Panická porucha

nikolka2
14. sep 2012

Ahojte maminky ...chcela by som sa opytat ci trpí niektora mamicka tym ochorením ,,,ja som tu nasla diskusiu o nej , ale nikto mi neodpovedal ,,,prosím nestopnite mi tuto diskusiu ,,,fakt by som sa uz potrebovala sa s niekym o tom porozpravat ,,,je mi uz dost zle a by som bola velmi vdacna kedy mi maminky mohli pomoct ako sa stým popasovat ..dakujem krásne 🙂

svetllana
14. jún 2013

@rainee V podstate máš takmer vo všetkom pravdu...akurát, že niekedy sa "aj niečo stane", lebo i keď je to "len" v hlave, ale nič nie je silnejšie ako práve naša myseľ a to, či sa tomu poddáme alebo nie. A vzoprieť sa ataku je niekedy strašne náročné..Presne ako píšeš - je to beh na dlhé trate.. 😒

indiga123
15. jún 2013

Ahoj Nikolka, viem presne o čom píšeš. Panická porucha sa mi začala z jedného dňa na druhý, prejavovalo sa to u mňa tak že som nevedela poriadne dýchať, mala som pocit že sa mi nechce roztiahnuť bránica, mala som pocit že sa musím proste nejak nadýchnuť lebo sa asi zadusím. Chodila som na pľúcne, neurológiu a nakoniec som si povedala že to musí byť psychycké lebo keď bol so mnou napr. manžel alebo maminka, tak mi to rýchlejšie prešlo. ale keď som bola sama doma alebo som mala ísť von, napr. nakúpiť, začala som mať rýchlo pocit že mi nejde sa nadýchnuť a asi odpadnem. Tak som išla psychiatr., diagn. mi panickú poruchu a dala mi Seroxat a Spitomin. Našťastie lieky zabrali ale niekedy ma to proste chytí keď som vonku, ale si poviem kľud, snažím sa nenadychovať ústami ale zostať pokojne dýchať nosom. Držím palce indiga

rainee
18. jún 2013

@svetllana @mexico_16 ano hovorim bohuzial z vlastnej skusenosti. bojujem s PP uz roky a mozem povedat, ze ziadne pokecy so psychologom, psychiatrom, ani lieky mi v konecnom dosledku nezabrali (resp.na ataky mozno trochu lexaurin ale ten sa tiez neda brat vecne), akurat som z toho pekne pribrala 😝 su obdobia ked je to uplne ok a panicke ataky minimalne, ale boli obdobia (hlave ked boi stresy v praci kedze som mala pracu na vyssej pozici typu od nevidim do nevidim) ze som fakt myslela ze to nezvladnem 😒 kazda porada, sluzobka boli pre mna peklo. napriek tomu som sa vzdy ani neviem ako pozbierala a naozaj nikto o tomto mimo manzela a mamky ani nevie a nikto by to na mna ani nepovedal a tiez predpokladam ze by to zdravi ludia co to nezazili ani nepochopili. len rozmyslam ako sa po tomto relativne kludnom obdobi MD vratim spät do prace a ako tam budem zas schopna fungovat. toto by ma zaujimalo ako to vy riesite a ako sa s tym denne vysporiadavate. lebo mne zatial najviac pomoze ked si poviem ze o nic nejde, aj tak zachvat za chvilu prejde a ide sa dalej, ale je to fakt tazke. a samozrejme vyhybat sa stres.situaciam aj ked pri tejto chorobe su tie situacie niekedy uplne banalne. nikdy by som neverila ako moze tato choroba cloveku obmedzit zivot ☹

svetllana
18. jún 2013

@rainee Na mňa práve pred chvílou jeden liezol, (po dlhšom čase)..už ma chytali mdloby, ale som mu nedala šancu. Išla som na záhradu, sadla som si do trávy a vnímala prírodu, dýchala zhlboka a stále som si opakovala, že mi je dobre. Presne jak Ty, aj ja využívam autosugesciu. Inak sa to nedá, ja lieky už odmietam absolútne a ak príde atak, tak jedine autosugescia mi pomáha. Najhoršie je, keď si počas ataku alebo prichádzajúceho ataku začnem hovoriť nejaké negatívne veci, napríklad dnes ma napadlo hneď, že "ježiš maria, sama doma som, čo včul, keď odpadnem..", ale toto treba zlikvidovať už v zárodku a zo všetkých síl myslieť pozitívne a snažiť sa upokojiť. Mne to takto najviac pomáha. 🙂

zuzulienka1973
18. jún 2013

necitam to cele ale viem ta pochopit,presla som tym aj ja.Sama som navstivila psychiatricku,vtedy som uz nevladala ani poriadne chodit.Neposobilo to len na psychiku ale mavala som aj telesne problemy.Uz je to prec.Lieky pomaly vysadzujem.Mne psychologicka nepomohla ale psychiatricka.Ved to uz v dnesnej uponahlanej dobe nie je hanba

mexico_16
18. jún 2013

@svetllana Adi a ty tiez trpis PP ? Brala si aj Ad-cka ? 😕

svetllana
18. jún 2013

@mexico_16 Áno a áno..na obe otázky kladná odpoveď..Okrem toho mám aj mániodepresiu, takže je mi občas sveta žiť 😀. Ale našťastie som už na tom oveľa lepšie ako v minulosti...cítim sa viac menej super 😉.

