Diastáza priamych brušných svalov. Máte túto diagnózu?

jabadaba
24. apr 2009

Ahojte,

je tu niekto s takouto diagnozou? Ak ano, ako cvicite na posilnenie takto rozlezenych svalov? Nemam ani najmensiu chut na abdominoplastiku a chcem sa dat do poriadku prirodzene. Brchucho mi ani tak velmi nevisi, len ho mam dost ochabnute a svaly rozidene. Nie strasne, ale diagnoza tam je. ☹ Som nestastna.

kikaber
13. dec 2013

@maca_p supr dik 🙂

amisa
13. dec 2013

@kikaber no ani to radsej cele necitaj.. budes raz vd epe raz v nadseni
a co ti je ? mas ja pruh alebo nieco ine k tomu pridane? distazu mas po celom bruchu alebo len dole pod pupkom? aha ved kuk do skupinky

kikaber
13. dec 2013

@amisa ako sa do skupinky dostanem?

amisa
13. dec 2013

@kikaber neposlala ti maca este odkaz z pozvankou do IP?

kikaber
13. dec 2013

@amisa este som nic nenasla 😖

nufanek
16. dec 2013

ahojte, som 16 mesiacov po porode,kratko po som sa snazila kontrolovat, ci nemam diastazu, mala som dojem, ze som ok, schudla som celkom v pohode, len brucho je stale take volne, zhruba pred pol rokom som si vsimla, ked pokojne lezim, citim ako mi vystupuje nad pupkom hrca, moja obvodna povedala, ze to je ok, minuly tyzden som sa pytala na gynde, doktorka si mysli, ze mam diastazu, poslala ma na chirurgiu. Normalne som z toho na nervy, lebo nechapem preco napriklad gynekolog toto nekontroluje po sestonedeli. Dufam, ze som si to nedonicila este viac cvikmi nabrucho. Da sa dostatat do tej sukromnej skupiny? @maca_p

myzma
16. dec 2013

@maca_p aj by som poprosila o pozvanku do ip skupiny 🙂

elilly
16. dec 2013

Ahojte, nahodou som natrafila na Vasu diskusiu a zistujem, ze mam ten isty problem .. akurat, ze mi to lekar / fyzioterapeut povedal len tak mimochodom, ked som mala strasne bolesti chrbtice .. ze to suvisi s tymi oslabenymi svalmi na bruchu a ze kym sa mi nezlepsi to brucho, tak chrbat bude boliet stale 😒 aj my odporucal nejake cviky (presne to vnutorne stahovanie a kegelove cviky) ale po case sa mi stav zlepsil (chrbat prestal boliet) tak som s tym prestala. Odvtedy som porodila druhe dieta a teraz, rok a pol po porode, som si povedala, ze sa dam do formy a zacala som cvicit (brusaky, samozrejme) a mam brucho ako v piatom mesiaci (!!!) som zufala, vsetci mi gratuluju a pytaju sa ze co to bude (!!!) s krpcom nemam velmi chut behat po doktoroch, ale pisali ste tu nieco o pasoch z UK, aj nejakom DVD .. tie pasy, je to to iste co Vam predpise lekar? cviky z DVD, vy co ste cvicili, pomohlo Vam to natrvalo? vdaka za info 😅

myzma
16. dec 2013

ale skusim i sem napisat 🙂 ze mam nieco s brusnymi svalmi som zistila "nahodou", ked som zo srandy spomenula, ze si dokazem dat prsty medzi brusne svaly, tak mi kamaratka hovori, ze to je na operaciu.... ze ona ide v priebehu par mesiacov.... zo zaciatku som tomu nevenovala velku pozornost, nakolko som po druhom porode schudla az na svoju adolescentnu hmotnost, ale v lahu pri kojeni som si sem tam vyskusala tu svoju medzeru medzi svalmi (od pupka hore k zaludku)... ubehol rok, nasla som i tuto temu... ale ja som medzitym otehotnela a sem tam som dostala taky zvlastny krc v oblasti zaludka, dnes si myslim, ze som som si tam asi pricvikla kluku creva, alebo mozno i kusok zaludka, neviem... ale inak ziadne tazkosti... no i tak som to psomenula svoju gynekologovi aten ma poslal na chirurgiu, to uz som bola v 7.m... a sem tam som mala bolesti pupka, najmä pri namahe.... na chirurgii bol taky nie zrovna zhovorcivy doktor, pozrel mi na brucho, urobil dva hmaty a povedal, ze 150eur... povedal to 2x 🙄 ale co mi vlastne diagnostikoval, ci nejake odborne info mi nedal ziadne... ked som mu spomenula mesiac, v ktorom som, tak povedal, ze to by mi vlastne teraz pred porodom robili aj tak az v BA a za pritomnosti porodnika kvoli drobcovi.... diagnostikoval mi oficialne herniu umbilikantna reponibilna 3x3cm, alebo iny nazov som tu nasla, ze pupkova prietrz... cize predpokldam, ze sa podla neho jedna o pruh... no on mi stlacil len pupok, vobec mi neskusal svaly a to, ze si tam viem "strcit" prsty, ako som uz pisala od pupka smerom hore.... vzhladom k tomu, ze som mnou ten dr. absolutne nekomunikovala a na moje otazky odpovedal nijako a stroho, tak sa obraciam i na vas s otrazkou, ci niekotrej z vas diagnostikovali zo zaciatku len pruh. a zmylili sa.... alebo sa o diastazu podla mojho opisu nejedna... ako som si stihla uz precitat, noho lekarov ani nevie, ze nieco take je.... nechcem si prisivat diagnozy, ktore nemusim 😀 ale zaujima ma to... cas po lekaroch behat teraz nemam, po porode asi este raz zbehnem k nejakemu chirurgovi, ak sa mi podari mat cas i na seba 😀 dakujem za reakciu 😉

