Sociálna fóbia a liečba

atlaska85
13. mar 2013

Ahojte,som uz taka zufala ze sa pokusam hladat pomoc tu.Socialnu fobiu mam od puberty a zacalo to nadmernym potenim,cervenanim a z toho vznikalo potom nedostatok sebavedomia.Tiez mi velmi zalezi na tom,co si kto o mne mysli.Kedze v triede som sa casto cervenala a spoluziaci to okomentovali,zacala som byt velmi hambliva a spolocnosti som sa snazila vyhybat,Nie vsak uplne.Uz odvtedy som to zacala riesit,hlavne to potenie lebo vtedy som este nevedela,ze mam sf.A pritom som chodila aj psychologovi,ale ten mi teda vobec nepomohol.Nicim inym som sa nezaoberala,len ako sa zbavit potenia.A uz je tomu 10rokov a nikde som sa nedostala.Vyskusala som hadam vsetko mozne,co sa len da.Bola som na regresnej terapii,one brain metode,hypnoze,anjelskej terapii,kbt terapii.A prava tato kbt terapia bola uzasna,vlastne ani nie terapia,ale ten terapeut.Vysledky sa dostavilil po 4tyzdnoch,no bohuzial uz sa tomu nevenuje takze som padla naspat.Ja uz si ani nespominam,kde vsade som bola a kolko penazi som za vsetko vyhodila.Uz ako uplne poslednu moznost som zvolila psychiatra.Ked som k nemu prisla,bola som nadsena.Ako mi opisovala pripady niektorych pacientov,ze ako sa im zmenit zivot po liekoch.Konecne som citila,ze to uz vyjde.Ale nevyslo.Od oktobra chodim k psychiatrovi,vyskusala dva druhy liekov no tie lieky mi sposobovali depresie,placlivost a nechut.Mam pocit,ze dr uz nevie co somnou,vraj velmi atipicky reagujem na lieky,tak navrhla pockat.No ja uz neviem na co mam este cakat,mam pocit,ze mi nikto na svete uz nevie pomoct.Pritom viem ze su aj ovela horsie pripady ale chcela by som uz konecne pokojne zit a nie len v nervozite prezivat ☹

p1e1t1e1r
2. mar 2016

Ahojte, viem ze je to prevazne babska stránka ale hľadal som podobne informácie a došiel som k vašej debate tak som si dal námahu a zaregistroval som sa lebo som chcel reagovať a možno trochu urobiť poriadok v pojmoch. Tak nadmerne potenie ktoré tu niektoré opisujete je choroba nazývaná hyperhydroza a najčastejšie postihuje dlane v kombinacii s podpazušim a ploskami nôh, veľmi časté je nadmerne potenie len v podpazuší alebo len na tvári, len pre predstavu to hyper v názve je veľmi presne skutočne môže napríklad z rúk doslova kvapkať pot niečo take sa nedá len tak nevšímať si a je jedno či je -20 alebo +40.Samotna táto choroba je na scvoknutie. SF nie je spúšťačom hyperhydrozy ale potenie spolu s ďalšími prejavmi ako napr. extrémne sčervenanie panika tras v hlase a pod. sú len prejavmi SF. Hyperhydroza trápi aj inak vyrovnaných a sebavedomich ľudí a naopak SF môže byt aj bez potenia. Ja mám obidve naraz a je to masaker. Atlaska85 u teba to skôr vyzerá ze tebe SF spustila hyperhydroza ja sa mydlim so SF od detstva a hyperhydroza prišla postupne v puberte. Chcel som ešte poradiť jeden zákrok na hyperhydrozu a to hrudnú sympatektomiu čo je momentálne jedine dostupne riešenie aj ked dosť brutálne a s nepríjemnými následnými komplikáciami, ja sa na zákrok chystám ale musím zmeniť poisťovňu lebo dôvera to neprepláca, každopádne kto by o tom uvažoval vrelo doporučujem diskusiu na doktorka.cz ktorú treba prelúskať celu aby človek vedel do čoho ide a na SF len lieky a terapia. Ešte jedna vec Driclor je na potenie v podpazuší ozaj super ale inde nefunguje a je plny oxidu hliníka takze parádny kentus ale kto vie co to je hyperhydroza tak nad tým sa asi len pousmeje a veselo aplikuje. Kto by chcel pokecať tak emanuelbacigala@centrum.sk

