"Štátne zuby" v 30tke

gupka27
28. dec 2014

Ahojte. Mám taký problém, že mám 30 rokov a moje zuby sú v katastrofálnom stave. Skúšala som už aj dentálnu hygienu, no bohužiaľ keď je niečo dedičné, nedá sa to zastaviť a mám kaz takmer na každom jednom, o tri zuby som už prišla a bohužiaľ ja už nemám financie na to, aby som každý mesiac chodila k zubárovi a stále si dávala nejaký zub opravovať. Vždy si zubár vypýta 30 eur a to je pre mňa neskutočná suma. Ďasná mám už úplne ustúpené. Síce ma nebolia ani ďasná ani zuby ale ide mi to už všetko na nervy. Rozmýšľam nad tým zobrať si pôžičku a dať si všetky zuby vytrhať a dať urobiť nové. Máte s tým niektorá skúsenosť, ako by to asi prebiehalo, koľko by to trvalo a hlavne aká by bola asi cena? Prosím poradťe mi ďakujem

iwesska
28. dec 2014

Fu, no cenu ti povedat neviem, ale tak orientacne ked si vezmes vytrhnutie jedneho zuba stoji cca 30e, pokial sa to aj zasiva tak moze aj 50 a viac. Vynasob poctom zubov a dalej to uz ani neratam radsej. Neskutocne ceny za tie zuby fakt. Ja som 30 rokov problemy nemala a teraz po porode, kazia sa priserne, zatial mam o jeden menej, ale stale som neskoncila idem na dalsie trhanie, opravy 😝 Ale co som citala clanok o nahradach, tak ze fakt lepsie ten zub zachranit aj ked na neurcite obdobie ako ho dat uplne prec a nahradit, lebo ze potom velmi trpia dasna, vznikaju zapaly atd. Tiez som si myslela kedysi ze je to schodnejsie riesenie, ale vraj nie.

mamulienka30
28. dec 2014

@gupka27 - no ano je to dobra alternativa (a moznosti ako vymenit chrup je skutocne dnes uz vela, treba si vypocut nazor viacerych zubarov), cez usta idu do tela aj bakterie ked mas pokazene zuby, taha sa ti to cez cele telo, tak ak to ide len cez pozicku - tak si ju ber, zivot mas len jeden. Na druhej strane sa zamysli, ze dedicne ano je to, ale treba hladat za tym to preco? Vacsinou je za tym stitna zlaza, lieky, neznasanlivost lepku ci zle fungujuce oblicky, kym sa teda vrhnes do financnych dlhov obehaj si lekarov poriadne nech mas istotu, ze to nevies este zastavit z vlastnej sily. Zuby ti hovoria o zdravi celeho organizmu. A vela pi, nech mas vela slin, bude sa kazov robit menej.

