Ľutujem, že som si ako 17-ročná dala marihuanu

maruska500
13. mar 2023

Ahojte, mám 22 rokov som tu nová a rozhodla som sa to tu napísať aj keď možno to sem nebude patriť ale potrebujem sa svami poradiť 🙂 budem vďačná ak mi niekto pomôže pochopit moju situáciu v ktorej sa momentálne nachádzam. Mala som 17 rokov keď sa to všetko stalo. V 17tke som si dala s kamoškami marihuanu a bola velmi silna na mňa a velmi ľutujem že som si ju dala, nikdy pred tým sa mi nestalo keď som si dala travu žeby sa mi spustili takéto stavy ako pri tejto marihuane ktorú som mala naposledy, tie stavy boli asi take: (depresia, bezdôvodny plač, zmeny nálad, poruchy spánku) ked som zatvárala oči a som chcela zaspať tak sa to nedalo lebo mi v hlave niečo to narušilo a zobudilo má to ale to je jedno… Samozrejme od vtedy som nemala žiadnu travu lebo od vtedy mám z nej panicky strach. Píšem to tu z tohto dôvodu lebo som sa kvôli tomu liečila liekmi lebo bolo to somnou veľmi zle…halucinácie som nemala ani nejakú tu psychózu. Z toho ako som bola psychicky vyčerpaná som mala myšlienky že co keď niekomu ublizim nemala som chuť zit myslela že som mi prepne že sa zabijem alebo ublizim niekomu inému… Namyslala som si rôzne psychické choroby schizofréniu, mániu a tď.. aj keď je pravda že tráva je spúšťačom schizofrénie + do teraz sa tej choroby veľmi bojím že ju dostanem lebo mám o nej veľa načítané a zľakla som sa jej veľmi už dosť dlho sa jej bojím v podstate…Psychiatrická mi zistila ze mám OCD poruchu lebo som jej povedala ze som vyčerpaná a mám take a take myšlienky kvôli tej tráve… Nasadila mi liečbu a brala som sertralin actavis antidepresívum a rispen, ale neviem prečo mi dala rispen kedze je to liečba na psychózy ako bipolárna porucha + schizofrénia… veľmi som zľakla lebo som si to čítala na čo sa používa ten rispen…Sertralin mi pomohol a ja som sa dostala zase do svojho štádia ako kedysi bola som zase v pohode. Rispen som vysadila sama lebo mi nerobil dobre, sertralin mi pomohol a vďaka sertralinu som sa zbavila tých stavov, lenže háčik je v tom ze ja sa od vtedy necítim vo svojej kozi.. mám pocit ze sa mi všetko iba sníva ze všetko čo sa deje je iba taký ako sen ale moc sa tomu nepodavam žijem normálne ďalej aj fungujem a stavy úzkosti už nemám ani nic podobne skôr má trápia tie myšlienky mám pocit ze sa mi vrátili namyslam si a mám nutkave predstavy ohľadom všetkého… ľutujem den kedy som tu trávu zobrala možno by som nikdy nemala takéto psychické problémy a ani myšlienky a starosti… veľmi sa bojím o svoje zdravie ze sa mi to môže prejaviť v tomto veku co mám teraz kvôli tej tráve… Možno to znie šialene ale ja si fakt namyslam a potrebujem pomôcť a k liekom sa už nechcem vráciat zas..Je dosť možné podľa vás ze by som mohla byt psychicky chorá? Alebo potrebujem sa s tym len jednoducho zmieriť ze to co sa stalo sa už stalo? Moje myšlienky sú silne nahovaram si kade co a neprídem si už normálna, som veriaca verím v boha modlim sa každý večer ale aj keď sa modlim tak mám zle myslienky v hlave a veľmi má to trápi už si pripájam naozaj sprostá alebo chorá…Čím viac si to uvedomujem tym viac mi z toho šibe.. prosím vas o radu ďakujem… :( som už na dne…

luccija
13. mar 2023

Prečo si svojvoľne menis liečbu?choď k lekárke a znova nasad Rispen tak ako Ti povie.mala by si menej čítať, lebo potom to na teba zle pôsobí, ale to je z toho OCD.Rispen sa dáva aj na iné dg.
K tráve sa nevyjadrujem vždy som mala rešpekt
Tie zle a obťažujúce myšlienky je OCD neviem prečo sa nechceš vrátiť k liekom, keď Ti už raz pomohli.Ide jar vtedy sa zvykne ľuďom s psych.poruchami pohoršiť detto jeseň.Necakaj a choď k lekarke

