Diastáza priamych brušných svalov. Máte túto diagnózu?

jabadaba
24. apr 2009

Ahojte,

je tu niekto s takouto diagnozou? Ak ano, ako cvicite na posilnenie takto rozlezenych svalov? Nemam ani najmensiu chut na abdominoplastiku a chcem sa dat do poriadku prirodzene. Brchucho mi ani tak velmi nevisi, len ho mam dost ochabnute a svaly rozidene. Nie strasne, ale diagnoza tam je. ☹ Som nestastna.

corin
5. jún 2012

@majamat, ja pri takom "cvicení" ani nepočítam a možno ani necvičím, ako by som mala, ale hovorím si, že je vždy lepšie ako nič, lebo tú kopu serii nikdy nestíham :(
@katarinkad, ja mám taký pás a ako som písala vyššie, sťahuje brucho dnu a nespaja svaly (aspon podla mna) a okrem toho je dost hruby, takže som ho nosila len chvilu v zime. Je v nom sice dost teplo a pod tričkom ho urcite bude vidiet, ale výhodou oproti stahovacim nohavičkám a tielkám je, že sa neroluje nad alebo pod brucho. Ja som ho po porode takmer celý den, nie len pri cvicení (vela som toho pravdupovediec nenacvičila).

corin
5. jún 2012

@katarinkad, este som zabudla, ked poctivo cvičím tak sa snažím stlačat si svaly zboku rukami... niekto to robí uterakom... ak je tu niekto taký, dajte pls radu ako na to.

katarinkad
5. jún 2012

@corin vdaka za tip 😉 skusim ten uterak 🙂
Inak, ja som prve dni po cviceni mala celkom slusnu svalovku na bruchu....len neviem ci to fakt robim dobre 😨

majamat
5. jún 2012

@katarinkad mna tiez celkom slusne boleli brusne svaly. teraz to uz ani ako namahu nepocitujem.

ivabala
15. jún 2012

@corin
K tomu priblizovaniu svalov brucha pocas cvicenia uterakom:
Priložte "uterak:" na chrbát
Prekrížte konce uteraku vpredu a vymeňte si ruky. Teraz pravá ruka drží ľavý koniec a ľavá ruka drží pravý koniec.

bonaquaba
22. jún 2012

Ahojte babule
pridavam sa do klubu, po troch tehotenstvach moje brucho vyzera uzasne 😝 😝 , aj ked cvicim a beham a stravu som upravila, tak moje brucho je stale velke ako lopta a ainac som chuda, takze sa mam kazdy pyta, ci cakame dalsie a uz mi je to totalne trapne im vysvetlovat, ze mam velkeeeeeeeee bruchoo 😠 😠
a jednoducho sa ho nemozem zbavit, a na nete som hladal, ze co je s mojim bruchom az som sa preklikala ku vam, tak sa vas chcem opytat niekolko otazok
chcem si kupit tie pasy a neviem, ci mi staci jeden, alebo si rovno mam kupit dva, kedze tu pisete, ze jeden vam nestacil a este sa chcem spytat, kde ste to kupovali, kedze pisete ze u nas je too drahe v zahranici je to lacnejsie? a tie co aplikujete tuto metodu naozaj vam to brucho sa zmensilo a c ked ste prestali cvicit vratilo sa vam spat, alebo h stale musite udrziavat, aby bolo ako take, a este sa chcem spytat, ci sa da to dvd kupit aj na slovensku alebo ci niektora ho nechcete nahodu predat, dakujem pekne

corin
30. jún 2012

@bonaquaba tak vitaj v klube. na Slovensku sa da kupil len knizka, ostatne veci zozenies len v UK alebo v USA (tam je to lacnejsie, ale postovne je 40 USD, tak sa to oplati, len ked kupujes toho viac). To, kolko pasov potrebujes záleži od toho, aku velku mas diastazu... Ja osobne som na to cvicenie nemala ani cas ani chut... chvilu som to skusala bez pasu, len tak si pridržiavat svaly rukami, ale po asi 2 týždnoch ma ten "osial" presiel a zistila som, že to tých min. 6 týždnov nevydržim, tak som si to dala operovat... mala som aj herniu, tak mi to spravili na chirurgii. Ak herniu nemas, urcite sa pusti do cvicenia, len pocit po operacii je strasný... sice to neboli, ale ani nemožem nic robit... ani sa poriadne nadýchnut, bez toho, aby som nemala pocit, že mi praskaju stehy ☹
Držím palce!

