Priateľ má schizofréniu

lanyiova
3. dec 2023

Ahojte môžete my niekto pomoc môj priateľ má schyzofreniu nevedela som oTom a stále má na niečo nervi a povie mi hnusné slove ktoré potom ľutuje ale žiadne lieky na to neužíva akí mám mať k nemu prístup alebo čo mám robiť mala už niektorá takí problém??😭😭😭ja už to asik zdavam doma má lieky ktoré má užívať a in mi povedal že nebude to užívať lebo s toho len Spí a nevníma nič neviem aká to je reakcie počujem o tom prvý krát a neviem ani ako sa k nemu mám správať robím všetko čo môžem ale aj tak si niečo nájde alebo niečo iné si myslí o mňa prečo 😭😭

tiika
6. dec 2023

@lanyiova pravdepodobne ta bude kontaktovať, prehovárať, nájdi silu to ustať, pripomen si dôvody, prečo si to spravila. Ak ti bude najhoršie, mozes sem zas napísať.

kornelies
6. dec 2023

@pribinak Nielen detstvo. Genetiicky zdedia vysoku predispoziciu na toto dusevne ochorenie. Ja by som dieta nemala s psychiatrickym pacientom.

mikadooo
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mikadooo
6. dec 2023

@lanyiova pozri, on sa má liečiť a nie vymýšľať výhovorky, prečo nechce brať lieky. Nebol ochotný kvôli tebe ani pilule hltať, je mi to ľúto, ale z jeho strany to zas až taká strašná láska asi nebola. Skôr sľubotechna, len aby si ostala... Dobre si urobila, hlavne sa už nevracaj. Niekto nie je povinný nechať sa deptať niekym iným, choroba nie je ospravedlnenie, hlavne ak ten druhý nemá ani kúska snahy liečiť sa.

pribinak
6. dec 2023

@kornelies áno, to je další problém, že toto ochorenie je dedične

moltenka
4. feb 2024

a jeeejda, nic v zlom, ale vidim, ze tu radia same odbornicky, ktore s takymto niecim nemaju ziadne skusenosti, inak by ste takto nepisali
mam kamaratku, ktora ma 3 deti a manzelovi dignostikovali tuto chorobu, ked bola tehotna s tretim dietatom, zazila si fakt neprijemne chvile, ale bojovala a chcela mu pomoct. Bohuzial su uz rozvedeni a od seba, ale su v kontakte.
tiez pisem z vlastnych skusenosti, takyto ludia potrebuju dlhodobu pomoc, kym sa ich stav upravi a obcas aj lekarom to trva dlhsie, kym pridu na spravnu diagnozu a liecbu.
nechat takychto ludi bez pomoci a zutekat prec ked si neda lieky, urobi ten, komu na tom cloveku vobec nezalezi

moltenka
4. feb 2024

@lanyiova
@mikadooo esteze je to priatel, tam asi neplati slub zit naveky v dobrom aj v zlom, ale zutekat hned pri prvom probleme, nemate sajnu, co jeho diagnoza znamena, ina by ste takto nepisali

lanyiova
autor
4. feb 2024

@moltenka to jemu nezáležalo na mňa

lanyiova
autor
4. feb 2024

@moltenka
@moltenka keby ma miloval tak bi sa liečil ale in nechcel ani pomôcť

ajusa12
4. feb 2024

Mam sestru schizofrenicku, je to kruté co napíšem, ale chvalabohu ze nemá vztah a nikdy mat nebude. Takíto ľudia nie su schopní vztahu. Ver mi. Ona je ako dieťa male, doslova, nesamostatna, aj časom zlenivela, rada papka, takže pri výške 160 cm, ma 130 kg, vyhovára sa na lieky, ale clovek vidi kolko zje, že to nie sú len lieky. Lieky raz berie, potom neberie, takže halucinácie a bludy sa jej vracajú a potom uteká z domu do lesa a podobne. Lebo hlasy jej to kazu... Ver mi, že toto v živote nechceš. Rozid sa s nim.
Aj tak sa s nim rozides raz, ci o 5 rokov, ci 10, 15... len keď potom budú v tom aj deti, tak toto si nezaslúžia. Tak to urob teraz, počúvaj zeny, co ti píšu.

ajusa12
4. feb 2024

@moltenka mam kolegyňu, co ma manžela, co tiez mal nejakú poruchu, halucinácie a povedala, že bolo to ťažké ale on chcel sa liečiť. Aj sa vyliečil. Povedala však, že ak by nemal záujem, šli by od seba, že by to nedala. A prípad co píšeš je iný, lebo tvoja kamarátka si brala zdraveho chlapa a choroba prepukla až potom. Autorka však je vo vzťahu a človekom co uz chorý je, tam je rozchod najlepšim riesenim.

lucia147852
4. feb 2024

@moltenka ale ona má 21, bol to len priateľ. Prečo by si mala zničiť život s človekom, čo sa ešte aj odmieta liečiť? Aby za pól roka bola v správach, že ju v amoku zabil? Ja nám bohaté skúsenosti so schyzofreniou v rodine a bohužiaľ to poviem kruto, ale nikdy by som nešla do vzťahu s takto chorým človekom. To je cesta do pekla.

wishes
4. feb 2024

moj otec ma schizofreniu….. mala som priserne detstvo, a to kvoli tomu, ze moja mama ho lutovala a cely cas stala pri nom a tak je tomu do dnesneho dna…. ja som po nicom inom netuzila, len kedy dospejem a budem sa moct odstahovat… uz zopar rokov nezijem s otcom v domacnosti a bolo to, to njlepsie rozhodnutie ake som mohla spravit 🙂 aj ked bohuzial nasledky na mojej psychike to ma do dnes a asi sa to uz nezmeni…….

1andrea111
4. feb 2024

@wishes prajem Ti pekný život ❤️ zahod minulosť

makodob
4. feb 2024

@lanyiova toto je choroba, ktorá má démonický povod. Možno to príde mnohým vtipné, ale preto sa lekármi liečiť nedá. Psychické choroby sú duchovného povodu a liekmi sa dajú len utĺmiť. Najskor to má generačne a dostať sa z toho vie len skrze vieru v Ježiša. Iba vtedy vie byť človek duchovne úplne oslobodený. Tento stav je vážny a bude sa stupňovať, až ti može ohroziť život, aj to napriek tomu, že by bral lieky pravidelne. Preto si veľmi uváž, či na to máš. Ak by ste mali deti, tak o to je to horšie, pretože ten duchovný útlak budeš znášať nielen ty, ale aj dieťa.

tiika
4. feb 2024

@ajusa12 poznám dosť ľudí so schizofréniou, ktorí majú vzťah, dokonca i rodinu. Je to veľmi individuálne, prípad od prípadu. Takze vôbec sa to nedá paušalizovať a vzťahu schopní sú, len nie všetci.