Diastáza priamych brušných svalov. Máte túto diagnózu?

jabadaba
24. apr 2009

Ahojte,

je tu niekto s takouto diagnozou? Ak ano, ako cvicite na posilnenie takto rozlezenych svalov? Nemam ani najmensiu chut na abdominoplastiku a chcem sa dat do poriadku prirodzene. Brchucho mi ani tak velmi nevisi, len ho mam dost ochabnute a svaly rozidene. Nie strasne, ale diagnoza tam je. ☹ Som nestastna.

maca_p
26. aug 2013

@mia.k a preco nejdes na opku? takto sa trapit... zanedbana chrbtica a zle drzane tela sa len tazko davaju do kopy.

majmik
26. aug 2013

@maca_p ospravedlnujem sa, ze sa vam tuto len tak hodim 🙂 mozem sa ta spytat, ci si ten pas kupovala cez recept alebo sama si nabehla do zdr.potrieb? Ak 2.moznost, tak kolko ta asi vysiel??

Ja som si pred necelymi 2 mesiacmi nahmatala dieru na 4 prsty (mala bude mat pol roka). Lekarka ma poslala na chirurgiu a tam ma chirurg vysmial pomaly, ze co chcem, ze brucho sa po porode dostane do formy cca po roku, ze teraz jasne, ze nemusim mat brucho modelky.. tak ze ked, tak mam prist potom.. A ze nech cvicim, ked chcem, ale len gymnasticke cviky, tanec a brusaky velmi nemusim. A pas mi tiez vysmial, ze to zbytocne si budem davat.. ale sorka, mne vsetko tak strasne visi 😢 uz predtym otehotnenim som mala troska brusko, ale teraz - vyzeram ako v 5.mesiaci, mozem nosit max. topy, inak sa ma kazdy pyta, ci uz zase.. a ani sama zo seba nemam dobry pocit.. a cvicit velmi nestiham.. okrem malej a povinnosti okolo domu este musim dokoncit zaverecnu pracu.. och sorka za vypisanie, len som sa vam tu co mate podobny problem musela vyzalovat.. ja uz neviem ci ja si nahovarama lekar ma pravdu, alebo ako ste niektore napisali, ze tu na Slovensku to mnohi podcenuju.. vdaka za vypocutie..

maca_p
26. aug 2013

@majmik no da sa to kupit aj bez receptu. tak som to povodne chcela spravit, ale pani mi povedala, aby som zbehla na chiru po predpis. uz ani neviem, kolko som platila, lebo som brala este antitomboliticke pancuchace na operaciu. nooo nasi chirurgovia su velmi empaticki, zase sa v tom utvrdzujem :(
ked si myslis, ze mas dieru na 4 prsty, ono to bude mzno aj horsie ako si myslis... ale kocky tu spominali, ze on ta sice bude drzat, brucho budes mat ploskejsie, ale ti ochabnu svaly, co maju drzat telo vzpriamene. ja nosim ten pas preto, aby som po opke stiahnuta vedela dychat svojimi plucami.
kazdy mame nejake povinnosti...a so po prvom dietati zacala chodit na full time do prace a este exter. studium + pisanie diplomky a bla, bla... 🙂

mia.k
26. aug 2013

@maca_p čakám na teba, ako dopadneš a potom sa rozhodnem. 😀 Ale nie, neviem sa na to odhodlať, moc sa mi na operáciu ísť nechce. Uvidím, možno sa raz odhodlám. Ale som zvedavá, ako v tej Nitre pochodíš, lebo aj ja som zvažovala tú Nitru.
@majmik posledná možnosť je správna, že tu na Slovensku to mnohí podceňujú a lekári sa moc o to nezaujímajú. 😝

maca_p
26. aug 2013

ja sa tesim, uz mam vybavene vsetky terminy na predoperacne vysetrena, akurat mi zacali blbnut kramy a opku mam vyratanu vtedy, ked ich nemam. ako na potvoru mi perioda skoncila a dalsia hned zacala... nechapem to. ale som ochotna ist aj do noretisteronu, len nech ma rezu!!! 😀
toto musim este prekonzultovat s dokim, lebo keby to malo padnut na kramoch, tak ja budem kranmovat cely rok- zakon schvalnosti...
uz mam aj logistiku s detmi poriesenu, proste vsetko nacasovane