eliska623
20. jún 2013

@zuzulienka1973 ahoj, prosím ťa aké lieky si brala?

zuzulienka1973
20. jún 2013

ahoj.Paretin 2 roky.A teraz som to konecne zase ja.V malych davkach som brala aj lexaurin a na noc protiaden.

zuzulienka1973
20. jún 2013

@eliska623 Ahoj.Paretin a v malých davkach lexaurin

eliska623
24. jún 2013

@zuzulienka1973 ahoj a aké si mala príznaky??

rondicka
26. jún 2013

@anina787 aj ja mám tie stavy večer-v noci,,ked všetci spia.. takisto sa bojím íst niekedy spat:- 😢 😢 je to strašné 😔

rondicka
26. jún 2013

@indiga123 chcem sa spýtat, kolko Vám to trvá,,teda ako dlho beriete seroxat? ja už piaty rok,,ale asi pred rokom mi prestal zaberat,, resp.. nie je to už tak,ako na začiatku 😖 chcela by som ho aj vysadit,,ale po mesiaci,, sa mi všetko vráti.. už som z toho zúfalá 😢

rondicka
26. jún 2013

@svetllana Vy máte aj PP aj manio-depres.? lebo aj ja to mám,,obe.. smiem sa spýtat,,aké lieky užívate a či pomáhajú?? pretože ja mám paroxetin-na PP a brala som efectin na MD,, ale nie spolu.. no ale tie lieky na MD. mi pomohli len na to a na PP nezabrali a naopak ☹

svetllana
26. jún 2013

@rondicka Ja už neberiem vôbec nič..síce to tiež neni výhra, ale nechcem sa už dopovať liekmi. Predtým som brala nejaké anglické, neviem už, ako sa to volalo..no prestala som, takže som bez. Ale často mávam 100 chutí zájsť zase za lekárom. 😅

rondicka
26. jún 2013

@svetllana no ved to by som aj ja najradšej nebrala 😖 ja už ich beriem 5 rokov,,ked som vysadila,tak max. mesiac bolo dobre a potom zas.. najhoršie je,, že niekedy sa to d predýchat,,poprechádzat a tak,,ale častokrát mám už z toho taký strach,, že radšej ich beriem... kvoli detom lavne,, ved už teraz sa to mnohokrát nedá so mnou vydržat ☹ žial

indiga123
3. júl 2013

@rondicka Ahoj, prepáč až dnes som si našla tvoju otázku. Ja som brala seroxat asi 7 rokov, našťastie iba pol tbl denne ale aj tak, ale brala som aj Spitomin 1tbl/denne. Skoro každý deň ma bolelea hlava, budila som sa dolámaná, ibalginy som jedla naozaj veľmi často. Potom mi jeden pán zaoberajúci sa alternatívou poradil jeden prípravok. Veľmi som tomu neverila, za tie roky som skúsila všeličo. Ale zabralo to. Postupne asi po mesiaci som seroxat a spitomin vyradila úplne, ak by som mala niekedy viac stresu tak vždy viem že si Seroxat môžem dať. Rozmýšľam že by som si seroxat pre istotu mohla dávať tak pol tbl. týždenne. Ten prípravok sa volá 5-HTP a telo si z neho vyrába serotonín. Objednávam si ho z Ameriky, ak by si mala záujem poradím odkiaľ si ho objednávam ja. Pekný deň indiga

mariemmka
11. júl 2013

@indiga123 ahoj, ja by som mala záujem o ten pripravok čo píšeš.....a to si brala spolu s tým seroxatom?

sandra2308
13. júl 2013

ahojte dievčatá,chcem sa vás opytať,mne moja lekárka diagnostikovala pred asi rokom slabšiu formu depresie,ale ja veľmi niesom s touto diagnozou stotožnená,skôr som sa našla v panickej poruche,začalo sa to náhlym točením v hlave,zle od žalúdka,potom triaška,vysoký pulz,žiadne depresívne nálady,plač áno,ale z toho,že mi bolo každý deň veľmi zle,skôr od žalúdka,to točenie hlavy bolo hrozné,tie ataky,ktoré sa prejavovali trasom,sa mi objavovali hlavne den pred menzesom,začala som brať eliceu,ktorá mi celkom zabrala,ale stále po troch mesiacoch som mala pocit,ze som na začiatku,tak som sa dostala až na max.dávku,no stále mám pocit,že sa to nelepší,pred mz ani nevravím.Myslíte,že mohla byť zle určená diagnoza,alebo sú zlé lieky?Nemáte s tým niekto skúsenosti?Som z toho kolotoča už bezradná.

