Problém s čeľustným kĺbom

bzucka4
20. mar 2022

Ahojte, chcem sa opýtať, či mal niekto problém s čeľustným kĺbom. Alebo s problémom, ktorý sa volá trismus.

kacena4
20. mar 2022

a?

elenajezova
20. mar 2022

@bzucka4 ja mám 😒 ...laik.

bzucka4
autor
20. mar 2022

@kacena4 Ide o to že na pohotovosti mi čistili zubne kanáliky a na druhý deň som sa zobudila s opuchom a s tým že som nevedela otvoriť ústa. Už som bola na neurológii, aj na rtg a zatiaľ nič nezistili. Bude to čeľustny klb?

bzucka4
autor
20. mar 2022

@elenajezova a aký presne problém?

kacena4
20. mar 2022

@bzucka4 cistenie zuba nema nic spolocne s klbom ale s opuchom

elenajezova
21. mar 2022

Puká mi pri jedení v kĺboch. A na rentgene zubár videl, že sú tie kĺby nie úplne v ideálnom postavení. A aj ma trochu boleli.

elenajezova
21. mar 2022

Nie síce vždy, ale už dlhé roky čo si pamätám.

bzucka4
autor
21. mar 2022

@kacena4 opuch mi zmizol, ale ústa aj tak neotvorim.... kde by mohla byť chyba? Stalo sa to hneď, zo dňa na deň ako mi čistil kanáliky

kacena4
21. mar 2022

neviem len hadam podla mna je to zapal nie mechanicky problem klbu

bzucka4
autor
22. mar 2022

@kacena4 hmmm, už som vybrala atb a v krvi zistili len zvýšené trombocity.... No neviem, počkám na magneticku a uvidím

bzucka4
autor
22. mar 2022

@elenajezova keby mi len pukalo bolo by to ešte ok 😁, oproti tomu že jem len na slamku....

lenkasalonka
11. máj 2022

Ahoj, ak máš ešte nejaké otázky ohľadom bolesti tých kĺbov, pýtaj sa, možno ti budem vedieť poradiť aspoň trošku. Trápim sa s nimi už 9 rokov. V súvislosti s tým aj s trojklannými nervami. Kašovitá a tekutá strava je pri týchto problémoch samozrejmosť :D zvykneš si ;)

adecco
5. júl 2022

@lenkasalonka začala som chodiť do MT , mám so sankovymi kĺbmi problém, vykrivene a disk zvlnený.. mám prísť na aplikaciu sinovial mini do oblasti tmk..
Obávam sa však že to nepomôže, máte skúsenosti?