mia.k
26. aug 2013

@maca_p no ty sa zjavne ozaj tešíš. Ty si ako rodila? Lebo ja mám za sebou dva cisaráky a veru nie moc dobré spomienky, tak ja sa veru na operáciu v žiadnom prípade neteším. 😝 A veru zákon schválnosti funguje dokonale aj u mňa, hlavne ked sa na niečo teším, preto sa ja už dopredu na nič neteším,lebo vtedy mi to vždy na 100% nevíde. 😝 Tebe držím palce, nech ti to víde a dobre dopadne a potom určite poreferuj.

majmik
26. aug 2013

@maca_p @mia.k och, no.. ja by som ten pas brala len von pod oblecenie.. co aj tak nie je casto 🙂 skratka kvoli dobremu pocitu, cvicit vlastne chcem, len si spomeniem, ked som v zapale prace, a ked nie, tak zabudnem - klasika 😀 no, a kedze mi ten drahy chirurg povedal, co povedal, recept na pas mi neda - je to podla neho somarina a netreba to, ze mi len svaly ochabnu, presne ako pises.. ja to chapem, len fakt, uz ma nebavi zakazdym vysvetlovat, ze nie, necakame dalsie a take divne pohlady ludi naokolo.. chcem sa citit dobre a bez hanby, ak idem von 🙂
ozaj, uvedomila som si aj, ze nosenim dcerky na rukach brucho este viac vystrujem, som total prehnuta dozadu - uz sa mm smeje, ze aspon si mam malu kde posadit, ked ju drzim 🙂 tak to fakt este horsie.. asi sa najblizsie v zdr.potrebach spytam, kolko stoji bez receptu :-/ a vdaka holky za podporu.. a nech vam to OP vyjde ok 😉

maca_p
26. aug 2013

@mia.k aj ja mam 2 sekcie. v celkova anesteza sa mi pozdavala viac ako spinalka. cize toho sa nebojim. najhorsie asi bude prve vstavanie a bolesti po ustupe anestezy. v tomto bola spinalka taka humannejsia, ze ta bolest isla pomalym tempom, ale po celkovej, ze bum! a bolesti.. a vidis to, tak ja sa "teda netesim" 🙂

@majmik jasne dobry pocit. aj mne presne o toto ide. neznasam phlad na vec, ze: nco opka, ved mas uz deti, muza... no kusala by som. sicemam uz skoro 40, ale moje male deti mi nedovolia zostanut a nechcem vyzerat tiez ako staletehotna teta v rokoch. 🙂
po opke vam to tu vsetko zfotodokumentujem 🙂 , teste sa 🙂

inac moje deti miluju moje velke brucho. moj muz uz menej :D... i ked nikdy nemal nejaky divny koment

akwee
26. aug 2013

@mia.k este by som na tvojom mieste skusila skocit za dokim, ci by ta neposlal k fyzioterapeutke, prip. tam mozes zajst sukromne. Pomoze ti s postojom, ukaze ti cviky a hlavne ako ich spravne cvicit, aby si bola "pain free". Mne to pomohlo najviac, sama som tie cviky cvicila zle, ona mi povedala presne co robim zle, co mam citit, na co sa mam sustredit. Zaciatky su tazke. Mne tie cvicenia trvali vecnost, kym som pozapajala tie spravne svaly. A bolel ma cely clovek. Ale bude to zo dna na den lepsie, budes mat dobry pocit, ze robis nieco pre seba a nebude to len pocit, lebo vysledok uvidis aj v zrkadle ;) Prip. Si este uprav jedalnicek, jedz menej karbohydratov a viac proteinov a zeleninky a budes coskoro milo prekvapena ;)

maca_p
26. aug 2013

@akwee u nas je to velmi zlozite najs niekoho s odbornymi znalostami. bola som vo fitku, trenerovi som vysvetlila, co mi je, co nechcem cvicit a on zostal ako obareny, lebo nevedel, co je diastaza...
tak sme sa dohodli, ze pridem nabuduce a do vtedy si zozenie info od kolegov trenerov. no nabuduce ked som prisla, rozsklabil usta a na cele fitko zapotil, no moja mila, ale ty nemozes cvicit nic... a bola som vybavena.
iny pripad - zacala som chodit na fyziatriu na reflexne masaze. pani si nakremovala ruky.... no na porazenie. neviem, ci mam ja smolu, alebo co, ale odbornikov vo svoom fachu stretam minimalne 😲

