Malígny melanóm - zhubné nádorové ochorenie

adriana2301
28. sep 2015

Ahojte mamicky, rada by som popisala s mamickami,ktore maju,mali v rodine Maligny melanom,mne ho totiz zatial predpokladaju lekari,cakam na histologiu, ale rada by som vedela,ako taku chorobu zvladat ako sa na nu pripravit,lebo ja som na tom psychicky velmi zle,bojim sa,neviem co ma caka,nechcem este umriet..mam male dieta,prosim o kazdu skusenost,viem ze kazdy to moze mat ine,ale ake su sance,alebo ako rychlo sa to sirilo,ci boli nejake ine priznaky..mne to zistili podla znamienka,zacalo menit farbu cierno cervena asi,podla toho co som videla v zrkadle,lekari vam nepovedia vsetko,ale z ich pohladov clovek vyciti rychlo ze nieje vsetko v poriadku.Prosiiim za kazdu skusenost a radu budem vdacna... ☹ ☹ ☹

xana17
4. nov 2019

Ahoj.Dali Ti liečbu?Injekcie Intron A alebo niečo iné?Hádam Ta nenechali len tak!

zaburiatko15
7. nov 2019

Ahojte tak vysledky dopadli super..bolo to obycajne znamienko..

amot
7. nov 2019

@zaburiatko15 Super teším sa s tebou

lucicka009
7. nov 2019

@zaburiatko15 paráda, ti asi veľmi odľahlo, tak ako mne keď povedali, že nemám melanom.

pink_lady
9. dec 2019

@lundus ahoj, to na tej fotke co si tu v lete pridavala, tak to najvacsie hnede bol melanom? Ja mam presne na tom mieste take ...aj tie male hnede bodky co mas po nohach , niektore sa zmenia z cervenych hrciek hemangiomov na hnede...niektore su tmavsie niektore bledsie...je to otazka poslednych 2 rokov co sa mi tvoria na rukach aj nohach...vacsina tých hendych bodiek ma tak 1-2 mm a drzia svoj tvar a velkost v case ...jednu malicku (nema ani 1 mm) som si vsimla ze ma skor ciernu alebo tmavohnedu farbu pred tyzndom ..tak odvtedy nervujem....v stredu idem na kozne...tiez mam povodne zdravotnu skolu tak mam toho nastudovane strasne moc, nasla som studiu "very small MM" a fakt je ze aj mini MM mozu byt, najmensi diagnostikovany mal 0,9 mm...:o

lundus
9. dec 2019

@pink_lady áno presne. Ak sama lekárka bola prekvapená že vyšiel pozitívne, nakoľko ho kontrolovala aj pod ich speci okuliarmi a nevykazoval žiadne príznaky maligneho melanom a, sama ho neodporúča vyberať. Na onkosernatoligii mi povedali ze som mala šťastie té sa to pidchytilo hneď na začiatku, že to bola veľká náhoda, keďže zmeny neboli viditeľné a boli len na bunkovej úrovni co sa da zistiť len v laboratóriách pod mikroskopom. Väčšinou sa melanom zisti keď už sú viditeľné zmeny co je vo vyššom štádiu kedy už môžu byť zasiahnuté uzliny, pripadne metastázy. Pozor melanom sa môže objaviť aj na kozí bez znamienok alebo sliznici, nechtu, oku, vnútorných orgánoch. Moja celá rodina je vyznamienkivana a nikto nič nemá zistené, pravda však nik z nich nechodí na kontrolu na kožné

pink_lady
10. dec 2019

@lundus ano to viem ze mozu byt hocikde aj vnutri...gratulujem ze sa to podarilo tak skoro zachytit a teda aby sa to uz nevratilo...drzim palce...

lundus
10. dec 2019

@pink_lady ďakujem. Priebežne sa vybrali ďalšie 3 a boli negatívne a akurát v piatok budú vyberať ďalšie tri. Na kontrolu sa musí v prípade potvrdenia chodiť 10 rokov, momentálne som vo frekvencii každé 3 mesiace. Najbližšiu rodinný príslušníci 1x ročne.

amot
24. dec 2019

Dievčatá všetkým vám prajem požehnané vianočné sviatky a hlavne veľa zdravia

macenka26
24. dec 2019

@amot dakujeeeeem, aj ja zelam krasne a pozehnane Vianoce 😘

jankazpd
1. feb 2020

@amot ahoj napíšeš mi prosím akú ti naindikovali liečbu? Tiež som v skupine 3b.... Nepredpisuje v dnešnej dobe infúziu keytruda? Dosť sa o Tom teraz píše...

amot
2. feb 2020

@jankazpd ahoj mne dali introm...neviem odkiaľ si ale bohužiaľ u nás je to ešte len na výnimku a pokiaľ nesplņaš podmienky tak nie...ak chceš môžeš mi napísať správu

jankazpd
2. feb 2020

@amot ďakujem píšem....

