Som mama so sklerózou multiplex

leteku
21. nov 2007

Ahojky. Som medzi vami prvýkrát a hneď mám na vás jednu prosbičku ale najprv vám stručne porozprávam môj príbeh.
Som mamou dvojročnej dcérky, ktorá je mojím najväčším pokladíkom. S manželom sme sa rozhodli začiatkom tohoto roka, že si urobíme ešte jeden takýto poklad aby našej malej nebolo smutno. Všetko išlo ako po masle, otehotnela som na prvý raz no radosť netrvala dlho, vlastne som sa ani nestihla začať radovať. Asi dva dni po pozitívnom teste to prišlo. Nemohla som chodiť, pracovať s rukou a bolo mi hrozne zle. Skončila som na neurologii kde som sa dozvedela krutú diagnozu a tou je skleroza multiplex. O bábo sme prišli a ja som bola na dne svojich síl. Našťastie mám rodinku, ktorá mi nedovolila padnúť na dno a postupne som sa vracala do normálu. Bola to neskutočná jar. Hanbila som sa chodiť s malou na ihrisko. Stále som cítila pohľady ostatných " je skoro ráno, má malé dieťa a aj tak je opitá". Teraz sa nad tým len pousmejem, vyrovnala som sa s touto chorobu ako sa to len dá a nehanbím sa za ňu ani za to ako chodím (momentálne veľmi dobre). Je to však zlá choroba a nikdy neviem kedy zase zaútočí. Vážim si každý jeden deň kedy môžem vstať, starať sa o malú a robiť úplne bežné veci, nad ktorými sa väčšina ani nezamýšľa. Teraz v piatok začínam brať liečbu, ktorá pomáha odďalovať ataky a veľmi sa teším, že mi to konečne schválili, no aj sa bojím ako to zvládnem. TAk mi prosím držte palčeky a v sobotu sa pochválim ako to dopadlo.
No a teraz tá prosbička. Táto liečba je finančne náročná a preto naši múdri zákonodarcovia usúdili, že nám ju budú hradiť len do veku 45 rokov a potom nás nechajú tak. Prdstava, že v 45 ostanem bez liečby a skončím na vozíku je strašná. Prosím ak môžete pomôžte. Robíme petíciu za zrušenie tohoto obmedzenia a stačí ak kliknete sem a zahlasuje za nás http://www.changenet.sk/index.stm?section=kampa...
Všetkým ďakujem.

tanina1505
24. aug 2017

je tu niekto kto presiel z Copaxone na inu liecbu ( zatial neviem akú - dnes som volala len telefonicky ), podla MR mam 2 nove aktivne lezie... tak neviem co ma caka...

kvetinka75
25. aug 2017

ja sa chcem zase spýtať, či niekto neprešiel z Avonexu na gylenyu alebo Natalizumab. Po MR tiež pribudli 2 ložiská tak dr. navrhla zmenu liečby.

ines70
28. aug 2017

ahojte prosim vas ked vam robily kontrolnu Mri mozgu boli ste celym telom vo vnutri alebo len po plecia ja mam klaustrofobiu a ani po apaurinu injekcie som to nezvladla ato som nebola ani vo vnutri tunel.Ja som bolav Nr a tam musim ist cela

martina2001
28. aug 2017

Ahojte, mam podozrenie na SM, zatial len cez MMR, chcem sa spytat Vas ake ine vysetrenia mimo lumbalky Vam robili? Vysetrenie oci a usi SM nepotvrdilo je v norme

syja19
28. aug 2017

Ja som mala tiez MR ok aj ostatne vysetrenia ale kedze som patrala stale co mi je az o 2 mesiace mi to potvrdila lumbalka

torticky002
28. aug 2017

@syja19 to je tiez mozne, ze MR neukazuje nic a predsa je tam podozrenie na SM? a ake si mala priznaky, ak sa smiem spytat, ze si patrala, co ti moze byt?

martina2001
28. aug 2017

@syja19 mne v prvom popise mmr napisal SM, v druhom kontrolnom to uz boli len pozapalove zmeny, a bolo to bez zmien po 2rokoch, teraz mam ist na mmr s kontrastom, ja vlastne nechcem lumbalku, tej sa branim

martina2001
28. aug 2017

@syja19 ja v podstate ziadne priznaky nemam

laura_pausini
28. aug 2017

@martina2001 preco nechces lumbalku? Ja by som asi bez jej vysledkov ani diagnozu "neprijala" 🙈🙈🙈 mne robili prvu lumbalku a krv a az potom MR.