ludmilusik
7. sep 2016

Ahoj tiez sa zapajam do debaty lebo aj ja trpim dlhe roky sf. Neviem sa toho zbavit a tiez mi to nici zivot. Skusala som psychoterapiu no nic nepomaha. Tie nerijemne stavy uzkosti prichadzaju prudko a nekontrolovane. Obdivujem baby ktore si tym presli a zvladli to. Dajte nejaky typ ako premoct tento strach. Som vdacna za kazdu odpoved lebo dennodenne bojovat sama so sebou... Viete ze to nieje nic prijemne. Dakujem

olivia77
16. jan 2017

@p1e1t1e1r, ak trpia hyperhydrozou, tak ti mozem vrelo doporucit pristroj electroantiperspirant... tymto problemom trpim od cca 10tich rokov a zvazovala som vsetko, vsetko mozne... aj operaciu, ako poslednu moznost... no dnes som vdacna, ze som na nu nesla... bude to rok, co na potenie pouzivam iontoforezu(spominany pristroj) a uz si neviem predstavit, ze by som bola tam, kde pred rokom... je to jedina vec, co mi pomohla!!!! sama som tomu neverila... a viaceri si pristroj u mna vyskusali, pomohol vsetkym do jedneho... a tiez mam SF k tomu, aby nebolo malo... no nato pristroj bohuzial neucinkuje... ak si na operacii este nebol, urcite vyskusaj electro antiperspirant, tie peniaze zanho(cca 550eur) nikdy neolutujes, to ako fakt! 😉😉😉

olivia77
16. jan 2017

@ludmilusik, skusala si bachove kvapky na SF?

benti
17. jan 2017

@olivia77 ahoj mas neaku skusenost zo socialnou fibiou

olivia77
17. jan 2017

@benti, vlastnu a venujem sa bachovym kvapkam a na SF maju celkom fajn ucinok, aspon u mna 🙂

benti
17. jan 2017

@olivia77 prosim ta mozem vediet ako sa u teba sf prejavovala,lebo u mna je to ciste utrpenie.a co je su to tie bachove kvapky

olivia77
17. jan 2017

@benti, napisem ti spravu ;)

benti
17. jan 2017

@olivia77 dobre 🙂 dik

majkabi
25. jan 2017

ahojte volám sa Majka . Mám sociálnu fobiu, agorafobiu rezidualny syndrom. Chcela by som sa podeliť o moje pocity . Čitala som co je tu všetko popísane. Ja sa už liečim 4 roky a nikam som sa nedostala nepomáhajú mi ani lieky. Vystriedala som vraj všetky čo mi mohla psychiatrička dať . Sedím stále doma nikam nechodím vôbec. A ak mam niekam ísť tak ma preháňa . Mám tu smolu že mam črevnú nervozitu a s tou neviem pohnúť neviem ako to prekonať stačí mi sekundová myšlienka na niečo a už to ide neviem to ovládať . Ak by sol niekto ochotný podeliť sa o niečo podobné alebo nejaká rada budem rada . Od malička som toho zažila veľa zlého a asi to všetko na mne zanechalo následky ťažké . Dúfam že ma tu nebude niekto súdiť ale že mi skôr poradi.

vorkola
25. jan 2017

@atlaska85 Neviem, ci si veriaca,ale aj ked nie si,buda teba by som si taku psychoterapiu liecila takto...V kazdom meste,je katolicky kostol.Zistit si ,kedy byva vylozena sviatost oltarna (ci tomu verime, alebo nie,ale je to tak),a tam by som len nemo sedela strelne prosila,o uzdravenie.To sa aj ludovo hovori,ze kde sa prirodzene neda pomoct,tam hladame cesty nadprirodzena.Skus, za to nic nedas.Ale urcite tam najdes pokoj, a aj ked hned nie vyliecenie,tak dostanes nadej ,alebo cestu ako dalej,Ver ,je to tak,Treba skusit.,a ka tam budes sediet, pytat sa , co mam robit? Prajem skore uzdravenie

benti
25. jan 2017

@majkabi ahoj s tou soc.fobiou ta uplne chapem ja ju mam tiez,no ta agorafobia neviem co je,ja mam sf hadam uz od detstva,a to mam uz 38 rokou takze ju dobre poznam,tiez som si vytrpel dost,ja sa neliecim niako neak som sa ktomu neodhodlal,nepoznam nikoho podobneho,tiez ma to prezivanie uz nebavi,ako sa ta sf u tebs prejavuje,pracujes.ja sice pracujem ale tam je to horor.som sice zenaty no citim sa sam nemam ziadnych kamaratov tiez len doma,uzivas len lieky,ci chodis aj na terapie,citim stebou viem ze je to hrozne paa🙂