ruzicka32
15. júl 2013

@nikolka2 ahojky prosim ta ktorý liečitel ti pomohl?

ruzicka32
15. júl 2013

@fashionmaniacka čo to prosim ta je??

indiga123
16. júl 2013

@mariemmka
Ahoj, áno zo začiatku som to brala so Seroxatom, neskôr už iba 5-HTP a momentálne neberiem okrem Magnézia nič. Objednávala som to z USA , zo stránky iherb.com. POradil mi to jeden veľmi dobrý a múdry človek, ktorý radí ľudom zadarmo. Ak by si potrebovala pomôcť s objednávkou rada pomôžem, mám aj taký kód ktorý keď použiješ pri prvom nákupe, tak ti dajú zľavu 10 dolárov. Pekný deň indiga

mariemmka
16. júl 2013

@indiga123 ahoj, dakujem, ja som to našla aj na slovenských stránkach, cenu si už ani nepamatám 🙂 a má aj tento liek take vedlajšie učinky ako AD? a ten seroxat si potom vysadila sama po tých 7rokoch?

indiga123
25. júl 2013

@mariemmka Nemá nijaké vedľajšie účinky, je to výživový doplnok. Je vyrobený z nejakej rastlinky. Áno sama som vysadila ten Seroxat, ale dávno predtým, keď som sa rozprávala s mojou psych., tá mi povedala že ho môžem pomaly začať vysádzať. Skúšala som to viackrát, ale vždy som si ho musela nasadiť naspäť. Až keď som ho skombinovala s 5-HTP, tak zatiaľ som úspešne bez neho.

adikad
5. aug 2013

@indiga123 Ahoj mm trpi PP a berie escitalopram farmax 10 mg (jednu rano) + Lexaurin,ale ten uz vysadza, este nejaky den ma si davat stvrtku. Chcem sa spytat na ten doplnok 5-HTP, lebo som mu o nom vravela a chcel by to vyskusat. No ja som sa docitala,ze sa nema kombinovat s inymi lekmi ktore menia naladu. 😕

indiga123
5. aug 2013

@adikad No, bála som sa keď som si dala prvú tbl, tak som sa sledovala, že aké budú pocity , ale medzi 5-HTP a SEroxatom som mala asi 8 hod. pauzu, tak sa to nespojilo s účinkami(neuvoľnilo sa naraz toľko serotonínu)

jennymo
4. sep 2013

nikolka2 ahojte baby 🙂 ja trpím PP už 8 rokov , mám tri detičky a ked som bola tehotná tabl. som vždy vysadila, ale po pôrode sa mi to vždy vrátilo. Začiatky choroby boli hrozné , balá som sa že ubližim deťom, sebe , že umrem no des.. brala som tri lieky postupne som ich vysadzovala a dnes uživam len večer triticco a podla potreby neurol iba ked mi je moc zle. sú dni lepšie a dni hrozné.. Minule som išla autobusom a musela som vystúpiť čo som dostala paniku že sa mi až nohy triasli .. je to hnus ale dá sa s nou bojovať teraz sa mi to síce lahko píše, ale ked to dojde mám čo robiť normálne mi je až od zufalstva do plaču☹ Nikolka rada by som sa ťa spýtala ako si sa s toho dostala dakujem. môžeš mi npísať aj na mail : jennymoravcik@gmai.com aj všetci čo si chcú pokecať a trapia sa tak ako ja môžno si pômožeme navzájom.
ahojte a pekný den všetkým a hlavne bez strachu🙂

jennymo
4. sep 2013

rondicka chcela by som sa spýtať že aký prípravok ty ten pán poradil tiež skušam všetko možné len aby bolo lepšie ..dakujem.

mexico_16
4. sep 2013

@rondicka mne paroxetin uz 2,5r. nezabera. Menila si lieky ?

rondicka
5. sep 2013

@mexico_16 mne dr. pridala Tianeptin- ja som si to pýtala kvoli tomu,,že nemá tlmiqci účinok v sexuálnej oblasti 😅 a možem ako ,tak niečo aj spravit v domácnosti,,nakolko paroxetin má už asi 1,5r strašne tlmil,,že sa mi nič absolútne nechcelo a dokonca ani večer osprchovat a tak...takže preto som chcela zmenu,,ale aj tak mi dr. kázala užívat hoešte po polke každý den,,no ja si ho dávam každý 3.-4. ako kedy po štvrtke 😖 viem,,že by sa to tak nemalo,,ale ,,ked ho mám každý den,,tak som jak ovalená... a čo sa týka zmeny,pravdupovediac, ja sa strašne bojím iných liekov,, na toto som už zvyknutá a štve ma to,,je to taká bezmoc,,že sa toho nemožeš zbavit,,ja neviem, to budem dokonca života na liekoch ☹
zo začiatku mi ale velmi pomohol,,ja som brala seroxat dlho,,paroxetin je vlastne to isté...no po čase už mi nerobil moc dobre. ale čo sa týka hlavného problému,,na čo ho beriem,,to áno--len teda tie všelijaké vedlašie účinky 🙄