Preeklampsia, gestóza, komplikácie

iva232
10. dec 2008

Ahojte chcem sa spytat ake su vaše skusenosti s touto chorobou.Ako ste sa citili,aky tlak ste mali,kedy vam to zistili atd.

sareenah
19. júl 2011

AHojte baby, tak ja sa tiez teraz par dni trapim s tlakom, ale uz som nastastie v 39.tt. Proste pred dvomi tyzdnami som bola ako laňka, svieza 😀 o dalsi tyzden som prisla do poradne ako parena buchta, tak som bola spuchnuta, ze som si rano hladala na hlave oci...fakt...nohy total spuchnute, aj prsty, na rukach, nohach...a 3 kg hore...tak mi zmerali tlak a 140/90...tak mi doktorka nasadila lieky na tlak, normalne som za 1 den zhodila tie 3 kila, to je chudnutie co 😎 a klesol mi aj tlak, tak svoju vyhrazku, ze ma posle do nemocnice neuskutocnila...ale teraz vazne...trochu som sa nalakala, pozicala som si tlakomer, zacala som merat tlak a fakt tie hodnoty...no raz 148, potom 140, proste nic moc...a tu som citala este na zaciatku celej konverzacie, ze mam zacat solit...ano, vravi sa nesolit, ale baba mala take argumenty, ktore fakt su fyzikalne dokazane-osmoticky tlak...ze ked vypijem slanu vodu, tak ta vytiahne vodu z tkaniv...a manzel fyzik jej dal za pravdu...a tak som si povedala, ze to vyskusam...ved co...a prisaham fakt, vcera a dnes som mala tlak dokonca 122/78...no parada...proste este vcera vecer som si dala pakel cipsov a rano tlak ukazkovy...a popijam sladku sirupovu vodu, trosku osolenu...a tlak vyzera ovela lepsi...tak tak Ok, baby, drzim Vam palce, aby sa Vam tlak upravil a prosim drzte mi palce, aby som ten porod zvladla...akosi si to este neviem predstavit, ale desim sa toho...snad to bude lepsie ako prvy porod, ktory po dost velkych bolestiach koncil cisarskym...vlastne pravdupovediac som si predstavila, ako zas budem musiet hola, nastastie bez okuliarov...takze uvidim iba hmlu 😀 prejst na ten operacny stol...kde bude plno ludi...ale...dufam, ze teraz sa nejako otvorim...ok, baby, pekny den Vam 🙂 Lucia

syslica
20. júl 2011

@sareenah Lucka, neboj, v porovnaní so žienkami, ktoré majú OZAJ problém s tlakom, je ten tvoj takmer ukážkový 😉 Určite budeme na teba myslieť a verím, že druhý pôrod bude oveľa krajším zážitkom pre všetkých zúčastnených 🙂 . Veľa zdaru a mysli pozitívne!

lucy56
3. aug 2011

ahojte asi sem uz dlhsie nik nenakukol ale aj tak,dnes mi namerali tlak 140/90 a nasadila mi doktorka dopegyl,neopucham zatial ani extremne nepriberam tak by ma zaujimalo ako velmi je ten vysoky tlak nebezpecny,a osobne si myslim ze ho mam vysoky len u lekarov,mam panicky strach z ordinacii

syslica
3. aug 2011

@lucy56 Ja sem nakúkam pravidelne a teší ma, že sa všetky máte tak dobre a bez komplikácií 😉 Tvoj problém sa možno volá "syndróm bieleho plášťa", bližšie tu: https://www.modrykonik.sk/forum/volne-diskusie/syndrom-bieleho-plasta-mate-rovnaky-problem/ - tlak 140/90 je hraničná hypertenzia, čo by nemuselo byť až také zlé, ale doktori bývajú veľmi opatrní obzvlášť pri tehotných ženách, pretože ak by sa tam objavili nejaké komplikácie, ohrozujú hneď dva životy - a HELLP vie byť niekedy prekliato rýchly 😒 Takže odporúčam Dopegyt brať, môžeš si hodnoty TK merať aj doma, potom doktorku konfrontuj s tvojou tabuľkou - a obe budete vedieť na čom ste. Ak si ešte tabletky nezačala brať, skús pár meraní/dní ešte predtým, lebo po Dopegyte budeš mať tlak nízky tak či tak 😉 Želám pohodový zvyšok tehotenstva 😎 .