majkabi
25. jan 2017

ahoj . no ja som doma na invalidnom poberam 88 euro takže nič moc. chcela by som pracovať ale strašne sa mi trasú ruky a neda sa to ovladať. A ak si pomyslim na ľudí hneď bežim na zachod je to hrozne ani obchod ani nic len zavreta doma. A tak velmi by som to chcela zmenit. Ja mam 33 rokov a mam pocit ze to mam tiez od malicka. už v škole som to pociťovala strach a nervozitu. A tiež nemám priatelľov ani kamarátky. Som sama ako prst. Mám priateľa už 13 rokov a aj mi pomáha ale tiež chudák už nevie ako so mnou ´dalej. Som rada že si napísal

benti
25. jan 2017

@majkabi tak to ma fakt mrzi ja sice mizem medzi ludi ale to je asi tak vsetko ked sa clovek citi sam nema priatelov to je hrozne zle to vpliva na cloveka,ja mam niekedy take smutne chvile neviem ako dalej no musime.citim fakt s tebou posielam pozitivnu energiu🙂 urcite to bude lepsie musime tomu verit

majkabi
25. jan 2017

dakujem ti krasne. tak ja ich mam stale . stale len premyslam ako dalej.

benti
25. jan 2017

Ja tiez hodne premyslam co ako dalej,prosim nebut smutna prikaxujem ti to jasne,posielam 😀 viem ze je to tazke,no budeme bojovat a dame to,inak ja som Rasto som od trnavy,ty odkial

majkabi
25. jan 2017

tak jasneee musime si veriť inak to nepôjde.Ja som Majka a som z Handlovej okres Prievidza
. som vdacnaaa ze si odpisal

simka1454
25. jan 2017

@majkabi ahoj akoby som o sebe čítala mám rovnaké príznaky,beriem aj lieky ale to mi nepomáha,lebo stačí len myšlienka že mám ísť niekde medzi cudzích ľudí tak mi je zle a rovnako ma preháňa a toto mi bráni sa aj zamestnať lebo to mi zostane zle,trasú sa mi ruky.Dosť často sa cítim velmi zle.

majkabi
25. jan 2017

@simka1454 fuuu ani som nemyslela ze je tu niekto s rovnakym problemom. ako to zvladas mne sa to vobec nedaaa nic mi nepomaha mam kopu liekov brintelix, sulpirid atarax ale vobec nic nepomaha

simka1454
25. jan 2017

@majkabi zle,mám plno liekov xanax,citalopram,spitomin,tianeptin a stále bez výsledku,stále mi je zle,vela krát len plačem lebo sa bojím budúcnosti neviem čo ma čaká stále len zlé myšlienky keď mám ísť niekam, stačí ak sa niekto zle pozrie a ja si už si myslím že čo všetko zlé si o mne myslí

majkabi
25. jan 2017

@simka1454 presne to iste aj ja , aj teraz mam 4 den depku a len placem je to hrozne . ako je to mozne ze aspoin tie lieky nam nepomahaju ved su to silné lieky podstate drogujjeme. ja som teraz musela vysadiť neurol lebo som mala abstaky

tuusfatum
25. jan 2017

Ahojte. Tento pan uz vela ludom pomohol...
Stoji za pozretie http://rng.jecool.net/viewtopic.php?id=1976

simka1454
25. jan 2017

@majkabi veď to že tolko liekov a nič ja už mám niekedy pocit že mi to zostane navždy,som z toho taká unavená že sa mi často chce spať

majkabi
26. jan 2017

ahoj ja uz na tie lieky neverím mne pomohol seroxat ked som ho jedla prví rok doma ale potom mi dala väčšiu dávku a už to nepomáhalo. ja mám tiež pocit že mi to ostane navždy lebo nijak sa to neposúva. ide ma doma poraziť stále len sedím a premýšlam. moja mama bola taká istá a asi som to zdedila. často premýšľam že sa jej strašne podobám úplne sa chovám ako ona trasenie rúk atď. ona to mala celí život

simka1454
27. jan 2017

@majkabi mne doktor teraz v januári pridal tianeptin a mne je ešte horšie ako pred tým,niekedy si myslím že to už ani nevydržím tak je toho na mňa vela

olivia77
27. jan 2017

@majkabi, sudit nas moze iba Boh, nikto iny... ja by som ti chcela poradit, napis mi spravu 🙂

ana238
2. feb 2017

@olivia77 ahoj, mohla by si sa mi prosím ozvať na mail ana23849@azet.sk ďakujem.

