Psychika a tlak

natsel
14. dec 2014

Dobrý deň. Môj problém je tlak. Vrchný v pohode okolo 120,130,135... Ale spodný stále okolo 93,95. Mám diagnostikovanú úzkostnú poruchu. ☹ V stave úzkosti mi vyletí aj na 170/110. To je jasné. Na vysoký tep beriem Egilok 0,25 1-0-1. Na štítnu žľazu Thyrozol pol tbl z 10 mg ráno. Mám aj Alventu 75 mg - momentálne mesiac a Xanax 0,25 podľa potreby. V januari ma čaká tlakovy holter . EKG, ECHO ok. Neviem. Psychika??? Ďakujem 🙂

luccija
2. apr 2021

@rehabe teda sa neliecis na vysoký tlak?

rehabe
2. apr 2021

@luccija no liečim a aj na tachykardiu, ale nejak to nezaberá

luccija
2. apr 2021

@rehabe píšeš, že nemáš žiadne vyšetrenia tak asi máš nie, keď sa liecis?šport Ti neublíži iba pomôže hlavne pri uzkostiach...máš aj nadváhu?vtedy stačí trocha schudnúť a hneď klesne tlak a vysoký tlak znamená, že je človek "natlakovany"nikde sa neventiluje a na to zase len sport

rehabe
3. apr 2021

@luccija mám vysetrenia, niekolko rokov stare, liecim sa na tachikardiu a tlak som mavala vyssi, ale nie až tak ako teraz. Dal mi len obvodný dalsi liek na tlak, ale ziadna zmena v hodnotach tlaku. Preto som navstivila inernistku a ta mi doporucila vyetrenia na novo.

rehabe
3. apr 2021

@luccija BMI mam v poriadku

lagunka0000
23. aug 2021

ahojte, upravil sa Vám ten spodný tlak, alebo je stále vyšší? Ja mám teraz podobný problém, horný tlak je ok a spodný stále vyšší do 90 a to beriem lieky na tlak

rehabe
23. aug 2021

@lagunka0000 ahoj, ja mám teraz na moje pomery nižší tlak, hlavne ten vrchný. Ale nebolo to hneď od začiatku liečby. To chce aspoň 2 mesiace, aby sa telo nasytilo lieku. Tak mi bolo povedané. asi to bude pravda.

gszisza72
20. mar 2022

@irusa ahoj ,sice tvoj prispevok je uz starsi,ale u mna su take iste priznaky teraz,ako u teba boli.upravilo sa Ti?u kardiologa som bola,tam tlak normalny ,doma tak raz za tyzden alebo aj viac take 145/130/80 alebo 138/118/85 atd a pri takychto hodnotach citim navaly tepla,busenie,gucu v hrdle...ach velmi neprijemne...potom pravdaze uzkost,a ked som nahodou sama doma,aj nervozita,ze ci ma najdu keby mi bolo velmi zle....

irusa
21. mar 2022

@gszisza72 ahoj ta po štyroch rokoch trápenia sa to ukľudnilo...je to oveľa lepšie ako to bolo

gszisza72
24. mar 2022

@irusa to si ma potesila🙃nech sa to upravi cim skor 😊uzivala si nieco?

irusa
25. mar 2022

@gszisza72 nie..len magnézium sem tam

miro1616
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
oziriska
14. aug 2023

@ivivaiveta Presne tak, ako radíte, Egilok mi na arytmiu - komorové extrasystoly nefungoval vôbec, ale Lokren je vynikajúci, pri jeho užívaní aj domáckou, vlastnou psychoterapiou som sa zbavila extrasystolí po vyše 20 rokoch, čo je pre mňa dar z neba!

oziriska
14. aug 2023

@amadora Keď vás čítam, čo píšete slovo za slovom, veta zta vetou, akokeby som seba počula a cítila, presne takto som úzkostne rozmýšľala, tiež som mala kedysi panické ataky, pri nich vždy tlak stúpa, tiež mám úzkosti od 12 rokov a teraz ma po dlhej dobe zase chytili "tlaky, že mi začal tlak skákať: v noci hore, mala som akoby panický atak, potom cez deň klesol z ničoho nič, proste kolísavý tlak, že je to z emocionálneho stresu, udáva aj doktor internista (https://www.darzivota.sk/info-pre-pacientov/riz...). A s tým tlakomerom presne toto isté, že som bola taká vyľakaná, že som si už ani nechcela merať tlak od strachu... Je psychika za tým samozrejme, musela som sa "zastaviť" pri psychiatroch na hospitalizáciu 10 dní, sama som tam zavolala, nasadili mi antidepresívum a Neurol na skľudnenie. Noo je to ťažké, keď je človek úzkostný...

oziriska
14. aug 2023

@lagunka0000 Aj ja aj po liekoch momentálne ráno mávam spodný tlak vyšší... Cez deň mi ale strašne klesá aj horný aj spodný pod 90/60, horný niekedy iba 87, spodný dnes 54, ale to už ma motalo a ospalá som bola...

