Neceliatická gluténová intolerancia

izabelkas
17. jan 2014

Máte tu niekto netoleranciu lepku neceliaticku? Dá sa to vyšetriť u lekára? Robila osm si test potravinovej intolerancie a vyšla mi stredná intolerancia na lepok a mlieko. Celiatik test mi vsal celiakiu nepotvrdil. Myslim si o sebe, ze mam niektore priznaky ako u celiakie, tak neviem ci mam s tym ist k lekarovi, nakolko na nete som sa docitala, ze lekari to zistit nevedia.

belasy_motylik
18. jan 2014

@izabelkas aj intolerancia ťa môže zabiť, aj keď pomalšie ako alergia ale spoľahlivo. Alergia spustí napr. anafylaktický šok a môže byť po pár minútach exitus, ale intolerancia dráždi organizmus celostne, vyvoláva dráždenie a zápaly rôznych systémov a tým vznikajú často život ohrozujúce zdrav. problémy a stavy, ktoré sú lekármi riešené len sekundárne, keďže nevedia prísť na primárnu príčinu, takže sa v podstate nelieči a nevylieči nič. A na testy u lekárov sa veľmi nespoliehaj, väčšinou sú tabuľky a citlivosť prístrojov nastavené tak, že vybehnú ako pozitívne len už markantne vysoké výsledky, pričom veľké problémy spôsobujú aj tie nízke, pričom nie sú lekárom nie sú vyhodnotené ako pozitívne. Takže najlepší a najspoľahlivejší test je tvoj organizmus, pričom ale odporúčam vynechanie určitej látky z potravy aspoň mesiace, aby boli výsledky objektívne.
@cawes biopsia na potvrdenie celiatických ložísk nie je vôbec spoľahlivá ani 100%.

cawes
18. jan 2014

@demo ak celiakiu ma tak 2-4 tyzdne nepomozu. Zalezi od toho ako dlho ju uz ma od narodenia par mesiacov, rokov?
dalej ktory stupen? 1 ci 2 alebo nebodaj 3? ex musel v 6 rokcoh drzat prisnu velmi prisnu dietu pri potvrdeni celiakie, a drzal ju 6 mesiacov, nemohol x potravin, nie len lepkovych ale aj kravske mlieko, citrusy atd. Kamoske trvalo 2 roky nez sa dostala do normalu.
Ako ono to neni len tak ze vysadim lepok a uvidim.

belasy_motylik
18. jan 2014

@cawes čo obsahujú tie testy? A kde sa dajú robiť?

cawes
18. jan 2014

@belasy_motylik biopsia nie to som ani nenapisala u biopsie zalezi ci zachytia poskodene tkanivo, na 100% su geneticke testy

cawes
18. jan 2014

@belasy_motylik presne neviem co obsahuju ale dajju sa nimi zistit choroby, kde sa daju robit, no dokaze ich urobit aj obvodak. Ja idem zajtra z malym k dr tak potom sa dozviem viac a napisem. Ja totiz biopsiu u 17 mesacneho babätka odmietam.

cecil36
18. jan 2014

@cawes ta genetika je dobra vec, ja tiez zvazujem. Ja mam alergie, astmu, intolerancie, dcera atopicky a maly sa uz narodil s vrodenou intoleranciou na laktozu ☹

cawes
18. jan 2014

@cecil36 och pozehnane toho mate. NO ja chcem vediet na com som a nie skusat a uvidime. Lebo napr ak by sme isli na biopsiu tak maly musi byt min. mesiac na lepku co je pri tak malom dietatku strasna zataz.
takto mu zoberu krv (aspon myslim ze je to z krvi) a mam klud a o par dni vysledky

belasy_motylik
18. jan 2014

@cawes veď práve s tebou o tej biopsii súhlasím, aj nad nami visí ako Damoklov meč a o jej nespoľahlivosti sa preriekla sama gastroenterologička, omylom 😝 Len mnohé maminy si myslia, že je to 100%. Mne už tiež napadli tie genet. testy, lebo sa doslova topíme v zdrav. problémoch. Len neviem o nich nič bližšie.

