Operácia žlčníka

tinika
28. jan 2012

Dobrý deň, v minulých dňoch som mala prvý žlčníkový záchvat a zistili mi žlčníkové kamene, akú mam držať diétu, reps. čo môžem jest, čo ma čaká pri operáacii a čo po nej, kolko po operácii ešte musím držať diétu a kedy uz možem začať pridávať postupne riadnu stravu? Po operácii sa vraj priberá :( a ja uz teraz potrebujem schudnúť. vďaka

jazminatobias
20. okt 2016

Aja sa citim jak keby ma stato preslo
Aja s fest hladna citim tazke brucho :(
Zajtra uz si dam dajaku veceru varene kura abo co

gabikase
5. nov 2016

Ahojte, prečítala som všetky príspevky k tejto téme a chcela by som tiež pridať moju skúsenosť.. Mám 18 rokov a minulý týždeň mi na sone zistili žlčníkové kamene ktoré sú velmi malé a je ich veľa ale aj nefunkčnosť žlčníka, ba dokonca lekárka mi povedala že ho mám splasklý.. Tak som sa začala dietne stravovať, a že sa mám objednať na operáciu.. Už som bola zo záchvatom dva razy na pohotovosti naposledy včera pichli mi Buscopan a Algifen a poslali ma domov, moc mi to nepomohlo a bolesti prešli až po 2 hodinách aj to nie úplne.. Keď mám záchvat bolí ma to skorej v strede a vystreluje mi to cez pravú stranu až do polky chrbta a nemôžem dobre dýchať.. Tak asi v pondelok pôjdem do nemocnice pretože nechcem čakať na další záchvat, je to podla mňa dosť velká bolesť a na pohotovosti mi napísali že pri dalšom záchvate mám íst hned do nemocnice.. Mám s toho strach ako to prebieha? A strava po operácii je aká? Pretože ja už teraz skoro nič nejem, záchvat ma chytí aj zo zemiakov robených na pare bez ničoho.. A to nehovorím ako som teraz schudla a nadváhou som predtým netrpela.. Tak keby sa tu ešte niekto našiel kto už si tým prešiel bola by som rada lebo neviem vôbec čo ma čaká :D ďakujem za odpovede 🙂

jessennykvet
5. nov 2016

@gabikase ahoj, ja som to mavala takto cele tehu, po porode vkuse,len vodu mi dovolili pit a na 5.den laparoskopia. Urcite chod, nic horsie uz nebude ako zachvat. Prides rano, uspia ta, zoperuju a tri dni u nas nechavaju kym nabehnes na stravu.ako tak.tuhu. ja som isla.na reverz po 48h. A nelutujem. Dieta ma byt tri mesiace, ja som mala tri tyzdne. Je to uz rok, chvalabohu, necitim ziadne nasledky, akurat mliecne mi nerobi dobre

jessennykvet
5. nov 2016

@gabikase a naozaj, cim skor. Ked uz si prezila zachvat, ostatne uz bude.len oslobodzujuce 🙂

nadkaha
5. nov 2016

Ahoj,ja som si s tym presla pred 7rokmi.Prvy zachvat som dostala ked mala dcera 3 tyzdne,nevedela som co sa deje,len ukrutna bolest.Vydrzala som do rana,a sla k dr,tam mi na sone zistili kamene,bolo ich 13,doteraz ich mam doma 🙂 Odporucili mi operaciu,ale nesla som kvoli malej,lebo par dnova bola iba.Odvtedy som zachvaty dostavala pravidelne,jeden,ten posledny co som mala uz som skoro neprezila,bolo to tyzden pred dcerinymi prvymi narodeninami,takze rok skoro som sa s tym trapila.Celu noc som sa "skrabala po stene" od bolesti,rano som sla k dr,a takmer okamzite skoncila na operacnej sale,povedal doktor,ze keby som o par hodin neskor prisla,tak by mi zlcnik praskol..vybrali mi cely zlcnik,a kamene z neho mi dali domov na pamiatku 😀 vybrali to laparoskopicky,ziadna tragedia,na treti den som sla domov,dietu som dodrziavala par tyzdnov,a postupne skusala vsetko,dnes mi uz nerobi problem nic.Urcite chod na operaciu,pre mna teda jednoznacne radsej dva porody za sebou zazit,ako este jeden zlcnikovy zachvat,na tu bolest nezabudnem do smrti.Vela stastia a neboj 🙂

