu z toho nebolo nejak zle, ci to nema nejake negativne nasledky.

uhnakova
31. jan 2014

Manzel zvykol darovat plazmu, ked sme byvali v Prahe. Plazma sa da darovat kazdy mesiac, nie ako krv raz za tri mesiace. Nebolo mu z toho nic, co by sme si vsimli. Tu na Slovensku chodi darovat krvne dosticky.

zita19
31. jan 2014

@kurucka93 Plazma sa da darovat aj na SK. Na niektorych tranzfuzkach. Ale nic za to nedostanes. Je to dobrovolny dar. Zial da sa predat za peniaze pre Rakusanov aj na Slovensku. Maju aj tu svoje odberne miesta.
Princip je ten, ze odobera sa krv, z nej sa odstredi erytromasa, ktora sa rozriedena v roztoku vrati spat do tvojho obehu.

tomasm
31. jan 2014

Tak plazma sa dá darovať aj na slovensku manžel ju pár krát daroval ked mu volali z tranzfúzky .Trvá to dlhšie asi hodinku a následky nemá žiadne 🙂 je to bezplatné ale ved nie pre peniaze to robí 😉

luba28
1. feb 2014

@zita19
@tomasm mate to pomylene,....daruju sa TROMBOCYTY a nie plazma,....

luba28
1. feb 2014

@kurucka93 darcovia ,ktori darovali plazmu ked sa to este dalo tak si pochvalovali,lebo jednak to preriedilo krv a citili sa potom lahsi,🙂,......uskodit ti neuskodi,.....nikomu sa nic nestalo a pokial viem tak vsetci este ziju, a kedze plazmu uz nemozu tak chodia darovat krv,.....

luba28
1. feb 2014

@zita19 na ziadnej transfuzke na SK sa to uz neda,...pred 10 rokmi ano,...

zita19
1. feb 2014

@luba28 konkretne v KE sa da aj plazma pre popaleninove (aspon cca pred rokom sa dala)

luba28
1. feb 2014

@zita19 nie,plazma sa tam dodava s NTS a viem,lebo tam robim,.....ale je aj tam transfuzka,ale cisto plazma sa nedaruje uz,....

zita19
1. feb 2014

Mozno sa mylim, len viem, ze sa zhanali darcovia na plazmu pre nejakeho pribuzneho nasho kolegu. Mozno sa brala plna krv a plazma sa separovala.
Ale na celej veci ma aj tak najviac se..e., ze sa nasa plazma predava do Rakuska a u nas je jej malo. No ale prachy svetom hybu, nie voluntarizmus.