Sertralín a dojčenie

dnalorik
29. dec 2015

Mamičky, chcem sa informovať, môžem užívať antidepresívum s účinnou látkou sertralín počas dojčenia?Synček má pomaly 15 mesiacov a ja sa cítim hrozne.Viem, na stránke o dojčení to považujú za bezpečné, lekárka zasa apeluje, aby som prestala dojčiť. Chcela by som poznať názory hlavne tých mamičiek ktoré dojčili a užívali antidepresíva tohoto typu. Poprípade aké následky to môže maˇna dieťa? Ďakujem 🙂

janinah
29. dec 2015

použi zdravý sedliacky rozum,je to liek,chémia,prechádza do mlieka aodtiaľ do organizmu dieťaťa,ktorý sa ešte len vyvíja...následky na dieťa nik dopredu nepovie,môžu ale nemusia sa prejaviť aj po rokoch a tie prípadné následky nik nebude dávať do súvisu s nejakým liekom,ktorý brala matka v čase dojčenia..to isté si myslím o HAK,ktorá vraj je bezpečná pre dieťa- figu borovú- ak si matka,ktorá toto chce riskovať na vlastnom dieťati,tak nik ti nebráni 😒 lekárka zrejme vie,prečo odporúča ukončiť kojenie,dieťa má 15mes. ,tak neviem prečo váhaš...

ervenka
29. dec 2015

@dnalorik na stranke o dojceni povazuju VSETKO ZA BEZPECNE!!!! Ani rakovina podla nich nebrani dojceniu... A Navyse laktacnou sa moze stat kazdy, aj clovek bez mediciskeho vzdelania... 🙄

maslenka47
29. dec 2015

@dnalorik ukonci dojcenie a mozno ani tie antidepresiva uz nebudes potrebovat, pretoze dieta nebude na tebe tolko zavisle a budes si moct od neho nachvilu "odskocit" 🤐

8291
29. dec 2015

Uplne suhlasim s dievčatami.tiez neverim žiadnemu lieku ze sa môže popriňom kojiť.a syn ma 15 mesiacov.uz vôbec nepotrebuje tvoje mlieko.mozes ho nahradiť mliečnymi vyrobkami.počula som jednu laktcnu poradkynu ktorá povedala že chemoterapia v tabletkovej forme nieje kontraindikacia k dojčeniu-tak to ma už uplne dorazilo.naozaj laktacnymi poradkyňami je už hocikto bez akéhokoľvek vzdelania.A antidepresiva všetky prechadzaju do mlieka nikto ma nepresvädči o opaku.su to oblbováky a čo to spraví s taký malým bábom?

sardinka335
29. dec 2015

Sertralín sa povazuje za relatívne bezpečné antidepresívum v období tehotenstva a dojčenia. Samozrejme učinky na dieťa nie su presne preskúmané nakolko na tehotných a dojčiacich sa netestuje.
Moja doktorka mi povedala, ze ona by ani svojej dcere nedovolila dojčiť na niektorých AD. Tvoje dieťa potrebuje v prvom rade funkčnú a pokojnú matku, mamu, ktorá je v pohode a to ty zjavne nie si. Takze začni s liečbou čím skor lebo aj učinok AD nastupuje cca 2 - 4-6 týždnov po začatí uzivania, kym sa vyrovnaju hladiny serotoninu v mozgu. Samozrejme je to individuálne. 15 mesačné dieťa snad papa aj inu stravu a mojkat ho mozeš, tuliť, objimať aj bez prsa nie?

vejula
29. dec 2015

@dnalorik sertralin je jeden z najbezpečnejších liekov. Niektoré ženy ho užívaju počas celého tehotenstva, ženám, ktoré užívali silnejšie AD tak im ich zamienaju za sertralin, ktorý je pomerne bezpečný. Popri dojčení ti ho ale žiaden lekár nepredpíše, napriek tomu, že mliečko sa dostáva do žaludka a počas tehotenstva je dieťa priamo napojené na krvný obeh matky, teda prestupnosť lieku si myslím, že je omnoho vyššia. A to z jednoduchého dôvodu. Dojčenie je vnímané ako niečo, čo možno kedykolvek ukončiť bez následkov, preto ti vydanie lieku podmienia odstavením dieťatka.
Laktačné poradkyne síce niesu zdravotníčky ale postupuju podla odporučaní doktora JAcka Newmana, ktorý sa špecialne zameriava na tuto oblasť.
Osobnu skúsenosť s užívaní AD počas dojčenia však nemám....

euka210
29. dec 2015

ja som nedavno zacala brat AD, escitalopram, co tiez zachytava serotonin, pytala som sa lekarky, ye take male davky ako ja ma moze aj v tehu, aj pocas dojcenia. Do mlieka prechadza len male mnozstvo a 15m nie je tak casto dojcene ako novorodenec, takze by som sa vobec nebala.