mirisel
31. aug 2023

Ahojte,ja sa liečim na vysoký tlak dva roky, užívam Concor combi, pred mesiacom som bola hospitalizovaná na JIS tri dni. Začalo to tak že sme boli na výlete, bolo mi docela dobre, len som mala celý deň pocit že sa mi zle dýcha, nechcelo sa mi rozprávať, tešiť sa..mala som až taký divný pocit akoby som nebola ja reálna 😳. Večer sme prišli domov,merala som si tlak mala som ho na moje pomery nízky 115/75. Ľahla som si a začalo to ,z ničoho nič mi začalo silno biť srdce,potila som sa a zároveň som mala zimnicu, tlak 180/115, nehorázne som sa bála ani neviem čoho, bolo mi na zvracanie a odpadnutie. Na pohotovosti mi dali infuzku magnézium,ale ten pocit strachu prichádzal stále, nechali ma na pozorovanie kôli podozreniu na infarkt, na tom EKG som mala niečo zlé, nejaké koncové zvody, ale mohlo to byť z toho že som mala napnuté nohy,som sa hrozne triasla a bála.ct srdca mám ok, holter mám na pondelok naplánovany, liečim sa na vysoký tlak od vtedy čo mi umrel otec,ale v poslednej dobe rozmýšľam či skôr nemám úzkosť ,už tretí krát som bola takto hospitalizovaná pre vysoké hodnoty tlaku. Tieto pocity strachu sa opakujú tak raz do týždňa, hocikedy to príde. Cca pol hodinu to trvá potom mi je lepšie. Čo si o tom myslíte?

lagunka0000
3. sep 2023

@mirisel mne sa toto tiež takto robilo, z ničoho nič v noci búšenie srdca, pocit že sa dusim, bude to určite psychickej povahy

oziriska
4. sep 2023

@mirisel Tak ja som to mala teraz cez leto tiež takto, že to na mňa prišlo v noci a tie stavy mi úplne pripomenuli panické ataky, ktoré soim mávala na VŠ pred 22 - 25 rokmi dozadu a behala som s tým po urgentoch za internistami a tí ma rad-radom odporúčali za psychiatrom, že je to neurovegetatívna dystónia, resp. neuro-cirkulačná asténia. Aj teraz to malo pocitovo také symptómy, že náhly atak presne strašnej ÚZKOSTI, STRACHU, pálenie rúk, zle celkovo a v hrudníku, palpitácie (búšenie srdca), tlaky zvýšené, bola som na urgente, tam mi dali liek na tlak Gopten amoja inbternistka na mňa nabliakala, že mám ísť za psychiatrami, že oni - internisti mi už nevedia pomôcť, že to mám psychického rázu.... Aj som zavolala primárne psychiny, že som zle a že okamžite musím prísť, lebo tie úzkosti ma úplne zaplkavovali, už roky som sa držala stabilizovane ateraz po stresoch, čo na mňa moja matka robila psychoteror od marca, ma to nakoniec takto dostalo do kolien... Na psychine mi dávali Neurol proti úzkostiam a dali najslabšie antidepresívum plus magnézia konskú dávku, bola som tam 2 týždne a prospelo mi to, ale keď som prišla domov, tak zase mi začali vyskakovať tie tlaky nadránom... Kamoška mala niečo podobné a že to môže súvisieť aj s tým, že idem do prechodu. Ty máš koľko rokov?

oziriska
4. sep 2023

@lagunka0000 áno, to dusenie je typický panický atak podľa môjho názoru... Vždy pri ňom sa zvyšuje aj tlak, psychiatrička mi to teraz aktuálne zas pripomenula

lagunka0000
5. sep 2023

@oziriska môže to byť aj tým prechodom, ja idem tiež do prechodu

mirisel
5. sep 2023

@oziriska ja mám 33, mňa zatiaľ nikto neposlal k psychiatrovi,ani mi to vôbec nespomenuli lekári, mám to vedené ako dedičné ochorenie ten vysoký tlak+nadváhu.

mirisel
5. sep 2023

@lagunka0000 a má tlak sa tiež liečiš?

oziriska
5. sep 2023

@lagunka0000 Dne som si to vyhľadala na nete o tom prechode a presne tam uvádzajú symptómy ako búšenie srdca, čo máš plus zvýšenie tlaku: https://zdravoteka.sk/magazin/zena-v-prechode-p...

oziriska
5. sep 2023

@mirisel A ešte niečo ma dnes napadlo: ten tvoj pocit, čo spomínaš "akoby som nebola reálna"... TaK tento stav sa volá depersonalizácia, resp. derealizácia, pozri si to, je to jeden z výrazných a bežných príznakov pri panickej poruche!!! JJa som to mala inak teraz presne tiež, ako mi nasadili antidepresívum, tak sa mi zdalo nereálne celé moje vnímanie sveta okolo...

mirisel
6. sep 2023

@oziriska ja dúfam že sa dám dokopy bez antidepresív,ale hovorila som si že ešte raz sa mi stane tento pocit strachu ani neviem z čoho,tak idem k psychológovi

oziriska
7. sep 2023

@mirisel Držím ti palce!

lagunka0000
13. sep 2023

@mirisel áno liečim sa, lebo keď sa mi stalo prvý krát to búšenie a pocit nedostatku vzduchu ma brala rzp s tlakom 210/100, hneď som dostala aj lieky