lucy56
3. aug 2011

@syslica urcite si idem urobit profil celo denny a za niekolko dni predtym ako dam tabletku nejaku do seba, som skor zastanca najskor prirodnych receptou az potom tabletiek, poziciam si cez vikend od svokrovcov tlakomer a dokial pojdem 12.8. na kontrolu urobim si par profilou, ja som doktorke zakazdym vravela ze mam nervy z bielych plastou ale oni su niekedy tak arogantni a tvrdia si svoje a na vsetko je u nich tabletka

syslica
3. aug 2011

@lucy56 Ja by som ti poradila cesnak, ale bábätkám v brušku veľmi nechutí (mám odskúšané), alebo v rámci pitného režimu minerálky s horčíkom či šumivé magnézium. Keď už budeš mať tlakomer doma, nemusíš merať každú hodinu, stačí tak 3x denne (celodenný profil je stresujúci a pri strese tlak stúpa, takže pozor 😉
Ja som napríklad mala pri oboch tehu takú milú doktorku, s ktorou sme sa dohodli, že jej budem nosiť moje doma namerané hodnoty na zápis do tehu-knižky, pretože mne fakt stúpa tlak len čo vidím tlakomer, hoci aj v reklame 😀 - a moje skúsenosti nájdeš tuším vo všetkých témach o tlaku a pridružených komplikáciách 😉 .

lucy56
3. aug 2011

@syslica mne cesnak aj celkom chuti tak skusim niekde pridat do jedla, magneziovu mineralku uz som si kupila. a myslela som si ze staci tri krat denne merat,vsak ked budu ok vysledky budem aj ja vediet na com som,ci je to syndrom bieleho plasta alebo nieco vaznejsie,uz som si precitala skoro vsetky prispevky,lebo tu na konovi sa casto dozviem viac ako u lekara

syslica
3. aug 2011

@lucy56 Nechcem strašiť, ale ja som práve naďabila na starší príspevok inej Lucky, ktorý sem s jej láskavým dovolením skopírujem:

"Tehotenstvo prebiehalo uplne bez problemov az do 20. tyzdna. Tusila som, ze sa nieco deje, lebo som mala stale zvyseny tlak okolo 140/90 a najskor som prestala priberat a potom som dokonca zacala chudnut a navyse sa dietatko malo hybalo. Doktorovi sa toto vsetko zdalo v poriadku, len som mala menej solit a viac oddychovat, bola som PN a malinky mal vraj malo miesta na pohyb . Nas chlapcek bojoval v brusku az do 36 tyzdna ... Potom navzdy zaspinkal ... "

Práve kvôli takýmto smutným prípadom sa doktori istia Dopegytom a opäť raz sa ukázalo, že na koníku sa dozvieš aj to, čo by si možno ani nechcela vedieť 😒 Dúfam, že sa na mňa za to nehneváš... 😔

lucy56
3. aug 2011

@syslica fu tak to je drsne, co znamena ze si tie tabletky mam dat, ja fakt neviem,zajtra mam poradnu u gynekologa uvidim co mi povie ten,ja mam aj tehu cukrovku,takze som na prisnej diete koli tomu nepriberam viac, ale takto dopadnut nechcem

syslica
3. aug 2011

@lucy56 Podebatuj s gynekológom, ideálne by bolo, keby si mala tlakomer doma čo najskôr. Urob zopár meraní bez liekov a potom si pokojne daj ten Dopegyt. Ja som ho napokon ku koncu 1. tehotenstva tiež preventívne brala, je to bezpečný a odskúšaný liek, aj v tehotenstve, mierne zvyšuje výskyt depresií, čo má na svedomí účinná látka L-dopa, ale až pri dlhodobom užívaní, tvrdia lekári. Takže ho môžeš pokojne brať.

gretkab
3. aug 2011

Ja som pri Marekovi tiez dostala dopegyt po internom vysetreni - mne zial nepomohol a Marek sa asi tyzden na to, co som ho zacala brat narodil (v 28+5 tt). Ale ak mas tlak ozaj zvyseny, tak by som sa mu nebranila.

