Kvasinková infekcia / mykóza na bradavkách

pammy
11. feb 2009

Ahojte babky,
uz od zaciatku dojcenia trpim na mykoticku infekciu, ktoru som si doniesla asi este s porodnice pouzivanim klobucikov... Najprv som samozrejme ani netusila, ze nieco take existuje a na mna striehne... vdaka Annag som zistila, cim vlastne trpim a preco mam pri kojeni take neuveritelne, do chrbta vystrelujuce bolesti...

Zacala som liecbu s Candibene kremom, bolesti chrbta naozaj ustupili a aj kojenie sa stalo znesitelnym. Napriek tomu, ze sa liecim uz niekolko tyzdnov, mykozy som sa stale nezbavila... ak zanedbam natieranie, bolesti sa okamzite vratia.
Rozhodla som sa s touto pliagou nadobro skoncovat... viem ze tym trpi vela mamiciek, gynekologovia o nej nemaju ani potuchy (a este sa na nas pozeraju ako na blaznov), preto by som bola rada, ak ste sa s tym stretli, napiste, co Vam pomohlo, ako ste sa z Candidozy vyliecili.

Viem, ze treba jest vela jogurtov so zivymi kulturami, acidko, obmedzit sladke, bielu muku, skusala som aj teatree oil, candibene, teraz sa chystam na extrakt s grapefruitovych semiacok. Ale urcite existuju aj ine 'recepty' a mozno si nejako navzajom pomozeme a raz a navzdy sa toho zbavime...

Kedze moje priznaky nie su az take vazne, ako napr. ekzem, nechcem zbytocne uzivat lieky, kortikoidy ani podobne, aby mi to neprechazalo do mlieka. Zatial sa sustredujem iba na lokalne pripravky a prirodne produkty.

Zaujimavy link:
http://anielik.scot.sk/e107_plugins/content/con...

Dakujem za vsetky rady 🙂

lilu7
31. máj 2017

moja skusenost najprv canesten a potom ako prevencia bepanthen care

snehovagula1
25. jún 2017

ja pouzivam jenamazol mast 2% je to to iste ako canesten ale ma viac % ucinnej latky..zatial som vyskusala vsetko,uni mast,gencianku fialovu,citrovital zvonka aj zvnutra a stale ma to boli ako slak....jenamazol som si davala asi len jeden den a tak som mala pauzu nakolko som myslela ze to je zlym prisatim babatka..no vyskusala som vsetky mozne polohy a nic...takze si zasa idem davat mast a uvidime ako dopadnem.....uz ma to teda fakt nebavi, vidim zakazdym hviezdicky ako sa prisava ukrutna bolest....prajem si aby sa mi vytratilo mlieko, aby som mu zacala davat umele a budem mat pokoj!

katkaajurko
26. jún 2017

@snehovagula1 skus este tu gencianku-tiez som vyksusala vsetko ale toto fakt zabera - a hlavne - ziadna podprsenka,vobec nie vankusiky do podrpsenky,ale vetrat co sa len da ... to prejde ozaj, pripadne trosku dasienka potriet babatku-ak to tam ma-prenasa ti to naspat. To musi prejst ozaj-gencianka je megamorda na kvasinky, medzi tym lanolivonu 100% mast... je v DMke alebo taka ta fialova z lekarne - ale malinko na dohojenie ak su tam rany . to sa podda,chapem tvoje zufalstvo,pri prvom som bola na tom rovnako, uz som stracala nervy -ale vyliecilo sa a som bola za mlieko a dojcenie neskor rada. fakt..velmi...

katkaajurko
26. jún 2017

@snehovagula1 a ako pises,citrovital mozes supnut do kosa,do nepomoze -este ked tak rozdrazdi , canesten,candibene na nic, mozno ten jenamazol,ale to je skor na sliznice a nie pokozku, a hlavne zabija niektore druhy kvasiniek, gencianova aj bakterie aj plesne, to je proste dezinfekcia cista ... miesa sa silnejsia aj slabsia..mne stacila slabsia . je teplo,telo sa poti ,kvasinky sa na pokozke super mnozia,treba bojovat s tym.