majamat
30. jún 2012

@corin ako vyzera hernia? uz som o tom citala, ale neviem, ci ju mam. viem ako vyzera normalna hernia, ktora sa vyskytuje bez diastazy, ale takto to posudit neviem.

corin
1. júl 2012

@majamat: Je to taká výpuklina, pri diastáze najčastejšie v pupku... proste sa mi po pôrode pupok "nevcucol" dnu, ale zostal vystrčený ako počas tehotenstva.

seminkads
1. júl 2012

prave som objavila tuto temu. Moje brucho pri zdvihani sa z lahu do sedu vyzera hrozne- po bokoch sa mi spravia prihlbiny(ktore koncia pod urovnou kosti) a v strede brucha sa mi vytvori kopcek- neviete co to je?

majamat
1. júl 2012

@corin aj ja mam vonku pupok. takze to je hernia? to som nevedela. dik za info.

@seminkads vytaj. tak to je diastaza. si v spravnej teme.

seminkads
1. júl 2012

@majamat dakujem za privitanie 🙂
stale vyzeram ako tehotna, ked stiahnem brucho s rovno stojim tak sa to da, ale ked sedim, tak mam take sunky az nechapem kde sa vo mne beru, po porode som zhodila zivotospravou bez cvicenia 11kil, ale brucho ostalo 😠 no co uz, pokusala som sa aj cvicit, ale bez efektu, a aj tak tu citam, ze klasicke brusaky nie, nevies preco?

flakulka
1. júl 2012

ahojte dievčatá takže vám opíšem ako vypadá diastáza sama som ju mala som 2 roky po abdominoplastike 🙂 takže prvý jav je pupok vyploštený von alebo trošku dohora potom je brucho akoby huspenina a ked si lahnete na chrbát tak vám vpadne dovnútra mierne si pritlačte ruku a tlačte dnu ☹ a dalej ráno po zobudení je brucho menšie a postupne počas dňa ako papáte a pijete sa zvačšuje a ked stojíte je vypuklé a ked si v stoji zatlačíte brucho smerom dnu tak to ide ťažko ☹ a nepomože vám nič cvičiť pretože sú poškodené svaly a brušná dutina a tu pomože jedine svaly zošiť ☹

majamat
1. júl 2012

@seminkads brusakmi sa to zvyraznuje. ja mam brucho jak tehulka stale. ani stiahnut ho dobre neviem.

majamat
1. júl 2012

tu som kratko po porode, ale brucho mam rovnake ako vtedy.

bonaquaba
1. júl 2012

@corin no prave toje natonajhorsieze cvicit asinebudem stympasom a ako pises,tak jeto naozaj drahe,jasomzacala behatkazdy den a po 3 nejem cukor,takzatial matodrzi 2 tyzdne uvidime akotopojdealej,zmenunecitimibana zadku anohach,brucho stalevelke,alesnad sa to zlepsi

corin
2. júl 2012

@majamat: podla Tuplerovej umblikalna hernia vznika prave ako vedlajsi efekt diastazy a už nezmizne. Ak si ju planuješ dat oprerovat mala by Tuplerovej cvicenim posilnovat brusne svaly, aby sa Ti to nevratilo... dokonca vravi, že aj týžden pred operaciou je prospešný. No a ked si leniva ako ja, tak si to daj zasit oboje naraz 🙂 Len musis najst nemocnicu, kde budu ochotní to spravit, lebo suma, ktoru za taký zakrok dostane nemocnica od poistovne nie je nic moc... aspon podla toho, co vravel moj lekar.
Inač tá fotka... keby som vystrihla hlavu, tak cela ja. Pridavam foto 10 mes. po porode...

