Euthyrox a jeho vedľajšie účinky

stankabk
29. dec 2014

Ahojte žienky. Chcela by som Vás poprosiť o Vaše skúsenosti s euthyroxom. Aké vedľajšie účinky pociťujete? Viac ako rok nedostávam menštuáciu pravidelne ako predtým a teraz ako mi lekár zvýšil dávky som trochu pribrala. Len teraz neviem, či je to z liekov, alebo z Vianočných sladkostí, ale z takýchto vecí nezvyknem priberať. Kamarátka mi spomínala, že jej mamka dosť pribrala. Ďakujem za Vaše skúsenosti, postrehy.

ifka22
7. apr 2016

@marielik78 ahoj
ja žiadna sláva. pi druhej jo trolejbus mi lekárka zdvihla dávku má 88ky vraj mi vôbec dobre zlaza nepracuje.na to asi po dvoch mesiacoch užívania mam problémy si srdcom bolestou hlavy a vôbec nechutne nakoľko som upravila aj stravu a sem tam cvičím.tak sama som zvedavá ako to bude ďalej.

febo
7. apr 2016

@stankabk v tejto lekárni mi vždy ochotne poradili: lekarenpridivadle@gmail.com Dokonca si cez tento mail môžeš objednať produkty a nemusíš to naháňať v iných lekárňach. 4x denne im vozia tovar takže sú veľmi flexibilní 🙂

pattii
7. apr 2016

@marielik78 ono to s hormonami chce čas, až po čase sa to ustáli ale keď si myslíš že ti euthyrox nesadol môžeš skúsiť aj L-thyroxin či ako sa to vola, lebo ja som tiež raz menila tabletky nakoľko nemám šž a potom sa to uplne ustalilo

leontttynka
7. apr 2016

@marielik78 ja mam presne to iste rovnake diagnozu so stitnou zlazou a tiez ma neskutocne pali zaha a tiez sa mi to prejavilo po pôrode. ja neberiem euthyrox ale tie druhe a mne je po nich lepsie ale niektore dni horsie...najhorsia je ta unava ja rano niekedy niesom schopna vstat z postele...chceli sme druhe bábo ale pri tomto ja si vôbec druhe dieta netrufam...o 2 tyzdne idem na kontrolu k endokrinologicke tak som zvedava ake budem mat vysledky...

leontttynka
7. apr 2016

@malinka158 a kolko vody denne vypijes? aj to môze mat vplyv...ja ked pijem malo vody tak sa mi to vie takto prejavit..musim sa donutit pit ..

marielik78
7. apr 2016

@pattii To verim, ze to chce cas, ale mam malu davku a dr. mi vravela, ze po dvoch tyzdnoch uvidim obrovske zlepsenie a ja vidim iba zhorsenie, ale ved to prediskutujem s endokrinologickom aj gastroenterologom v maji. Dakujem.

katuliena82
7. apr 2016

Euthyrox nema vedlajsie ucinky, je to hormon telu vlastny. Ale podstatne je, aby bola urcena spravna davka a aby sa aj clovek snazil davkovanie dodrzat 🙂 sama uzivam 125 uz dlhe roky a vysledky mam skvele. Ale ja uz stitnu zlazu nemam, sama mi zatrofovala kvoli autoimunitnemu zapalu, takze davka sa mi nemeni. Su ale ludia, ktorym raz pracuje stitka viac a raz menej a potom sa moze stat, ze maju problemy (potia sa, maju busenie srdca) a to kvoli tomu, ze davka ktoru maju predpisanu uz nezodpoveda ich stavu.

marielik78
7. apr 2016

@ifka22 A konzultovala si to s neurologom ci internistom? Myslim, ked ta castejsie hlava boli a aj problemy so srdieckom... Ono, niekedy su na endokrinologii neustupcivy a vraj treba vydrzat, ale mna napriklad zaujima aj nazor inej strany. Ja som prave cakala, ze mi to zaberie na migreny, ktore mavam zachvatove niekolko dni za sebou a v poslednej dobe som sa drzala iba s jednou troj az patdnovou migrenou (hormonalneho charakteru) za mesiac (kedysi aj kazdy tyzden) a teraz sa mi to vracia do kolaji, ze kazdy tyzden migreny, zhorsili sa mi aj nechty, priberanie mi neprekaza ako jedine z toho...