lucy56
4. aug 2011

@syslica no gynekolog mi tiez kazal najskor namerat hodnoty doma, v pondelok mu ich odniest a potom usudi ci treba tabletky a ako casto, vraj ten tlak je zatial hranicny na spodnej zlej hranici tak uvidime ake bude to domace meranie, ale to az cez vikend lebo musim si tlakomer pozicat od svokrovcov a ti nebyvaju pri nas

syslica
4. aug 2011

@gretkab Gretka, ahoj, my dve sme tuším stabilne diskutujúce v týchto "tlakových témach" 😉 @lucy56 Myslím, že ti doktor radil dobre, je mnoho ľudí, ktorí bežne fungujú s takýmito hraničnými hodnotami, no pri tehotných sa to už posudzuje inak (ako som písala vyššie). No s tým meraním by som nečakala na tlakomer od svokrovcov... nejakých susedov, ktorí by boli ochotní požičať tlakomer do víkendu nemáte? Doktor by v pondelok dostal hodnoty z viacerých dní a ty budeš určite pokojnejšia, keď zistíš, že v domácich podmienkach je tlak v norme 😉 Požičala by som, ale my sme príliš ďaleko...

lucy56
4. aug 2011

pojdem pon bud zajtra alebo v sobotu to sa mi tak neskoro nezda, a susedia sme sami mladi, tlakomer asi nema nikto tu, a na dedine kde byvam nikoho nepoznam, sme dostahovani

majula111
14. sep 2011

ahojte babenky.ja som mala s 1 synom tiez gestozu.2 mesiace v nemocnici tlak norma.140na 100,bielkoviny v moci a opuchy celeho tela,teraz cakame druhe,tak dufam ze bude vsetko ok,ale ked vas tu tak citam neviem,doki vravel ze za 8 rokou sa toho v medicine vela zmenilo tak dufam mal pravdu.ak mate niektora s tymto skusenost prosim napiste mi.dakujem.a mali sa narodil na termin 2400gr.49 cm,a nechali ma rodit normalne

gretkab
19. sep 2011

@majula111 Drzim palce, nech je vsetko ok. Ja som si cele druhe tehu pichala denne fraxiparin. Ale mne sa prvy syncek narodil v 29. tt zo dna na den -resp. z rana na vecer (hellp syndrom). Takze ak to u Teba vedeli 2 mesiace relativne fajn drzat, tak je to asi dobre znamenie.

majula111
19. sep 2011

@gretkab no bola som pod dohladom v nemocnici,ale velmi by som chcela aby bolo tentokrat vsetko ok,lebo vtedy sme boli s muzom sami,ale uz mame skolaka doma,tak si to neviem celkom predstavit nechat tych dvoch tak dlho samich,ale ked som sa pitala teraz dr,ci mi to hrozy aj teraz tak povedal,ze asi hej,ale ze nech sa nebojim ze to uz bolo pred 8 rokmi a uz su uplne ine metody tak dufam ze mal pravdu.a v 29tt???mojej tete sa tiez dcerky narodili tak isto a prezila len jedna,ale ta je hrozne zlatunka a sidlo aj za dve 🙂

minark
8. okt 2011

ahoj chulieta, prosim ta ako sa volal ten pripravok z justu... dakujem maria

minark
8. okt 2011

ked uz vsetky pisete, aj pridam svoje...🙂 aj pri dcere aj teraz-som v 28 tt, som mala vysoky tlak.. po prvom porode som mala tlak 220 na 120 a odlezala som si to na intenzivke-hrozne... teraz mam od prveho mesiaca lieky: duphaston, kys.listovu, dopegyt, magnezium.. potom mi pridal anopyrin a teraz isoptin.. ja si k tomu pijjem caj zo zihlavy a praslicky a este z hlohu na tlak, sem tam cesnakove tabletky tlak mam 140 na 85.. pevne verim ze vydrzim aspon do 36 tyzdna a babo bude ok, aby som nemusela ist do Martina-lebo to je asi ta najhorsia nemocnica aku som zazila, lezala som tam 2 tyzdne na gynekologii a to je neopisatelne:spina v zachode a sprche, personal otras-vsetkym ste ukradnuta..no des, na pasoch som lezala 2 hodiny, sestricky na mna zabudli.. tak verim, ze teraz to bude viac menej ok a budem len v ruzomberku.. dievcata, je to zla diagnoza v tehotenstve, ale hadam dako s bozou pomocou to dokrkame do zdarneho konca a budu krasne deticky.. vsetkym vam zelam vela zdravia a stastia, nech to dobre dopadne...