marsiesarsie
11. feb 2017

Ahojte 🙂 môžem vám povedať jednu vec, nikdy sa nevzdávajte! Sama s tým bojujem, nikdy som nenavštívila žiadneho odborníka a ani nebrala žiadne lieky. Ide o to, že ak si poviete, že vám to už ostane na celý život, vaša myseľ nebude mať potrebu meniť sa.. Ja som si povedala, že to len tak nenechám a budem s tým bojovať! Neverila som, že by to bolo možné, sú to len maličké krôčiky, ktoré ma posunuli ďalej, človek si to ani nevšimne, pretože sú to naozaj maličkosti.. no teraz keď si uvedomím ako som na tom bola pred rokom a ako je to so mnou teraz, môžem povedať, že je to veľká zmena. U mňa bolo základným podnetom spoznanie správneho človeka a tiež vám odporúčam nájsť niekoho, komu budete dôverovať.. aj napriek úplnej dôvere som mu však nedokázala povedať takmer nič, no zmena nastala, keď sme si začali písať maily, boli nekonečne dlhé a ja som sa stále tešila na ďalší. Ten človek ma neskutočne motivoval a ukázal mi nový pohľad na svet. Teraz keď stojím pred ľuďmi a mám prezentovať, dokážem si tú situáciu uvedomiť, uvedomujem si že sú to len ľudia ako aj ja a snažím sa nad tým pousmiať 😉 Nevravím, že to vždy vyjde, no pre mňa sú tieto maličkosti obrovským krokom vpred 🙂 Prajem vám, aby ste tiež našli človeka, ktorý s vami bude vedieť zdieľať to, čo prežívate 😉
PS: Aj on má sociálnu fóbiu.. práve to nás k sebe doviedlo 🙂

lucky7
11. feb 2017

Ja tiez trpim socialnou fobiou. Bola som dost zufala, pretoze som sa ocitla v bode, ze mi vobec nefungoval zivot. Nezamestnana, skoro sama. Citala som niekolko knih na tuto temu, ale nepacilo sa mi, ze propagovali rozne lieky, nemyslim, ze to je riesenie. Potom som narazila na jedneho kanadana, Sean Cooper, ten predaval na svojej stranke e book Social Anxiety System. Ma tiez videa na youtube, ktore sa mozu pozriet zdarma. Mala som pochybnosti ci to nie je podvodnik, ktory si chcel zarobit peniaze na nestasti druhych, ale ked som zacala studovat jeho e knihu a pocuvat audio, zmenila som nazor. Presne opisal, ake to je trpiet tymto a co robit, krokom za krokom. Nezmenila som sa na sebevedomu extrovertku, ale pomohol mi jeho system dostat sa z toho najhorsieho.

lucky7
22. feb 2017

Jedna z prvych knih ktoru som citala o tejto teme bola od Johna R. Marshalla: Social phobia: from shyness to stage fright. Opisoval tam zufalost jednej matky, ktora mala nadpriemerne inteligentnu dceru, ktora robila upratovanie v sukromnych domoch. Keby vedeli KDO im upratuje..Samozrejme, nie je nic zle na upratovani ale bol to problem, pretoze ta jej dcera mala socialnu fobiu a takto sa limitovala. Poznam tu frustraciu. Keby som nebola tak placha..Teraz ako buduca mama chcem aby moje dieta vyrastlo so zdravym sebevedomim. Aby bol odvazny. Slobodny. Aby jeho zivot nebol tak tazky ako bol ten moj kvoli tomuto problemu. Ked si spomeniem, ako som mala obrovsky strach z prac, kde som mala byt v kontakte s ludmi. V skole a na kurzoch, kde som bola vzdy ticho lebo som mala strach sa nieco opytat ci zapojit sa do diskusie. Osamelost, pretoze som sa bala prihovorit sa k ludom, otvorit sa. Nikdy som nerobila karaoke ci som tancovala na diskoteke. Nikdy som nedala prejav. Pred par dnami som v kniznici objavila jednu vynikajucu knihu, ktoru vrelo odporucam. Neviem, ci bola vydana v slovencine, ja ju citam v talianskej edicii, v anglictine - v originali ma tento nazov The shy child: a parent's guide to preventing and overcoming shyness from infancy to adulthood. Autorom je profesor Stanford University: Philip G. Zimbardo so Shirley L.Radl.