gabikase
6. nov 2016

Ďakujem vám velmi pekne že ste si našli chvílku a poradili mi 🙂 Ešte by ma zaujímalo či ste mali po operácii nejaké problémy napríklad zo zvracaním alebo niečo také, a ako rýchlo vás objednali na operáciu? Pretože ja sa mám ísť zajtra objednať tak som zvedavá kedy to bude, už by som to chcela mať za sebou ale vaše príspevky mi pomohli odhodlať sa k tomu ísť tam 🙂

nadkaha
6. nov 2016

Po operacii som nemala ziadne problemy,akurat ma boleli tie dierky po laparoskopii zasite,no a na operaciu som sa neobjednavala,ako som pisala vyssie,ja som isla do nemocnice k dr ,lebo uz som nevedela vydrzat bolest,a este v ten den som skoncila na operacnej sale.Fakt sa neni coho bat, a zlcnik ta bude boliet stale,ak to nebudes riesit.Este si velmi mlada,tvoje telo sa po operacii rychlo zregeneruje,a zase bude dobre 🙂

monikahorvathova
6. nov 2016

Baby,ja mam 32 rokov,3 deti a zlcnik 12 rokov vonku.Prvu koliku si pamatam ako dnes 🙂 Bola som v 7. mesiaci a zjedla som teply chleba s mliekom.Do konca tehotenstva som mavala taku tazobu,bolesti,ale vzdy mi maminka pomastila chrbatik 🙂 a preslo to 🙂 Lekar mi vravel ze mi plod tlaci na zaludok a preto mam take stavy.Chcela som hlavne rychlo porodit nech to uz prestane (cisarske mam 3 a prvy v celkovej anesteze).Ale porodom sa to este len zacalo.Koliky kazdy druhy den,raz som mala taku ze som chcela radsej zomriet.Manzel spal po nocnej,mala mi revala v kociku vonku a ja som sa nemohla ani pohnut.Plazila som sa,aby som nejak zobudila muza,ale ani rozpravat som nemohla.Lekarka mi potvrdila zlcnikove kamene a odporucila aby som malu 3 mesiace odkojila a potom isla na operaciu(to bolo v septembri,chvilu po porode).Na operaciu ma objednali zaciatkom decembra.Do novembra som drzala dietu,na pohotovosti som bola kazdu chvilu.Koncom novembra som bola ale v takom zlom stave,ze som skoncila na infekcnom,ozlkla som a pecenove vysledky som mala velmi zle.Bola som tam tyzden aj s malou lebo primarka mi povedala ze pre malu to bude to najlepsie.Teraz by som to urcite nedovolila,v izbe sme mali do rana namrazu,mala mi plakavala,kazdy den mi ju mamina bravala von vyvencit a aby som si na chvilu oddychla.Bolo to hrozne.Operovali ma o par dni skor ako som bola objednana,ale nezabudnem ako ma prehovarali aby som si malu zobrala aj na chirurgiu,ze to zvladnem,to uz ale zakrocila moja rodina 🙂 Po operacii mi lekar priniesol kamienky velkosti brokov,v pocte 234 kuskov 🙂...je to uz davno,no problemy mam dodnes,na gastre som castejsie ako by som chcela,mam problemy aj s niektorymi jedlami,paprika je pre mna zabijak.V kazdom pripade,ale urcite odporucam riesit to!! Vravi sa ze zlcnik spravia aj na vratnici,ale netreba to podcenovat,cajicky a ine veci niekedy nepomahaju 🙂 🙂 🙂 Drzim vsetkym palce 🙂 🙂 🙂

jessennykvet
6. nov 2016

@monikahorvathova vidis, ja zas by som taky pristup uvitala po porode,nechceli ma zoperovat ze nebudem kojit...malu pri sebe som mat nemohla.no nakoniec tie dva dni to zvladla a kojim uz rok 🙂

monikahorvathova
6. nov 2016

No len ja som mala pocit ze uz ani mlieko nemam,ja som za tie 3 mesiace padla s vahou 25 kg,a keby si ma videla ako som si odsavala mlieko,hruza

gabikase
13. dec 2016

Ahojte, tak už mám operáciu za sebou, presne pred týždňom ma operovali, môžem povedať že sa cítim fajn, pretože pred operáciou dva týždne som skončila na infúzkach kvoli silnému záchvatu a zvýšeným pečeňovým testom, vtedy ma neoperovali, nechali to až na moj plánovaný termín a dali mi 4S dietu to bola hrôza iba ryža zemiaky banán a to je pomaly všetko.. Teraz už jem normálne aj mäso, všetko si dietne upravujem ale skúšam pomaly všetko okrem vyprážaných a mastných vecí samozrejme.. Len ma trošku trápi že ked si lahnem na lavý bok tak ma bolí tam kde bol žlčník a vystreluje mi to do ramena, nezažil to už tiež niekto? Pretože neviem či to je normálne alebo nie, každopádne týždeň po operácii nemôžem čakať zázraky tak dúfam že to prejde ale keby niekto mal nejakú skúsenosť bola by som rada 🙂