nicolle21
28. dec 2014

@gupka27 ja k zubarom nechodim a vysvetlim preco - cela moja rodina ma zle zuby, moj otec, jeho otec a aj brat mali, alebo maju paradentozu, rodicia mojej mamy a aj ona sama mali "statne" zuby tiez velmi skoro, priciny roznorode, kvoli tomuto som v obdobi puberty chodila k zubarovi velmi casto, bohuzial, mala som "stastie" na totalneho imbecila, ktory si nedal tu namahu urobit si rtg snimok, aby videl, ci to, co vrta, su naozaj kazy ☹ viac ako polovica z nich nebola.. ina zubarka po rokoch zistila, ze mam proste tmavsiu sklovinu v priestoroch medzi zubami a na ryhach zuvacej casti stoliciek, sonda jej tam nesla zapichnut, bolo to tvrde, avsak vyzeralo to ako kaz, poslala ma na rtg a zistila, ze to kazy nie su, aj ked to zubar pred nou zapisal ako kaz.. posledny, ktory mi opravila bol kozmeticky kaz na hornej dvojke, cierna bodka, ktora mi fakt vadila, odvtedy som si povedala, ze nikdy viac, u zubara som nebola 10 rokov..
ja to cele vidim ako hrozne vynosny biznis, absolutne kazdy zubar ti bude tvrdit, ze zub treba zachranovat a blablabla.. aby ta mohol osklbat co najviac.. ja som rozhodnuta poriesit to ako ty, ked uz nadide ten cas a zuby budu boliet a kazit sa a aj keby sa ten zubar na hlavu postavil, tak si ten zub zachranovat nedam - za prve budem tam chodit ako na klavir a za druhe si to vytrpi penazenka a utrpenie konca mat nebude, lebo sa bude snazit zakazdym "zachranovat" inak.. jedina zachrana je zuby von a urobit kvalitnu protezu
mama mala statne uz pred 40tkou, od decka mala zuby zle, inak to ani neslo, otec po 40tke, mal velmi zlu paradentozu, stale vysoke hodnoty leukocytov, kedze to mal permanentne zapalene a zahnisane.. doktor mu to trhal po "sektoroch" najprv dolne (raz pravu stranu, raz lavu, raz stred), potom horne.. kolko ta to bude stat zalezi od zubara a od toho ako mu to pojde, kolko sa to bude liecit je velmi individualne, potom sa beru odtlacky, tie zubar posiela do labaku, s ktorym spolupracuje, laborant tam vytvori protezu, posle zubarovi, ides na skusku a takto dokola kym tie zuby nesadnu.. ako to urobil moj otec - do laboratoria a k zubarovi nosil protezu on sam, zubar mu vzal odtlacok, zaniesol, ked bolo hotovo siel do labaku, skusali mu to laborantky rovno tam, spolu vybrali farbu zubov (vzhladom k pleti atd, aby to nebolo ako past na oko) a vzdy im ukazal kde ho tlaci, kde to maju zmenit, vysledok - proteza mu sadla ako rit na serbel a to ze "kuriera" robil on a riesil to priamo s laborantkami a nie cez zubara, mal to uplne presne a velmi rychlo..
strykovi robili dolnu protezu tak, ze doktor ho ukecal aby si nechal ocne zuby, o tie to vraj zachytia, bude to lepsie.. bolo.. par rokov, potom ho tie zuby zacali trapit, museli ist von a protezu bolo treba robit komplet nanovo, takze zase vsetko platit
starkej robili nove protezy dako koncom 2009, stalo to nieco cez 400e

martinkah
28. dec 2014

@gupka27 neporadím ti, ako sa to robí a koľko by ťa to stálo, len musím opraviť, že trhanie zubov môže byť aj zadarmo, v štátnej (u nás univerzitnej) nemocnici na zubnej klinike sa platí akurát 1€ za anestézu a sú tam na to lepšie vybavení

rebeka7501
28. dec 2014

@gupka27 neviem aké sú cenové relácie za napr. nastrelené zuby - ale pozor riziko, že to organizmus neprijme. Ja mám mostík na 7 horných zuboch (úraz) a cca pred 6 rokmi (výmena mostíka) som platila 27.000,- Sk - a to bez "papierov" (dokladov).
Nerozmýšľala si nad zubnou náhradou (tzv. protéza), teraz to vedia urobiť super.

darka2001
28. dec 2014

🙂 prepač,ale zasmiala som sa.taaaakže,pre tento dovod ti zuby len tak niekto nevytrhá, vlastne zuby su vlastne aj ked maš okolo nich viac starosti,aj keby ti chýbalo viac zubov treba to riešiť inak a nie vytrhanim,ale myslim,že doktor ti poradi kedže pozna tvoj stav osobne,alebo treba sa poradiť u viacerých pred zavažným rozhodnutim
No a teraz k cenam ak nehovorim o bolesti,obmedzeniach,budem pisať orientačne ceny,lebo je rozdiel či je to sukromny dr,alebo štatny,ale priemer,vytrhnutie 1zuba 10-20 e, v takom mladom veku ti vyberaciu protezu urobi len blazon ,ale ten čo chce na tebe len zarobiť-ale pisať prečo to je na dlho,ale cena 200-400e podla materialu, korunka okolo 150e na jeden zub a ak by si chcela implantaty do kosti jeden 900-1 000e