marielik78
7. apr 2016

@leontttynka Ja tiez rano mam problem vstat, ale to som mavala aj pred uzivanim liekov :D Aj ked podla endokrinologicky by ta unava mala zmiznut, tak neviem, nezmizla :D Skor trpim nespavostou a ak spim, tak velmi zle a skor preto som rano unavena.

marielik78
7. apr 2016

@katuliena82 Pekne napisane, a v mnohom suhlasim, len doplnim, ze vedlajsie ucinky ten liek ma, je ich kopec v pribalovom letaku, mozu a nemusia sa prejavit (rozhodne to nie je silny hormon typu Prednison, ktory som tiez raz par dni na chronicky zapal ucha brala a skoncila som na kardiologii), je to presne o davkovani spravnom a sledovani... A je to sice telu vlastny hormon, ibaze vyrobeny synteticky/umelo, takze to nie je uplne tak "prirodzene" 🙂
V podstate je potom na mieste otazka, ako caste maju byt kontroly, ci staci raz za cas, alebo by sa mal pacient sledovat aj kazdy mesiac a pod., aspon kym sa nenastavi spravna davka... Ale to je vzdy na endokrinologovi a pacientovi a ich vzajomnej komunikacii isto 🙂

katuliena82
7. apr 2016

@marielik78 vedlajsie ucinky ma len v tom, ze nemusi sediet davka a treba sa sledovat. S tym suhlasim. Ale dokonca pri darovani krvi mi povedali, ze ho nemusim do formulara zapisovat. Bez Euthyroxu by som umrela, s nim mi je skvele...co citam ze mate, ake problemy...je len na lekarovi aby dal spravnu davku a ked to hapruje raz dolu a raz hore, to sposobuje problemy.

marielik78
7. apr 2016

@katuliena82 Ano, verim a stotoznujem sa s nazorom, ze pomaha, moja svagrina ho ma uz vyse 15 rokov, kamaratka tiez dlhe roky rokuce a len si pochvaluju... aj ked svagrina aj aj teta po rokoch uzivania a spravnom davkovani aj tak prisli o stitnu zlazu uplne. Ale kamaratka vdaka liekom dvakrat otehotnela a je stastna.
Ja som do uzivania isla po troch rokoch sledovania, s tym, ze "skusime" a prip. vysadime (alebo zostaneme pri celozivotnom uzivani), tak som sama zvedava, kedze aj joga (konkretne asany) pomaha stitnej zlaze a tu pravidelne treti mesiac denne cvicim, tak je mozne, ze som si sama dopomohla k normalizacii jej funkcie a s tymi liekmi je toho privela teraz.

katuliena82
7. apr 2016

@marielik78 ak mas este stitku, tak je zachrana ze sa ti znormalizuje. Drzim palce 🙂 Mne prisli na to, ze mi odchadza stitna zlaza ked tam boli len zvysky tkaniva a skoro som umrela. Prisla som naozaj na konci a roky mi tvrdila doktorka ze mi nic nie je. Autoimunitny zapal, to sa neda zvratit...tak naozaj moze byt, ze mas teraz hormonov privela. Ja by som po mesiaci bez Euthyroxu umrela. Tak ma obcas chyti panika, ze co ak bude napr.vojna a ja nebudem mat lieky 😀 a vzdy som sa smiala, ked som sa rozpravala ako sestra s pacientkami co nemali stitnu od operacie a pytali sa ma, ze ako to, ze nemam ziadnu jazvu. Moj doktor vzdy povie, ze hrozne, ze v tomto state este aj stitne zlazy miznu 😀

marielik78
7. apr 2016

@katuliena82 🙂 😀
Svagrina inak tiez nema jazvu 🙂
A ten autoimunitny zapal a jeho nezvratnost sa zle pocuva a este horsie cita, ale tak zmierila som sa s nim 😝
Ja ti drzim palceky, lebo pozeram ze sa ti krati cas tretieho tehulkovania (to moja uz bola v 37 tt vonku :D)

ifka22
7. apr 2016

@marielik78 Áno Áno .som objednana na neurologiu A ekg mám vraj ok akurat pulz mam vyšší a na to mi dala lieky len ich neberiem lebo sa Z nich priberá píšu V letáku A tiež sa nechcem tlačiť len liekmi.uvidím čo neurológ A chystám sa skôr na kontrolu endokrinologicke.chodím raz za pol roka A to je málo podľa mňa keďže mám podľa mňa zle nasadenu dávku.