lenkasalonka
20. júl 2022

@adecco skúseností mám viac ako dosť :D takto, väčšine pacientov s problémami TMK dané obstreky uľavia. Záleží od rozsahu problémov, ktoré máte. Keďže píšete, že ste len začali chodiť do MT, tak predpokladám, že problémy zatiaľ dlho nemáte a tým pádom ani ten rozsah nebude až taký ako napríklad u mňa. Ono v praxi to funguje tak, že každý lekár MUSÍ ísť od najmenej invazívnej liečby a keď nepomáha, postúpi sa k invazívnejším metódam. Chce to veľmi veľa trpezlivosti a všetkému treba nechať pár mesiacov čas, či to pomôže. (Bohužiaľ toto nie je problém, ktorý je možné odstrániť za týždeň, keďže samotná diagnostika nejakú dobu trvá a niekedy príčinu aj tak nezistia). Ja sa liečim už desiaty rok a stále nie je úplne jasná príčina mojich problémov. Nejaké dohady sú, že z časti to je tým, že som odmalička v noci zatínala zuby, ďalší aspekt je dedičnosť - artrózu som mohla zdediť po babke, ďalšia možnosť je, že keďže mám psoriázu - kožné ochorenie - tak je možné, že mám kĺbnu formu psoriázy, ale to je fakt len dohad s veľkým otáznikom, autoimunitné ochorenia sa u mňa vylúčili, rovnako ako aj reuma, na dnu mi testy ešte nerobili, ale nemám príznaky typické pre túto chorobu). Čiže u mňa to vyzeralo tak, že najprv mi odporučili konzervatívnu liečbu: náhryzová dlaha so zvýšením zhryzu, kašovitá strava, vyhýbať sa žuvačkám a celkovo tvrdým gumeným a žuvavým jedlám, rovnako aj jedlám pri ktorých je nutné veľký rozsah otvorenia úst (jablko, burger a celkovo všetko, z čoho si treba odhryznúť) na bolesť flector + guajacuran na uvoľnenie svalstva. Rehabilitácie - buď doma, alebo s dohľadom fyzioterapeuta - odporúčam vypýtať si výmenný lístok a rehabilitovať pod dohľadom... Ak nič z tohto nepomôže, ale ako som písala vyššie, treba tomu nechať pár mesiacov čas, aplikujú sa obstreky. Jedna séria sú tri obstreky s týždňovým rozostupom.. zase tomu nechať pár mesiacov čas, ak nie je výrazné zlepšenie, pristúpi sa k artrocentéze - výplach kĺbov, zase tomu treba nechať pár mesiacov, ak nepomôže, robí sa artroskopia - zase pár mesiacov, potom sa môže zopakovať.. Ak nepomôžu ani opakované artroskopie, pokračuje sa artroplastikou - to už je otvorená operácia kĺbu, kde sa mimo iného aplikuje aj tukové tkanivo.. Tomu treba dať dlhšiu dobu.. A ak nepomôže bolo mi povedané, že posledná možnosť je výmena kĺbov.. Každopádne nie je možné niektorú z týchto vecí preskočiť - možno tú artrocentézu akurát, akonáhle odmietnete ponúkanú liečbu, daný lekár vás môže poslať niekam inam. Ja som momentálne som asi rok aj štvrť po artroplastike v Prahe. S tým že zajtra mám konzultáciu ohľadom výmeny kĺbov, keďže záver čerstvej MRI je že mám výrazne pokročilé artrotické zmeny s luxáciou disku - Wilkes grade IV.... (tých stupňov je dokopy V)... Zajtra budem vedieť k tomu možno napísať viac.. Každopádne, pokiaľ nemáte výrazné ťažkosti, odporúčam obstreky absolvovať, nie je to nič zlé, akurát ten vpich je nepríjemný a pár hodín cítite v kĺbe tlak. Malo by to pomôcť na pár týždňov - mesiacov, u každého inak. Ak by som mohla, šla by som na obstreky tiež, len mne sa už do kĺbov ihlou nedostanú a kvôli zrastom a jazvám mi v posledných rokoch viac ublížili, než pomohli.
Prajem veľa šťastia.

adecco
20. júl 2022

@lenkasalonka och, musím si to prečítať viac krát.. velmi, velmi náročné. pre mňa už teraz, niesom schopná prejsť na kašovitú stravu . samozrejme snažím sa mäkšie veci.. mam aj laktozovu intoler.. Mám to už vyše roka, zvlnený-luxacia disk a posunutá sánka, či čo.. napísané mám wilkes gr.III - tak to je stupeň tri?
Je to veľmi nepríjemné, komplikuje mi to všetko, a obyčajné zívanie je najhoršie, a že zastaviť to,, 10krát si držať ústa... fu, ale tak vy to máte teda komplikované, držím palce, ak sa možem opýtať kolko máte rokov? Kludne aj súkromnu správu.. Ja 40. Ďakujem vám za info

