Hysteroktómia - už nebudem mať maternicu

mojka2310
25. jan 2013

píše sa mi ťažko, aj ked v hlbke som s tým vyrovnaná mám stále pochybnosti a bojím sa ako to všetko dopadne. Prosím, ak ste niektorá absolvovali vybratie maternice, ako to dopadlo, ako ste sa cítili a hlavne ako žijete teraz. Dik za každý názor

sisaha
25. jan 2013

@mojka2310 nemam osobnu skusenost, ale moja kolegyna ano. maternicu jej vybrali ked mala 36 rokov. Vajecniky jej nechali. A kedze tie plnili svoju funkciu na 100%, tak nemala ani navaly tepla, ziaden prechod. Iba jej zobrali "schranku na dieta". Teraz ma 46 a povedala, ze sexuje bez strachu, ze moze otehotniet... a jej zivot sa zasadne nezmenil...

nice202
25. jan 2013

@mojka2310 vybratu maternicu ma moja mama, moja teta a moja babka /z maminej strany takisto/. Su v pohode, iba trosku pribrali. Mozno to bude cakat aj mna.

daska58
25. jan 2013

Ahoj, tak vdaka za temu. Som v podobnej situacii. Dr. Povedal ,ze mi nechaju vajecniky... ale pre mna zit takto nepouzitelna a prazdna je velmiu tazka predstava
@mojka2310 ... mam probl.na krcku a qj nejaky polyp, alebo co v maternici. Pri pospednom kyrete si nejaka zaciatocnicka dala zalezat, zoskrabala ,co mohla, aj svalovinu ale polyp nechala a ten si trosku podrastol. Tak mam dve moznosti... bud sa oboma vecami zaoberat postupne, alebo to riesit, vzhladom na moj vyssi vek radikalne t.j. odobratim. Tiez chdem vediet, ci je to vec hodpitalizacie alebo jednodnovej chirurgie. A ako sa to vykonava, ci budem rezana ako prasiatko s pod. Ty nemas nejake odporucania?

oskorusa
26. jan 2013

hystererektómia - teda vybratie maternice určite nejde formou jednodňovej chirurgie - je to brušná operácia - rez podobný cisárskemu, je nutné pooperačné sledovanie, bez komplikácii sa treba pripraviť na hospitalizáciu minimálne na 4 dni. Bez maternice sa žiť dá - ale treba byť v sledovaní - keďže sa ukončí menštruačný cyklus - pokiaľ ostanú vaječníky, žena je chránená estrogénmi, ale je to veľký zásah do hormonálneho metabolizmu - treba rátať s možným pribratím - ale stravou a dostatkom pohybu sa hmotnosť dá udržať v norme. Druhá stránka je psychologická - ale aj bez maternice zostane žena ženou - obmedzenia pohlavného života tam nie sú žiadne...ak sa s tým nedokážeš vyrovnať, skús vyhľadať pomoc psychológa - ukáže ti spôsob ako znovu nadobudnúť sebavedomie, sebalásku... Držím palce, nech to všetko dobre dopadne.

miskalevica
27. jan 2013

@daska58 ahoj, ja ked som lezala v NR s mimomaternicovym po operacii ma dali na izbu s 2 tetami po hysterektonomii. Presne ako pise @oskorusa je to velka brusna operacia, potrebujes predtym interne predoperacne aj anesteziologicke a doniest si elasticke obavzy na predkolenia. Hospitalizuju ta den vopred, ale daju ti len ranajky myslim, klystir im nerobili, kazali im oholit podbrusko (reze sa v tzv bikinovej linii). Nasledujuci den potom operacia, cca od 8:00 rano sa operuje. Ako operatera odporucam DR. Oberta, je najlepsi v NR (to hovorili nielen jeho pacientky ale aj sestry na oddeleni aj pooperacnom), urcite sa oblukom vyhni mladym dr. bez atestacie (momentalne su styria, ak chces, dam do IP mena). Po prevezeni na izbu ti sestricka zavedie kateter do mechura, cize moc ti bude odchadzat do vrecka - cca 2 dni. Mozno budes mat aj dren z brucha - to je tiez taka hadicka, ide z jazvy. Niektore to maju niektore nie. Dren vyberaju tiez cca po 2 dnoch. Najneskor dalsie rano po zakroku ta postavia na nohy a ides do sprchy (s praktikantkami). Lieky alebo injekcie proti bolesti ti davaju podla potreby, hlavne vecer, aby to v noci moc nebolelo a vyspala si sa, ak treba, vedia ti dat aj nieco na spanie. Celkova hospitalizacia cca7 dni ak ratam aj ten den nastupu. Nech ti to dobre dopadne 😉 bez komplikaci a nie moc bolestivo.