zuzkaa111
28. feb 2020

Ahojte. Mne zacalo krvácať vysacie znamienko pod pazuchou, dala som si ho odstrániť a bol to melanom. Kozna mi vravela, ze nemam stresovat,, ze odstranenim znamienka som zdrava, ze to zrejme vzniklo hormonalnymi zmenami suvisiacimi s tehotenstvom, materstvom atd. Mam k nej chodit kazde tri mesiace na kontrolu, buduci tyzden sa tam chystam a dam si prezriet vsetky znamienka (aj ked haluz, ze cez jej pristroj melanom v tomto znamienku nevidela). Pre istotu som bola na preventivke u vseobecneho, krvny obraz mam v poriadku, no onko markery mi nedal vysetrit, vraj to musi byt nejaky konkretny problem v tele, uzliny mi tiez nevysetril. Radsej som sa objednala na sono prsnikov, kedze znamienko bolo v relativnej blizkosti prsnika (aj ked este dojcim). Zaujima ma, ci mal niekto podobny pripad??? A ako ste ďalej postupovali, ci ste obehli aj inych lekárov, resp. ako ste sa s tym vysporiadali. Ďakujem veľmi za vsetky rady. Zuzana

joannita
28. feb 2020

@zuzkaa111 ake velke si mala to znamienko? Amenilo sa ti nejako? A to znamena ze ti robili aj nejaku tu biopsiu uzlin ked vedia ze to nemas v uzlinach? Drzim palce

pink_lady
28. feb 2020

@zuzkaa111 v akom stadiu MM je podla histologie? Ak v stadiu in situ tak naozaj staci len sledovat, vybratim si vyliecena a sanca na prezitie 10rokov je takmer 100%. Niektore MM zial na prvy pohlad vyzeraju aj v dermatoskope OK - vraj je to hlavne pri nodularnych melanomoch. Mne vyberali v tyzdni znamienko a dr vravel, ze niekedy histologia poriadne prekvapi, ze cakaju nieco zle a pride dobre a stane sa aj naopak, takze radsej vsetko posielaju na histologiu. A jedna kozna mi vravela, ze tehotenske hormony dokazu riadne zamavat s organizmom - a mozu niekedy aj za vznik rakoviny koze. A hormony na stimulaciu na IVF este ovela viac.

zuzkaa111
28. feb 2020

@pink_lady
@joannita

Ahojte babulky, ďakujem za spravy, v mojom okoli to nikto nemal, tak som rada za kazdy podnet. Znamienko bolo dlhe roky ok, teraz ked zacalo krvacat, myslela som, ze je podrazdene od podprsenky, a tak som si ho dala rychlo odstranit.
Citam v lekarskej sprave - pigmentovy nevus thoracis I sin, nodularny bazaliom koze infiltrujuci dermis do hlbky max 2,9 mm, resekcne hranice volne. K velkosti je uvedene KE 0,5 x 0,2 cm s vypuklou hnedou leziou priemeru 0,3 cm. Šesť stichov som mala. Uzliny mi nikto nevysetroval, tak neviem. Este planujem jedno dieta, tak som zvedava co bude. Vravim si, ze som zdrava, ale premyslam nad vselicim. Asi si dam prerobit aj zivotnu poistku na vyssiu sumu odskodnenia pri umrti.

lucicka009
28. feb 2020

@zuzkaa111 a bazaliom nie je niečo ine ako melanom? Pokiaľ ja viem baz je druh rakoviny, ale nie nebezpečny, nemetastazuje. Pričom MM je veľmi agresívny nádor.

zuzkaa111
28. feb 2020

@lucicka009 priznam sa, ze neviem, ale bodaj mas pravdu 😉

joannita
28. feb 2020

@zuzkaa111 bazaliom nieje melanom, bazaliom nieje nebezpecny 🙂 resp. On je taky "polozhubny" ale takmer nikdy nemetaztazuje, cize vybratim si hned vyliecena. Mala som minuly rok podozrenie na bazaliom a vsetci dr. Ma ukludnovali ze tam sa absolutne nemusim bat. Takze super 👍 si uplne zdrava

zuzkaa111
28. feb 2020

@joannita dakujem krasne, baby ukludnili ste ma 💕

joannita
28. feb 2020

@zuzkaa111 len sa este radsej informuj, niesom lekar a nerozumiem tej ich reci 😁 vidim tam lrn bazaliom a to poznam..... To ostatne nepoznam a neviem co to v suvislosti s bazaliomom znamena 🤷‍♀️
Spytaj sa ich ci sa jedna o klasicky bazaliom alebo nieco ine.....

pink_lady
28. feb 2020

@zuzkaa111 bazalióm je síce rakovina ale nemetastazuje a vybratim si naozaj vyliečená. To je úplne iné ako melanóm, tak kľud 😊

amot
28. feb 2020

Áno dievčatá majú pravdu bazalióm není nebezpečný

lucicka009
28. feb 2020

@zuzkaa111 tak som veľmi rada, že nemáš melanom! Prajem ti to, môžeš na to zabudnúť 🙂 Ani ja ho nemam, ale bolo na neho podozrenie. Ja som mala/mam čierny zvislý pásik na nechte, stále ma sleduju, už skoro dva roky.

joannita
28. apr 2020

Dievcata neviete co znamena, ked sa na znamienku tvoria take šupinky? Je proste take drsne a ked som si ho odfotila, zblizka tam vidim šupinky. Pravdupovediac ani neviem ci je to znamienko, asi ale ano, mam ho na chrbate a zle ho vidim. Je take bledohnede, az skoro vo farbe koze, jednofarebne, do pol centimetra a malinko vyvysene. Mam ho tam uz dlho, mozno aj 2- 3 roky 🤷‍♀️ a stale je rovnake.

pink_lady
28. apr 2020

@joannita posli foto ...ale ak sa nemeni, malo by to byt ok

joannita
28. apr 2020

@pink_lady prve foto je normal stav, druhe foto som si znamienko namocila a utrela (tie supinky sa zvacsili) a tretie foto som si ho natrela kremom aby som videla ako vyzera pod tym.

joannita
28. apr 2020

@pink_lady na dotyk je ale drsne, dlho som bola v tom ze tam mam nejaky ekzem.

pink_lady
28. apr 2020

@joannita chods kazdy rok na kontrolu na kozne? to je zaklad ;) tie prve foto mi pridu skor ako nejaka keratoza - nie znamienko, to posledne vyzera znamienko...urcite raz za rok je dobre skontrolovatkoznym