Hanbím sa chodiť na kontrolu k psychiatrovi

3. feb 2022

Ahojte žienky možno to sem ani nepatrí ale, liečím sa na úzkostnú poruchu, beriem AD. Žijem v malom meste a tu každý o každom vie. Môj problém spočíva v tom že navštevujem psychiatra už 3 mesiace a on mi nechce lieky predpisovať, stále ma volá na kontrolu a tak mi predpíše lieky. Lenže neviem ako mu mam vysvetliť že ja sa hanbím chodiť na kontrolu ku psychiatrovi. Okrem jeho ambulancie tam je aj kožná, očná, detská, imunologická ordinácia. Keď tam prídem a sadnem si k jeho dverám každý na mňa čumí. Mám 28 rokov.

marca12
4. feb 2022

@zmrzlinka2021 neviem,kde zijes,ale ak by ta v nasom meste videli u psychiatra a tak zajtra rano o tebe rozpravaju,ze si vyskocila z okna,zabila matku a podobne nezmysly. Ano,psychiater je lekar,ale ludia su neskutocne primitivni. Tvarime sa,ze je 21.storocie,ale ludska sprostost je stale rovnaka. A autorka asi vie,preco tam nechce chodit. Zrejme ludia v jej meste su takisto zlomyselni.

lucia147852
4. feb 2022

Moja dobrá kamaratka berie AD na klinickú depresiu. Bola v stave, že sa skoro zabila a neberiem ju vôbec inak. Je to diagnoza ako každá iná. To vykecávanie ako to volas je práveže dôležité a vďakabohu za lekára, ktorý to praktizuje a len neprepisuje lieky. Ak sa hanbis povedz mu to a riešte to spolu. V USA má každý druhý svojho psychoterapeuta a podľa mna by mal mat aj na svk. Hanba nie je hľadať pomoc, hanba je neliečit sa kvôli tomu čo povedia ini.

betulinka1
4. feb 2022

Je super, že si sa vôbec psychiatrovi odhodlala. Ja som sa pred rokmi liečila na postramu, presne úzkosti som mala. Ešte chodím raz za čas na kontrolu. A vieš čo normálne zaparkujem auto pred jej ambulanciou, ktorá je pred nemocnicou a dokonca všetci čo stali v rade na testovanie, keď bolo povinné ma tam videli zaparkovať. A to ma pozná skoro celé mesto. Úprimne som aj ja premýšľala či sa mám hanbiť alebo čo je to vlastne za pocit. A povedala som si, že nie, nebudem sa hanbiť za to, že potrebujem pomoc. Úprimne sa niekedy smejem ako sa tam ľudia maskujú v saloch a parkujú dva kilometre od jej budovy. Som hrdá na to, že som sa z najhoršieho dostala, že som nezostala doma plakať do vankúša. Dokážem o tom hovořit a na margo mojej otvorenosti sa mi vies koľko ľudí priznalo, že sa tiež liečili na nejaké úzkosti a pod.. A ani som o tom netušila. Každý člověk má niečo za sebou. Je fajn, že aj pred sebou.

zmrzlinka2021
4. feb 2022

@marca12 A akoze co teraz s tou ludskou sprostostou? Ja sa prestanem liecit,budem chodit 50 km k lekarovi, aby nahodou o mne nikto nic nerozsiroval?
Bezne poznam ludi, co beru lieky, tu sa nad tym nikto nepozastavuje.
A co ked budu ludia hovorit?
Teraz mame zit tak aby ludom bolo dobre?
Volakedy ludia ohovarali, ked mara chcela opustit opiteho fera, co chodil denne po krcmach... dnes? dnes ked su reci, mara to ma na haku
To ze ludia v malom mestecku su zaostali je len ich problem. Moje zdravie, moj zivot, moje rozhodnutia - mozem mat u prdele ich reci. To co hvoria, vypoveda len o ich malosti a zadubenost.

betulinka1
4. feb 2022

@zmrzlinka2021 dobre si to napísala. Je to pravda ale je to čiastočne aj o sebavedomí pacientov. Keď som dostatočne sebavedomá, nemôže ma ovplyvniť názor druhých. Je to jeden z bodov, na čom musia pracovať aby dospeli k vyliečeniu. Nie lieky ich vyliečila ale s Ad treba riešiť aj terapie a prácu na sebe, svojej myslenie, pomenovanie pocitov. Mozog človeka je veľmi komplikovaný. Ale pokiaľ je to autorke vyslovene nepríjemné, tak nech vymení lekára a chodí 50km do iného mesta. Nie je to riešenie ale má právo sa tak rozhodnúť.

lucia147852
4. feb 2022

@zmrzlinka2021 👏👏👏👏👏

jana_eyre_2
4. feb 2022

Chapem tvoje obavy, ale musíš sa pokúsiť aj ty zmeniť svoj postoj.. chodiť k psychiatrovi nie je žiadna hanba a nie je to doktor čo lieči pokazenú hlavu, ale pomáha zvládnuť ťažké časy. Nie je to žiadne pokazenie.. jediné čo je naozaj pokazené je to, ako na psychiatriu a psychológiu hľadia ľudia, to sú ale len hlúpe predsudky..

Väčšina píšete že AD vie predpísať aj všeobecný.. to možno vie, AVŠAK jej psychiater vie prečo ju pozýva na kontroly, on jediný pozná naozaj jej stav a potreby..

Nechcem podceňovať všeobecných doktorov, avšak psychológia nie je zväčša ich silná stránka, navyše na ňu ani nemajú atestáciu..

Viete čo povedala mne moja všeobecná keď som ju prosila o pomoc keď som bola na tom psychicky zle? Nech sa vzchopim, koľkí to majú horšie ako ja.. to si viem byť viac podporou ja sama ako bola ona keď som to potrebovala..

Ak si so svojím psychiatrom spokojná (nečítam celú diskusiu, tak neviem či píšeš niečo viac o jeho prístupe) tak by som ho nemenila len z dôvodu že na teba každý cumi.. možno ani necumi, len ty máš taky dojem, pretože naozaj chápem že z toho ako sa u nás pozerá na túto odbornú pomoc máme v sebe hlboko zakorenené ako to berieme my sami.. a dosť ma to mrzi..

matqa411211
4. feb 2022

AD nie su lentilky, na tie kontroly mas a musis chodit, k tomu kontroly su, potrebuje zhodnotit tvoj stav, nie len tak hala bala pisat, ak sa hanbis lebo ta tam niekto uvidi cakat, skus sa s nim dohodnut na presnom case kedy mas prist a kedy ta presne vezme dnu

marca12
4. feb 2022

@zmrzlinka2021 mne osobne je u prdele co si ludia o mne hovoria. Ale neviem,co preziva psychiatricky pacient. Na jednej strane ano,ma sa naucit vysporiadat sa so situaciami a neutekat pred nimi,ale je to kazdeho rozhodnutie. A ked sa vyslovene citi zle a nevie s tym pracovat,musi zmenit lekara. Na druhej strane lekar musi vidiet pacienta,zhodnotit stav a podla toho nastavit liecbu a nie bezhlavo predpisovat lieky.

mimirka32
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jana_eyre_2
4. feb 2022

@mimirka32 myslím, že nikto tu nikoho nepresviedca čo má robiť a čo má druhým hovorit, každý sem napíše len svoju skúsenosť a radu a autorka si vyberie to, čo uzná za vhodné..

teleskop
5. feb 2022

naozaj? wow, tak to si mozes otvorit ambualnciu aj ty ked myslis, ze je to take lahke 🙂