monika130
16. dec 2013

@myzma ahoj 🙂 neviem ci si si uz čítala na nete o diastaze, ale ak nie, tak v mojom blogu nájdes o nej článok 🙂 dúfam, ze ti pomôže 😉

u2jana
16. dec 2013

@monika130 ahoj, tiež mám tento problém, mohla by si mi prosím, poslať link na tvoj blog.
a prípadne aj link na tie cviky, čo tu spomínate?
ja som čítala, že robiť klasické brušáky sa neodporúča.
ja to nemám moc velké, myslím, po porodoch som schudla na povodnu hmotnost, len to brucho, nie je ako byvalo :/
vdaka

monika130
16. dec 2013

@u2jana klikni si tu na moje meno a dostaneš sa na moj blog a tam si kliknes na Články, no a tam to nájdes 🙂 som na tablete, tak mi to tu nejde skopirovat 😉

amisa
16. dec 2013

@myzma mne.. najprv pruh a az potom diastazu..druhy chirurg

majamat
17. dec 2013

@nufanek ja som niekde citala, ze po porode je diastaza bezna, takze asi to nie je dobry napad v sestonedeli kontrolovat. no otazne je co sa udeje potom. ci to zostane, alebo sa to stiahne. dr. by sa tomu mohli aspon trochu venovat, aj ked je fakt, ze nema vyznam nejak to kontrolovat, kedze sa stym nim moc robit neda. smutne je, ze niektori dr. to vobec nepoznaju. vela z nas ma taketo skusenosti. ja som bola u chirurga a bola som pekvapena z vysetrenia. vedela som co mam a chcela som si dat predpisat stahujuci pas a aspon mi predpisal to co som chcela, aj ked vysetrenie o nicom. moja dr. mi napisala do karty ze mam obezne brucho. mam nadvahu, ale brucho je neprirodzene velke. je to smutne, ze to takto je.

majamat
17. dec 2013

@elilly ja som cvicila, ale bez pasu a nemalo to vyznam. mozno sa mi trosicku spevnili svaly, ale inak nic. tie, co cvicili s pasom, mali dobre vysledky, ale len pokial nosili pas a cvicili. nemalo to trvaly efekt. akonahle par dni necvicili, pripadne nepouzili pas, hned sa brusko vratili. je to blbe, skus toto robit do konca zivota a to denne. tych cvikou sa musi urobit strasne vela a daju sa robit aj pri inych cinnostiach, len nevyhodou je, ze ked nieco ine robis, nesledujes, kolko cvikou si urobila a ani sa nepostrehnes, kedy prestanes cvicit. a venovat sa tomu denne a naplno sa neda. trvaly efekt ma jedine operacia. mame tu mamicky, co mali krasne vysledky cvicenim a uz su tiez po operacii.
@myzma ja mama aj diastazu a aj pupocnu herniu. na vysetreni u chirurga som dopadla rovnako. vysetroval ma postojacky a neurobil nic, len pozrel na pupok a predpisal nohavicky. ked som mus pomenula diastazu, mavol rukou a vobec sa tomu nevenoval. takze bolo by dobre vyskusat ineho chirurga.

majamat
17. dec 2013
nufanek
17. dec 2013

@majamat no to teda je smutne, hroza to nase zdravotnictvo :( takze doktor moze predpisat pas? To znamena, ze je lacnejsi? Je aspon ucinny?

majamat
17. dec 2013

@nufanek je lacnejsi. pokial sa nic nezmenilo, plati sa okolo 6e. ked som si ho kupovala, stal priblizne 15e. pas nosim nerada, lebo sa mi vyhrna hore, ale ucinny bude. nie je to taky ako ten z UK, ale moze sa pouzit ako nahrada. pasy su rozne. ja som mala taky biely, kde su akoby hrube gumy a zapinal sa na suchy zips. len mi nesadla velkost. je mi velky. predpisat som si dala stahujuce nohavicky, ten pas som kupovala. pockaj, vyfotim ti to.