lenkasalonka
21. júl 2022

@adecco každý je schopný prejsť na kasovitu stravu 🙂 je to ťažké, áno, viem, tiež som s tým bojovala. ja mám alergiu na mlieko a fungujem 🙂 človek si zvykne aj na to, že jeho jedlo vyzerá, že už prešlo tráviacim traktom, keď musí 😂
No ako som napísala, každý lekár musí dodržať postup od najmenej invazívnej metódy až po tú najinvazivnejsiu. Mám 25 rokov. Problémy už desiaty rok.. a akurát idem od lekára v Prahe s verdiktom, že je nutná kompletná výmena minimálne jedného kĺbu, pravdepodobne časom aj druhého, ale možno ešte pár rokov vydrží, uvidí sa podľa CT. Časom sa naučíte zívať bez otvárania úst a bez toho aby si si ich museli držať 🙂
O Tom, že to komplikuje život niet pochýb.. ale časom si na tie obmedzenia tak zvyknete, že už ich budete brať normálne. Najhoršie som znášala asi prvé dva roky, potom som sa s tým zmierila.. a to som ani zdaleka nemala také bolesti ako teraz... Ak vám to spôsobuje aj psychické ťažkosti, odporúčam vyhľadať dobrého psychologa. Pomôže vám to vyrovnať sa s tým, že sa veľmi dlhú dobu, možno už do konca života, budete musieť kvôli týmto kĺbom nejakým spôsobom obmedzovať.

dorottka
21. júl 2022

@lenkasalonka Moja zlata, uprimne ma mrzi, ze sa takto trapis, pamatam si ta este zo starej diskusie, tusim rok 2015. Hrozne sa citaju tie novinky. Mne vtedy tiez pomohol jedine Machon, chvalabohu som sa za nim vydala uplne na zaciatku celej mojej sagy. Som rada, ze aspon teraz si konecne v dobrych rukach - tymto prispevkom ti chcem vyjadrit, ze ti hrozne drzim palce, aby ta vymena dopadla dobre a konecne si sa zbavila tej bolesti. Kto si nezazil, nepochopi… a mat to tak dlho ako ty, ufff, klobuk dolu, nerozumiem, ako to davas. Velmi dufam, ze uz bude dobre a posielam ti silne silne objatie.

lenkasalonka
22. júl 2022

@dorottka Ďakujem krásne za podporu. Normálne ma to rozplakalo. Machoň je kapacita, som veľmi rada, že som na neho narazila. Dúfam a verím, že už konečne bude dobre. Už keď som vydržala tak dlho už to dobojujem.
No a to ako to dávam.. Fuuuu... Veľmi ťažko. Áno, človek si zvykne na všetko, naučí sa aspoň nejako fungovať aj s bolesťami, pri ktorých so slzami prosí okolie nech mu odrežú hlavu, lebo je to neznesiteľné.. Veľmi veľa síl mi dodávajú rodina, priatelia, frajer, ktorý ma neskutočne podporuje a verí vo mňa a často keď v noci plačem od bolesti a nemôžem spať, tak je hore so mnou a aspoň ma hladká po chrbte so slovami nech ešte vydržím, že onedlho už bude dobre. Ale vravím je to ťažké, keď ťa niečo stále tak strašne bolí. A keďže ja som typ človeka, ktorý svojimi problémami nerád zaťažuje okolie, naučila som sa to v sebe dusiť. Veľmi veľa ľudí už od mňa utieklo, lebo jednoducho nezvládli pozerať sa na to, čím si prechádzam. Ja by som od toho tiež utiekla, bez mihnutia oka. Keby sa dalo to aspoň na pár dní odložiť, vyspať sa konečne poriadne, načerpať sily a potom bojovať ďalej. To sa ale nedá. Som odhodlaná to už dobojovať do dúfam zdarného konca, veď som nejaká bojovníčka 🙂 Verím tomu že cca o 2 roky odteraz už budem môcť povedať, že je to najhoršie za mnou. Keďže operácia bude asi o pol roka, potom kým sa to dá dokopy, potom rehabilitácie. Je to ešte beh na dlhú trať. Bude dobre, bude ako nebolo. 🙂 Ešte raz ďakujem za podporu, veľmi veľa to pre mňa aj takto znamená 🙂

adecco
2. aug 2022

@lenkasalonka Ozývam sa po dlhšom case.. mrzí ma,že to máte tak vážne a verím , že vám výmena pomôže ,aj keď to ešte chvílu potrva. Držím palce.
Tým odborným slovám ešte moc nerozumiem a neviem celkom čo ma čaká a stále dúfam , že to nebude tak zle.
Vám prajem veľa síl..
Ps: prečo až do Prahy? Tu niet pomoci?

adecco
2. aug 2022

@dorottka Dobrý večer. Máte skúsenosti aj s dr.Malachovskym?