monikahorvathova
13. dec 2016

Tak konecne to mas za sebou 🙂 Ja si myslim ze je to asi ok,ja som po operacii mala problem,ze som mala pocit ze mi na pleciach sedi ,,300 kg" chlap,taku ako keby tu najhorsiu svalovicu a trvalo to 3 tyzdne,celu dobu som chodila zhrbena,vystriet vobec neslo.Potom to preslo.Povedali mi ze to mam z toho ako ma nafukli pri laparoskopii,ze ako keby sa mi kostra poposuvala 🙂ale asi vsetky faktory,ako cisarsky,velky ubytok vahy,narkozy za sebou,mali na tom nejaky podiel neviem 🙂 hlavne ze uz mas potom,teraz si len davat pozor,pretoze ja si niekedy tak podrazdim,ze mam vyssie pecenove tesy.A to ked ma prijmali na infekcne som mala cez 21,neviem coho,ale viem ze by mali byt

monikahorvathova
13. dec 2016

Nejak okolo 1 🙂

monikahorvathova
13. dec 2016

Cez Vianoce si oddychnes,sice s dietkou,ale uz bez bolesti 🙂 prajem rychle uzdravenie 🙂

gabikase
14. dec 2016

hej dávam si pozor na stravu 🙂 dnes mi vyberali stehy a už sa cítim lepšie, každým dňom je to len lepšie 🙂 dakujem a prajem štastné a veselé vianoce 🙂

iwet7
14. dec 2016

@gabikase ahoj, mna operovali v septembri - tie bolesti mas z vnútorných stehov, tiez som to mala, bala som sa, ze nieco nie je dobre, ale dr. vysvetlila, ze je to len vnutorne sitie, potrebuje viac casu - po cca 3 tyzdnoch uz nebolo citit vôbec nic. drzim palce, aby si sa rychlo zotavila. ps: ja som mala na 7 den po operacii reznik 🙂 teraz je uz vsetko.

jazminatobias
14. dec 2016

@gabikase ahoj super ze to uz mas zasebou aja som po operacii uz skoro 2 mesiace a aja mam ten isty problem ze ked si lahnem na ľavy bok tak mam pocit akoby som ten žlčnik stale mala :D
Lutujem že son nešla na operaciu skôr ale som sa trapila v bolestiach a nala som furt strach aby som nedostala zachvat :(

gabikase
16. dec 2016

@iwet7 a teraz už nedržíš žiadnu dietu? A nemávaš teraz žalúdočné problémy? Pretože ja som stále hladná, stále jem ale samozrejme dávam si pozor aby som sa neprejedla :D
@jazminatobias tiež to máš? Presne aj ja mám stále pocit ako by som žlčník mala :D som rada že nejsom jediná pretože som nechápala prečo mám tie bolesti, ale tak predsa nám chýba jeden orgán tak asi dlhšie trvá kým si telo zvykne na tú zmenu 🙂

miia16
16. dec 2016

Cafte baby..tak mna operovali v pondelok 12.12...do stvrtka som ani nevedela co kde a naco je zlcnik..ale taky zachvat a zvracanie zlce prisiel,ze som myslela,ze umrem...nejako som si na nete vygooglila ze je to zlcnikova kolika..mm povedala,ze sadam do auta a idem na pohotovost...tak som sa odviezla..ani neviem ako..injekcia nezabrala...dali mi infuzku ..poslali na utz..zistili ze mam kamene..ale kedze sa mi uvolnilo isla som domov...ako tak fungovala..ale vecer som uz sla spat kedze cely den som mala opat bolesti ako aj zvracanie zlce...v nemocke urobili ak rtg...no mala som zaseknute kamene v zlcovode..cakala som do pondelka na infuzkach a potom ma zoperovali...od stredy som doma...sice lezim..bolia ma stwhy..no je to nic oproti zachvatu..bol to moj prvy jediny a snad posledny zaxhvat..veru radsej by som sla opat rodit ako zazit toto este raz...za 5 dni som dala dole 5kg...budu dietne vianoce...doma bordel jak v tanku...ziadna vyzdoba...nemam mesiac noc dvihat aby som neskoncila v nemocke s pruhom..no neviem ako to dam pri 1 rocnej dcere..no snad bude uz len a len lepsie

jessennykvet
16. dec 2016

@miia16 zvladnes to a po tyzdni uz aj stravu mozes skusat pestrejsiu 🙂 len sa vyhni jogurtom a strukovinam a to co nafukuje, ked tak pomaha pancreolan 🙂 ale najhorsie uz mas za sebou 🙂 ja som bola 4dni po porode na laparo zlcnika a doma tiež ročne šidlo. Snad ti ma kto pomoct 🙂 drzim palce nech si rychlo fit 🙂

jessennykvet
16. dec 2016

Baby este otazka, aj vas po operácii tak nafukuje? A nebolievaju vas obličky ci pečeň? Mna ano, na utz vsetko bolo ok. Prípadne ma niektora aj obličkové kamene? Vraj často keď su zlcnikove tak aj obličkové.