@maruska500

maruska500
autor
13. mar 2023

@luccija Problem je že keď trávim čas s ľudmi som v pohode a nemyslím na nič ale keď som už sama mi totálne šibe a myslím na bludy. Myšlienky viem zatiaľ ovládať v poriadku nebojím sa ich lebo som si na ne už zvykla. Rispen mi naozaj dobre nerobil cítila som sa strašne omamena a nesvoja… skôr sa bojím že mi príde nejaká choroba ako napríklad schizofrénia

luccija
13. mar 2023

@maruska500 tu úzkosť a myšlienky si vytváras sama tým strachom.A to je normálne, že keď si s niekým tak nemáš čas rozmýšľať nad "hlupostami" keď si sama tak premýšľas a čo, keď budem mať schizofréniu, xxxxxx musíš mať aktivity a zle myšlienky odháňať nemyslieť na to a nepitvat sa...aj tak si nemala liek sama vysadiť.Hlavne prestaň citat o psychicky chorobách bola si u lekárky máš OCD mala by si chodiť k psychologicke naučí Ta ako to zvladat

jamimo
14. mar 2023

@maruska500 ja to vidím takto.... 1. lieky si nemala prestať užívať svojvoľne, toho si si určite vedomá, nech akokoľvek s tým bojuješ. Nemusela by si ich užívať navždy, uľavilo by sa ti, telo, hlava by si oddýchli. Časom by bolo lepšie...2. Objednaj si termín vyšetrenia na psychiatrii, priznaj sa, zdôver sa lekárovi, že si sa cítila veľmi omámená, či by ti nemohol nasadiť iné lieky, kombináciu. 3. Začni chodiť na psychoterapiu, pomocou rôznych techník môžeš úplne minimalizovať OCD,obsedantné myšlienky na rôzne diagnózy. Držím palce až nájdeš cez poisťovňu. 4. Ak si myslíš, že by ti to pomohlo a cítiš sa na to, vyhľadaj svojpomocné skupiny, občianske združenie, opýtaj sa na psychiatrickom oddelení,mali by mať tieto informácie. 5. Nevzdávaj sa, áno sú aj blbé dni, povedz si dievča vydrž, nebude to trvať večne. Veľké cesty sa začínajú malými krokmi 😉 Nájdi si nejaké blogy, youtube videá s ľuďmi kt. žijú kvalitný život napriek diagnóze. Možno ťa to bude inšpirovať, povzbudí... Sústreď sa na pozitívne vzory. Kedysi bola v Teleráne mladá baba s OCD, veľmi pekne úprimne, kontinuálne rozprávala o svojich začiatkoch, terapii, aktuálnom stave.
PS: Tento citát si napíš a daj nad posteľ, dvere, do peňaženky... Strach klame a ty mu veríš. F. Nietzsche
Držím palce, neboj zvládneš!

elmivelmi
14. mar 2023

@maruska500 jedno uzitie travy asi neurobi sompsychikou to,co ty popisujes.To by si ju musela uzivat roky a denne.

janinka444
14. mar 2023

@maruska500 Ahoj, kedze spominas, ze si veriaca, tak ti chcem zdielat, ze Boh ta tak velmi miloval, ze dal svojho Syna Jezisa Krista aj za teba (Jn 3,16).....Jezis Kristus ta moze uzdravit a oslobodit, lebo On na krizi zaplatil za to, aby si bola uzdravena a oslobodena. Potrebujes: odovzdat svoj zivot Jezisovi, urobit pokanie, vyznat mu svoje hriechy a prehlasit Jezisa ho za svojho Pana. Bolo by vhodne stretnut sa s nejakym duchovnym poradcom v tvojom okoli, aby sa s tebou a za teba modlili a vyhlasili ti slobodu v mene Jezis.
PS: mozno by som ta vedela nasmerovat,poradit, keby som vedela cca odkial si.....