majamat
17. dec 2013

@nufanek ten pas je mi strasne siroky. uz ked som bola pevnejsia mi bol siroky a to mi ho objednavali na 2 pokus, lebo ten prvy bol este sirsi. nohavicky su velmi tesne, mali vpredu take pevne vankusiky, to akoze na pupocnu herniu a medzi nohymi haciky. tie som si zasila a tie vankusiky nenosim, lebo su aj tak velmi pevne. no celkom tazko sa do nich obliekam. s nohavickami mam zas take skusenosti, ze ked sedim, tak sa mi na bruchu ohnu dole. mali by ich robit trochu vyssie, aby lepsie drzali. videla som na nete aj take na haciky, ale to boli z nejakeho katalogu, tak nie na predpis a neviem, ci su dost pruzne, alebo pevne, aby drzali brucho.

majamat
17. dec 2013

ozaj a tieto nohavicky a aj take z tesca ma v slabinach tlacia - rezu. su dost malo vykrojene a ten strih mi nepasuje.

myzma
17. dec 2013

@monika130 dakujem za clanok, podla neho mozem skonstatovat, ze podla mna to diastaza je... nakolko sa jedna o medzisvalovy priestor na bruchu... ale od pupka nizsie som si to nenahmatala... teraz to uz nejde velmi skumat, nakolko koncim 8.m, tak uvidim po porode... snad sa to nezhorsi... inak len by som doplnila info, ze klasicky pruh, hernia sa casto riesi laparoskopicky, pokial to nie je velmi vazna vec, cize v pripade, ze to niektora z nas ma len zhorsene, resp. malo rozostupene, alebo diagnostikovane ako herniu, tak je tu moznost v podstate bezplatnej operacie, ktora by to mohla vyriesit a nema clovek jazvu odhora dole.... ale to velmi zavisi, v akom stave to brusko je.... teda ako mna informoval moj doktor 150eur, ale to je uz vec nemocnice.... ale nezabudol to zdoraznit.... 150 eur 😖 😖 😖 😖 akokeby mi nemal povedat ine zakladne info o mojom zdravotnom stave 😖 dakujem za clanok, uvidime, co so mnou bude po porode... isto sa ozvem a dam info aj pre ine...

majamat
17. dec 2013

@myzma mne sa moja diastaza tazko posudzuje. ja aj ked som vazila menej a bola som ezdetna, nikdy som nemala uplne ploche brucho. asi mam taku stavbu tela. navyse mam teraz nadvahu, tak uvidime, az by sa mi podarilo schudnut, ake to bude. no fakt je, ze moje brucho je dost velke. ako tehulka som bola jak sud. ked som isla na vyvolanie, sestricka si myslela, ze cakam dvojicky.

monika130
17. dec 2013

@myzma tak nech ti to dobre dopadne a hlavne nech sa ti to po pôrode nezhorsi 😉 veľa zdravicka prajem a potom daj info, ako si dopadla 🙂

myzma
17. dec 2013

@monika130 vdaka, aj vy sa tu drzte... teraz asi skutocne nic nevyriesim,r esp. ani najblizsie tri mesiace, uvidime, ako bude po porode, do akeho stavu sa mi dostanu brusne svaly... no i tak velmi dakujem za tieto info, lebo mnohe zeny o tom skutocne nevedia a zlymi cvikmi (brusakmi) si brusko este zhorsili....

monika130
17. dec 2013

@myzma oni ti to budú riešiť najskôr rok po pôrode...ale aspon vies, ze nemáš cvičiť brušaky, lebo by si si to zhoršila 😉 ja som ich cvicila, lebo som o tom ešte nevedela a tým som si veľmi nepomohla ☹

myzma
17. dec 2013

@monika130 no ten chirurg by to riesil okamzite i teraz, do siesteho mesiaca by ma operovali u nas, ale tym, ze som tam bola v siedmom mesiaci, tak ma uz poslal do ba, alebo az po porode... on bol dost skupy na slovo, ale vyzeralo to, ze je mozne to riesit v podstate hned... tak ci onak urcite pockam aspon tie tri mesiace po porode, ako bude brusko vyzerat podla toho navstivim chirurga, ze co a ako.... no som skutocne vdacna za tieto info, lebo uz so ich zdielala s inymi znamymi... dobru noc

monika130
17. dec 2013

@myzma tak daj potom vediet, ako si dopadla...ak dovtedy nezabudnes 🙂 nech ti vsetko dobre dopadne a dobru noc 😉

maca_p
17. dec 2013

kocky, uz ste pridane do sukromky 😉

maca_p
17. dec 2013

@majamat tento pas nosim aj ja uz od 18.8. a este nejaky ten mesiac buem a dufam, ze to bude koniec 😀
jA som nizka, takze mne sa na chrbate zalamuje, je o o nicom....

majamat
18. dec 2013

@maca_p ja mam zas siroke boky a tam mi to nedrzi. vyhrna sa mi to hore a to hlavne vtedy, ked si ho dost stiahnem. ja som ho nosila po porode stale, aj doma a to okolo 6m. no nemalo to vyznam. brucho sa mi ani nepohlo - smerom dnu.