Pľúcna embólia - diagnostika

2. apr 2024

Prosim pomozte da sa zistit aj na cievnom cez ultrazvuk noh ze je nieco zle v pripade plucnej embolie? Sakujem

taynee
2. apr 2024

Nie, USG noh ukaze len priechodnost ciev na dolnych koncatinach a pripadny tromb v hlbokych zilach DK. Pri plucnej embolii je ina diagnostika. Krvne testy - D dimery, RTG hrudnika, ultrazvuk srdca a pluc, CT vyšetrenie plucnych tepien s podanim kontrastnej latky, ventilacno – perfuzny scan.

autor
2. apr 2024

@taynee mne povedali ze aj tak 🙁 som tehotna a podozrenie na plucnu 🙁 na kardio som bola tak tam by mozno videli?

taynee
2. apr 2024

@anonym brali krv a urobili USG srdca? Tam by to videli. Mne uz tak vylucili plucnu emboliu, ale to som mala vtedy trombozu PDK.

autor
2. apr 2024

@taynee krv nebrali robili len usg srdca echo ekg

bea0802
2. apr 2024

Pri poslednej dcére som dostala trombozu a následne pľúcnu emboliu...d-dimery v krvi to ukazu hneď som mala strašne vysoké a to sa mi stalo napriek tomu, že som si aj tak 2x denne pichala clexane, ale usg z nohy nič neodhalí čo sa pľúc týka, na kardiológii by ti vedela povedať (tam mi potom moja kardio sledovala ako sa to rozpúšťa) + ale uplne mi diagnózu potvrdili až po pôrode, keď mi urobili scan pľúc

autor
2. apr 2024

@bea0802 a ake si mala prosim priznaky? Ja uz neviem preco mi nikto nevezme krv🙁

bea0802
2. apr 2024

Ja mám vrodený trombofilný stav, takže ja som všeobecne rizikový pacient a každé tehotenstvo som si pichala injekcie + som sledovaná na hematologii, lenže pri poslednej dcérke som chytila veľmi silny covid, takže to už išlo ruka v ruke a som rada, že žijeme. Mňa noha ani nejako hrozne nebolela, ale cítila som v nej niečo zvláštne no tým, že som bola v 8 mesiaci ani nikomu neprišlo čudné, že sa sťažujem na nohu, na pohľad tiež nič výrazné sa nedialo, lenže neskutočne zle som sa cítila, stále som sa potila, nemohla som dýchať, bolo mi veľmi zle, bola som červená v tvári, v noci som nie raz stála pri otvorenom okne a doslova lapala po dychu, lekárom tiež dlho trvalo kým sa vlastne potvrdila táto diagnóza, taký rok a pol trvala liečba a teraz už som v podstate len na takej preventívnej, no to už do konca života. Určite žiadaj vyšetrenie krvi, to je prvé čo by mali urobiť. Držím palce

taynee
2. apr 2024

@bea0802 ak mas vrodeny trombofilny stav beries stale nejake lieky? Jam mam vessel due iba. Uz 9 rokov.

autor
2. apr 2024

@bea0802 no presne to iste mam :( boze nepotesilo ma to 🙁 ja mam bolesti ale obidvoch noh 🙁 tiez 8mesiac ale uz koncim…tazko sa mi dycha uz asi mesiac a tie nohy rozboleli az teraz…tiez navaly do hlavy a tvare, je mi zle a podobne 🙁 na kardio echo ekg a usg a vraj vsetko ok tak ja neviem 🙁

taynee
2. apr 2024

Chcem ta uistit, ze USG srdca odhali plucnu emboliu, tam by videli chybny prietok krvi a upchatu cievu. Ak USG srdca bolo v poriadku, tak emboliu nemas. Chod na cievne na USG noh a podla toho sa urci dalsi postup.

autor
2. apr 2024

@taynee bola som aj na usg koncatin a vsetko ok. Tak dakujem som hned kludna

bea0802
2. apr 2024

@taynee pichala som si 2x denne clexane, potom mi zmenili na 1x denne 0.8, ale forte, keď som prestala dojčiť nastavili ma na warfarin a teraz už som iba na "udrziavacke" 2x denne vessel due + 1x denne aspirín a kontroly klasika hemtologia, angiologia a kardiológia, ale aj tie sa už výrazne zredukovali, čo som veľmi rada 🙂

bea0802
2. apr 2024

A súhlasím s
@taynee ak ti na týchto vyšetreniach nič nezistili, tak sa podľa mňa absolútne nemáš čoho obávať.

autor
2. apr 2024

@bea0802 dakujem velmi pekne! Tak to dychanie som mala uz pred tym kvoli tomu som aj sla na kardiologiu ale nohy ma neboleli este vtedy. Ale snad by to bol problem uz vtedy. Asi to bude len tehotenstvom 🙂