lenkasalonka
3. aug 2022

@adecco na Slovensku sú dokopy 3 pracoviská stomatochirurgie... V BA ma zobrať nechceli a v Košiciach liečia len konzervatívnou liečbou maximálne preplachy kĺbu... A na MT už nemám nervy... V Prahe je skvelý lekár...

adecco
13. aug 2022

@lenkasalonka čo v Martine, dlhá čakacia doba?

lenkasalonka
13. aug 2022

@adecco nie, správajú sa tam k pacientom ako k handrami, bez citu, nevypocuju, ignorujú veci čo im hovorím, keď poviem, že ma niečo boli, tak neberie, že ma tam nemá čo bolieť alebo ma to nemoze boliet tak velmi. zatial každý jeden problém, ktorý som tam riešila sa zbytočne natiahol najprv na týždne, potom až mesiace... Úplne zbytočne nechávajú ľudí trpieť a nedajbože si vypytate, nech vám predpisu niečo na bolesť... Síce predpisu, ale majú okolo toho kecov ako staré babky na trhu a podľa ich názoru vám ma jedna krabička flectoru (kde je 20 sáčkov) alebo balenie novalginu (30 tabletiek) stačiť kľudne aj na mesiac alebo viac pri silných bolestiach... Ako som už dávnejšie napísala, nemám už na nich nervy, kĺby riešim už dávno len v Prahe. Neznášam, keď si niekto myslí, že si vymýšľam ako ma niečo boli, zľahčujú to, robia zo mňa blbca a hypochondra už roky. Nemajú tam absolútne empatiu a ak sa tam náhodou nájde nejaký lekár, ktorý ju má a vie sa správať ako človek k pacientom, po chvíli odtiaľ odíde niekam inam. Vyšetrovali ma tam už takmer všetci doktori, ktorí tam robia (keďže tam chodím podľa mojho stavu a nie podľa toho kto robí) a ešte som nemala to šťastie, aby sa ku mne niekto staral normálne. To jest s úctou, alebo aby mi aspoň verili, že si nevymýšľam. Aktuálna situácia je taká, že som bola donútená opäť navštíviť túto kliniku kvôli osmičke a katastrofa.. problémy mi začali už 30.4., keď som tam s tým bola, lekár ma vyšetril len tak aby sa nepovedalo, nahucal po mne a povedal, že mi to nemôže spôsobovať také problémy, čo usúdil z RTG z roku 2014!! Na aktuálny sa ani nepozrel poriadne... trhali mi ju 1.6... so zápalom sa mordujem doteraz, už štvrtý mesiac ma napchavaju antibiotikami... Keď som sa na bolestivú hrču na sanke a opuch taký, že som vyzerala tak, že ma ľudia nespoznávajú, pýtala hneď po extrakcii tak mi povedali, že to je normálne a zmizne to, že sa to pekne hojí.. o deň na to som letela na pohotovosť. Dala som tomu čas a keď mi to spôsobovalo až také problémy že som nedokázala ani pohnúť kútikom úst tak som to začala riešiť... Mala som odporučenie na sono, ktoré mi najprv aj tak nespravili, namiesto toho mi hrču narezali kvôli presvedčeniu doktorky, že je tam hnis. Žiadny tam nebol a aj napriek tomu mi zaviedla dreň, ktorý mi sposoboval také problémy, že keď mi ho o dva dni na pohotovosti vyberali, skolabovala som od bolesti. Keď som sa lekárky spýtala, či je podľa nej normálne od bolesti strácať vedomie len mi odpovedala, že asi nie.. a aj napriek tomuto všetkému mi neverili, že ma to tak boli. Napichali ma infuziami a keď som im povedala, že zbytočne mi budú dávať infúziu novalginu od bolesti keď mi ani opiáty nezaberajú, tak ma znova nepočúvali. Spravili mi vyterz, poslali na mikrobiologiu.. výsledkom bola ťažká kombinovaná infekcia. Som zvyknutá na bolesť 10 rokov ale toto som nedokázala zniesť ani ja! Tak som išla k druhej doktorke, ktorá sa ani len neunúvala prečítať si správu z predošlého vyšetrenia a povedala mi, že podľa nej žiadny zápal nemám a nemá ma tam čo bolieť, nech hľadám príčinu inde. Po mojom dôrazom vysvetlení situácie si aspoň pozrela tie výsledky, predpísala mi ďalšie antibiotiká a bolesť nech si riešim na ambulancii na to určenej. Tak som si začala zisťovať na vedení nemocnice aký je postup pri podávaní sťažnosti... Pri ďalšej návšteve sa zrazu správali milo, chápavo a že keby som čokoľvek