demo
18. jan 2014

@izabelkas inak cervene faky suvisia s kandidou. a mas dalsiu diagnozu 🙂

cawes
18. jan 2014

@belasy_motylik no uvidime v pondelok idem na gastro tak sa tam spytat a napisem

demo
18. jan 2014

@cawes to je pravda. mala som pocit ze zakladatelka ma skor pocit, ze jej lepok "iba" nerobi dobre. v takto pripade je dieta dobra cesta.

cawes
18. jan 2014

@demo tak ja si to nemyslim, lebo nemusi to byt zrovna lepok co jej nerobi dobre, neviem ako sa zakladatelka stravuje a preco si mysli ze jej to nerobi dobre, len kvoli tym vyrazkam? lebo tie mozu byt uplne ineho povodu, moze to byt pliesen, ekzem atd. nemusi to mat nic spolocne z celiakiou

demo
18. jan 2014

@cawes vychadza z testu na potravinove intolerancie

cawes
18. jan 2014

@demo ahaaa

demo
18. jan 2014

pretoze tiez uvazujem ze ten test kupim, hladam na internete skusenosti. celkom zaujimava recenzia:
http://www.proalergiky.cz/magazin/clanek/recenz...

cecil36
18. jan 2014

@demo ja som ho tiez mala, ale robila mi ho dr. v sukromnej ambulancii, mala som k tomu teda konzultaciu a potom ked zistila co mi vyslo, tak mi porobila aj ine vysetrenia a potvrdili sa alergie a astma.
@cawes genetika by sa mala z krvi urcite. A to papanie lepku, ta uplne chapem, ja by som maleho tiez tym nezatazovala. Ked vidim ako reaguje na mlieko len v obycajnom rozku z obchodu (staci, ze mu dam stvrtinu) a uz bolesti bruska, hlienova stolica, zly spanok.... cele zle.

izabelkas
autor
18. jan 2014

@demo No ja stale riesim svoju stravu co je zdrave a co nie. Chodila som aj k dr. Bukovskemu, ale ten mi kazal tak moc jest, ze som z toho vobec nechudla. Chcela som len doladit par kg a vobec sa mi ich neda schudnut. Cvicim denne, jem zdravo a lahko. Ked si dam mliecne veci tak priberam, aj len z nizkotucneho mlieka. A nafukuje mi to strasne brucho. Jedna z moznosti preco tak tazko chudnem moze byt znizena fukncia stitnej zlazy alebo ten lepok ci mlieko. Lebo jogurt som jedla teraz kazdy den. Tie geneticke testy by som si dala rada urobit, tiez nejako netuzim po biopsii a 200 eur uz ci mam alebo nemam to uz prezijem.
@cawes Ake testy geneticke to mam ziadat? Na toleranciu potravin? To sa robi u akeho lekara? Nebolo by lepsie si zaplatit clenske rocne za 300 eur na sukromnej klinike, kde uz by mi urobili vseliake vysetrenia zadarmo? A bola by tam ina starostlivost o pacienta ako u normalneho lekara. Rozmyslala som nad medissimo.

cawes
18. jan 2014

@izabelkas to neviem ci to tak robia, lebo nie je to normalny test akoze myslim v ramci vysetreni. Neviem v pondelok idem k dr. a dam ti vediet ale su to neake DNA testy, co sa chudnutia tyka tak sa spytaj na gynekologii este nech ti spravi kompletny hormonalny obraz. Kamoska tak bola a dr. jej zistila a povedala ze v tele su dva hormony ktore ovplivnuju ci uz chudnutie alebo priberanie, a ta kamoska ma viacej toho hormonu na priberanie co znamena ze nemusi jest vobec pribera aj z vody, proste to neni vyrovnane tak musela brat hormony na upravenie.
tiez ak poznas svoju krvnu skupinu a podla toho co hovoris hadam hadam ze mas asi B lebo to je typicke pre B skupinu neznasanlivost na mliecne vyrobky to mam aj ja. Milujem syry viem ich jest na kg ale nafukuje ma aje mi tazko z kazdeho mliecneho vyrobku