gretkab
12. okt 2011

@minark Drzim silno palce! Ale ak nechces ist do Martina, tak chod v pohode do Ziliny, ak si nebola spokojna. V Ziline je isto neonatologicke centrum a mozno by som na tvojom mieste overila este Poprad, to by si mala relativne asi blizsie, ako Zilinu z Ruzomberka (ale to fakt netusim, ci tam je). My sme sa pekne z Mikulasa (kde som bola na pohotovosti) odpratali na Antolsku do BA (inak by ma tiez boli poslali do Martina, a mne bol Martin od ruky, inak som nan nemala zle referencie).
V kazdom pripade, najlepsie, keby si vydrzala do konca a nemusela nic riesit 🙂.

alechsionka
28. okt 2011

ahojte ..mne dokt. zistila ze mam bielkoviny v moci a mala osm jeden den vysoky tlak 150/110 ale teraz si meriam pravidelne rano a vecer a mam taky normalny okolo 125/80 ale pulz mam stale okolo 100, je to velmi vazne? pretoze mne doktorka dokopy nic nepovie aj ked sa pytam akoby ma nechcela hospitalizovat kvoli preplnenym lozkam ... ostava mi len 17 dni do terminu ... bojim sa lebo na nete pisu strasne veci o tom ... a este by som chcela vediet ci sa to po porode nejako odzrkadli na vyvoji babatka ...dakujem

lucka023
29. okt 2011

@alechsionka ahojte.ja som mala celé tehotenstvo tlak 140/90,brala som dopegyt aj tenoloc a od 30 týždna som bola v nemocnici lebo mi vyskočil na 150/100 a mala som aj vysoké prietoky.tehotenstvo mi ukončili v 35.týždni.Alicka bola trošku menšia ale ináč všetko ok.a ten tlak mi ostal aj popôrode tak beriem stále lieky.

beyka
13. jan 2012

ahojte, tuto temu som si citala pocas celeho mojho tehotenstva. rovnako ako mnohe z vas som prekonala preeklampsiu. od 4. mesiaca som brala dopegyt, jeho davky sa postupne zvysovali, od 7. mesiaca to uz boli 3 tabletky denne. tlak sa mi zacal aj napriek braniu dopegytu zvysovat v 7. mesiaci, kedy som ho mavala okolo 140 na 90-100. hospitalizovana som nebola, len som si musela merat tlak vela krat denne. Dolezitejsia je ta spodna hodnota. to, kde som ju mala ja, bolo uz nad hranicou, napriek tomu ma len sledovali v rizikovej poradni ..."a keby nieco, pridte". Mala som aj bielkoviny v moci (vela krat som si zbierala 24 hodinovy moc na detailnejsie vysetrenie bielkovin). Dcerka sa napokon narodila v 36. tyzdni - praskla mi plodova voda. Bola mensia - 45 cm a 2260 cm. Uz mi kvoli preeklampsii prestala v brusku rast, aj ked mi na poradni vzdy hovorili, ze prietoky su v poriadku. mala som stastie, ze je vsetko OK. nenasla som odvahu vyskusat ten "experiment" so solenim ako pise marlene v prispevkoch este z roku 2008. ale fakt je, ze klasika nesolit, dopegyt, mineralky magnesia...to vsetko boli veci, ktore u mna od 7. mesiaca prestali ucinkovat. Dalsie babatko by som chcela, ale mam strach ho mat. Uvidim, ako sa rozhodnem, ale rizika pri dalsom tehotenstve su podla mna pomerne vysoke. i ked to podla mna nedokaze predikovat ziadny doktor ako bude prebiehat druhe tehotenstvo.

seiv
20. jan 2012

Ahojte, ja som takisto prekonala preekmapsiu. Tlak mi vyskocil v poslednom mesiaci gravidity. Najskor bol 140-90. Napriek tomu ma hospitalizovali a bola som ten mesiac v nemocnici. Brala som 8 depegytov denne a mnozstvo magnezia ( to si uz nepamatam ). Dopegyt nezaberal a mala som hodnoty 150-100 a viac. Nic somnou nerobili...az jedneho dna primarka rozhodla, ze bude vhodne radsej ukoncit graviditu porodom a zacali mi vyvolavat porod. Vyvolavali 4 dni a 5 urobili SC akutnu pre nepokracujuci porod . Syn bol priduseny, malatny a bojoval o zivot. Chcem povedat len tolko! netreba s abranit hospitalizacii a hlavne treba byt opatrny a prosit o rychle konanie, pretoze dnes som tu nemusela byt ja a ani syn.