potrebovala, nech sa zastavím, zrazu nebol problém mi vypísať odporučenie aj na neurológiu... Keby ma boli ochotní zobrať v hocijakej inej nemocnici s týmto, tak na kliniku stomatológie maxilofacialnej chirurgie ani nepachnem. Pretože takto sa lekári určite správať nemajú. Takže výsledok tohto celého je, že som na dvoch rôznych antibiotikách, antimykotikach, liekoch od opuchu, lieky od bolesti do seba ladujem viac než by som mala aby som aspoň dokázala žiť. Dnes ma urgentne zobral neurológ skrz známeho a mám aj zápal 2 vetiev trojklanneho nervu... Pacient má zo zákona právo na zmiernenie utrpenia a bolesti, čo lekári v Martine pravidelne ignorujú a je im úplne jedno, keď im pacient v kresle už plače zo zúfalstva a bolesti, nech to už konečne skončí. Kvôli uzasnemu prístupu lekárov v Martine sa mi tak skomplikovala zdravotná situácia, že výmenu kĺbov v Prahe musím odložiť na neskôr. Kvôli množstvu antibiotík a celkovo liekov ktoré do mňa napchali mám problémy so žalúdkom, sotva v sebe niečo udržím, za tie mesiace som schudla takmer 15 kg.. a to som ani predtým nebola vôbec pribratá. Kvôli bolestiam som sa už mesiace nevyspala, psychiku mám úplne v prdeli, pre únavu som slabá, nič nevládzem, nedostatok spánku mi spôsobuje halucinácie a ozveny v hlave. Kvôli bolestiam som už niekoľkokrát stratila vedomie, nesmiem robiť nič, čo si vyžaduje pozornosť, čiže som odkázaná na druhých aby so mnou niekto stále bol, keby som náhodou znovu odpadla... Toto všetko som lekárom hovorila a myslíte si, že to nejako zmenilo ich prístup? Neodporučili mi ani blbý PNku a myslíte si že v takomto stave je človek schopný pracovať? Mám jediné šťastie, že môj zamestnávateľ je veľmi chápavý a tolerantný a umožnil mi zostať doma kým sa z toho najhoršieho dostanem. V lekárni som za posledný mesiac nechala vyše 200€.. nehovorím že na to nemám, ale princíp je taký, že človek dajme tomu s minimálnou mzdou takou typickou pre Slovensko môže aj zdochnut a nikto mu nepomôže, lebo si jednoducho nemôže dovoliť pokusy a omyly lekárov a nemal by si tie lieky a potrebné výživové doplnky za čo kúpiť...Neberiem lekárom v Martine to, že sú odborníci, mnohým ľuďom pomohli určite, ale moja skúsenosť je taká aká je a nemôžem na nich povedať jedno dobré slovo. Možno len ja mám smolu, možno som to prehnala, keď som na nich vyletela, lebo som sa bála o svoj život (keďže keď mi vyberali drén na pohotovosti, bolo mi povedané, že rána som sa nemusela dožiť keďže som mala vyše 40 horúčku)... Ale nech sa na mňa nikto nehnevá, pre ma sú to rad radom obyčajní necitliví chrapuni... Nemám problém počkať si na dobrého lekára kľudne aj 4 hodiny v čakárni, ak mi pomôže. Ale nepríde mi úplne v poriadku, že nechávajú ľudí sa takto trápiť. Ja mám dosť rozumu, ale množstvo ľudí, ktorí ma poznajú mi v tejto situácii povedalo, že keby sa mali trápiť tak dlho s bolesťami, ktoré ľudské telo už nedokáže zniesť, radšej by skočili z okna. A bolo by to na triko ignorantskeho prístupu lekárov... Príde mi choré, že keď ma niečo boli takto veľmi, tak mi merajú tlak, či náhodou neklamem... (Pri bolesti je tlak výrazne vyšší než je norma)... A mohla by som pokračovať ďalej, ale nemyslím si, že by to malo zmysel.. Jediné, čo od lekárov v Martine chcem, je pečiatka a podpis na papiere pre poisťovňu (keďže je to jedno z mála pracovísk na Slovensku, ktoré môžu indikovať zahraničnú liečbu) a tým pre mňa zdravotná starostlivosť od nich končí... Radšej budem cestovať za lekárom niekoľko hodín, než by som mala znášať to, že mi niekto neverí a robí zo mňa idiota.... Ospravedlňujem sa za výlev ale musela som to zo seba dostať von. Taká som vytočená, sklamaná, smutná, ubolená, unavená a hlavne už zúfalá, že to potrebujem dostať trošku von, lebo sa asi zbláznim.

