Mám problém so vstrebávaním železa

terezia1998
13. feb 2023

Ahojte mám taký problém zo vstrebavanim železa tento problém nastal asi cca pred 2 rokmi…sestrička mna poslala na hematologiu kde predpísali železo na predpis a užívala som ho viac ako pól roka…nakoniec som ho mala užívať len poslať menzesu a nakoniec som prešla na železo bez predpisu 🙂…užívala som aj chlorofyl minuly rok ktorý pomohol tak som si ho kúpila a užívala ho aj pred nedávnom v decembri do januára…bola som minuly týždeň na kontrole a znova chyba mam 7,9….mam dva roky upravenú stravu,pravidelný menzes,niesom nijako nemocná mam 24 rokov….bola by som rada ak by ste odporučili niečo co vám pomohlo nejaké doplnkové železo…užívam jedno bez predpisu s DM ale nwm no akosi mam pocit že mi to prestáva všetko už zaberať a nechcem užívať železo na predpis aby som sa s toho nepredavkovala

floki1994
13. feb 2023

@terezia1998 nemusi to byt celiakia ale iby traviaci problem ktory sa odhali len vysetrenim priamo v ambulancii? Hematolog ma tiez xy inych moznosti ako riesit tvoj problem lenze ked tam nepojdes berie to tak ze liecba ktoru ti nasadil je plne funkcna...tiez nie je vestec ;) ale vsak rob ako uznas za vhodne 🙂

terezia1998
autor
13. feb 2023

@floki1994 a v príspevku je napísané že som chcela vedieť aké železo “bez predpisu ostatný užívajú” o vyšetreniach a kravinach reč nebola

terezia1998
autor
13. feb 2023

@floki1994 ja som ku hematologicke chodila na žiadne vysetrenia mna neposielala ani na jedno len jebla železo a kyselinu listovú a poslala domov nejaké vysetrenia za sebou mám na celiakiu som si robila test nemienim tieto hovadiny tu ďalej rozoberať

floki1994
13. feb 2023

@terezia1998 ok tak sa napchavaj zelezom z lekarne ktore je menej funkcne ako to na predpis 🙂 mam vyskusanych viacero a ziadne nebolo tak prosperujuce ako to od hematologa..a to mas zelezo nizsie nez som mavala ja 🙂 drzim palce

terezia1998
autor
13. feb 2023
luccija
13. feb 2023

@terezia1998 železo pred predpisu je slabé.Detto floradix čo tu niekto píše.Nejaky dôvod, že sa Ti zle vstrebáva je...tak si dávaj aspon to, čo Ti predpisala

mmoni89
13. feb 2023

@terezia1998 tak jedna vec je ze tie testy vôbec niesu spoľahlivé. Tiež som celiaticka. Keď mi to zistili tak si mamina robila test z lekárne. Negatívny. Následne na gastro vyšla celiakia,, viac pozitívna ako mne. Druhá vec, 7 ešte nieje až tak zla hodnota, je to v rámci normy. Ja mávam celý život pod 5,mala som už aj 2.nakoniec okrem celiakie mi zistili aj ochorenje žalúdka pri ktorom sa nevstrebava železo

zuzana76
13. feb 2023

@mmoni89 ake ochorenie zaludka mas? ani mne sa nevstrebava zelezo, mam nizke hodnoty, aj pod 2 a roky sa liecim na hematologii, beriem infuzie zeleza

natasha1988
13. feb 2023

@terezia1998 disbalans mineralov v tele je zlozitejsi ako si laici myslia, je potrebne sa dovzdelavat odporucam RCP protocol.

lenkasarka
13. feb 2023

@terezia1998 to máš ešte dobre ja mám 3

zobaka
13. feb 2023

@mmoni89 autorka to zajvne nechape, co jej tu piseme

autorka - bez toho, aby si vedela co ti je, ludia si zvyknu kupoval Globifer

mmoni89
13. feb 2023

@zuzana76 Atrofiu žalúdočnej stehy(chronicky zápal)

zuzana76
13. feb 2023

@mmoni89 aj ja to mam

mmoni89
13. feb 2023

@zuzana76 no tak to preto sa nevstrebava

snehovakralovna
13. feb 2023

@terezia1998 ja som bola-mozno aj som este anemicka, dosli mi na to na preventivke-nemala som a ani nemam ziadne obtiaze. Lekar mi odporucil globifer,zial od neho mi hodnoty zeleza nestupali, tak som brala na predpis tardyferon a hodnoty boli casom ok. V sucasnosti neberiem nic.

snehovakralovna
13. feb 2023

@terezia1998 konzumovala som a aj konzumujem potraviny bohate na zelezo, vela ovocia a zeleniny a predsa som bola-mozno opat som anemicka.

anjelok
13. feb 2023

Autorka, nenafukuje ta? Nebolieva brucho?

anjelok
13. feb 2023

Este pises, ze jes len zeleninu...zelezo sa vstrebava lepsie z masa. Aj vela vlakniny zabranuje vstrebavaniu zeleza.

viskupovaandrea
14. feb 2023

@terezia1998 Tiež mám rovnaký problém. Odporúčam kúpiť si medenú fľašu na vodu a piť vodu z nej ( uvoľňuje sa meď do vody vďaka ktorej sa železo potom lepšie vstrebáva do tela) a potom mám takéto tabletky meď ale na Sk neviem aké sú ale určite nájdeš ❤️ Meď je veľmi dôležitá na vstrebávanie železa do tela 👆
Dúfam že som ti pomohla aspoň trochu.

terezia1998
autor
14. feb 2023

@snehovakralovna to máš dobre to ty závidím ja som tiež užívala železo na predpis a stále sa to nedrží sem tam zabudnem užiť pri menstruacii a zasa chýba

terezia1998
autor
14. feb 2023

@anjelok Nechaj tak ….

terezia1998
autor
14. feb 2023

@anjelok nie nemám žiadne takéto problémy len keď chyba železo mám problém s búšením srdca a vyšší pulz keď sa železo dá do poriadku tak sa to ukľudní

terezia1998
autor
14. feb 2023

@snehovakralovna hej tiež taká skúsenosť 2 roky mám upravenú stravu a aj tak sa mi železo s jedla nevstrebáva

mmoni89
14. feb 2023

@terezia1998 a je pravda ze z rastlinnej stravy sa železo vstrebáva minimálne, treba živočíšnu stravu hlavne. Ďalej treba dávať pozor na vápnik (mlieko mliečne výrobky) blokujú vstrebanie železa. Naopak viť. C treba užívať ten pomáha zasa vstrebávaniu.

terezia1998
autor
14. feb 2023

@mmoni89 nikde nieje napísané že som vegos bože mám tento problém už 2 rokom tak asi viem lol

mmoni89
14. feb 2023

@terezia1998 ved som nič ani o tom nepísala, len som to poznamenala ze sa treba zamerať na tu stranu. Neviem co sa hneď čertíš ved sa snažím len poradiť

danielockazihlavka
14. feb 2023

Ja mám dobrú skúsenosť s chlorelou od Green ways, nájdite si niekoho,kto s tým robí.

terezia1998
autor
19. feb 2023

@danielockazihlavka to som užívala tiež prvú fľašu aj druhu s odstupom mesiac ale to nepomáhalo 🙂

danielockazihlavka
20. feb 2023

@terezia1998 jedli ste práškovú? Od GW?