ervenka
29. dec 2015

@vejula zaujimave, ze z kanady prisla sprava uz pred rokom, ze pri niektorych AD je zvysene riziko autizmu... Ale ked JEDEN 😅 dr. povie,ze je to vsetko, okidoki, tak je to okidoki... 😅

sardinka335
29. dec 2015

@ervenka podla mna ani lekari v tom nemaju az tak jasno ved na tehotných sa študie nerobia...oni maju info len o pripadoch kde pacientky uzivali AD lebo rizika pre matku boli vyššie ako pre dieťa...
Teraz je moda spajat autizmus s očkovaním...a zase ,,zvyšene riziko,, neznamena ze dieťa bude autista, skor to vnimam tak, ze ak sa spoji viac faktorov tak to moze byť...je to tažko sudiť.

vejula
29. dec 2015

@ervenka pri niektorých je dosť široký pojem, takže ťažko sa o tomto baviť. Tu hovoríme o konkrétnom AD

ervenka
29. dec 2015

Dala som link a on zmizol. Takze este raz- http://archpedi.jamanetwork.com/article.aspx?ar...
@vejula spomina sa tam SEROTONIN. daj si tu namahu a precitaj, pokial vies eng.

kachita
29. dec 2015

Sertralin je relativne bezpecny, pokial nemusis, nedojci na AD. Ine by to bolo pri novonarodeniatku. Co sa tyka uzivanie AD pocas tehotenstva, poviem jefno- psychicky trpiaca matka je syo krat pre vyvin plodu horsie ako AD. Vladtne chemicke latky ako obycajny adrenalin dokazu znicit zdravie dietata,a to nespominm ostatne.

vejula
29. dec 2015

@ervenka no priznam sa moja angličtina pokulhava 😅 No serotonín môže byť spomínaný, neznamená to, že ide práve o liek sertralin Práve porucha v prenose serotonínu totiž zapríčinuje depresie, preto je dosť možné, že sa serotonín v článku spomína.

ervenka
29. dec 2015

@vejula posledny odstavec z clanku- Závery a Relevantnosť- užívanie antidepresív, konkrétne selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu, počas druhého a / alebo tretieho trimestra zvyšuje riziko ASD (autism spectrum disorder) u detí, a to aj po zvážení poporodej depresie. Ďalší výskum je potrebny na osobitne posúdie riziko ASD spojeného s typmi antidepresív a dávok v priebehu tehotenstva.
Eto vsjo. Stale si myslim, ze bud AD alebo kojenie. Ved to diko uz nie je babo v perinke.

vejula
30. dec 2015

@ervenka po prvé pokial vidím hovorí sa tam len o tehotenstve, pričom pri dojčení prechádza to minimum látok prestupených do mlieka celý traviacim traktom, oproti tomu počas tehotenstva ide priamo do krvného obehu.
Druhá vec čo sa týka výskumov. Asi rrok aj čosi doyadu prebehla mediami správa o nejakom americkom výskume, kde bolo akože dokazané, že pitie kávy počas tehotenstva zvyšuje riziko vzniku nádorových ochorení dieťaťa až o nejakých 30% (tušim sa jednalo o jednu či dve šalky denne) Naši lekári sa o tom vyjadrovali s velkou nadsázkou....

ervenka
30. dec 2015

@vejula Ale samozrejme, vytiahnime si, co sa nam hodi a zvysok vygumujeme.. link nefunguje.. a co sa tyka vyskumov, ked sme uz odbocili od temy- EMA+ PRAC uz 7.3. 2014 vydali zaujimavu spravu o domperidone. Bude velka sranda, ked sa vsetko zlelagizuje a zakazu ho. Lebo sa papa ako lentilky. A pritom je to svinstvo, ale to dojde damam, ked sa zvysi ochoreni srdca, ladvin, zaludka pri detoch... Ale vlastne neverme ani tomuto vyskumu, lebo je to proti domperidone a ten tiez odporuca mily kanadan. Amen
Podciarknute a zhrnute za mna- AD ano, kojenie v tomto pripade nie. Ditko je uz dost velke na to, aby zdravo fungovalo bez kojenia.

vejula
30. dec 2015

@ervenka ja sa nejdem hadať, nejdem predbiehať 🙂 link mi tu poslala moja 3 ročná dcera ked sa dostala k tabletu, takže nič pekný den prajem

katkalubkova
4. aug 2016

@maslenka47 opat si nesklamala. Kravina jak Brno !!!
perlíš ako vždy, aj ked to uz je starsie...

petkazamborska
17. sep 2021

ja by som tiez neriskovala , moja najlepsia kamoska musela brat a tehotenstvo bolo prisne strazene , ale dojcit jej lekarka zakazala takze mala je na umelom mlieku podla mna je to primerana nahrada materkemu mlieku a tvoje male ako 15 mesacne je uz dost velke , ved uz moze skoro vsetko prirodzene spapat