katuliena82
7. apr 2016

@marielik78 dakujem 🙂)) cakam veru kazdy dnom, aj to vyzera tak vselijako uz

marielik78
7. apr 2016

@ifka22 Tak daj vediet ako na neurologii, ja by som tiez mala ist, dllllllho som nebola :( davno mi uz aj lieky na migreny dosli. A ked si mala ekg dobre, to je fajn, ja mam zle ekg :( brala som lieky na srdce skoro dva roky (betablokatory) a nepribrala som z nich vobec, tak sa neboj, nie je dobre zase, aby sa ti srdiecko zbytocne ponahlalo a tym sposobovalo dalsie problemy... skus sa vnutorne dat do harmonie (od zakladu), u mna to bol kluc k uspechu (aj ked uponahlane zijem stale, ale kto nie v dnesnej dobe?), postupne som lieky na srdce vysadila (hoci podla lekarov sa maju brat dozivotne rovnako ako lieky na tlak), internistka mi to prvykrat tento rok odobrila, ze som sa rozhodla spravne, ze posobim stastne a pod. - az na to zle ekg dlhodobo, tak musim byt tiez sledovana :(
A endokrinologicke sa nemozes objednat aj skor? Ja mam ist tiez na kontrolu az koncom maja (co budu tri mesiace uzivania lieku), ale uvidim, ci nepojdem uz teraz koncom aprila...

marielik78
7. apr 2016

@ifka22 Este k tym betablokatorom, ak si dostala tento typ lieku na srdce (lieky na znizenie tlaku krvi, spomalenie srdecnej frekvencie): znizuju aktivitu tzv. hnedeho tuku v organizme (pomerne novy pojem, ten hnedy tuk, ale isto si sa stretla s nim uz), co vytvara bludny kruh - obezitu, priberanie a vznik hypertenzie a pod. Vysledkom moze byt spomaleny metabolizmus, zvyseny tlak a cholesterol a nasledne zvysovanie davok a kolotoc...
Ak citas v pribalovom letaku, ze sa z toho lieku pribera, to este neznamena, ze priberies aj ty, ved si isto dostala malu davku a mozno to stoji za zvazenie - zalezi ako vazne hodnotila tvoju srdecnu aktivitu internistka, lebo rychly pulz zatazuje srdce, cievy, cely obehovy system a vycerpava... ja som ich musela brat, lebo som mala v klude na trojdnovom sledovani v nemocnici pulz 110-120 a vlastne ruka v ruke s tym som presla z vychudnutej nizkotlakarky do rovnakej chudej osoby so zvysenym tlakom :( Nic prijemne...

ifka22
10. apr 2016

@marielik78 dam vedieť jasne.dala mi coryol tabletky.zvazim to

marielik78
14. jún 2016

@ifka22 Ahoj, ako sa mas, lepsie? Alebo beries tie lieky?

siska72
18. nov 2016

ahoj mne zistili stitnu zlazu tiez nahodou pri preventivke,doktor povedal ze ju mam uplne nefunkcnu tsh mi namerali az 106,7 a f4t5,18 .citila som sa unavena ale pripisovala som to praci,mavam aj migreni a casto ma pali zaha,dostala som euthyrox75,o mesiac mam ist na kontrolu beriem ho dva tyzdne ale nic sa k dobremu nezmenilo prave naopak vobec nespim tri hod.a dost potom sa mi stupnuju migreni z toho aj 4-5krat do tyzdna mam migrenu. a stale priberam za posledny rok a pol 15kg.