mojka2310
autor
28. jan 2013

@daska58 ja mám 36 rokov a kedže mám 2 deti tak túto stránku veci nejako neriešim, aj ked ma niekedy prepadne pocit "nepoužiteľnosti" a samo ešte by som to 1 bábo prijala. Ja mám problémy už od puberty, ked ma zanedbala jedna pani doktorka, pridružila sa k tomu aj vrodená vada maternice, ktorú mi zistili samozrejme až pri tehotenstve. Touto vecou sa zaoberám už pomaly 2.rok a stále ju odkladám, moj doktor na mna mierne tlačí, že sa tým vyrieši kopec problémov a hlavne vaječníky mi ostanú, inak teraz tiež objavili "niečo" na krčku a myom na maternici (dosť veľký). Mám strach z predčasného prechodu, priberania, komplikácií a tak. Racionálne si to všetko viem pekne zdôvodniť, ale .... Inak jednej známej to robili laparoskopicky, pokiaľ viem maroduje už 7 týždeň, mne by to mali urobiť klasicky, neviem asi je to komplikovanejšie. V každom prípade nám držím palce, nech už to mám za sebou

inneska
7. mar 2013

ahojte, tak mňa toto zrejme tiež čaká, resp. je na mne ako sa rozhodnem...absolvovala som konizáciu, po ktorej mi neprišli dobré výsledky, tak som dostala návrh na odobratie maternice...mám v sebe adenokarcinom, ktorý nemusí spôsobiť nič, ale aj vela zla..tak je na mne ako rozhodnem, ak nie, tak budem sledovaná...ale žiť v strachu, ako dopadne dalšia kontrola sa mi teda nechce..detičky mám, takže po tejto stránke to tiež neriešim..ešte sa chcem objednať na cytoster tento mesiac a podla výsledkov sa rozhodnem, aj ked som viac menej rozhodnutá, že to pôjde preč..ja zase neriešim či sa budem cítiť prázdna alebo nie, ale aby som neschytala pliagu menom rakovina, lebo chcem vidieť svoje deti vyrastať, chcem tu byť pre ne..

mery73
11. mar 2013

ahojte chcem sa spytat ak mate niektora skusenost-mala som myom na maternici a hrozi mi hysterektomia-este vsak cakam na vysledky-moja dr.mi povedala ze v pripade nepriaznivych vysledkov mi vyberu maternicu vraj vaginalne mate niektora skusenost s touto metodou-kolko dni trva hospitalizacia pri tejto metode kedze pooperacny rez nebudem mat-dik 🙂

inneska
14. mar 2013

@mery73 mne idú brať maternicu ... budú robiť laparoskopicky..ako píšeš, rez nebude..na stránke nemocnice, kde idem, píšu že 4 dni po tomto zákroku...ja idem 24.4. potom ti môžem dať vedieť, ak by to bolo pre teba aktuálne ...

mery73
14. mar 2013

dakujem budem rada ak sa mi ozves-este cakam ny vysledky tak uvidim ak by som urcite musela ist-tak sa ozvem kedy ma objednaju-drzim palce

zakinka3
14. mar 2013

@mojka2310 ja som tiez uz bez maternice, zobrali mi ju pri porode v decembri 2011. Zostali mi vajecniky, takze hormony produkuju a nemusim umelo dodavat. Mne ju zobrali na zaklade neodborneho zasahu pri porode a nasledkom toho mi ju odobrali. Tazko som sa s tym vyrovnavala,este som zvazovala dietatko. Ale s odstupom casu pozeram na to s nadhladom a menzes mi nechyba. Mam dve zdrave dievcence.

mery73
14. mar 2013

ano aj mne nechaju vajecniky-koli hormonom-no to ma mrzi ze ste este planovali dietatko-tak aspon ze mate uz dve deticky ja mam tri jedneho dospeleho a dve este male-tak som zvedava ako dopadnem

mojka2310
autor
18. mar 2013

dakujem za príspevky, u mna je to teraz hrozné, bola som objednaná na 19.3. a den predtým mi zavolali,že mám nastúpiť na veľkonočný pondelok. Ten prístup je jednoducho hrozný, aj ked sestrička bola zlatá sa mi ospravedlňovala, ale potom celý ten systém je na ..... Človek sa s tým vyrovnáva a potom bum, a to nehovorím o všetkých tých vyšetreniach, ktoré som musela absolvovať predtým. Takže este stále čakám,ale ked už budem po tak určite pridám info ako to vyzerá. 😒

mery73
18. mar 2013

drzim palce 🙂 nech uz to mas za sebou

krasneleto
18. mar 2013

@daska58 nepouzitelna a prazdna?

