Menštruácia je neprirodzená vec

aamelkaaa
16. jan 2015

Je to pre mňa nové zistenie avšak neviem ako by sa to dalo vyriešiť. Ak nemôžem mať 8 a viac detí a antikoncepciu nepovažujem za zdravé riešenie. Čo si myslíte vy?

Citujem z článkov:

http://jozefzahumensky.blog.sme.sk/c/339226/Par...
http://www.pluska.sk/mamina/zdravie/antikoncepc...

Menštruáčné krvácanie je neprirodzená vec, je to prejav zlyhania oplodnenia. Biologicky je to vlastne prejav „choroby" - neplodnosti, či už dobrovoľnej, alebo nedobrovoľnej. A v tom je celý problém.

Z biologického hľadiska by žena nemala vôbec menštruovať, pretože prirodzený biologický stav pre ženu v plodnom veku je tehotnosť, pôrod a kojenie. Tým, že ženy v súčasnej dobe sú tehotné iba 2-3 x za život si spôsobujú niektoré závažné komplikácie. Každý mesiac je ich telo vystavené kolísajúcim hladinám pohlavných hormónov a z toho 14 dní iba čistým estrogénom, ktoré pri dlhodobom pôsobení majú rakovinotvorný potenciál. Následkom dobrovoľnej neplodnosti je vysoký výskyt rakoviny prsníka, rakoviny maternice a rakoviny vaječníka, ale aj iných ochorení, vaječníkových cýst, endometriózy, cýst v prsníku a podobne.

Krvácanie každý mesiac je neprirodzené

profesor MUDr. Miroslav Borovský, PhD., gynekológ, pôrodník

„Pred šesťdesiatimi až sto rokmi ženy vôbec nemenštruovali. Buď boli tehotné alebo dojčili a hneď boli opäť tehotné, a to prakticky až do prechodu. Klasických menštruačných cyklov zažili len minimum,“ tvrdí gynekológ a pôrodník profesor MUDr. Miroslav Borovský, PhD. Pravidelná menštruácia, ktorá trvá od puberty po menopauzu, je podľa neho neprirodzená. Dnes však rodíme jedno, dve, výnimočne tri deti. Dojčíme skôr krátko a zvyšok života sa raz mesačne trápime s menštruáciou, čo nás obmedzuje v aktívnom aj sexuálnom živote. „Menštruácia v takej podobe, ako ju zažívajú súčasné ženy, so sebou prináša rôzne zdravotné riziká. Patrí medzi ne častejší výskyt cýst na vaječníkoch, polypov v dutine maternice a málokrvnosť. Ženy počas menštruácie často zaháňajú bolesť liekmi, s čím súvisí výskyt ochorení spojených s ich nadmerným užívaním,“ upozorňuje odborník, ktorý je takisto zástanca nastavenia hormonálnej antikoncepcie tak, aby sme dlhodobo nemuseli menštruovať.

barborav
16. jan 2015

Ty vole 😕 (pardon za vyraz). A potom si vyber...

renab
16. jan 2015

ja si myslím, že je zvrátené, že dnešná spoločnosť vidí ženu len v úlohe matky a keď túto úlohu "neplní", tak akoby ani ženou nebola ☹

17alexis
16. jan 2015

A co na to vravia americki vedci? Ti co zistili? 😀

januus
16. jan 2015

strata casu citat take kecy...radsej si precitajjjte nejaku zmysluplnu literaturu ako toto.. ako by ste to chceli riesit?hormonalna antikoncepcia je myslis ze prirodzena? ked vraj menstruacia je neprirodzena.. ako myslienka je to zaujimava, ale nema zmysel sa nad tym zamyslat, lebo sa to prirodzene neda vyriesit.. myslis ze antikoncepcia - co su tabletky - ti uskodi menej ako tabletky od bolesti pri menzese? tabletka ako tabletka 😉 a myslim, ze radsej si dam tabletku od bolesti ako sa pchat antikoncepciou a potom mat problem s otehotnenim 😉

zeriempizzu
16. jan 2015

Tolko blbosti pokope 😀

warholette
16. jan 2015

pokial nema pan doktor cim menstruovat, nech sa k menstruacii radsej ani nevyjadruje.

zitaje
16. jan 2015

@januus preco hned antikoncepcia, ty nechces kazdy rok rodit az do prechodu? 😎

@aamelkaaa inak to zas celkom neplati, ze zeny v minulosti stale len boli tehotne alebo dojcili a nemenstruovali. Nie v kazdej kulture je bezne kazdym rokom rodit, myslim aj tradicne kultury. Nehovoriac o tom, ze ja osobne mozem dojcit kolko chcem, vo dne aj v noci, aj tak som vzdy menstruovala uz 3-4mes po porode...

