Dcéra má skoliózu

milkakokosova
12. júl 2022

Ahojte, moja dcéra má skoliozu 37stupňov. Sama som ju mala v detstve, ale nikdy ma nijako neobmedzovala. Zaujímalo by ma či je možné pre 20 ročne dievča úspešne podstúpiť operáciu. Rada by som ju podporila no radšej si vypočujem názory ostatných. Ak ste niekto podstúpili operáciu, ako dospelá bola by som vďačná za vašu odpoveď. Rada by som taktiež vedela kedy je možné vrátiť sa do školy ( študuje na vysokej škole) a či bude možné, aby sa vrátila k posilovaniu, pole dancu, ktorému sa aktívne venuje. Ďakujem vopred za odpovede

mimixxxx
12. júl 2022

Na otazku odpovedat neviem.
Ale co sa takej stredne velkej skoliozy tyka, tak existuje aj ine riesenie a to rehabilitacia, plavanie celozivotne.
Po operacii tiez treba samozrejme celozivotne cvicit.
Po operacii u deti sa zotavuju aj pol roka.
Operacia obnasa viacere rizika, treba s a dobre informovat aj od ludi, ktori ju podstupili a ziju uz viac rokov s tymi skrutkami.
Skrutky prinasaju obmedzenie na cely zivot, aj co sa ohybnosti tyka, kazda operacia nesie so sebou zrasty, neviem ako sa to riesi ked bude starsia a nahodou jej vyskocia platnicky, tie skrutky mozu byt vtedy problem.. je tam vela problemov do dalekej buducnosti.
Nehovoriac o tom ze je tam miesny kanal, dalej moznost zanesenia infekcie.
Kazdy chirurg je v principe masiar, to sa asi verejne tiez nehovori.
Poctive celozivotne cvicenie a rehabilitacia je istejsia volba, ale kazdy ma pravo sa rozhodnut akokolvek a povinnost niest potom nasledky.

milkakokosova
autor
12. júl 2022

@mimixxxx Rehabilitácie, korzet aj cvičenie podstúpila a zodpovedne sa cvičeniu, aj rehabilitáciám naďalej venuje.

majkabambulik
12. júl 2022

PLAVAT A ist do kupelov Kovacova.Teraz cez prazdniny su zadarmo tyzdenne pobyty v SNOP Bratislava pre tychto mladych s chrbticami pokrivenymi.

oli18
12. júl 2022

@milkakokosova ja, aj moje dve dospelé dcéry máme skoliózu. Neviem však, koľko stupňov. Nijak nás v živote neobmedzuje. Mám kamošku, ktorej sa urobil hrb. Bola na operácií, ale jej nepomohli. Ak tvojej dcére nie je nič vidieť, operácia je zbytočná.

milkakokosova
autor
12. júl 2022

@oli18 je vidiet že je sa hrbí, ja osobne si myslím, že to nie je dostatočný dovod na takú nebezpečnú operáciu ale ona tvrdí o opaku. Je štíhlej postavy no pravdu povedať jej boky su nerovnomerné(jej pás je zle definovaný). Avšak ja s tým nevidím žiaden problém. No, sú ine časy a mladý si vždy niečo chybné nájdu.

milkakokosova
autor
12. júl 2022

@majkabambulik ďakujem určite skúsime

oli18
12. júl 2022

@milkakokosova Ja mám jeden bok tiež vyššie/nižšie, ako druhý. Nie je to vôbec bežne vidieť, nikto nikdy mi to nepovedal. A nosila som aj bikiny, nič som nemusela zakrývať. Jedná známa bola v sádre od krku po panvu, neviem síce ako dlho. Myslím, že v jej veku by ju ani neoperovali. Tiež nerobia lekári, kto si čo zmyslí. Operujú v 12, 13tich rokoch. Veď sa informujte.

kacena4
12. júl 2022

taketo stare deti pokial viem neoperuju, operuje sa vovyvoji ked este telo a chrbtica rastie a vie sa "vyrovnat" tym rastom po tyciach ktore ma dieta vlozoene k chrbtici. a operuje sa az nad 40% tu treba len cvicit aby neboli bolesti a nezatazoval sa bedrovy klb nic ine nepomoze dbat na rehabilitaciu chodit na liecenia kde ju naucia spravne chodit a hybat sa dychat... drzim palceky

milkakokosova
autor
12. júl 2022

@kacena4 ďakujem za odpovede, dcéra sa so mnou totižto radila, vraj robia aj dospelým- asi to len nie je bežné. Určite sa informujem viac, onedlho má kontrolu tak sa popýtame ďakujem

kacena4
12. júl 2022

@milkakokosova drzim palceky. ja by som do operacie nesla uz je tam dlha rekonvalescencia a obmedzenia v pohybe len ak by to ohrozovalo organy (my sme boli ten pripad)

luliu
12. júl 2022

@majkabambulik zadarmo v SNOP pobyty nie sú, to si treba platiť 😉

elizita
12. júl 2022

@milkakokosova ahoj,ako 20rocnu ju niekde vedú so skoliozou? Máva rehabky? Lebo mňa v takom veku vyradili že veď cviky mám a čau. A ked som sa pýtala na ortopédii nedávno,že môžem si dať súkromné fyzio. Aké teda mám 36 a bolesti chrbtice a vybocenu panvu,ktorá vraj súvisí aj s výraznou skoliozou

majkabambulik
12. júl 2022

@luliu JE TO ZADARMO tu je dokaz mojho tvrdenia! staci sa ma opytat a netvrdit opak toho co pisem prosim: https://www.snop.sk/oddelenia-nemocnice/lozkove... UNION poskytuje svojim poistencom zľavy na skoliotické pobyty počas celého ich trvania: 100 % zľavu z doplatku za animátorské a doplnkové služby hospitalizačného skoliotického pobytu !!!!! 15.8. - 19.8.2022........3 miesta voľné 22.8. - 26.8.2022........9 miest voľných