snehovagula1
26. jún 2017

@katkaajurko gencianka zabrala mala som pocit ze kus pomohlo, aj teraz ten jenamazol mam pocit ze lepsie a davam si aj tea tree oil... Chodim s holou ceckou po byte😀, ale spat bez podpiry a tamponou prsnych neviem, mlieko by som mala asi az za usami 😂😂😂
No len gencianku vravela laktacna ze max. Tyzden a lanolin tvrdila ze sa z neho mnozia bakterie jak svina... Ta uz neviem kazdy inak

katkaajurko
26. jún 2017

@snehovagula1 @snehovagula1 ano, to je pravda,moze byt-ze pod natretim sa maju sancu mnozit, preto iba malinko sa dava a iba ak je prasklina-vysusenina-proste rana. ak nie,tak staci gencianka,

poradim ti na noc - daj si cez bradavky iba zlozenu plienku -ktora nasaje vytekajuce mlieko (myslim latkovu klasiku) - to pod kosielku nocnu - to staci - ver mi - vytekalo mi rovnako .

ta gencianka - opatrne - davaj si to tak-ze daj si - pockaj ci sa to vracia ak to vyzera -ze hej,natri zas, a vzdy trolinku aj dasienka... (pre babatka to nie je dobre prilis dlho a prilis vela) ... ale to zaberie naozaj,len nesmies dat tomu sancu znovu sa mnozit a to ked si v tomto teple das na noc-ked sa potime podprdu este aj s tamponom- v tom tampone mas okamzite namnozene vela . to by bolo non-stop dokola. Je to smiesne s tou plienkou viem. ale je to na chvilu-teplo nebude vecne a postupne casom ani toho mlieka nebude tak vela vytekat 🙂 drzim prsty

ver mi - tri dni bez podprsenky s genciankou a garantujem ti - ze mykoza bude fuc .

tea tree nedavaj-to moc rozdrazdi pokozku podla mna -aj pokozka ma svoju koznu barieru-ktoru ked poskodime-tak sa nedokaze branit.

snehovagula1
26. jún 2017

@katkaajurko davam krem, chcem pockat tri dni a ok budem spat s plienkou cez cecku... Gencianku dam ked mi nezabere Jenamazol... Brala som ju tyzden, a bolo to ani nie tyzfen dozadu tak nechcem zasa davat... Ano kojenie ma svoje vyhody, najma tu, ze vytiahnes a mas, ale na druhej strane je to pekne obmedzujuce... Maly nevydrzi bezo mna viac ako hodku a pol a to max.... Tebe ako dlho trvalo kym si sa zbavila tej prasivej mykozy?

katkaajurko
27. jún 2017

@snehovagula1 asi tri dni max,ked som citila,ze sa vracia,hned som pretrela a potom uz bol klud, v lete,ked je takto teplo a sa potime -tak to je raj pre kvasinky . pri prvom som sa ale najprv niekolko dni doma trapila a uz som myslela,ze okusem steny od bolesti,nechapala som,co mi je ,potom som zacala patrat,spomenula to detskej lekarke a ta poradila... ale uz som bola s nervami v koncoch - keby mi nieco nezabralo,mala som chut skoncit.takze to poznam ..pri druhom uz som vedela,bola som "vyzbrojena". Pri prvych priznakoch som si supla ale uz som nepouzivala tampony (to mi vyslovene lekar neodporucal) doma sa len vetrala,casto si pokozku umyla jemne cistou vlaznou vodou. ziadne mydlo. natierala-max jemnulinko trhlinky ....

Ono vsetko ma vyhody aj nevyhody,ale dojcenie ma viac vyhod ako nevyhod -mas to poruke,nemusis zohrievat,sterilizovat a riesit zapchu,bolesti brucha a pripadnu alergiu na bielkovinu kravskeho mlieka (najcastejsia forma alergie u deti) ,zachvilu zacnu prikrmy takze pomalicky si natiahnes cas-kedy vydrzi "bez prsa" . Koniec koncov- ten prvy rok uleti ako voda... tiez maly bez mojho cecku nevydrzi-gro vecer a v noci -jedine tak hned zas zaspi (stale sa vela budi -zuby) -ale je to najjednoduchsie ukludnovadlo . Pomohlo mi to ked bol chory ... je to vela ... ale - ked sa neda a mamicka sa fakt trapi -tak sa neda.. toto je jedna z najhnusnejsich komplikacii podla mna -lebo to sposobuje fyzicke utrpenie mamicke -ale fakt -treba vytvorit antipodmienky kvasinkam,vyhubit ich a bude pokoj...

