HPV 16, Lsil, Bojím sa, že tehotenstvo to zhorší

katka3588
22. okt 2019

Dobrý deň, je tu niektorá mamička,ktorá má podobný problém ako ja? V 29 roku som porodila dieťa, v tehotenstve som mala zlé cyto výsledky Hsil, po pôrode sa to zlepšilo na Lsil + Hpv 16 pozit. Takýto výsledok mám už 3 rok, bola som aj na biopsii výsledok negativny.Kolpo vyšetrenie = 0,5cm biely epitel lahká mozaika. No onkolekár mi odporúčil otehotnieť, jeho záver bol, že ak do 3 mesiacov neotehotniem urobí LBC vyšetrenie a ak budú rovnaké výsledky tak pojdem na konizáciu. Máte niektorá takú skúsenosť že vám to lekár odporúčil? Bojím sa toho že sa to zhorší v tehotenstve. Ďakujem 🙏

ziarifka
22. okt 2019

Mám tiež 29r, Lsil + Hpv16. U mňa sa to objavilo pol roka po prvom pôrode. Rok som bola sledovaná, výsledok stále rovnaký. Moja onko lekárka mi práveže zakázala otehotnieť, kým sa to nevylieči. S jej názorom som sa nestotožnila, lebo ma nijako neliečila, iba čakala. Teraz som dva týždne pred pôrodom, bola som sledovaná na kolposkopii každé tri mesiace s tým, že ak by sa to zhoršilo, urobia konizaciu aj v tehotenstve. Lekárka mi vravela, že po pôrode to budeme ďalej liečiť, ale neviem ako, lebo doteraz nerobila nič, iba sledovala

123nikolaa123
22. okt 2019

Mala som tiež LSIL + HPV, onkogynekológ mi nezakázal otehotnieť, výsledok kolposkopie bol však veľmi dobrý, nemala som odporúčania na konizáciu, to bolo minulý september, začala som brať vo vysokých dávkach Imunoglukan. Odvtedy sa výsledky upravili na Ascus, teraz som tehotná a čakám na výsledok cytológie.

katka3588
autor
22. okt 2019

@ziarifka to sa teším s vami že tehotenstvo máte v poriadku. Držím palce nech ste v poriadku aj po pôrode 🙂 no moja lekárka tiež že aby som neotehotnela a najprv vyliečila ale ako keď mi nedala žiadny návrh liečbu jediné čo mi povedala je ísť na konizáciu. A moj onkolekár že určite nie jednoznačne tehotenstvo a keď sa to zlepší tak ok ak sa zhorší,vedia urobiť ambulantne ale skor po druhom porode urobia konizáciu. Povedal že pacientkám do 35 rokov toto vždy odporúča a väčšina buď ani nejde na konizáciu alebo po 2 zlých cyto už idú..

katka3588
autor
22. okt 2019

@123nikolaa123 tak super že ste mali kolpo v poriadku ja ho tiež mám viacmenej ok len toho pol cm biely epitel ale povedal že je to úplne lahká dysplázia a preto povedal že otehotnieť. A v akych davkach ste uzivali imunoglukan? Ja uzivam C ten Long efect, B-komplex,kyselinu list. , Vit D3 a neviem este čo mám jesť 🤔🤷‍♀️ teraz toto vsetko jem 2 mesiace v decembri idem na LBC ster tak uvidim

123nikolaa123
22. okt 2019

@katka3588 tak pokračuj v “liečbe” a uvidíš, ja som bola u imunologa, pre HPV, že idem to riešiť... a povedal mi, že výsledky mám dobré, že nemá so mnou, čo robiť... užívala som dvakrát viac nie 3 mesiace, ako je písané na skatuľke, ale aj pol roka... a nebývam chorá, mávala som s tým problémy... ja by som na tvojom mieste otehotnela, ak ti onko povedal niečo iné, alebo by som si zaplatila nejakú konzultaciu u súkromného gyn., nech mám o další odborný názor naviac...

katka3588
autor
22. okt 2019

@123nikolaa123 práveže prvá doktorka,že tehotenstvo nie,druhá takisto že počkať a nech sa to rieši konizáciou a prišla som nakoniec k tomuto onko,ktorý je aj chirurg na krčky a ten mi hneď povedal otehotnieť a dovtedy mám užívať len nejaký Papilocare gel tak som zvedavá ma december. Držím palce nech máš výsledky v poriadku. Mne sa to ťahá už 3 rok. Tak snáď to tehotenstvo pomôže a keď nie tak aj tak pojdem.

ninapat
22. okt 2019

@katka3588 Ak chces mat este babo tak chod do toho, no ja keby mam taky strach tak idem radsej na konizaciu a nie som tehula :/ Ale to je len vec nazoru zase.