majamat
2. júl 2012

toto je zas moje brucho, len ja mam este aj slusnu nadvahu. a pre porovnanie aj tehu brucho v 26tt. to je v tom sedom obleceni.

corin
2. júl 2012

@majamat: Uf, tak to Ti nezavidím... skušala si aku velku mas diastázu, teda ako daleko mas svaly od seba? Možno je to naozaj len nadvahou. Ja som po prvom tehotenstve mala tiež otrasne brucho, tipujem, že už vtedy som mala diastazu, a ked som prestala kojit, pustila som sa do behu a delenej stavy... za 3 mesiace som schudla 10 kg a brucho sa mi viditelne zmensilo, nebolo sice uplne ploche, ale dalo sa to prezit... bez nejakých kmitov a nosenia pásu. Nechem Ta stasit, ale ak to mas len diastazou, tak Ta obdivujem, ak sa odhodlas odstranit brucho cvicenim... inac sklanam sa pred vsetkými babami, ktore to vydržia cvicit. Nie, že by som nemala rada pohyb, do 19 som dokonca bola sprinterkou, ale boli dni, ked sa mi proslte nechcelo a treningy som flakala a pri tomto sa to neda... musis poctivo cvicit, až kým sa ta potvora neuzavrie :( Tak držim palce.

corin
2. júl 2012

@majamat: inač, ak by si mala záujem o foto po operacii, tak Ti poslem...je take odstrašujuce, že Ta urcite bude motivovať 🙂

majamat
2. júl 2012

@corin je to ciastocne nadvahou, ciastocne stavbou tela a tiez aj diastazou. ani neviem ako je to s tou diastazou. neviem presne kolko cm mam medzeru medzi svalmi. co sa tyka stavby tela, nikdy som nemala uplne ploche brucho. vzdy bolo trochu vystrcene a ako tehulka som vyzerala uz velmi skoro.

majamat
2. júl 2012

@corin a foto mozes poslat. som zvedava.

sebi10
3. júl 2012

Ahojte práve som zistila že aj ja mám diastaziu aj herniu ☹ nadváhu nemám,iba bruško vypukle,po 2. pôrode som schudla 20kg,už 2 roky nosim stahujuce pradlo,korzety....cvicila som na brucho ale nič..... Ráno mám menšie brucho ale na večer vyzeram ako tehotná v 5.mesiaci... Môžete mi dat tipy ako sa vybavuje ta operácia či preplaca poisťovňa,kde si to mám dat spraviť,ďakujem pekne 🙂

minewka
3. júl 2012

Ahojte baby, čítam si vašu tému - tiež uvažujem, že mám diastázu - mám na podbrušku, asi 7-10 cm od pupku smerom dole , voľným okom viditeľnú priehlbeninu akoby smerom dnu do brucha...je to tá diastáza?

KeĎ som si čítala vaše príspevky, kúpila som si v zdravotníckych potrebách brušný sťahujúci pás, ako skutočne, keĎ som ho nosila vkuse, sa brucho stiahlo, ale akonáhle som ho nosiť prestala, zase to isté... ☹

majamat
3. júl 2012

@minewka no neviem. pri diastaze su uvolnene, rozostupene brusne svaly a vacsinou je aj koza vytahana. tym, ze ti svaly nedrzia, obsah brucha ti tlaci na celu brusnu stenu a brucho sa vyduva. preto je vacsie a je aj ta koza vytahana. zatial tu nikto nepisal o tom, ze by mal priehlbinu dnu. fakt neviem. mozno ti poradia ine kocky. ja som dala vyssie fotky a aj corin tam ma fotku, tak sa pozri. ak chces mozes dat foto aj ty. a diastaza sa spolahlivo zisti tak, ze si lahnes na chrbat, napnes brucho, akoby na brusaky a tvoje brucho je zdeformovane. v strede mas taky hrbol. ked si skusis nahmatat v strede svaly, tak zistis, ze je medzi nimi medzera.