28jajka
9. júl 2017

@tinuska4 a kde sa dá ten citrovital kúpiť v lekárni?

28jajka
9. júl 2017

@denike Ahoj a ten canesten si dávala 2x denne ja mám z toho dilemu keď je tam písané počas liečby canes..sa má dojčenie prerušiť...mám presne takú bolesť ako opisuješ...bojím sa aby to maličkej nejak neuškodilo

Existuje tzv. Univerzálna masť na bradavky no s tým je spojený protokol liečby kandidozy. Okrem iného treba upraviť prisatie a polohu pri dojčení. Link:
https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php...
Je tam odkaz na ten protokol aj recept na tu masť, myslím, že je na predpis, no možno to v lekárni podľa toho budú vedieť namiešať aj bez, ak sú liečivá voľnopredajné. Ešte to nemám overené.

28jajka
9. júl 2017

@katkaajurko ťa gencianka je na predpis?to je tá fialová vodička?

28jajka
9. júl 2017

@coccinellaseptapunktata mi máme ešte aj klobúčiky to asi aj preto ale inak sa m mala nechce prísť len sa jeduje a krúti pri tej mojej bradavke viem že to nie je správne ale som rada že kojim... vyskúšam sa spýtať ale pochybujem keď je to na predpis

@28jajka no to je určite preto, skúsila by som laktacnu poradkyňu, dobrá Ti pomôže dojčiť bez klobucikov. Klobúčik nenici len bradavku ale aj dojčenie ako také. Ak chceš pokračovať v dojčení úspešne a dlhodobo, toto nie je tá správna cesta. A myslím si, že ak máš dobrého pediatra, mohol by Ti tú masť predpísať aj on, ak je to v jeho kompetencii z pohľadu liečiv.

patka24
9. júl 2017

Ja som prisla z porodnice s neuveritelnymi bolestami, kazde prisatie bolo ako za trest, slzy v ociach a v chrbte ma prehynalo, multi mam naplaste, lanolin a neviem co som vyskusala, ale to mi vsetko robilo este horsie, ako keby len viac rozbolavili, zabral az canesten, tu v laktacnej poradni som sa docitala, ze ho netreba umyvat, teda ja som ho umyvala par dni, ziadna zmena a po dvoch dnoch neumyvania som sa konecne zacala tesit z kojenia, kojila som cez klobuciky, keby som skusenejsia, obideme sa bez nich, ale maly bol 4 dni na novorodeneckom bezo mna a ja som chcela co najrychlejsie zacat kojit, nech ho nedokrmuju, tak som brala najschodnejsiu cestu... po troch mesiacoch doma sme aj klobuky zahodili 🙂

28jajka
10. júl 2017

@patka24 presne ten istí prípad mala bola na novorodencom koli váhe a aj žltačke tam ju dokrm z fľašky a ona nie anie potom len tak zobraziť bradavku iba cez klobúčik už som to tu viac krát čítala že to chce čas a že si chytia po čase aj samé veď skúšame ale zatedy bezúspešne mala bude mať 6tyždnov...u vás to prišlo samé tiež ste tak skúšali? A k tomu canestenu včera som ho tiež kúpila len ma odradilo to na pribalovom letáku bolo písané pri liečbe canes..treba prestať z kojenim tak som si to radšej ani nedala ale viem že viaceré písali že si to dali len m strach o maličkú aby sa jej niečo nestalo

snehovagula1
10. júl 2017

@28jajka fialova vodicka aa da kupit bez predpisu, kup ai aj jenamazol ten tiez kupis bez predpisu, stoji nieco okolo 5€,je tam viac ucinnej latky ako v canestene.. Vodicku si davaj 1x denne zaschnut a potom mozes kojit, mast potom po kazdom kojeni a pred kojenim som si pre istotu prsia stale umyvala... Dietatu to isto neublizi neboj, ak by aj malo nabeh na mykozu, aspon by sa mu to vyhubilo...