adecco
15. aug 2022

@lenkasalonka úprimne, neviem si to ani predstaviť 😔 strašné.

barbora9312
25. jan 2023

@adecco ahoj ako si na tom po čase? Mna tiez trapi kĺb,bolia ma spánky a ucho a cele okolie mi tuhne pokiaľ nehybem s ústami.chodim uz rok do MT k dr.Malachovskemu ako dr.je fajn. Poslal ma na MR a odporučil splint..no dnes sme sa rozpravali a pravdepodobne sa nevyhnem artroskopii, zatiaľ mi dal iba obstrek ten by mi mal pomôcť na 2-3 mesiace..tak uvidím

adecco
30. jan 2023

@barbora9312 zdravím. Tiež som mala obstreky. Ale pomohlo trochu na chvíľu... Je to v podstate rovnako... Idem o mesiac na kontrolu... Neviem čo bude ďalej. Riadne mi nič doktor Malachovsky nepovedal..

adecco
30. jan 2023

@lenkasalonka zdravím. Ako ste na tom, čo máte nové?

barbora9312
31. jan 2023

@adecco ja idem dnes volať k dr. a dohodnúť sa na artroskopii

adecco
31. jan 2023

@barbora9312 uf. Ako to prebieha, máte nejaký link, video ..? Obávam sa že to tiež budem absolvovať. Dr.Malachovsky vám to bude robiť konkrétne, ci neviete? Držím palce

lenkasalonka
1. feb 2023

@adecco
Zdravim. Bohužiaľ nové nemám nič. Lekári sa stále snažia niečo vymyslieť, avšak zatiaľ bez výsledku. Alergia na titán mi dosť zamiešala karty, stále sa snažím zmieriť s tým, že nasledujúcich niekoľko rokov budem musieť fungovať tak ako teraz.
Bolesti dospeli do takého štádia, že na amb. chronickej bolesti mi už predpísali ťažšie opiáty, nech dokážem aspoň nejako fungovať. Zas a znova skúšam všetko, čo mi kedy pomohlo - nech si aspoň trochu uľavím. Psychika je na tom už horšie .. to vedomie, že bez výmeny kĺbu mi lepšie nebude a kĺb mi vymeniť nemôžu.

K artroskopii, nemáte sa čoho obávať, len si tento zákrok nedajte veľakrát spraviť. Pokiaľ vám nepomôže ani na druhý pokus, treba hľadať ďalej. Všimla som si, že MUDr Malachovský už sám posiela ďalej, keď si nevie dať rady. (Pozitívna zmena u neho) prebieha to tak, že sa spravia na tvári v oblasti kĺbu 2 malinké rezy. Jedným zavedú kameru a druhým nástroj, na odstránenie zrastov alebo niečo iné, závisí to od toho, čo uvidia cez kameru. Zobudíte sa ubolená a opuchnutá, ale do 2 týždňov budete fit 🙂 odporúčam rehabilitácie po zákroku, poproste Malachovského, nech vám ich odporučí a napíše do lekárskej správy a potom už v spade riešite.
Držím palce 🙂