akwee
26. aug 2013

@maca_p a kedy mas tu OP? Ja mam stale moj termin aktualny na 23/09. Ale uz teraz viem, ze nepojdem. Jednak este stale dojcim, nie som ani na SK. Jedine preco vaham je, ze mam aj tu pupocnu herniu, ktora ma na potvoru zacala boliet. No a este by sme chceli jedno baby. Ja som mala oba porody prirodzene, takze ani netusim, co ta operacia obnasa. Ale ked nemusim, operovat sa nechcem dat... V kadom pripade drzim prsty, nech ti to dobre dopadne ;) Apropo, pridam aj ja moju skusenost s chirurgom na SK: prisla som, brucho jak buben s divnym pupkom. Nechcela som mu davat indiciu o co ide, mne stacilo, ako vyzeram, ako sa citim, a ze si vopcham pomaly celu ruku do brucha (vtedy som tu diastazu mala vacsiu). On mi kukol v stoji na brucho a povedal: "Preboha pani, ved to mate poriadne ochabnute brucho, co ja s tym mam, cvicit brusaky by ste mali!" Heh, cvicit mozno, ale rozhodne nie brusaky... Nakoniec ked som sa nesala odbyt ma poslal na sono s podozrenim na herniu vraj ked dokojim, mam sa prist dat zoperovat a ked ma otvoria, rovno mi aj tu diastazu zasiju...

nivalis
27. aug 2013

@maca_p vdaka🙂

maca_p
27. aug 2013

@akwee ja idem 17.9. diky 🙂
tiez som cakala kym dokojim (2r), teraz ma maly 2,5 a ja chcem byt red nastupom do prace fit a tiez pred zimou. teda praktickejsie by bolo nastupit a dat sa vypisat na 2 mesiace na peenku 😀 , tak ale to nie je moj styl...
ak ta nahodou budu rezat, tak si daj dobry pozor, lebo obyc. chirurg sa s tym nebude serinkat bikini rezom, ale to slahne cez cele brucho 😝 teda u nas... ale pocula som a su aj take pripady tu na koniku, ze ti to pekne spravia na plastike cez poistovnu za par nezdanenych supov, ja nie som ten pripad a doprajem si luxus za 1500 eur. tolko sme neminuli ani cela rodina 10 dni v chorv....

veronikaitali
27. aug 2013

@majmik
@akwee
@maca_p kokso kazdy lekar je iny .mne zasa povedal ,ze som jednoznacne mala nosit od zaciatku ten stahovaci pas ze by sa mi skor zatvorila ta diera samozrejne spolu s cvicenim........neviem ako je to na slovensku ja zijem v zahranici a aj u mna mali najprv podozrenie len na herniu (co nakoniec ani nemam) a az sono ukazalo stadium poskonenia

veronikaitali
27. aug 2013

@mia.k jasne dam potom vediet

maca_p
27. aug 2013

@veronikaitali moja kamoska inak velmi tenka zenicka po dvojkach mala diastazu, nosila pas hned po porode a jej sa stiahla. cize moze sa stiahnut a aj nemusi. pravdepodobne zalezi aj od schopnosti organizmu sa dat do povodneho stavu.

akwee
27. aug 2013

@maca_p ja viem, ako rezu na chirurgii. Po jeho verdikte som si objednala konzultaciu na klinike estetickej chirurgie. Stretla som sa s velmi milou a ochotnou plastickou chirurgickou. Moj zamer bol jednoznacny, ak OP, tak nechcem vyzerat "ako na zips" 🙂 Bola velmi mila a chapava. Predtym robila v nemocke na obycajnej chirurgii a povedala, ze to nemozeme mat chirurgom za zle, ze tam operuju takym stylom, lebo ich to inak neucili, inak to nevedia. Zrejme na to treba nejake studium s praxou navyse ako napr len spravne bez poskodenia s prihliadanim na nejake nervove zakoncenia odpreparovat kozu brucha, aby sa k tym svalom na zasitie dostali, kozu natiahli, prebytocnu orezali, novy pupok vytvorili, tuk oskrabali 🙂 a vsetko pekne "upratali" a zasili :D Konkretne mne vtedy povedala, ze moj pripad je skor medicinsky, nie esteticky a vyzaduje si nemocnicnu hospitalizaciu. Kedze robi aj na plastickej chirurgii v nemocnici, objednala ma tam. Kedze som mala sono a list na OP od normalneho chirurga, dala to cez poistovnu, co ma samu prekvapilo. Od zaciatku som bola rozhodnuta si tento krok zafinancovat. Zial, na tu OP nejdem...