luliu
12. júl 2022

@majkabambulik UNION, ale nie všetky poistovne. A teda 20 ročných som tam nevidela, to je pre deti

gemerka17
12. júl 2022

@milkakokosova odporúčam ti pridať sa do skupiny na FB - Skolióza páteře - poradna a vaše zkušenosti 🙂. Nájdeš tam veľa užitočných informácií. Operujú aj v 30 stke. 37 stupňov nie je na operáciu. Operácia je dosť riziková. Veľa sa môže pokaziť, bude mať doživotnú jazvu cez celú chrbát a nejaké obmedzenia. A nech si nemyslí, že po operáci nebude cvičiť. Naopak bude musieť makať ako fretka na cvičení po operácii. Cvičenie ju čaká už doživotné, či už s operáciou alebo bez. A POZOR !!! najmä NEPLÁVAŤ, plávanie skoliozu zhoršuje.

majkabambulik
12. júl 2022

@gemerka17 mozem sa opytat, kde kto prisiel s tym, ze plavanie skoliozu zhorsuje? Lekar ortoped tvrdi aj s rehabilitacnym presne opacne, plavat, plavat a plavat na skoliozu, pretoze plavanim sa posilnia chrbtove svaly... zaujima ma to teda a chcem vediet viac.

gemerka17
12. júl 2022

@majkabambulik chod do tej skupiny na FB, je to tam vysvetlene po lopate. Doložené aj studiami. V minulosti sa odporucalo plávanie až neskôr zistili ako veľmi to škodí. Čiže pozor na to. Plávať maximálne znak, ktorý neublíži ale moc nepomôže. Ostatne polohy v plavani, najmä prsia sú totálne škodlivé resp. zhoršujú skoliozu.

majkabambulik
13. júl 2022

@gemerka17 ok, no ja som chcela viac precitat odborne seriozne clanky, nie FB, s ortopedom sa tazko diskutuje na zaklade jedna pani povedala na FB....

gemerka17
13. júl 2022

@majkabambulik však tam to nájdeš. Inak použi Google. Všetko v angličtine. V slovenčine to neočakávaj. Ortoped k tomu nemá čo povedať. Vie maximálne zoperovat a keď sa rozhodneš tomu vyhnúť tak jedine cvičením a to musí dcéra sama. Ortoped za ňu cvičiť nebude.

jana_eyre_2
13. júl 2022

Môj najstarší syn mal len 10stupnovu, SM systém.mu ju úplne zvrátil.. sama mám skoliozu, neviem už koľko stupňovu, ale vďaka SM systému sa cítim omnoho lepšie, dokonca keď ju aktívne cvičím prvý krát v živote mám pocit že chodím vystretejsie, pretože mám strašne držanie tela.. bohužiaľ posledný mesiac to zase zanedbávame, musím opäť začať aktívne cvicit..neviem teda o operácii nič bližšie, ale musím odporúčať SM systém.. fakt nie je nič lepšie..

majkabambulik
13. júl 2022

@gemerka17 jaaaj co sa tam vsetko na FB o nebezpecnom plavani pri skolioze popiiise....😅 ked ani odborni lekari na slovensku to este necitali s panom Googlom dokopy, tak to bude riadna haluz, sorry. Naozaj radsej ten SM system cvicenie a plavanie pre posilnenie chrbtoveho svalstva ako odporucaju rehabilitacni lekari uz dlhe roky na Slovensku- aj bez FB.

gemerka17
13. júl 2022

@majkabambulik nech si kľudne pláva. Len to zhorší. Neposiluju sa ti spravne svaly, pri plavani uplne prepadnuty hrudník, ziadna stabilita voči zemi (to je to podstatne). Štúdie si nájdeš aj sama, len netreba byt lenivý. Popisujú to a vysvetľujú. Hľadaj aj štúdie, ktoré popisuju či plávanie zlepšilo skoliozu, nájdeš veľký prd, lebo dosiahlo sa bud nezlepsenie (ti stastlivci) alebo zhoršenie. To mas tak keď bude cvičiť sm system a zároveň plávať tak ako keby nerobila nič. Sm systémom to lepší a plávaním horší. Ale robte si ako chcete. O skolioze si treba veľa prečítať sám a najist ľudí s podobným osudom a ich skúsenosti s lekármi a liečbou (vzorku máš pomerne velku) a sama uvidíš ako to je.

elizita
14. júl 2022

@gemerka17 ja neviem,ale je nejaky problém sem hodiť link na nejakú spoľahlivú štúdiu? Lebo ja som nič nenasla.. a rada by som,zaujíma ma to

elizita
14. júl 2022

@gemerka17 teda pardon, našla som len info čo sa týka vrcholového sutazneho plávania

gemerka17
16. júl 2022

@elizita Hľadaj ďalej. Pridaj sa aj do anglických, nemeckých skupín na FB. Tam sa spýtaj. Majú toho viac dostupného ako my. To iste choď do českej a slovenskej skupiny, nájdeš tam veľa užitočných informácií, či už o lekároch, priebehu, prešlapov liečby, vhodnej liečby, vzájomnej podpory, postupy pri a po operáciách. Ja nemám skoliózu, napriek tomu som ti pomohla s informáciami. Sama musíš pre to niečo spraviť. Nechceš hádam všetko na zlatom podnose. Skolióza a jej liečba je boj človeka čo ju má (chce to veľa pre to spraviť, ak je krivka viac ako 20 stupňov), a teda ty ako matka malého syna musíš to tiež odmakať správnymi informáciami, motiváciou aby neskončil s tyčami v chrbte a celoživotných bolestiach.