Endonencia zubu múdrosti

natasqa29
7. jún 2022

Dobrý večer, chcela by som sa poradiť o Vaše skúsenosti. Robil Vám už zubár endonenciu (čistenie zubných kanálikov respektíve trhanie nervov) zo zubov múdrosti?? Je to vôbec možné? Môj zubár je za endonenciu namiesto trhania, no nestretla som sa ešte s týmto.

7kikuska7
7. jún 2022

Podľa mňa 8micky si zuby, ktoré sa prerežu (u niektorých s ťažkosťami, u iných bez nich), pokazia sa a idú do koša. Takže u 6,7 endo áno, ale u 8micky nie....

natasqa29
autor
7. jún 2022

@7kikuska7 ďakujem za radu, tiež som toho názoru, že asi najskôr vytrhnúť, keď môj zubár je skôr za endonenciu, čo má prekvapilo, keďže som sa s tým ešte nestretla

janka_266
7. jún 2022

@natasqa29 ja by som si už znovu nedala trhať osmičku, ale teda neviem či boli čistenie kanálikov 😃 ale pokial ju chcú zachrániť, tak to stojí za to 😃 mne keď ju vytrhli a ukázali, že bola rovná ako z knižky, a v nej mini dierka, ktorá sa mojej doktorke nechcela opravovať skoro ma tam vystrelo.

zuz0110
7. jún 2022

Moja zubarka na 8kach endodonciu nerobi. Mrtvy zub je krehky a casto na nom potom treba robit korunku atd. Skor mam pocit, ze chce zarobit tvoj zubar. Jednoducha extrakcia trva 3 minuty a stoji ovela ovela menej 🤷‍♀️

natasqa29
autor
7. jún 2022

@janka_266 ako podľa RTG už mi 2 zubári povedali že osmičky mám pekne prerezane nevidia dôvod na ťahánie, aj sa udivuju, že ako má vôbec môžu bolieť, keď RTG je v poriadku 🤷‍♀️ A dokonca vsetke 4 naraz som začala mat citlivé po tehotenstve…

janka1011
7. jún 2022

@natasqa29 áno, robil mi endodonciu na 8ke pred rokmi, mám ju doteraz. Ako nechápem tomu zmýšľaniu, že keď je to 8 tak vytrhnúť...treba bojovať za každý jeden zub a 8 pokiaľ je normálne vyrastená v zuboradí je normálny plnohodnotný zub.

natasqa29
autor
7. jún 2022

@zuz0110 ako ja by som si aj korunku dala, kebyže viem, že to bude 100% dobre, ale tiež veľa názorov poznam, že osmičky sú problematické a neliečiteľné a vedia narobiť veľa problémov… preto som bola prekvapená, keď mi to zubar navrhol 🤷‍♀️

smoulingirl
7. jún 2022

Ja som toto riešila s mojim zubárom, o.i. aj veľmi šikovným endodontistom. Hovoril, že na osmičkách je to veľmi komplikované a každá jedna je výzva. A on to odporúča len v špecifických prípadoch napr. keď je potrebná kvôli mostíku a pod. Že väčšinou keď pacienta poučia tak si sám rozmyslí či chce zachraňovať. Takže ak tvoj zubár nemá mikroskop a 3D rtg sú to s veľkou pravdepodobnosťou vyhodené peniaze. Na endo sa záruka nedáva plus treba počítať, že zub bude potrebné okorunkovať.

natasqa29
autor
7. jún 2022

@janka1011 áno ja ich mám pekne uložené, ja sa len bojím do toho ísť, kedze druhý zubar mi povedal, že osmičky jedine vytrhnúť, aby ošetrením kanálikov nebodaj sa nespustili vážnejšie problémy 🤷‍♀️

amelie2017
7. jún 2022

Mne sa jedna 8 rozpadla a musela ist von. Dve spodne mam zdrave a jednu hornu mam plombovanu uz asi 6 rokov. Ja by som si ju dala spravit. Mne to miesto, kde mi chyba 8 pride take prazdne, ako ze mam na jednej strane malo zubov. Ako pri jedle mi nechyba, len ked tam zabludim jazykom.

adamadent
7. jún 2022

Na osmičke urobiť kvalitné endo je problém. Neriešila by som a dala vytiahnuť.