izabelkas
autor
18. jan 2014

@cawes Ja mam skupinu A-. Ku gynekologovi vobec nechodim, aj sa obavam, ze ma tam teraz posle ta vseobecna kam idem v stredu. Vsak ked mi to na tom food teste vyslo tieto dve veci lepok a mlieko, tak asi nieco s tym mam. Poviem jej o tom, co by navrhla. Tie hormony s chudnutim to bude podla mna stitna zlaza. Tam chcem sa dat tiez poslat. Jedla som 6 rokov tabletky na nu a potom mi povedala dr. ze uz to mam dobre, ale 10 rokov uz mi to nikto nekontroloval, tak pre istotu by bolo dobre to pozret si myslim.

gabikkas
18. jan 2014

@cawes geneticke testy nie su 100p....pri celiakii staci, ze mas jeden z genov a celiakia sa ti moze a nemusi prejavit do konca zivota...ano, je pravda, ze ak gen nemas, tak tvrdia, ze na 99p ju nedostanes, ale ak gen mas tak stale nemozes vediet ci ju naozaj mas, alebo o je len predispozica...

cawes
18. jan 2014

@gabikkas ano to viem ale ak tam ten gen bude tak budeme vediet co dalej. je lepsie brat krv ako maleho uspat atd

gabikkas
18. jan 2014

@cawes no a ked bude mat male protilatky IgA? tak ti krv figu borovu ukaze...
pre biopsiu je velmi tazke sa rozhodnut, hlavne ak ide o male deti...ale mamicky, co maju deti, ktore maju ti do jedenej povedia, ze cim skor sa to zisti, tym lepsie pre dieta a najma creva...

gabikkas
18. jan 2014

@cawes oprava.... ale mamicky deti, ktore maju celiakiu ti....

memory97
18. jan 2014

@belasy_motylik kedze som mala obe, tak ku intolerancii lepku patri medzi priciny - zapcha, u celiatikov je to hnacka. Dalsie priznaky, ktore su pri intolerancii lepku su u mna krce v bruchu (akoby si bola hladna, ale take silnejsie), anemia. Mam aj intoleranciu na kravske mlieko, ale tam z priznakov mam iba nafukovanie, suchu pokozku, predtym vyrazky... To mam od detstva a kedze sa to nikdy nepotvrdilo, tak som to ani nikdy neriesila... az teraz a po diete je mi lepsie 🙂 tieto intolerancie na mlieko sa nepotvrdia, ak su nizie, lebo aj u maleho som mala podozrenie, dodnes chodime na gastro a nikdy mu to nevyslo[nepotvrdilo sa], ale pri biorezonancii sa to potvrdilo aj jemu... a po diete sa mi dieta krasne rozjedlo 😉

@izabelkas 😀 😀 ty si ma riadne pobavila, mala by si si precitat nieco o celiakii 😉 http://www.celiakia.sk/uvod Testom, co si si robila a zaplatila za to, tomu by som moc neverila... kedze si tu niekde uvadzala, ze mas helicobaktera, tak niektore priznaky su podobne aj pri intoleranciach, cize si sa mohla kludne v niecom seknut pri teste a po dalsie, bezlepkove muky nie su tucne alebo ako si to napisala. Oni neobsahuju lepok, ktory prave robi to, ze z muky, ktora ho obsahuje ako su klasicke psenicne a rovnako lepok obsahuje aj spaldova muka, tak z neho sa pribera 😝 Bezlepkove muky lepok neobsahuju, preto ak z takej muky nieco pecies, tak sa to rozpadava, myslim cesto... A ako ti tu pisali baby, tak intolerancie mozes vyliecit pokial nie su dedicne. Na mlieko ma vela ludi intoleranciu, len o tom nevedia, ale pri intolerancii na mlieko mozes kysle mlieko (co je vyborne aj na tvorbu mlieka, ak kojis 😉 ), tvaroh, bryndzu, a este par veci... mlieka existuju bezlaktozove... co sa tyka intolerancie lepku, tak jej najvyssie stadium je rakovina hrubeho creva a kedze pri intolerancii lepku sa ti v creve upchavaju tie vyrastky na nom a telo nie je schopne telo brat si zelezo z potravy, tak sa moze stat, ze mas anemiu, alebo ze mas problemy s imunitou, kedze v strave vsetko so vsetkym suvisi a vyzivuje telo 😉 Ak si intoleranciu na lepok nadobudla, tak tu mozno vyliecit, ale musis dodrziavat prisnu dietu, aby si to za niekolko tyzdnov znizila na nulu... su tu aj dalsie priznaky pri tom, ale to sa vsetko da najst na nete 🙂 A aby som nezabudla, tak na intoleranciu mlieka je vyborne pouzivat v strave kokosovy olej 😉
A este som zabudla, tu celozrnu bezlepkovu muku ani nepoznam, ale rozdiel je len v tom, ze je tam cele zrno, ale vyborna je aj pohankova muka a na nete je vela vybornych receptov a niekedy je to na nerozoznanie od normalnej muky...

