Diabetes

2. okt 2022

Ahojte baby. V rodine zisťujeme, že čoraz viac členov má dedičnú cukrovku.
Ja som si všimla, že by som mohla mať, ale takú, že mi strašne klesá cukor.
Denne zjem aj 3 sladkostí.... Keď proste pocítim, že potrebujem cukor a nemám ho pri sebe, tak mi je zle a bola by som normálne schopná zabíjať, len pre jeden kúsok niečoho sladkého...
To sa mi stáva aj v práci a potom sa neviem sústrediť, lebo mi je zle, trasú sa mi ruky...
No a včera večer ešte pred telkou som si musela dať čokoládu.. No a dnes na lačno mi babka vzala krv z prsta a skúsila, že koľko budem mať cukru v tele a mala som iba 4,3. Čakala som, že keď som zjedla aj čokoládu večer, tak ho budem mať vyšší, alebo teda aspoň v norme.... Znamená to, že mám hypoglykémiu?
Som aj celkom chudá na to koľko sladkého zjem. To mi každý hovorí, že keby on toľko zjedol tá je najobežnejším človekom na svete😂😭

janai1
2. okt 2022

Veď normálna hodnota nalačno je 3,3 až 5,6 takže máš hodnotu cukru v norme, skôr si len závislá od sladkého

pribinak
2. okt 2022

4.3 je úplne normálna hodnota. Miesto sladkosti si daj jablko banán hrozno či oriešky.

ildiko36
2. okt 2022

Ved 4,3 je dobry cukor, pozri hodnoty cukru..

evka64
2. okt 2022

A ako vies, ze mas cez den nizky, ked si ho ani neodmerias? Zabezpec si glukomer a meraj si glykemie 2-2,5 hodiny po jedle. 4,3 na lacno je uplne normalny cukor

evka64
2. okt 2022

A inac, to je aka dedicna cukrovka? O takej som este nepocula 😁

janai1
2. okt 2022

@evka64 oba typy cukrovky sú dedičné

majamat
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jaroe
2. okt 2022

Mne na tieto stavy veľmi pomohlo paleo resp. nizkosacharidove stravovanie. Necítila som tie prudké výkyvy energie a zmizol aj vlci hlad. Už sa len k tejto strave znovu dokopať😁

loginexistuje
2. okt 2022

nemas diabetes mas super hodnotu a ze su chuda asi mas dobry metabolizmus a netreba si vymyslat ochorenia 😉

hypoglykemia je pod 3,0 ja som mala minule 2,7 😉

horalka1986
2. okt 2022

@janai1 no to teda nie su. Dedicna je len DM2. DM1 je vrodena.

mogaa
2. okt 2022

môžeš mať inzulínovú rezistenciu, predstupeń diabetu...to ti ale nepovie bez vyšetrenia nikto.....ono bežne glykémiu v krvi ovplyvňuje veľa faktorov, napr.pohyb....veľmi na to vplýva strava a nie len počas predch.dňa, ale dlhodobo čo ješ....ak si v predch,dňoch pred meraním jedla nízkosacharidové jedlá, veľa vlákniny, mala veľa pohybu tak ano hladina aj nasledujúce ráno môže byť nižšia...ale 4,3 je stále v norme....bežne to funguje tak, že ty niečo zješ a o 2hodiny by sa mala hladina cukru vyrovnať, takže aj napriek sladkému máš "normálnu hladinu" ale tam je to rozpätie práve preto také veľké medzi hodnotami že nikto nebude mať stále cukor okolo 5, čiže aj na lačno je ok ak je 4,3, rovnako to môže byť ok aj ak by bola hladina 6(ak si v predch.deň/dni zjedla veľa hrozna).....neznamená to hneď diabetes.....všímaj si skôr prejavy ako potenie, smäd, únavu.....meranie z prsta je veľmi orientačné, preto sa pri vyšetrení diabetu berie vždy krv zo žily, kde lekár podľa určitých parametrov vie zistiť dlhodobú hladinu glykémie.....