sednaja
16. jan 2015

@aamelkaaa fíha, no ak je toto pravda, tak mi potom mirena v podstate utužuje zdravie 😀
Z evolučného hľadiska na tomto výskume čosi bude, no ale žeby menštruácia so sebou prinášala aj choroby? Myslím, že tie si oveľa viac privodzujeme nezdravým ovzduším a stravou my sami.
Príde mi to ako výskum na zvieracie mlieko - roky bolo prospešné a zrazu je nezdravé (pre dospelého). Veľa vecí je škodlivých, no same o sebe sú zanedbateľné, stačí ich však spojiť so súčasným životným štýlom a sú tu tzv. civilizačné choroby.
Každopádne, som zvedavá na túto diskusiu 😉

miku1
16. jan 2015

@aamelkaaa Asi to tak celkom pravda nebude, nakoľko sa tiež môžem pridať ku @zitaje , hoci som dojčila 17 mesiacov aj staršiu aj mladšiu dcéru, menzes som dostala 3 mesiace po pôrodoch. Takéto múdre články a ešte múdrejších lekárov priam zbožňujem.

aamelkaaa
autor
16. jan 2015

@sednaja Nie menstruacia je asi problem, ale estrogeny a kolisanie hormonov. Ja tomu aj verim, ale co s tym to neviem. Lebo ja som proti antikoncepcii a tehotna byt nemozem furt, ale keby aj uz je neskoro, menzes mam od 12tich, co je uz 18 rokov. Teraz mam 30, zopar tehotenstiev asi pred sebou 2-3, a potom uz aj prechod pomaly dojde. 😀

zitaje
16. jan 2015

@aamelkaaa no pomaly s tym prechodom 😀

0silvia0
16. jan 2015

@aamelkaaa a veď čo už s estrogénmi a kolísajúcimi hormónmi, možno to aj škodí, ale čo už? a z výberu dvoch alternatív: 1. byť stále tehotná alebo 2. brať neustále antikoncepciu aby som nemenštruovala si neprosím ani jednu. Alternatíva číslo 3 nie je?

rebeka11
16. jan 2015

k tejto teme sa vyborne hodi www.mesiaciky.sk pozrite si film o menstruacii, ako ju vnimaju zeny v inych kulturach aj u nas a mlade baby co zacinaju menstruovat.. mozno vas to inspiruje ako sa o tom porozpravat s dcerou, ktoru to zachvilu caka- nech ma zdravy pohlad na vec.

misela40
16. jan 2015

@barborav ja si rozhodne skor vyberam nejake tie rizika, ako permanetne rodenie a dojcenie 😀

sednaja
16. jan 2015

@aamelkaaa chápem, že nie menštruácia je problém, teda nie priamy, lebo aj tá vzniká v podstate vplyvom hormónov........ je to celé zaujímave, ale hlavu by som si na tom nelámala.
Jeden učiteľ - biológ nám raz povedal - a to si zapamätm do konca života - že každý z nás má napísané vo vienku na čo zomrie. To jest, každý máme predispozíciu na ochorenie nejakého orgánu. Tuhý fajčia so silnými pľúcami nemusí zomrieť na rakovinu pľúc, ale môže na ňu zomrieť niekto, kto žil zdravým spôsobom života........a ak by začal aj fajčiť, tak si to len privolá skôr. Vtip matky prírody je v tom, že nik z nás nevie, čo do vienka dostal. 😉

sednaja
16. jan 2015

@0silvia0 tretia alternatíva je spojiť 1. a 2. - ber antikoncepciu, aby si nebola tehotná ........ to, že nebudeš mať menštruáciu ber ako bonus 😀

danieli
16. jan 2015

Nuz teraz svoj osud vidim uz len v plodeni deti 😀

mokon
16. jan 2015

@zitaje ja som mala menštruáciu po oboch pôrodoch hneď po šiestich týždňoch, teda čo so mnou? 🙂

ukulela
16. jan 2015

pan doktor mi tvrdi, ze pred 60 az 100 rokmimali zeny bezme minimalne 10 deti: (a to ratam len menzes od 15 do 45 a kojenie kazdehio dietata 3 roky ... ale ako vieme, plodnost nastupuje uz pocas kojenia, takze tycg deti by mohlo byt aj 20 ... uz moja starka mala pred 60timi rokmi len 4 deti,a to bola dedincanka a laznocka .. ona je tiez len z nejakych 4 surodencov ... druha babka . z dvoch surodencov dokonca - a tiez z dediny ... pan doktor nema dobru referencnu vzorku.