miia16
16. dec 2016

@jessennykvet uz po tyzdni? Mne povedali ze 2mesiace dieta a potom skusat...inak dakujem

kikina84
16. dec 2016

@tinika dietna strava ti pomoze len za zaciatku..casom sa ti stav zhorsi a zachvaty budu take caste ,ze si zlcnik nakoniec vybrat das..Hovorim zo skusenosti osobnej..moment je aj moja mama po operacii zlcnika aj moj otec..a to su este celkom mladý..Mama je dokonca na zdravej strave x rokov, sportuje udrziava sa,,no pred rokom dostala prve zachvaty a nechcela ist na operaciu ani bohove..a po roku to nabralo na impulzivite a uz sa to nedalo vydrzat..zachvat ju chytil z uplne vsetkeho co zjedla..takze volila operaciu a teraz ma pokoj svaty..aspom co sa zachvatov tyka..Ak by si chcela blizsie info k operacii mozem poskytnut.. drzim palce

lukyazojka
16. dec 2016

@miia16 ahoj ja som na tom podobne...pred tromi tyzdnami som dostala v sobotu zachvat..v podelok ma operovali, v stredu som isla domov...uz fungujem normalne, objednala som si upratovaciu sluzbu do domu, kupila hotove pernikove cesto..a budeme mat pekne vianoce...ja dietne 😁

lennnyka
16. dec 2016

@tinika ja som 7.deň po operacii...
V piatok má brali ráno O 7 na operacku O 9.30 už na izbe.
V nedeľu má pustili a teraz poriadna beztukova dieta.
Ale boli a ťahá má brucho stále.
Ale je to aj tým že ja mám starú jazvu od žalúdku až K pupku a nad pupkom mi este spravili rez cez starú jazvu:-/
Tiež len zháňam recepty na beztukovu
Ja som mala 50 kg pred a teraz mám 47.
Nepriberies potom neboj bez zlcnika si budeš dávať pozor aby si nedostala záchvat znova
Kamene sa ti môžu robiť aj v zlcovodoch a to je vraj masaker ako to riešia potom.
Držím palčeky zvládneš to

lennnyka
16. dec 2016
jessennykvet
16. dec 2016

@miia16 noja som na treti den po laparojedla kuracie na vode, a tak pokracovala. Po troch tyzdnoch uz rybu na olivovom oleji,kusok klobasky, zemiakovy salat a o mesiac uz skoro vsetko okrem vyprazaneho a strukovin 🙂 tak postupne uvidis, ci ti nieco nesadne,mne napriklad jogurty a kapusta robia problemy. No horsie ako zachvat to nebude

lennnyka
16. dec 2016

@miia16 to sme na tom podobne.
Ja som šla 9.12
Teraz tiež len ležím a nestíham už teraz.natyzden ešte darčeky snáď zvládnem kúpiť.
Pocuj ako máš zasity rez kde si mala vývod?
Trčí ti tam také ako gaza?

miia16
16. dec 2016

@lennnyka no nie netrci...ale nemam tam sitie takou tenkou modrou nitou ale ako keby hrubsi spagat....uvidim..vonstvrtok idem vyberat stehy...len nemam rada to pichanie fraxiparinu...uffd..ale uz len tyzden...na vianoce som si vymyslela akoze sviatocne jedlo kuracie rezne na prirodno zapekane s broskynou a syrom ...jedina vyhoda je ze schudnem..zatial malinko jem..ani mi nechuti...a to ja som bola zrac....inak mne sa o malu dost stara svokra..krdze sladke nemozem..tak sa nepecie..nasi preziju...a kamoska mi pride upratat..a hlavne ze.darceky nakupene mam..jedno stastie..

miia16
16. dec 2016

@lennnyka
@jessennykvet ozaj a kavu pijete ci? Strasne mi chyba ale bojim sa jej ako cert kriza...aj ked mna ozaj nikdy nebolel ani zaludok..nieto zlcnik.....jaj