marielik78
18. nov 2016

@siska72 Ahoj, ja som mala prych sest az osem tyzdnov presne identicke priznaky, ako ty. Spavala som max. tri-styri hodiny, priberala som (aj ked malicko), bolela ma takmer stale hlava... Ked som to po troch mesiacoch (pri kontrole) hovorila endokrinologicke, povedala, ze to urcite nebolo euthyroxom a zmietla to zo stola... Darmo som jej vysvetlovala, nic ine som nezmenila, ani nemam stresujuce obdobie a pod.
Tak ta chcem len povzbudit, ze lekarovi o tom povedz, mozno bude mat priatelskejsi postoj a mozno to chce zmenu liekov, nie iba vydrzat...

siska72
22. nov 2016

@marielik78 dakujem pekne za odpoved,urcite sa s z lekarom porozpravam.

motiv
19. jan 2017

ahojte,
nemali ste z euthyroxu suchu pokozku?
Odkedy ho uzivam, mam velmi suchu kozu, uplne zo mna niekedy snezi a uz aj na hlave, v zivote som nemala lupiny, kupila som si uz aj sampon proti lupinam , ale nezabera, proste mam na hlave tiez suchu kozu:-/ Tak teraz neviem ci to moze byt z lieku alebo nieco ine. Dakujem za nazory.

marielik78
19. jan 2017

@motiv Ahoj, ja s tym mam problem, aj ked nie na hlave az tak, skor inde na tele, rukach a pod. Ono to nebude z liekov ale ako-takych, ale v suvislosti s funkciou stitnej zlazy... mozno ked davka nie je dostatocna... ja napriklad stale reagujem zle aj na teplo a pod., nemam termoregulaciu... prave som bola vcera na krv po vyse polroku, tak som zvedava buduci tyzden, ako mam nastavenu davku (beriem najnizsiu)...

motiv
20. jan 2017

@marielik78 ahoj, dakujem za reakciu. Aha vidis asi to tak bude. Tak ja som si dala nezavisle pozret vysledky aj nasadenu liecbu aj inym lekarom a potvrdil liecbu. Beriem 88. Takze davka by mala byt ok. Tiez sa chystam za par mesiacov na kontrolu, uvidim co z toho vylezie. Je to dost neprijemne, okrem vlasov a k tomu rada nosim ciernu, nestacim sa kremovat a nemozem nosit sukne lebo cez pancuchy sa mi deru supinky😀

marielik78
20. jan 2017

@motiv Ano, ja podobne tak, tak uvidis, ci sa ti to nezmeni... u mna je pravda, ze v zime s tym mam vacsi problem, ale tak aj v lete sa to objavuje...

marmark
20. jan 2017

Baby, jedavate aj jod? Ja beriem eut.88, minuly tyzden s8om bola na krvnom vysetreni a tsh mi vyslo 10.5, normal je vraj okolo4. Cize mi urcite budu dvihat davku. Zacala som jest jod, zinol a selen, som zvedava, ake i vyjdu hodnoty v lubochni.Mala som podozrenie, ze stitka nie je uplne ok - vacsia unava, depresivne nalady, pomalsie reflexy

marielik78
20. jan 2017

@marmark Ja nejedavam... mne kedysi spominala, ze by som nemala jedavat viac jodu, nez je bezne v soli a pod. Tak neviem... Ale premyslala som davnejsie uz, ze som stitnu zlazu mala okay, aj pred porodom, aj po porode, ale v roku 2013 som kvoli velkym zdravotnym problemom mala tri CTcka robene a kontrastne latky jodu a odvtedy sa mi zosypala aj stitna zlaza... Na to ked mi endokrinologicka povedala, ze nemam doplnat jod, tak som si to nejako dala do suvisi a hladala vtedy info a zalezi, ci je ta stitna zlaza pomala alebo rychla, tam sa to lisi a podla toho je ten jod potrebny alebo naopak, moze ublizit...

motiv
23. jan 2017

@marmark

ani ja neberiem jod, ani dr mi k tomu nic nevravela a vie, ze sa snazime o babo, je velmi dosledna, som potratila, stitka mi vyskocila riadne ked som bola tehu s dvojickami. Hej, unava je sprievodny znak. Urcite ti zvysia davku kvoli tsh.