svetlonos
14. mar 2023

@maruska500
ahoj, modlenie je ok, len ho prosim ta nevezmi ako hlavnu liecbu.
Mozno si mala nastrbenu psychiku uz pred travou a ona ti to len zosilnola/ spustila. U teba moze byt pricina uplne inde, hlbsie.
Kazdemu z nas to obcas prepina a po precitani o chorobach si z kazdej nieco najdes. Opytaj sa studujucich lekarov, kolke diagnozy na nich sedeli.
Kolko mas twraz rokov, aky ivot vedies, pracujes, mas hoby, zijes sama?
Vyskusaj psychologa pravidelne k liecbe liekmi a rob co mas rada. Necitaj o ziadnych chorobach !!!
To ta hodi do depky. Orecitaj si cielene kludne nejaky presladeny roma , pozri komediu. Ja som tak robila tiez ked mi bolo blbo. Nedostatok / ziadne zelezo, blizko k depkam, v praci sikana.
Ochorela som, zapal osrdecnika - 2 mesiace som pozerala romantiku a komedie, citala super knihy, robila co ma bavi. Doplnila zelezo, vyliecila sa a je odvtedy fajn.
Drzim palce.

marianarem
14. mar 2023

@maruska500 Ja by som uvazovala aj nad tym, ci to nie je posttraumaticka stresova porucha. Ja mam podobny zazitok z vysokej. Takyto dlhodoby efekt to sice nemalo, ale mam s marihuanou strasne neprijemny zazitok, mala som hrozny desivy stav a trval niekolko hodin. Odvtedy ju tiez nechcem ani vidiet. Aj by som chapala, keby mal niekto z toho aj tazsiu traumu. Ja radim urcite ist k psychologovi.

kofa77
14. mar 2023

ano, aj jedno pouzitie marihuany moze vyvolat depersonalizaciu a derealizaciu.
presne to, co pises, tie pocity, ze zijes sen. pomoct neviem, len asi dobry psycholog, asi taky, ktory ma skusenosti s takymi stavmi, venuje sa drogovo zavislym-aj ked ty nie si

lyci
14. mar 2023

@kofa77 ano, je spustacom pych. ochoreni, nielen schizofrenie. ja poznam velmi vela ludi, ktori hulia, niektori prilezitostne, niektori denne 20+ rokov. niektori s tym davno prestali a psych. problemy maju stale. a ani s liekmi sa nemaju dobre. niektori skoncili na psychiatrii s velmi tazkymi stavmi. vacsina je ok, z nich vacsina ma podobne nazory na svet, zivot... ak mas pocit, ze ti nerozumie alebo nepomaha psychiater, skus ho zmenit alebo sa daj hospitalizovat na chvilu, ak ti to situacia dovoluje

kofa77
14. mar 2023

@lyci ano. aj ja poznam. 40-tnici, stale hulia, teda uz nie som s nimi v kontakte

problem je, ze u niektorych sa nic zavazne nestane, ale u casti aj to jedno pouzitie ano.

ale o tom riziku sa nehovori, len ze je to neskodne, ved alkohol je horsi...

motylicek07
14. mar 2023

Rispen beriem aj ja, mám paranodidnú schizofréniu nevysadzaj si sama lieky, porad sa s lekárom. drzim palce nech sa mas dobre a už to neurobiš

lyci
14. mar 2023

@kofa77 sak prave. nechapem to zlahcovanie a hlavny argument, ze kolko hulicov niekomu ublizilo na rozdiel od alkoholikov. nevysvetlis im. a aj to je na nich vidno vacsinou. ja som to nastastie vzdy odmietala prave kvoli tomu, ze mi to vsetci nutili a ked jednemu z toho uplne preplo, tak som si aj precitala, ze je to spustac psych. ochoreni a to uz by do mna nikto nedostal

simulienka2207
14. mar 2023

neviem, kto ti tu pomoze, prepac, ale myslim, ze si si pomylila stranku....

pikulinka
14. mar 2023

Uf… rozumiem ti, ze ti trava nesadla, ale zas nemusime ju démonizovat, taky alkohol je ovela horší a v nasej spolocnosti je akceptovateľný. Mala si ju iba raz spravila ti zle stavy. Tvoje psychicke problemy nesúvisia s tym, ze si si raz v zivote dala ganju… Je mi luto, ze mas diagnostikovane ocd, ale bohuzial cely tento prispevok mi pride ako strasne démonizovanie trávy a ked povies,ze si si ju raz dala a teraz koli tomu berieš rispen je pritiahnuté za vlasy. Diagnostikovane OCD mas z toho, ze sama si sa namotala aka je trava zla … a nie h toho ze ona ti to spravila…. Mala by si to pri hocicom inom… ano trava spúšťa psychicke problemy u určitých jedincoch ako píšete, ale nie preboha ked si ju das raz za zivot…. Sa spamätajte.