majamat
3. júl 2012

ozaj a mne stahujuce pasy nic s bruchom neurobia. mam aj nohavicky a nosim ich koli tomu, aby to bolo menej viditelne. ale teraz v tych horucavach na to kaslem. ved to sa neda.

minewka
3. júl 2012

@majamat no pridám večer foto, kožu mám akoby zošúverenú najmä teda na podbrušku,mám aj strie, kožu nazberkanú, voľnú, brucho asi ako v 5 mesiaci, ráno lepšie, po jedle a večer katastrofa a to som od pôrodu schudla 10kg (i keĎ stále nadváha tam je)...a tá priehlbina smerom dnu je presne ak spravíš rovnú čiaru od pupka dole (ako bola linea negra v tehu), cca 10cm pod pukom...no bude to vidno na fotke..či sa mi spraví ten hrbol pri brušákoch neviem posúdiť, podľa mňa je celé brucho jedna katastrofa 😅 😒 😒 😒

No mne krajšie tvaruje brucho ten brušný pás, ako sťahujúce nohavičky, tak nejak sa mi lepšie nosí...no večer pridám foto, tak sa na to potom pozri prosím...

majamat
3. júl 2012

@minewka ok. najlepsie je, vidiet to, ale podla toho, co pises, mohla by to byt diastaza. pri tom napnuti svalov je brucho akoby spicate. v strede ti vystupi. a okraje su splasnute. akoby si mala miesto brucha piramidu 😵 kedysi som sa tesila, ze aspon ked som lezala, mala som ploche brucho a teraz ani vtedy nemam. hroza. no co uz, rtale mlada a pekna nebudem a na mojom tele uz budu nasledky predosleho zivota.

lalia2
3. júl 2012

ahojte baby. idem vás trošku potravovať... som štyri a pol mesiaca po pôrode. keď som prišla z pôrodnice, brucho bolo celkom v poriadku, nebolo síce ploché, ale teraz vyzerá oveľa horšie. mám 170 cm, rodiť som išla s váho 65 kg, teraz mám 56 kg. takúto váhu som nemala dlho, väčšinou som mávala tých 60 kg, len rok pred pôrodom som schudla na 50 kg, takže tehotenstvo som začínala s takou váhou. zdá sa mi, že som stále nejaká nafúknutá, keď si sadnem, okolo mňa jedna veľká pneumatika spod prs až dole, ani ráno nemám bruško veľmi ploché, keď sa najem tak koniec. rodila som cisárkskym. žiadne jamky ani nič nemám, pupok mám vtlačený dovnútra. tak neviem, čo mám robiť, ináč šom štíhla možno až moc, iba to brucho mám také blbé, fakt ako tehotná. my síce máme v rodine taký problém, že ženy priberajú viac na bruchu, ale ako hovorím, ani pri návrate z pôrodnice som ho také nemala. myslíte si, že je to tiež tá diastáza?

corin
3. júl 2012

@sebi10: Operacia umbilikálnej hernie: 2 stehy pri pupku, dva dni po operácii by Ta mali pustit domov, 2 mesiace nic nedvihat a necvict. Zatial som sa nestretla s tým, aby sa za to platilo.
Oprácia hernia plus diastáza: 7 stehov v strede brucha (od pupka smerom k rebrám), tri dni po operacii ma pustili domov, 3 mesiace sa nemám namahat a neplatila som nic. Neviem, ci som to tu niekte hore spominala, ale poistovna, za taký zákrok zaplatí nemocnici menej, ako su naklady nemocnice, tak nie všade asi budu ochotní to operovať, prip. niekde možu chciet doplatok.
Keby som na to mala, tak urcite idem na plastiku, neviem ako Ty, ale ja mam staaasne natiahnutu kožu a kopec strií a chirurg, co mi to robil, na mna hodil blbý pohlad, ked som sa spýtala, ci by nevedel odstranit aj tú kožu... asi nemal zmysel pre humor :(
Byť tebou si na chirurgii najprv zistim, aka velka je ta hernia a ci je jej operacia surna...