28jajka
10. júl 2017

snehovagula1 včera som kúpila canesten tak už dám aj ten aj keď mám obavy ale už mám natreté tak uvidím... Ďakujem

snehovagula1
10. júl 2017

@28jajka ved uvidis, ale je slabsi... Mna to este stale boli a je tomu uz cca mesiac co si to liecim

28jajka
10. júl 2017

@snehovagula1 ach jaj to je až tak nadlho? Moje nervy... zajtra idem na gyn..tak sa vyskúšam tam popýtať

snehovagula1
10. júl 2017

@28jajka spytaj sa, uvidis co ti povie gynekolog. potom napis...ono ta mykoza je spojena aj s prisatim a polohou pri kojeni

28jajka
11. júl 2017

@snehovagula1 takže povedal že to nemám až také zapálené že to nieje na antibiotiká mam si dať calciovu masť a fialovú vodičku a bola som vybavena

luba41
11. júl 2017

ale treba riešiť aj stravu..kvasinky normálne žijú v tele. ale ked sa sa premnnožia v črevách/ pokial majú priaznivé podmienky/-tak sa prejavia aj na povrchu..premnožia sa ak je v strave príliš vela sacharidov, vela mlieka, mliečnych výrobkov atd...aká je vaša strava?, pozrite čo má obsahovať protikvasinkvá dieta..a prejavy na prsiach velmi zhoršujú-klobučiky, používanie tamponov, používanie cumla, flaše s cumlom..proste vlhko, teplo ..skuste napr. striekať aj koloidné striebro, vela vetrať , Imazol krem, Canesten, potom už tá gencianka v horších prípadoch..

snehovagula1
11. júl 2017

@28jajka hm, calciovka sa neodporuca vraj to podporuje mnozenie kvasiniek a plesni na bradavke...

28jajka
11. júl 2017

Veď nad tím ani neuvažujem len som chcela vedieť čo mi poradí radšej si budem Dávať ten canesten a uvidím...

28jajka
11. júl 2017

@luba41 už obmedzujem Teda vynechala som sladké a biele pečivo...idem pozrieť tu protikvs. Diétu..už používam canesten po každom kojenim...no mi sa bez klobučiku nenapapkame 😢

lilu7
21. júl 2017

mne obe deti papali prve tyzdne cez klobuciky a aj napriek nim som mala bradavky popraskane, neboli bolestive, ale take vysusene, natierala som si ich bepanthenom, ktory som pouzivala asi tyzden a pekne sa mi hydratovali a premastili a co sa klobucikov tyka oducili sa deti od nich hadam zo dna na den🙂

zuanach
21. júl 2017

V lete som s tym mala problem 2x, vzdy po kupabini v bazene a slneni,pomohla len nejaka namiesana vodicka od detskej Dr, malemu som natierala pusu a sebe bradavku, o par dni som si ani nespomenula

snehovagula1
21. júl 2017

@zuanach nebude to ta uni mast? Neviete to zistit nejako?

sten
22. júl 2017

Ahojte,
Citam tu rozne nazory, tak pridam ten svoj...
Tiez ma rezali prsia sko by mi ich ziletkou niekto rezal a tak uz som volala laktacnu poradkinu, lebo uz som bola zufala.
Poradila mi co s tym a dost rychlo to zabralo:
- prejst na protikvasinkovu DIETU (ziadne sladke veci, ocot... najdete na nete), ze to je zaklad (potvrdila mi to aj doktorka)
- gencianovu violet (max 5 dni)
- potom extrakt z grepovych jadier (aj potierat aj pit)
Ked som toto spravila, dost rychlo ma prestali rezat prsia, ale ono sa to zvykne vratit, takze dietu treba drzat dlhsie a aj ten extrakt z jadier.
Na canesten mi povedala gynekologicka, ze ak kojim, ze ho nemozem.
A co sa tyka lanolinu, tak ten len mnozi tie bakterie. Teda v tomto pripade nepomaha, ale skodi uz.

Takze odporucam hlavne tu DIETU, lebo kvadinky sa mnozia v crevach a napadaju najnamahavejsiu cast tela, co su pri dojceni prsia. Takze treba ich dostat z creva prec (pit acidko, ...).