krasneleto
18. mar 2013

@mojka2310 operuje sa v celkovej
da sa maternica vybrat aj laparoskopicky, no nie vsade ju beru
inak sa bezne vybera ako pri cisarskom, jeden den na jis, potom na obyc oddeleni... v ramci jednodnovej chirurgie to nie je mozne... pokial mam dobre info

mojka2310
autor
12. apr 2013

tak kočky, ako som slľúbila, mám to za sebou, celková anestéza, rez ako pri cisárskom, nie až tak bolestivé, ale to preberanie z narkozy mi išlo ťažšie. Teraz som tak 10 dní po a je mi celkom fajn. Rana sa zvonku hojí ani to tak nebolí, ako je to zvnútra neviem, kontrola až o týždeň, ale môžem povedať, že mám 2 malé deti a dá sa aj navraiť a tak, len potom musím trošku oddychovať. Neviem ako je to so sexom, ak niekto má skúsenosť nech mi dá vedieť. Verím, že s tou maternicou odišli aj problémy a bude to už len lepšie. Zatiaľ papa

mamamima
26. apr 2013

@mojka2310 tak super ze to tak zvladas, uz bude len lepsie, najhorsie dni mas za sebou...ja som mala raka, tak ja som mala aj liecbu, takze neda sa porovnat moj pohl. styk s tym, aky budes mat ty...kedze som mala aj chemo aj oziare, je zvnutra stiahnuta a sucha, takze aj bolestiva :( ale hlavne ze zijem 🙂 a to ci som alebo nie som zena s nou al. bez nej je absolutny nezmysel riesit pokial mam deti a ide o zdravie/zivot...neubudlo mi zo zenskosti, citim sa super a zenskejsie ako predtym 🙂 ale to je o psychike...a jazva na bruchu je velmi velka, ale fakt take veci neriesim...hlavne ze sa mi liecbou neznicili vajecniky a zatial ficia naplno, to je hlavne...drzim palce aby si sa zotavila co najskor. Jaj a co poznam baby bez mater.s vajec., tak sex ze este lepsi ako predtym, ze ziadny bacha lebo otehotniem a menzes a tak 🙂 ze same vyhody, ale fakt je to vec psychiky, kto sa s tym ako vyrovna...chce to vsetko cas...ale aj ja ked vidim miminko, tak mi je obcas luto, ze uz nemozem, ale predtym som tvrdila ze ja uz nikdy a teraz ked nemozem, veru mi to je luto, ale hlavne ze mam dve 🙂 VDAKA BOHU!!

inneska
29. apr 2013

ja som mmt. 4. deň po odstránení maternice, laparoskopicky, bola som v žiari nad hronom(už si od včera sedím doma, nohy vyložené, kávička v ruke 😀 )v pohode fungujem, len musím všetko po troche robiť a oddychovať, čo je pri 2 deťoch aj trochu problém, ale musím zvládnuť, ked sa nechcem vrátiť späť 😒 ..myslím si, že je to velký rozdiel robiť laparo a rezom...ale žiar nad hronom odporúčam!! neskutočne milí ochotní doktori, sestričky eňo ňuňo 😀 😀 po narkoze som prespala 24h, zle mi nebolo a na další deň som už pekne sama chodila..o pár dní sa vyberú štichy(ostali mi 4 dierky na bruchu, z toho jedna v pupku, tak tú ani vidieť nebude)

@mojka2310 mne bolo povedané, min, tie 4 týždne bez sexu, najlepšie 6 týždňov..nech sa to pekne doliečie, netreba riskovať..potom si môžeme užívať bez obmedzení až do sýta 😀

ak budete mať niektorá otázky, kludne sa pýtajte 🙂 a ešte sa chcem spýtať ja..nemáte skúsenosť ako je to s kúpelmi ? vraj máme po takejto operácií nárok tam ísť(moja mama bola) ale niektoré zas vravia, že im odmietli kúpele..ja by som aj rada šla( a ešte ked ma tam aj manžel poslal, tak by to trebalo využiť 😀 )

mojka2310
autor
29. apr 2013

ja som 4 týžden po, cítim sa v pohode, ked to prepísknem s dom.prácami(2deti), prechádzky a tak, tak večer to cítim, je to skôr pocit ako pred menzesom. Musím povedať, že ani po operácii som nemusela brať lieky proti bolesti, dalo sa vydržať a už sa chystám od 1.eho do práce. Chce to pozitívne myslenie a všetko bude OK.