123nikolaa123
22. okt 2019

@katka3588 aj mne sa to ťahá asi tak, ale moj predchadzajúci gyn to neriesil, dokonca ma ani neoboznamoval o vysledkoch, resp. povedal nie je to nic hrozne, ja som bola v tom, ze som ok az potom sa to akosi cele "prevalilo" a zmenila som gyn. Nado mnou je celkom dobry koment, ja som vlastne otehotnela uz pri zlepsenych vysledkoch - ascus, neviem, ci by som do toho isla s tym horsim vysledkom, musis si to sama zhodnotit... a teda, preco nechces konizaciu? ved potom mozes normalne otehotniet 🙂 bolo na tom xy zien, nebude to nic hrozne 🙂 ja by som si to dala spravit, keby mi to bolo odporucene lekarom, co i len jednym...

katka3588
autor
22. okt 2019

@123nikolaa123 no mne prve 2 doktorky hovorili že počkať a tento doktor že buď sa to zlepší alebo zhorší,každopádne budem sledovaná, no povedal mi že mám lahký stupeň predrakovinového stavu,čo není až tak hrozné ale to HPV 16 tam robí problém, mala som aj 18 pozit.,ale to sa upravilo a mám ju už negativnu tak som z toho taká nerozhodná, ja som mu aj povedala že pojdem na konizáciu ak to má pomôcť tak sme sa dohodli že ak do decembra neoťehotniem tak v decembri urobí posledné LBC a ak výsledky budú stále LSil PAP IIIa a HpV 16 pozit. tak v januári-februári konizácia..

katka3588
autor
22. okt 2019

@ninapat bojím sa toho inak, či sa to nezhorší a ak by sa aj tak o kolko? To nikto nevie 🤔 no v prvom tehu som mala až HSil a po porode sa to zlepšilo tak neviem čo to spraví..

nina004
22. okt 2019

@katka3588 Ahoj. Ja som teda este tehotna nebola,ale na konizacii som bola pre vysledky HSIL. Po styroch mesiach od zaktoku som mala kontrolu na kolposkopii a opat tam dr nieco videl, ale cytologia nastastie nepotvrdila. Radil otehotniet cim skor. Ze v stadiu LSIL by tehotenstvo nevadilo. Pokial by to stadium bolo opat HSIL, tak by otehotniet neodporucal. Vraj by mohli urobit konizaciu aj v tehotenstve, ale je to rizikove. Urcite je lepsie otehotniet pred konizaciou pokial vysledky nie su priliz zle. Po nej uz predsalen hrozi riziko predcasneho porodu po 16tt alebo naopak, ze sa otvarat vobec nebudes (co je lepsi pripad). Aspon na to ma uz teraz lekar pripravil.

katka3588
autor
22. okt 2019

@nina004 ďakujem za tvoju skúsenosť, no preto mi to aj odporučil že Lsil je len lahká zmena (stupeň) a vraj ak by sa to veeeelmi zhoršilo tak ambulantne urobia konizaciu ale povedal že skor ak by niečo bolo tak hneď po pôrode alebo vôbec ak sa to upraví. A tak plánuješ teda otehotnieť?