lucny_konik
28. dec 2014

moja mama si dala urobiť nové, vrchný mostík ju vyšiel na 400 €, sú porcelánové. má ich fix, akurát, že na všetkých tých kontrolách ju lekár neupozornil, že by aj potom nemala už nikdy žuť na ľavej strane, lebo sa jej to môže poposúvať. Tieto porcelánové boli strednou alternatívnou, na výber mala medzi živicou a keramikou s patričnými cenovými rozdielmi. Jej zubár je lacný aj veľmi dobrý, chodí k nemu celá rodina a premýšľam, že budem aj ja, lebo moja doktorka, ku ktorej chodím už 18 rokov, je nenormálne drahá, síce dobrá, nič nepodcení, ale niekedy nevie, čo by si pýtala. hovorila mame, že je ešte mladá, odrádzala ju od toho, aby si dala vyberacie, že radšej nech si dá fix, lebo vyberačky dávajú dôchodcom, alebo ľuďom, ktorí už nemajú toľko zubov, aby sa na ne dal fix uchytiť. v prípade dvoch zubárov môže byť cenový rozdiel aj dvojnásobný. odporúčam, aby sa pýtala známych na odporúčania a hľadala kompromis dobrej ceny a kvality.

rokka
28. dec 2014

Joj ludia tohoto sa desim!!! Je to otrasne drahe. Kolegyna davala teraz robit synovi 1 predny zub a vysiel ju na 1500 €... Chapete?! 1 zub!!! Porcelanovy. Suseda si davala robit minuly mesiac vytahovacie a vysli ju na 120€.😀😀😀

marilea
29. dec 2014

Ahoj,ja som toho roku prišla o šesť zubov,pretože som mala cysty také,že sa inak ako vytrhnutím zuba nešlo. Mám teraz náhradný mostík dokiaľ sa mi ďasna úplne nezhoja. Potom ma čaká nový porcelánový mostik,kde mi treba osem zubou a jeden porcelánový zub okolo 120 eur. A mám 32 rokov.

natalym
29. dec 2014

@rokka V prvom rade si musíš nájsť poriadneho zubára. Nie sú všetci drahí poriadny. A pýtaj sa na alternatívy, možnosti, príp. čo Ti môže uhradiť poisťovňa, niekedy sa dá pripoistiť. Niekedy nevieme na čo všetko máme nárok. Oslov rodinu ak môžeš, že namiesto darčeka chceš peniaze na zuby. Ja mám tiež škaredé zuby, plánujem v budúcnosti si dať urobiť nové, uvidím od financií, ale dala by som si kľudne urobiť aj vyklápacie. Teraz robia veľmi pekné. Určite lepšie ako hnusné zuby. Moja mama si tak dala urobiť, že zubár jej vytrhal všetky a tak, povedala, že ľutuje že si to nedala urobiť skôr. Mala 50 rokov, tiež sa jej zdalo, že je ešte na vyklápačky mladá. Môj manžel má otrasné, jeho to čaká, len on by chcel porcelánky, a bojí sa zubárov, takže problém. Držím palce.

katusska1
29. dec 2014

Vsetko je o hygiene a na genetiku by som sa moc neodvolavala...ste si iste ze si cistite zuby spravne? Potom kazdy nadava na zubarov a kolko to stoji penazi, ale to aby sa hygiene ust clovek venoval ako hygiene kazdej inej casti tela (zuby su vizitka) tak to uz nieee. Kolko z vas ma single kefku a medzizubky? Viete ich aj spravne pouzit? Kazdy rok usporiadava spolok studentov zub lekarstva roadshow Spolu za zdravy a krasny usmev vo viacerych mestach po slovensku v spolupraci s curaprox. Skuste sa pri nich niekedy pristavit a vypocut si instruktaz o spravnom cisteni zubov (nebojte, kefku dostanet zdarma), popripade skuste mrknut na stranku dentalalarmu, kde studenti zl skolia deti v skolkach a skolach ako sa starat o chrup a mozte nahlasit aj skolku vasho dietata.

rokka
29. dec 2014

@natalym no ved to! Vsade okolo mna su neskutocne drahi zubari...ja mam 40 rokov ale pomaly musim uz aj nad tymto rozmyslat...ale je to otras, ze uz teraz bysom mala setrit na zuby😁! Moj tato si dal urobit pred 5rokmi novy vrchny mostik za 800€ a za 3 mesiace zomrel😢. No ja radsej vytahovacie...ved uz sa nemienim bozkavat ako za mlada 😄

janka643
29. dec 2014

@katusska1 100% súhlas...