inneska
30. apr 2013

@mojka2310 ja mám tiež dve( a dosť aktívne) deti, takže kľudový režim 0 bodov :-P ale snažím sa šetriť..ešte že je už pekne, deti vystrojím na dvor a už len potom dozorujem 😀 dnes sme sa kúsok prešli, zašli do obchodu, stavili u svokry a veru som šla domov, čo ma akoby zdola ťahalo..tak je fajn, že sa dobre cítiš .. jasom tiež nič neužívala, netrebalo 😎 tak veľa zdravíčka a pohody 😉

erina11
25. máj 2013

@mojka2310
@inneska .....ahojte, vcera som bola na rocnej preliadke, vsetko by bolo ok len som sa postazovala ze mam silny menzes a posledny som si nafotila...vyzeralo to ako vyliata cvikla zo sedemdecky na maxi vlozke, krv sa mi liala po stehnach. Predtym som to len opisovala doktorovi a ten na to ze je to normalne a ze si mam predstavit ze by zrazeniny zostali vo mne. Teraz som bola u jeho syna a ten sa az zhrozil ked zbadal foto a navrhol mi " odstranenie "maternice. Opísal mi postup....Jednodnovka udajne a ze vraj to chyti do slucky a vypali......je to zakrok bez rezu a neni to ani laparo. Vam tento sposob nenavrhli? Dakujem za rady

@krasneleto
@miskalevica ..ahoj, mozem porosit do IP tie mena ostat. Dr.? Dakujem

inneska
25. máj 2013

@erina11 tak takýto spôsob mi navhrnutý nebol, ale pravdu povediac..ja som v tej nemocnici aj trochu oddýchla, keby som mala ísť po zákroku hned domov, k tým mojim dvom čertíkom, tak neviem, asi by som sa rýchlo vrátila späť 😝 po narkoze som prespala 24h..na jednodňovke som bola, ked mi skracovali krčok maternice(to bolo v pohode, ale to zase brali len kúsok, mne brali aj vajcovody(ja som mala riziko rakoviny, a aj v tých vajcovodoch sa vraj ľúbi rakovina usadiť, tak preto ich brali tiež)..ale asi záleží od okolností, stavu, čo všetko chcú vziať(niekomu aj vaječníky berú) každý prípad je individuálny 🙂

kika112
26. máj 2013

@inneska moja kolegyna bola na lieceni v Sliaci /este sa chodi do Lucok/. Neviem ci sa musi absolvovat do pol roka alebo do roka od operacie, info by ti mal dat lekar.

inneska
27. máj 2013

@kika112 ja som sa pýtala doktora, ale sfúkol ma ako sviečku, že po laparoskopií a absolutne bezproblemovom priebehu by mi tam nemal ani aký dôvod udať, že žiadam kúpele...moja mama bola v lúčkach a mi bývame asi 5km od kúpeľov Nimnica a tam sa tiež liečia ženské problémy..tak som dúfala, že by sa mi mohlo podariť tam..a nič 😝

mojka2310
autor
27. máj 2013

@inneska to fakt záleží na lekárovi, ja našťastie bez problémov, tak tiež povedl, že sa posielajú iba problémové, ale vraj ak chcem ísť tak mi to napíš, este rozmýšlam, tak dlho preč od decierk a robota. Hlavne, že sa cítim OK. Inak máš na ne nárok 1/2 roka po zákroku a záleží na poisťovni ako to posúdi, Tak sa nanho pousmievaj 😉

mojka2310
autor
27. máj 2013

@erina11 , naozaj ti neviem nič povedať, lebo bolo tam veľa žien a ani jedna to takto nemala. Mne to skôr príde ako vyčistenie maternice. to by sedelo. V každom prípade ti držím palce. Ja zatiaľ iba dobre. Fakt.

erina11
27. máj 2013

@mojka2310 cistenie no neviem, lebo tym ze ju vypali uz ju vlastne mat nebudem, ani menzes...udajne len sem tam zo zaciatku mierne spinenie. Tak neviem. Dakujem za odpoved a zelam vsetko dobre.

kika112
27. máj 2013

@inneska myslela som že ide o odstránenie orgánu a nie o rezanie kože na bruchu, a či je to problémové alebo nie... prečo by sa nárok mal odvíjať od toho? Ide predsa o rekonvalescenciu. Absolútne tomuto postupu nerozumiem. Ale zrejme som iného zmýšľania ako naše poisťovne 😒
Na tejto stránke to napríklad nerozlišujú, či ide o problémový priebeh alebo nie: http://www.pluska.sk/zena/zdravie/gynekologicke...
Skús pozrieť aj tu: http://www.clinic24.eu/diskusia/332/kupelna-liw...
Mohlo by sa ti to podariť 😉

rebroza
27. máj 2013

@mojka2310
@inneska ahojte, ja uz som skoro dva roky po takomto zakroku a mam len jeden vajecnik a zatial "produkuje" hormony ako treba. takze ja osobne nepocitujem ziadne zmeny zatial. akurat teda uz ani nepamatam na menstruaciu, nemusime s manzelom "davat pozor"... trosku sa obcas v hlave nieco objavi, ale to skor suvisi s tym ako som o maternicu prisla - mne ju museli akutne brat pri porode.
tak drzim palce, nech ste cim prv fit, uzivate si deticky a slniecko.