maruska500
autor
14. mar 2023

@motylicek07 moja to mi je veľmi ľúto vidím podľa toho ako to píšeš že si určite silná osoba… drž sa nech ta Boh ochraňuje na každom kroku🙏🏻

maruska500
autor
14. mar 2023

@pikulinka ano to máš pravdu, ibaže ja som pár krát trávu pred tým skusila ale nikdy mi to take stavy nespustilo ja sama tomu nerozumiem, skôr som mala normálne stavy ako napríklad smiech a td a bolo to fajn a na druhý den to bolo ok

maruska500
autor
14. mar 2023

@kofa77 no to hej.. nie niesom drogovo závislá a ani nikdy pred tým som si nedala okrem trávy nič tvrdšie

maialeo
14. mar 2023

@maruska500 Samozrejme máš tieto tvoje stavy z jednej marihuany 😀 Prosím ťa, píš tieto blbosti niekde inde. Neuveriteľné.

maruska500
autor
14. mar 2023

@janinka444 ak mi das na seba kontakt môžme niečo poriešiť ohľadom toho a budem veľmi rada ďakujem za podporu a za ochotu 🙂

pikulinka
14. mar 2023

@maruska500 a co ti na to povedala psychologička ? Povedala ti, ze tam vidi nejaky súvis s tym, ze si dala raz marihuanu ? Mna napadlo, ze si to mohla ten pocit dostat aj z toho, ze si si ako silno veriaca dala nieco ,,zakazane” a to v tebe vyvovalo tieto, neprijemne stavy a pocit ….za normálnych okolnosti by si mala dve hodiny tieto neprijemne stavy a potom by si sa najedla a isla spat…Čítala som vela štúdii ohladom marihuany a psychického zdravia, ale v žiadnej sa nespomína, ze by mohla takto zavazne narušiť ľudskú psychiku uz len pri prvom podaní. Naštartovať rozne psychózy moze, to ano. Pri všetkej ucte nechcem ta uraziť ani nic podobne. Len mi to nejde do hlavy.

milanpetras
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
charlottha
14. mar 2023

ako mne sa nejak nevidi, ze by s tymito tvojimi problemamai mala nieco docineniea ta jedna trava. mozno to bola len zhoda okolnosti, ze sa psychicke problemy prejavili akurat vtedy, no v liecbe by som v tojom pripade isto pokracovala. caka ta asi este dlha cesta

gabika0825
14. mar 2023

@maruska500 no prečítala som si polovicu príspevku, lebo nemá to zmysel citát dokonca. Takze od zaciatku. Máš v rodine predispozíciu na psych. ochorenia? Trosku marihuany ti takéto stavy nevyvolá, ak nemáš na to predispoziciu alebo už netrpiš nejakými psych. ochoreniami, nie je možné te to je z toho. Jedine že by si tak celkom nepísala pravdu, nefajcila si náhodou dlhšie ? A nie len jeden krát? Aj tak si myslím že si v tom čase uz musela mat nejakú začínajúcu psych. poruchu, ktorú si si možno predtým neuvedomovala, ale po tom ako si si zafajcila si si to začala uvedomovať a začala si to tomu pripisovať. Áno samozrejme marihuana zhoršuje tieto ochorenia. Lenže ďalšia vec u teba je pravdepodobne to, že sama seba stresujes a neustále si to dávaš do hlavy, takto to ide dookola a ty si na tom horšie a horšie. Všetko je o rozmýšľaní a o psychickej pohode. Ty si musíš v hlave povedať že si pod dozorom lekára, máš lieky, ktoré nejak účinkujú. Každý liek má vedľajšie účinky, ak máš takéto stavy po lieku - derealizacia, treba ísť za lekárom a poradiť sa o tom s ním. Ďalšiu blbosť ktorú si urobila je, že si si vysadila liek, ktorý ti možno ešte ani nestihol účinkovať. Väčšina liekov na psych. Diagnózy účinkuje až po nejakom čase, možno aj po týždni, dvoch, trvá to niekedy až mesiac kým sa ti od lieku uľaví. Čiže si urobila chybu že si to vysadila. Lekar vie prečo ti to predpisuje, ty si nemôžeš len tak vysádzať liecbu ako si zmysliš a potom plačeš že prečo ti je horšie. Takze teraz sa zober k lekárovi, povedz mu že si liek vysadila lebo ti nerobil dobre a opýtaj sa ho čo ti môže namiesto neho predpísať. A či si ho môžeš znova nasadiť. A prestaň sa stresovat.