horalka1986
2. okt 2022

@janai1 som diabetik a ani to nebudem otvarat. Nie, prvy typ nie je dedicny. Je tam len o velmi male percento vyssia sanca, ze to bude mat vrodene aj dieta. Zanedbatelne percento.

horalka1986
2. okt 2022

@janai1 a vies co, normalne som to otvorila. To mi chces povedat, ze 0,5% a 1% je dedicna choroba?

evka64
2. okt 2022

@janai1 diabetes 1.typu nie je dedicny, je to autoimunitne ochorenie...

evka64
2. okt 2022

@horalka1986 nema vyznam sa o tom bavit s ludmi, co o tom ndmaju ani sajnu. Ja mam dceru s DM 1. Uz ma o chvilu 7 a ludia mi vravia, ze vsak sa neboj, ona z toho vyrastie...🙄

horalka1986
2. okt 2022

@evka64 keby to nebola vazna diagnoza, tak ti poviem, ze si ma pobavila. Mam 36 a tiez ma obcas prekvapia podobne hlasky. Ze inzulin ma z toho predsa vylieci a podobne. 🤦‍♀️

evka64
2. okt 2022

@horalka1986 no, je to zle ked tak ludia trepu, keby si radsej kusli do jazyka.

majamat
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
horalka1986
2. okt 2022

@majamat neviem, kde si to skopirovala, ale štatistiky hovoria nieco ine. Ja napriklad. Ak by som bola zdrava, je 0,5% sanca, ze moje dieta bude mat dm1, zdrava ale nie som a tym padom je 1% sanca ze dieta bude mat DM1. U DM 2 je to o veľa väčšie percento a kazdy diabetolog ti povie, ze to u DM1 je zanedbatelne.

janai1
2. okt 2022

@evka64 ty si nejako rýchlo otočila z toho, rehotania sa, že si ešte nikdy nepočula o tom čo je dedičná cukrovka na to, že nikto iný tomu nerozumie len ty 🙂

@horalka1986 vedecký dokázaná dedičnosť aj hoci malá, je stále dedičnosť, za to že ty máš svoj názor iný asi vedci nemôžu

majamat
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
majamat
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
simca06022011
2. okt 2022

Tebe neklesá cukor, ty proste si závislá na sladkostiach. Vyvazenu stravu skus. A dedičná cukrovka sa u vas postupne v rodine neobjavuje, dedičnu (typ1) pokiaľ ma pamäť neklame diagnostikuju deťom, dospeli ju získajú (typ2) bud zivotospravou, nejakou preddispoziciou.. U zien zacina napr inzulinovou rezistenciou a potom pokracuje na cukrovku.. Necitala som diskusiu, neviem teda nič viac ako tvoj príspevok, ale mne to na cukrovku nevyzerá, neviem ci mas aj nejake ine zdravotné problémy.

horalka1986
2. okt 2022

@majamat Vieš o tom málo a takýchto vedeckých člankov by som ti sem mohla dať koľko chceš a každý bude hovoriť niečo iné. Ja sa držím toho, čo mi povie jeden lekár, druhý lekár a aj desiati lekár, pretože ich navštevujem veľa a všetci sa zhodli v tom, že robiť test mojim trom detom na cukrovku nemá žiadny význam. Genetiku máme porobenú všetci, neboj sa. Nie kvoli cukrovke, ale kvoli iným chorobám, ktoré dcéru postihli. Ani jedno dieta odo mňa nič nezdedilo.

simca06022011
2. okt 2022

@horalka1986 NEMUSIA ju zdedit po tebe, ale môžu a môžu/nemusia ju zdedit aj tvoje vnucence, pravnucence atd. Diabetes 1 je dedičný = geneticky. Preto ho v mladom veku diagnostikuju. Mna by zaujimalo, ktorý dr ti povedal, ze to tak nie je, ze to nie je genetické, lebo toto je hadam základná vec zo školy o DM1. Prvy typ nemas ako inak získať ako dedičnostou...

majamat
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
majamat
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
majamat
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
simca06022011
2. okt 2022

@majamat a dr to mozno povedal inak ako to horalka pochopila ☺️ kto vie.