martina2001
29. aug 2017

@laura_pausini u mna to je stale len podozrenie , dg nie je potvrdena

miinka6
29. aug 2017

@martina2001 lumbalka nie je nič strašne..dá sa to v pohode prežiť a aspoň budeš mat istotu..byt tebou tak vôbec nevaham

bella1988
29. aug 2017

zienky,prosim vas,zacalo u niektorej z vas tikmy oka?uz nejaky treti den sa mi akoby myka spodne viecko,je to velmi neprijemne,kupila som si magnezko,tak uvidime,len som sa docitala,ze moze ist o zacinajucu sklerozu multiplex,tak ma zaujima,ci s tym.mate niektora skusenosti...velmi dakujem za odpovede a postrehy

misenka123
31. aug 2017

@bella1988 tik v oku je pomerne bežný a častý jav aj ľudí bez sm. Nemyslím, že by si mala myslieť hneď na túto diagnózu. Bude to skôr vyčerpanosť, únava, stres alebo nedostatok minerálov. Užívaj to magnézium a daj tomu čas

veronikax
2. sep 2017

Milí priatelia s SM a milí priatelia priateľov s SM 🙂
Slečna Zuzana Stekrová z výskumnej organizácie http://www.sos-adherence.sk/ s celosvetovým zameraním ma požiadala o rozšírenie veľmi zaujímavého dotazníku medzi pacientmi s SM v SR.
Prosím, vyplňte online dotazník https://www.surveymonkey.co.uk/r/ZZD8BQH o Vašom názore na liečbu SM liekmi. Potrebujeme minimálne 50 respondentov, preto Vás prosím, prepošlite tento e mail svojim známym eSeMkárom, prípadne aj cez FB a iné soc. siete.
NA VAŠOM NÁZORE ZÁLEŽÍ.
"Pomáhajme a bude aj nám pomáhané."
Ďakujem.
Juliana Ilenčíková

zuzizuzka
3. sep 2017

ahojte dievčata...musim sa podelit po dvoj tyždnovej dovolenke pri mori mi je znova dobre od rana do vecera na slniecku ma skvelo nabilo energiou- budem ju silno potebovat moja dcérka nastupuje do 1.rocinka...:wink:

nikiinka
6. sep 2017

@maminaxxx ..prosim ta chcem sa opytat nieco ohladom problemov s ocami a sm...ako ti mozem napisat spravu?

tanina1505
7. sep 2017

Takze...po prelieceni solumedrolom prechadzam z copaxone na rebif (ak mi poistovna schvali )...nasla som vela clankov na nete-aj vedlajsoe ucinky..ma niekto osobne skusenost? (Som v nemocnici cez telefon a nenacitava mi tu poriadne net,aby som presla vsetky strany )....dakujem

miinka6
7. sep 2017

@tanina1505 ja si pichám rebef od januára tohto roku

tanina1505
8. sep 2017

@miinka6 a nejake vedlajsie priznaky..alebo celkovo ako to znasas???

miinka6
8. sep 2017

@tanina1505 no vedľajšie účinky,ani neviem...horúčkove stavy,keď som si začala pichat tak má hrozne bolievali nohy,a stále po vpichoch zostávajú take fľaky ako modriny

july_pk
11. sep 2017

Ahojte žienky. Kojili ste niektorá popri solumedrole? Rozhodnutie nechávajú na mňa, gyn mi povedala že podľa nej by jednorazové 3-4 dávky nemali ublížiť malému, aj ked ide do mlieka... Musím to ešte prebrať s neurologickou, ale nviem...

gita17
11. sep 2017

@july_pk proste to odsaj a vylej, keby ti aj povedala, ze je to ok, fakt si myslis ze na to boli seriozne vyskumy?daj si na par dni pohov od kojenia. Chces pchat decku speci mliecko na znizenie imunity? hahahaha

andreaema
11. sep 2017

@july_pk ja som pred podavanim solumedrolom musela uplne prestat kojit a nasledne som nastupovala na liecbu

july_pk
11. sep 2017

@gita17
@andreaema
Tak som si aj myslela... Vďaka

kvetinka75
12. sep 2017

ako zvládate tieto ,,jesenné,, daždivé dni? Ste aj vy unavené, nevyspaté a bolí vás hlava? Neviem čo s tým.

miinka6
12. sep 2017

@kvetinka75 mne veľmi pomáhajú energetické nápoje... viem že nie každému sadnú, ale mne pomáhajú...tabletky od bolesti už veľmi neúčinkujú, ale dúfam že nezakríknem, energeťák zatiaľ zaberá

kvetinka75
12. sep 2017

@miinka6 aj na bolesť hlavy? Lebo lieky tiež nezaberajú. Nekupujeme ich, ale no v krajnom prípade, keď človek ozaj nevládze a musí fungovať.

miinka6
12. sep 2017

@kvetinka75 mne práve na bolesť hlavy už lieky nezaberajú, tak len energeťáky...tie zatiaľ zaberajú

zuzizuzka
18. sep 2017

Baby ani mne nieje dobre v tomto škaredom pocasi...cez deň z bolesťami hlavy tela neak vydržím a večer pred spaním si supnem kapsulovi Ibalgin a aspoň sa trochu vyspím...
Inak energetiky má tiež trochu nahodia aby som nebola tak veľmi moc unavená🙂

usmevsm
18. sep 2017

@ines70 ja som bola len do pol pása (po prsia?). Pre klaustrofobikov majú špeciálnu MR - myslím, že v Košiciach v Šaci. Keď máš od lekárky potvrdenie, že trpíš klaustrofóbiou, bez problémov ťa vyšetria tam
Veľmi držím palce,pokús sa zistiť, či nemajú aj v Bratislave alebo niekde inde. Ale pri SM treba mať hlavu vnútri, ak robia aj krčnú funkciu, tak minimálne po plecia