jana_eyre_2
14. mar 2023

Najlepšie urobíš, keď sa zveris svojej psychiatricke a nastavíte nejakú vhodnejšiu liečbu.. my tu sme len anonymné ženy, ktoré nenesú žiadnu zodpovednosť za svoje vyrieknute slová, ktoré by mohli byť aj nevhodné.. toto je do rúk odborníka a ten ťa najlepšie nasmeruje..

simca06022011
14. mar 2023

NEbolo by lahsie na tvojom mieste sa proste zmierit s tym, ze si si raz tu marihuanu dala. No a? tak si si dala. Kazdy ma pri tom nejake stavy, jeden krat ti urcite nesposobi problemy ako opisujes, to je proste len tvoja obava. Nauc sa, ze je zbytocne lutovat to co si uz raz urobila, zivot ide dalej. Pokusy s liecbou nerob, porozpravaj sa slekarom ak ti nieco nesedi. Podla mna roky riesis veci zbrkle, splasene, protim aj ked sa clovek opije ma stavy, aj ked si da travu... a nezblazni sa z toho. VEd ked si sa z toho dostala, uz ti nic nebolo, vsak? LEn v tvojej hlave ostal "strach" a panika z kadecoho mozneho, nemozneho a namyslaneho.
Najdi si aktivity v zivote ktore ta zamestnaju a neries stale dookola co bolo. VEd sama pises, ze ti je ok, pokym nezacnes premyslat. Namyslat si choroby, strachvoat sa o neviem co... Miesto modlenia sa pracuj, cvic, oddychni si, najdi si napln zivota normalnu. Mlada baba sa tu kvoli jednej marihuane chce do blazinca poslat... Taketo trapenie sa dookola to naozaj nema zmysel. Si predstav ze by sme si takto vycitali neviem prvu cigaretu, ozran party, prvy sex, alebo klamstvo rodicom, frajerovi alebo cokolovek.. a nahovarali si choroby fyzicke, psychicke a pod. Za kazdu blbost ktoru sme kedy urobili. Hlavu hore.
Inak je to ako @jana_eyre_2 mala by si sa poradit s odbornikom a s ludmi v tvojom okoli, tu to kazdy vidime svojim pohladom, a svojim postojom k zivotu.

A k tej schizofrenii, moja sa sestra sa k tejto diagnoze nejaky zazrakom dopracovala, v mladom veku, s podobnymi ale opakvanymi zazitakmi ako ty, dopomohli k tomu hlavne nazory lekarov, rodicov a proste vela cirkusu splasenych ludi okolo bolo. Nakoniec sa ukazalo po rokoch ze jej nic. NIC. nie je. Nastastie ona to tak nejak vedela, a ako dospela proste poslala lekarov aj rodicov kade lahsie aj s ich diagnozami ;)

maruska500
autor
14. mar 2023

@jana_eyre_2 nechcem… zase budem musiet čakať kým má objedná a teraz majú veľmi veľa pacientov a plno roboty chcem dokázať aj sama bez nejakého odborného lekára 🙂

maruska500
autor
14. mar 2023

@simca06022011 🥺🥺veľmi ti ďakujem za podporu veľmi to pre mňa znamená!! Presne takých ľudí potrebujem okolo seba ako si napríklad ty. Väčšina ľudí okolo mna a kamaráti to nechápu lebo nezažili si toto čo ja a nikto mi proste nedá takúto odpoved ako napríklad ty 🙂 ďakujem ti naozaj si super!

simca06022011
14. mar 2023

@maruska500 a co nechapu? ze proste sa clovek raz zhulil a za to nepojde do pekla? :DD klud, k lekarke sa pekne objednaj, s kludom povedz co a ako, a ako si predstavuje ze by si fungovala. Zase ak mas trpiet, urcite vie pomoct. Ale ty sama si musis hlavu postavit tak, ze nic sa nestalo, lebo sa nestalo. Skus jogu :DD alebo nieco, kde si hlavu vyvetras od myslienok.

jana_eyre_2
14. mar 2023

@maruska500 veď kým budeš čakať na termín, môžeš si pomáhať sama.. ale je to na tebe..