nina004
22. okt 2019

@katka3588 Moja sestra ma tiez LSIL a tiez jej dr.odporucal otehotniet cim skor. Ze tej konizacii sa do buducna nevyhne. Vraj trva dlhsiu dobu, kym sa zmeny zhorsia. Ale u mna to slo behom roka. Vzdy som mala cyto dobru a potom zrazu uz HSIL. Urcite by sme babatko chceli cim skor. Nerada by som sla na druhu konizaciu a nemala deti. V tehotenstve robia konizaciu len vynimocne, predsa len ten krcok je dolezity, aby dietatko udrzal a trva dlho kym sa zhoji. Vraj je teda dolezita ta cast zvrchu a nie zospodu, ale neviem. Po mesiaci ma nechcel dr ani poriadne vysetrit, aby neuskodil tomu hojaciemu sa cipku. To uz radsej ta konizacia po porode. Na tvojom mieste ak chces dietatko, tak do toho chod. Ale nepremyslaj nad tym, ze sa ti to moze zhorsit, lebo si to fakt tym stresom privolas. A ked pojdes prv na zakrok, tak rataj, ze so snazenim mozes zacat (ak dodrzis postup dr. ) cca po 5 mesiacoch, ked budu vysledky z kontrolnej cytologie.

katka3588
autor
22. okt 2019

@nina004 ďakujem za podporu 🙂 no veď práve je to buď alebo,ale tak som mala horšie tie výsledky v prvom tehotenstve som mala Hsil celé tehotenstvo a po porode sa mi to zlepšilo na Lsil a hpv zostalo len 16, 18 sa zmenila na negativnu tak ma sledovali či to samé nevymizne a teraz už teda moj onko ze otehotniet, a presne ako hovoriš aj tak či tak pojdem na tu konizaciu.

nina004
22. okt 2019

@katka3588 Tebe to tehotenstvo prospieva. Tak mozno to tak bude aj teraz. Mas teraz niekedy este kontrolu na onko? Ked ano, tak sa este raz uisti, ze je to stale rovnake a neboj sa. Drzim silno prsty 🍀

katka3588
autor
23. okt 2019

@nina004 ano v decembri idem na LBC vysetrenie, prave ze on povedal že ak sa to zhorší tak po porode zakrok,ale ked videl ze po prvom sa mi to zlepsilo aj ked som isla akutnym cisarskym mala som ist normalne,tak je tam sanca ze po druhom tehu by sa to mohlo zlepsit. 🙂 ďakujem aj ja tebe prajem veľa 🍀🍀🍀

123nikolaa123
25. okt 2019

@katka3588 ahoj, dnes prišli výsledky - mám stále počas tehu nezmenený stav - ascus, gyn. mi povedala, že môžem byt rada, lebo sa to lubi zhoršovať ... ja som doteraz pocula skôr, že sa to tehu zlepsuje

katka3588
autor
28. okt 2019

@123nikolaa123 no tak super,že sa ti to nezhoršuje.. uvidíš po pôrode. Ano aj mne povedal lekár že vačšinou prvé tehotenstvo sa to zhorší a druhé to napraví teda zlepší,tak uvidíme . Tak držím palce nech máš výsledky dobré 🙂🍀🍀

danielle98
17. nov 2019

Ahojte žienky...ja sa tiež trošku obávam všetkého lebo pred 5 mesiacmi som porodila a potom po pôrode mi doktor zistil, že mám ASCUS. Na kontrolu mám ísť zase už v januári ale strašne sa bojím, čo to zase bude. Kúpila som si ale Indonal a veľmi dúfam, že mi pomôže mať lepšie výsledky...

zajkula86
19. jan 2020

Ahojte dievcata, len usta otvaram nad tym, akych lekarov vy mate. Moj? Ani mi nepovedal, co to LSIL je. Ale Papilocare mi na pol roka odporucil, kontrolu az po pol roku samozrejme. Papilocare som objednavala cez jeho zlavovy kod, cize mal este peniazky zo mna. Mna veru nikto nikam neposiela, na onko na konizaciu, kde nic, tu nic. Ktora Papilocare uziva, vie kolko stoji a ako sa uziva. Objednala som si 6balickov, v prepocte za 120€, zo zaciatku som pocitovala nehorazne palenie, od dveri mi povedal, ze vysadit, miesto hladania priciny. Pytala som sa ci by bolo v pohode otehotniet pri tomto, vysmial ma ze doteraz nie som tehotna, teraz za pol roka isto nebudem. Cele zleeee. Pozdravujem PAN doktor 😛