majamat
27. aug 2013

@majmik no to je pristup. skus ineho chirurga. dobre, ak to aj trva dlhsie, nez sa brucho dostane do normalu, ale ten brusny pas je dobre mat a preco by si mala platit, ked ti to moze uhradit poistka. mna chirurg tiez vysetroval len tak ledabolo. postojacky som zdvihla tricko, zbadal herniu pupku a nemal problem, ale nad diastazou mavol rukou. no uz v porodnici mi gyn. vravela, ze by som mala nosit pas, lebo mam dost velke brucho.

mia.k
27. aug 2013

@maca_p už som strašne zvedavá na tvoju fotodokumentáciu, tak potom nezabudni. 😉 Môj muž má zase vkuse narážky na moje brucho a už aj synátor sa pridal. Tiež nechcem zostať bruchatá, ale nechcem sa dať ani operovať, tak ešte čakám a váham.
@akwee bola som s tým u chirurga a ten že mám cvičiť a o tri mesiace na kontrolu. Ale čo mám cvičiť, to už mi nepovedal a ani ma nikam neposlal. S tou fizioterapiou u nás je to bieda, tam by mi sotva s tým niekto poradil. Mám aj kamarátku fizioterapeutku a ona o niečom takom ani nepočula a sama bola zvedavá, že čo to je a čo sa s tým dá robiť. 😅 A čo sa úpravy jedálnička týka, tak ak by som obmedzila uhlohydráty,tak by som schudla a to nechcem,lebo som beztak chudá, keby sa dalo len z brucha schudnúť, to by bolo super,len ja bohužial chudnem tam kde nechcem a brucho zostáva- potvora jedna. 😝

akwee
27. aug 2013

@mia.k chirurg ti nepovie, co a ako mas cvicit, on len reze 🙂 ked som bola na SK, tiez som bola bezradna, preto som aj skoncila s terminom OP. Ono nakoniec s OP mozno aj skoncim, lebo ma zacala pobolievat ta hernia. Ale co sa tyka diastazy, da sa cvicenim fakt vela urobit. Skus teda obehat viacerych fyzio, urcite natrafis na nejakeho/nejaku, ktora bude vediet co s tym. Prip. im ukaz cviky (opisane), spytaj sa na posture a oni uz budu vediet co s tym. Mali by vediet vela o kazdom jednom svale v tele a ako ich aktivovat. Ked mi das email, poslem ti podrobnejsi opis tych troch zakladnych cvikov.

amisa
28. aug 2013

Ahoj Baby tak uz mam za sebou chirurgiu..potvrdeny jeden statny pruh na pupku..ale pozrela ma tak zrychlika doktorka Ked som sa jej stazovala na brucho tak len mavla rukou, ze ved urcite to predtim bolo este horsie. Mam robit brusaky, ale tomu pruhu uz nepomozem, musi ist pod noz. Dostala som recept na neoprenovy brusny pas kory mam nosit pri namahe, kedze som na materskej namaha je stale takze cely den. Uz som si ho nechala usit v ortopro. Mam si naplanovat operaciu tak aby som nemusela 6 tyzdnov nic dvihat. Nechcela som dokine nic o diastaze hovorit ...skusala som ci na to sama pride, ale ked mi odporucila na to brusaky a dokonca ked mam pruh a ze ved nech mi vo fitku trenery poradia ked som jej povedala o tom ze brusaky su mi velmi neprijemne, tak som stratila rec 😕 . Budem to riesit priamo v nemocnici asi 😒 .

