PN pri psychických problémoch

fifozbs
9. okt 2023

Zdravím, už dlhší čas sa necítim dobre. Ale v poslednom období to je horšie, znova sa mi vrátili ataky...tieto dni som aj taký prechorený, necítim sa dobre... panicke ataky sa mi vrátili, sú pomerne silnejšie ako predtým.... máte skúsenosti s možnosťou (niekoľko dní) PN - pre psychiku (ataky, tetania) , bez nutnosti liečenia/psychiatrii.
Ďakujem.

bublinka1426
9. okt 2023

@fifozbs preco bez nutnosti na psychiatrii ved toto sa bezne nelieci so vseobecakom?

stanulienkat
9. okt 2023

Samozrejme, že je na to možné vziať si PN. Treba osloviť psychiatra, alebo praktickú lekárku. Ale najlepšie psychiater. Dúfam že si na liečbe.

fifozbs
autor
9. okt 2023

@stanulienkat liečim sa už 6 rokov. Vyskúšal som 3je AD, momentálne som na AD - Duloxetin Sandzos 30mg, len cez leto som ich nebral pravidelne... alebo mi už nezaberajú...obdobie jesene je všeobecne dosť depresívne...mal som dosť vypätú situáciu v práci, do toho ešte škola (VŠ popri zamestnaní), cítim, že je toho teraz na mňa veľa...predtým som to nejako zvládal ale teraz mám pocit, že to nedávam. Neviem...

fifozbs
autor
9. okt 2023

@bublinka1426 myslím vez nutnosti hospitalizácie

owecka
9. okt 2023

@fifozbs mrzi ma to, ja sa tiez liecim na PA. Ja ich mam od 15 rokov. Uz som mala 2x relaps. Teraz som mala 2x. Nechodis na terapie? Mne pomaha to, lebo tieto stavy su liecitelne, zmenit mindset. Mne to odislo po pol roku, ano beriem AD, ale len pol tablety escitalopramu, no ja sa vystavujem situaciam a snazim sa dobijat baterky kde sa da a mysliet pozitivne. Tiez chodim ma VS, mam male dieta, domacnost, rodinu, je to tazke, ale treba fakt poriesit tu zmenu nastavenia

kacena4
9. okt 2023

vsak chod k psychiatrovi, povedz ze mas blbe obdobie a vypise ta na pn-ku nemusis do nemocnice drzim palceky

bublinka1426
9. okt 2023

@fifozbs aha ok

fifozbs
autor
9. okt 2023

@owecka ten som užíval a nerobil mi dobre... asi potrebujem nejaký čas vypnúť, len neviem ako riešiť školu, teraz piatok a sobota mám, a ak ma vypíše na PN, nemôžem do školy.

owecka
9. okt 2023

@fifozbs zaklad je najst si dobreho psychoterapeuta...ja by som do skoly just isla, treba sa exponovat situaciam. Zober si nejaky lexac so sebou a mas to. Sice sa to nemoze uzivat dlhodobo a len kym AD nezaberu. Ale maj ho ako zachytku, keby nieco. Viem, lahko sa mi to hovori, ale je to pre teba to najlepsie co mozes urobit

ivanakaka
9. okt 2023

@fifozbs tak pivedz to psychiatrovi

ivanakaka
9. okt 2023

@owecka nech ho lieci psychiater iba

alickapusinka
9. okt 2023

Píšeš že cez leto si ich nebral ako môžeš nebrať lieky ktoré sú na predpis od
psychiatra lekára nebrať. Samovoľne nebratie liekov od lekára je to tvoja vina. Môže ťa s evidencie aj vyradiť ak nebudeš brať lieky. To ak TI urobí odber krvi to TI zisti že si nebral.

domi2425
9. okt 2023

@fifozbs ahoj, dolezita otazka je ako dlho si AD uzival a preco si ich neuzival pravidelne? urcite si tu neber k srdcu take rady ze daj si lexac a chod do skoly, ani neries komentare typu ze si za to mozes sam a ze ta psychiater vyradi z evidencie (lebo nevyradi), kludne mozes ist na PN aspon na chvilu, nemusis byt hospitalizovany a rovnako si mozes aj dat volno v skole zo zdravotnych dovodov. vzdy je na vsetko riesenie a nemusis sa trapit, prajem vela stastia a keby nieco tak mi kludne napis, pracujem v psychiatrii🫶🏻

euka210
9. okt 2023

@fifozbs jasne ze sa da, pojdes k psychiatrovi ze aky mas stav a bud da on PN, alebo napise doporucena PN a tu Ti da obvodak. Hospitalizacia je iba pri vaznych stavoch ci ked chcu nastavit liecbu.
Ano, ide jesen, dni su kratsie, malo slnka, zhorsuje sa depresia, je to caste.

fifozbs
autor
11. okt 2023

@alickapusinka som v kontakte s ambulanciou...mne on nemá prečo robiť krvné testy, tak o čom píšeš...pýtal som sa na niečo iné, ale OK. Áno nebral som ich pravidelne, lebo som sa cítil dlhší čas dobre, chcel som to skúsiť, či to dám bez ale asi nie...nechcem byť závislý na liekoch... čítal som článok, kde spomínala ako sa to dá, no popálil som sa...ak ti to prekáža, nekomentujem.

alickapusinka
11. okt 2023

@fifozbs ale to vie každý že TY bez lekárskeho dovolenia sám lieky prestať brať nemôžeš a toto mi dá za pravdu hoci ktorá diskutujúca chodia tu aj vyštudovaný lekári. Podľa mňa TI poškodilo to že si lieky sám prestal užívať. Ja som tiež chorá mám lieky a cítila som to čo TY hoci neberiem AD. Mám epilepsiu a lekár mi vysadil jeden druh liekov ale bolo mi zlé dal mi ich nazad. To znamená že aj tebe poškodilo to že si ich prestal brať sám od seba. A hlavne pri AD sa stav môže zhoršiť.

domi2425
11. okt 2023

@alickapusinka to že ich nebral už priznal a aj to že mu to pohoršilo tak nechápem aký má zmysel to stále opakovať, keď nemáš povedať nejaké rozumné riešenie… inak pacienti to robia úplne bežne že sa cítia lepšie tak lieky jednoducho vysadia a potom sa im nastavuje liečba znovu, a sú aj takí čo to spravia znova a znova a nedajú si povedať lebo sa chcú toho zbaviť

keby do každého máme hustiť prečo nebral lieky tak nepomôžeme reálne nikomu, tak sa zamysli nad tým že niekedy keď nemáš čo povedať je lepšie ostať ticho a nestarať sa do vecí s ktorými nemáš skúsenosti, lebo niekto ti ešte uverí blbosti o krvných odberoch a môžeš svojimi nepremyslenými rečami človeku ešte viacej pohoršiť