vroni
16. jan 2015

Pane Boze, to je ale neskutocne hovado!!!!! Fakt, zeny pred par sto rokmi (pred sestesiatimi rokmi uz bezne ako hrusky nerodili) boli zdrave ako prepelicky a vobec nekapali ako muchy maximalne okolo tridsiatky pri dvanastom porode. Ale zase je fakt, ze potom na nich rakovina po patdesiatke nemala, no....

potvorka77
16. jan 2015

Zaujimavy postreh,myslim ze a zamyslenie avsak v dnesnej dobe nie velmi aplikovatelne...

lili91
16. jan 2015

nebudem sa vyjadrovat k pravdivosti ci nepravdivocti tohto uryvku. mna len zaujala veta "...a zvyšok života sa raz mesačne trápime s menštruáciou, čo nás obmedzuje v aktívnom aj sexuálnom živote." a akoze tehotenstvo a obdobie dojcenia zenu neobmedzuje v "aktivnom a sexualnom zivote"? lebo podla mna ano.

0silvia0
16. jan 2015

@sednaja no antikoncepciu nech do seba pchá múdry pán doktor, je to teda nebudem 🙂
@vroni no veru a každý pôrod bol úplne nekomplikovaný, ženy vôbec neboli pôrodmi vyčerpané a zničené, zuby mali ako perličky 😠 😠 😠 ach jaj, to bola úplná psychická a fyzická pohodička postarať sa o 12-15 detičiek, fakt paráda 😒

lara1507
16. jan 2015

Pred 60timi až 100 rokmi.. Neviem o tom že by moja prababka nemala kedy ani menštruovať.. Porodila dve deti s krátkym odstupom.. A dožila sa pekne dlho napriek pravidelnemu krvácaniu!!!! No fakt som sa vytočila po tomto čítaní! Ostatne ani nekomentujem!

0silvia0
16. jan 2015

@lili91 pán doktor to myslel z tej mužskej stánky asi: chlapa menštruácia obmedzuje, nemôže kedykoľvek 🙂 A pri menštruácii niektoré ženy majú bolesti brucha tak nevládzu toľko aktívne pracovať ako mimo ms 🙂

lili91
16. jan 2015

@0silvia0 aj mne to tak nejak vyznelo...

marionmarion
16. jan 2015

😀 kristepane, to co je za debila? Sorry za vyraz, ale ked takyto clovek ma v rukach lekarsky diplom a opravnenie vykonavat prax, tak amen tma 😀 😀 😀

puklica13
16. jan 2015

panovi dr. evidentne ta menstruacia udrela na mozog...

meusicka
16. jan 2015

no ja sa snad poskladam... to akoze mam 3 deti, a mam pred sebou ak pozeram zeny v rodine este krasnych min. 20 rokov menstruacie a za sebou mam uz tiez tolko rokov. odrodila som a zial aj napriek kojeniu mi ms dosla pekne po 4 mesiacoch a po dvojkach po 6 mesiacoch. ms dosla ... mlieko poslo.
zacala som brat HAK nakolko som uz neplanovala dalsie deti, ale neplanovala som ani tmavozeleny vytok z prsnikov, ktory sa u mna objavil. moj dr. mi urobil testy a vraj vsetko je ok. vysadila som sama od sebaHAK a div sa, sekret sa zmenil z hrozosztrasnej zelenej a nieco svetle ako kolostrum, co je uz pre mna prijatelne, kedze sa trvrdi ze po kojeni niektore zeny uz tie mliecne zlazy nemaju nikdy uplne v klude a moze sa v nich tvort nieco ako kolostrum. nie dakujem uz ziadna HAK ani keby som uz nikdy nemala dostat ms. nech si pan dr. vymysli nieco lespie a popripade nech skusi najst par adeptov z muzkych radov, ktory budud ochotny do seba nieco denne pchat..a nas zeny nech pekne nechaju na pokoji aj s nasimi vykyvmy hormonov a pod.

luciarobi
16. jan 2015

Raz som citala, že žena sa odkysluje menstruaciou a keďže chlapi menstruaciu nemajú, tak pri prekysleni im začnú vypadavat vlasy a robiť plesina a a tak sa mierne odkysluju.. Tak potom menstrucia podl tohoto nie je až tak zlá, nie? Je to podľa knihy Omladzujuce odkyslenie, čo je podľa mňa veľmi dobrá kniha.. 😊