dana_l
28. aug 2013

baby, ja som z toho este stale jelen, lebo ja nemam brucho ako take. len ze ho nestiahnem a mam ho tam ako malicky vankusik. a som videla fotky `(zo zahranicia) kde mi prisli vsetky chude ale mali tuto diagnozu. skusala som si nahmatat tu `medzeru`ale nic som tam necitila. tak teraz neviem ci to mam alebo nie. u doktorky som s tym este nebola takze ani tam to nie je potvrdene ani vyvratene.
vy ktore ste chude tak si to tam riadne nahmatate? alebo to bola diagnoza lekara?

mia.k
28. aug 2013

@akwee ja viem,že chirurg mi nepovie čo mám cvičiť,ale mohol ma poslať niekam,kde mi ukážu čo a ako cvičiť, ale tu je to tak ,že diastáza nie je pre lekárov diagnóza, ktorou by sa mali zaoberať. Ja som potom chodila rok cvičiť pilates, (samozrejme cvičenia na priame brušné svaly som vynechávala), ale nepomohlo mi to ani trochu. Bola by som ti velmi vďačná,keby si mi poslala ten opis cvikov a ja by som sa spýtala tej kamarátky fyzioterapeutky,či by mi nevedela niekoho odporučiť, čo sa vyzná. Ty máš veľké šťastie,že si natrafila na takú dobrú terapeutku, čo sa vyzná v danej problematike.

mia.k
28. aug 2013

@dana_l ty chceš vedieť že či máš diastázu? Ja som chudá, ale moje brucho je neprehliadnutelné, pokial nemám na sebe niečo sťahujúce. 😝 Ak chceš vedieť či máš diastázu, tak skús spraviť nasledovné: Rovno sa postav a zakloň sa čo najviac do zadu, na bruchu sa ti v strede spraví hrb.

mia.k
28. aug 2013

@amisa tak si skús nájsť takého operatéra, ktorý bi ti bol ochotný hneď aj diastázu zašiť. Veď keď už ťa budú rezať, tak by to nebolo zle.

maca_p
28. aug 2013

@dana_l ani si to nemusis nahmatavat... ono je to rovnake u silnejsich aj u chudych - proste vypuklina.
lahni si na chrbat a spoj nohy a pomaly ich zdvihaj hore. ak mas diastazu, tak hore od pupka po sternum (nemusi az tam, podla toho ako je dlhy rozostup) sa ti vypuci taky hrvol.

baby, teraz ked nosim poctivo pas a ked ho zlozim, ako by som nemala ziadnu diastazu... utahujem ho viac a viac. iba ked cvicim, tak ho mam volnejsi, lebo by som neudychala a nedala hranicne pozicie pri powerjoge.

maca_p
28. aug 2013

@amisa vidim, ze si z BA, tam ti to urobia na kompletku, len si povedz co chces. aj na plastike sa tam da dohodnut, co som pocula.
ja som tam raz volala, ale zdvihla mi neprijemna dokina, tak tam nejdem. v stredu od 13.00 na plastickej chirurgii maju konzultacie s pacosmi.

amisa
28. aug 2013

@maca_p kde ako co? popis podrobnejsie kludne aj do IP prosim.. ja rozmyslam o BB.. par znamim tam robili brusko. Momentlane am zije moja mama tak by som to nemala ani tak zle s detmi.

amisa
28. aug 2013

@akwee inak podla dnesneho merania uz 86 a nie 88 🙂 aka som hviezda nie ? 🙂

majmik
28. aug 2013

@maca_p @mia.k @veronikaitali @majamat holky, dnes som bola nahodou u svojej obvodnej a ona ze jeeej, cakate dalsie babo? som sa zasmiala, ze nie, ze to este od toho porodu a ona, ze mam ist urcite na kontrolu na chirirugiu - som jej pvoedla co mi lekar povedal, ze na kontrolu az rok po porode a ze ziaden pas mi netreba, jej reakcia: TREBA! a ze urcite bud. tyzden tam mam este raz ist a pvoedat aj to s pasom.. tak aspon fajn, ze nahodoa tak vysla, uvidime co mi povie.. ale brucho cim dalej tym vacsie.. vrr.. ozaj, skusala som aj tu vasu radu so zaklonom a mam taku miernu vypuklinu od spodnych rebier po nad pupok.. to je to ci ee? ale fakt len take mierne, ani nevidno skoro.. a tvrde..