kika72
15. mar 2012

Ahojte, aj u mňa to bolo rovnaké. V 37. tt som opuchla, pribrala nárazovo 3 kg, tlak 170/100. Okamžite ma hospitalizovali, nasadili Dopegyt. Po 3 dňoch klesli bábu ozvy na 25, hneď robili SC. Správa: odlepená placenta, prasknutá maternica, ja som prežila o chlp a drobec našťastie bez ujmy. Ponaučenie: Nikdy nič nepodceňovať!!!! Preeklampsia je veľmi nebezpečná, ako pre matku, tak aj pre dieťa! Najhoršie na tom bolo, že som sa cítila úplne v pohode a ani pri vysokom tlaku som nemala žiadne príznaky, ako závraty, nevoľnosť a pod... nebyť opuchu, ani si nevšimnem, že mi niečo hrozí...Veľmi pekne ďakujem primárovi Mudr. Kyselému z prešovskej starej pôrodnice, že mne aj môjmu drobčekovi zachránil život a to doslovne... :o))

majula111
13. dec 2012

@beyka ahoj,ja som bola na tom podobne a tiez som sa bala,ale nakoniec som nemala nic,ani opuchy,len trosku clenky,a pri prvom vyse 100 kil,opuch na tvari ako maska,bielkovina v moci,tlak vysoky,a dr mi povedal,ze pri druhom tehu mam vacsi nabeh na to,ale nakoniec bolo vsetko ok

laura84
30. dec 2012

Mile tehulky, mamicky, rada sa s Vami podelim o moju skusenost s preeklampsiou. Do 29 tyzdna bezproblemove tehu, ziadne problemy. Poradna v 29+4 super, tlak 120/65, ziadna bielkovina, prietoky tiez v norme. Po 30tyzdni mi zacali opuchat clenky (podotykam vonku bolo cez 35stupnov), ale aj tak som nabehla k lekarovi, tlak vyssi 138/80, avsak norme a bielkovina ziadna, pre istotu som doniesla aj ranny moc, urobili detailnejsiu kultivaciu, vsetko negativne tak sme tie opuchy pripisovali teplotam a zvacsujucemu sa brusku. Prisiel 32tyzden a mne zacalo castejsie tvrdnut brusko, tak sup do nemocnice, aj si ma tam nechali, tlak sa stale zvysoval, za tri dni liecby som na nic nereagovala, az mi stupol na 220/110, tak mi tehu ukoncili sekciou. Aj napriek tomu ze mi stihli pichnut kortikoidy pre rozvoj pluc maleho, no po hodine na tomto svete nas opustil (zomrel na hypoxiu, nevedel to rozdychat). Svoj pribeh tu davam ako priklad toho, aka vie byt preeklampsia nebezpecna, ze v tehotenstve netreba nicc podcenit a ze je to skrytym zabijakom pre mamicku ako aj pre dieta!!!u mna sa vobec neprejavila vyrazne, ale mala rychly spad........ja som nakoniec skoncila na JISke s plucnou emboliou a rozvojom ARDS...........lekari su radi ze zachranili mna.............je tomu skoro 6 mesiacov, no velmi to boli....a dalsie tehotenstvo najskor po roku od sekcie. Takze vsetkym Vam ktore ste boj s touto zakernou chorobou vyhrali uprimne blahozelam!!!!!!!!!!a detickam vela zdravia

laura84
30. dec 2012

@bendy25 vidim ze sa po tomto zlom prvom tehu tesite z prirastku v rodine. Ja mam svoj pribeh preeklampsie opisany vyssie, mozem sa opytat na Tvoje dalsie tehotenstvo?vdaka

majula111
30. dec 2012

@laura84 dtrzkaj sa a dufam,ze ked sa vam druhykrat podari,bude uz vsetko ok.drzim palceky 🙂

stellamaris
30. dec 2012

@laura84 mas smutnu skusenost,skoda babatka...drzim ti palceky,aby tvoje dalsie tehotenstvo bezproblemove bolo a prajem zdrave babatko.......................ta preeklapsia sa moze ale nemusi opakovat,tak verim,ze nebude 😉