matenka
18. jan 2014

@cawes dovolím si upresniť tvoje odpovede, s väčšinou súhlasím, som celiatik, takže mám skúsenosti, bezlepková strava pre ostatných je veľmi vhodná ak sa bavíme o domácej strave, že varím domáce a zahusťujem miesto múky zemiakom a tak, je určite zdravšia 😉 , múka sama o sebe veľmi zanáša organizmus

cawes
18. jan 2014

@matenka no to ano to mas pravdu, ja som len povedala ze ak by sa zdravy clovek rozhodol jest ciste bezlepkovo rozumej bezlepkove sladkosti, cestoviny chlieb tak to pre neho neni dobre

memory97
18. jan 2014

@cecil36 fuha tak teba uprimne lutujem, ty sa moc nenajes... ale ryzu mozes, ci ani to? Skus radsej pohankove mlieko, ovos by som na tvojom mieste moc neskusala, aby ti nebolo z neho zle...

@izabelkas co sa tyka mlieka, to obsahuje serotonin, ten je potrebny na spravnu funkciu mozgu, takze ak sem-tam si ho das, tak to nie je problem. Tie mlieka v tatrapakoch su uz pasterizovane, takze podla mna je mensia pravdepodobnost, ze ti to bude robit zle pri intolerancii na mlieko ako kravske mlieko z automatu 😉
Ak budes drzat dietu pre celiatikov a budes bez mlieka, tak sa ti mozu krasne precistit creva, takze podla mna to nie je nic nebezpecne aj pre zdravy organizmus 😉
a co sa tyka, ci lacnejsie, ci drahsie @cawes ma pravdu, ze sa to moc neoplati ako napr. piect chlieb doma... ja som nekupovala chlieb, kupovala som si ryzove chlebiky, kukuricne, tie mi zjedia aj deti a chuti im to 😉 v coope mas najlacnejsie kukuricne cestoviny, lacnejsie som nikde inde nevidela... a zas masko mozes stale, takze az take zle to nebude 😉

@cawes nie vzdy vsetko plati,co povedia v reportazach... ja som mala velky problem schudnut, ale ked som zacala drzat tieto diety, tak sa kila pohli dolu a fakt si nemyslim, ze ak budes tuto dietu drzat, ze sa ti nieco moze stat... skor sa precistia creva... 😉

matenka
18. jan 2014

@cawes 😉
no sladkosti sú kapitola sama o sebe, ja to vôbec nejem, radšej si niečo upečiem z ryžovej múky, ale sladkosti sú celkovo odpad
inak mne môj doktor na gastre povedal, že môžem veselo variť bezlepkovo, že rodina sa tomu po zdravotnej stránke poteší, a je pravda, že sa deťom výrazne zlepšila imunita, predtým boli dosť často choré a odvtedy klop,klop

memory97
18. jan 2014

@izabelkas ak si mala aj znizenu funkciu stitnej zlazy,vtedy idu kila tazsie dolu... skus si zaradit do stravy morske riasy, tie obsahuju vela jodu...

memory97
18. jan 2014

@matenka mas aj recept na mafiny pre deti, hladam nejaky overeny, len sa neviem dopatrat, par som skusala a rozpadalo sa mi to 😉