Rakovina krčka maternice - info

verca125
6. sep 2015

ahojte, chcem sa informovať, ako môžem dostať rakovinu krčka maternice. Niekde som čítala, že po strate panenstva :( Čoho sa teraz bojím. Ale to by potom každá mala tú rakovinu. Alebo je to tým, že je styk bez ochrany a stále len žena sexuje ? Ďakujem za odpovede 🙂

luciella
6. sep 2015

@verca125 Moja zlata, to by sme už tu neboli viacere..... 😉
Rakovina sa vyvija postupne pomaly a spuštaju ju rozne faktory. Hlavne HPV virus a aj ten ju nespôsobí hned.
Najhlavnejšia je prevencia- to znamena chodiť na preventívne prehliadky ku gynekológovi. 🙂

bonaqa2013
6. sep 2015

no myslím že na túto otázku nevedia presne odpovedať ani odborníci.

seahorse27
6. sep 2015

@verca125 spustacom byva HPV virus, ktory mozes chytit pri nechranenom pohlavnom styku - cize promiskuitne spravanie je rizikove. Cim viac partnerov budes mat, tym vyssie je riziko, ze HPV chytis. Zalezi ale od tvojej imunity, ako si s tymto vírusom poradi. Vela zien ho ma v tele a nic sa nedeje, ziadna rakovina. Zakladom su pravidelne gynekologicke prehliadky raz rocne, kde sa robi ster z krcka a zistuju sa zmeny. Ak sa aj zachyti nejake predrakovinove stadium, je to dnes uz celkom dobre riesitelne.

verca125
autor
6. sep 2015

@seahorse27 ak mám jedného stáleho priateľa a máme nechránený styk, je tam isté riziko ? pýtam sa dopredu vieš, aby som vedela 🙂

janinah
6. sep 2015

@verca125 záleží koľko a akých partneriek mal on pred tebou

seahorse27
6. sep 2015

@verca125 zalezi od toho, kolko mal on partneriek pred tebou - ak vela, je tam vyssie riziko. Ale ako som pisala vyssie, to, ze chytis HPV neznamena, ze automaticky ochories na rakovinu krcka. Keby si mala toto riesit cely zivot, tak si ani nevrznes :D Treba byt opatrny a nestriedat partnerov ako ponozky, ale zasa prehnana uzkostlivost tiez nie je na mieste. Treba ist kazdy rok na preventivku a urcite sa nic zle nestane 😉

verca125
autor
6. sep 2015

@seahorse27 my sme vlastne samy pre seba prvý, on bol panic aj ja panna takže nemal žiadnu predo mnou a ani ja pred ním

seahorse27
6. sep 2015

@verca125 Takze riziko je nulove 🙂

arabela55
31. mar 2023

Ak je panna a dostala rakovinu krčka maternice, mohla ju dostať tu baktériu keď chodila pravidelne na vyšetrenia ku gynekologické tam?☹