nikki531
27. jan 2015

Ahojte,my v rodine to máme dedičné a tak už v mojom veku (22r.) som bola donútená si dať urobiť zuby. Mám ich napevno,nie vyťahovacie,ale ani nenastrelené. Zatial len horné ale všetky až dozadu a vyšli ma aj s trhaním resp.so všetkým cca 2 000€. Ešte sa chystam na spodne a tie ma výjdu cca 900€.

gabrielka89
21. máj 2015

@nikki531 ahoj ako ich tam máš pripevnené ked ich nemas ani nastelene ani vytahovacie. tiež rozmýšlam nad variantou vytrhat a nahradit novými.

nikki531
24. máj 2015

Obrúsené a na nich nalepené. Implantaty sú mega drahe a okrem nich ti daju len žabu ked si dáš všetky vytrhat.

gabrielka89
24. máj 2015

@nikki531 Takže to máš korunky

juzienka
24. máj 2015

Katusska1 - 100% súhlas, všetko je len o správnej hygiene...... vyhovárať sa na dedičnosť sa môžete iba v prípade tvaru sánky, počtu zubov.....
Nechcem sa tu nikoho dotknúť, ale aj v súčastnosti sa nájde kopec kvalitných lekárov , ktorí nepodceňujú prevenciu.... naopak kopec lekárov prevenciu veľmi podceňuje a pacient nie je správne informovaný a svoje problémy zvaľuje na tzv. DEDIČNOSŤ.
A jedna veľmi dôležitá informácia - na slovensku sú VŠETCI zubný lekári SÚKROMNÝ - rozdiel je v tom, či majú alebo nemajú zmluvu s poisťovňou a od toho sa odvíja cena ošetrenia.

nikki531
26. máj 2015

@gabrielka89 ano Gabika,korunky.

slniecko108
26. máj 2015

Tak ja som to zo slovenskymi zubarmi vzdala ... zobrala som si kartu a nasla som si zubara v Polsku. Mozno pre niekoho sok, ale staci mi raz do roka jedna preventivna prehlidka a hned na mieste oprava vsetkych zubov. Ceny su o viac ako o polovicu nizsie. Napr. vrtanie zuba a "zaplatanie" bielou plombou stoji 20 eur a trva mu to asi tak 20 min. Trhanie zuba od 10 do 15 eur. Konecne mam fakt stastie na odbornika, ktory ozaj vie co robi, opravy mi zubky a nenecham u neho cely majetok ...

rose32
26. máj 2015

Ak si mala preventivku tak za vytrhnutie zuba sa plati5€ mozno aj za dva zuby,celkova proteza je akokde sa pohybuje bud 40-90€pokial ti zubar povedal,ze su na vytrhnutie vsetky tak radsej co skor treba riesit,bo skodi pot.na pecen oblicky ....

kikavicek
27. máj 2015

@slniecko108 prosim ta kde v polsku niesi nahodou s Kysuc?

sandra551
27. máj 2015

Vyberacie zuby v 30tke? o.O No to snáď nie!!! Vyzerá to strašne keď to dáš von, človeku sa úplne zmení výzor tváre. Ak môžeš, radšej si zober na zuby pôžičku a opravovať a opravovať!!! Inak ceny sú to strašné, moja mama si dala robiť komplet nové horné zuby, trvalo to dokopy asi 8 mesiacov a stálo to cca 8000 €. Ale, bez bolesti a zuby má také ako nikdy predtým... Inak jeden nový porcelánový zub je tak okolo 800 - 1000 € ako tu už niekto písal.

slniecko108
27. máj 2015

@kikavicek ja chodim do Bochni - tam je cca 50 zubarov v jednom malom mestecku - asi najvacsia koncentracia zubarov v celom Polsku na pocet obyvatelov 🙂

natalym
27. máj 2015

@slniecko108 Ale toto ma zaujíma. No ale všetko si platíš, keď tam ideš, však? Nevieš koľko stojí tam implantát?

slniecko108
27. máj 2015

@natalym Ano, vsetko si platim sama. Neviem, ake su cenu inplantatov, ale mozem ti dat cislo na mojho zubara a sa ho mozes spytat. Resp. si skus vyhladat ale su ceny na internete. Vela zubarov tam ma vsetko rozpisane 😉

nikus587
31. máj 2015

rozdiel v cenách u zubárov ktorí maj podpísanú zmluvu s poisťovňou a tí ktorí nemajú je kolosálna.

zdenin
22. nov 2015

Ja uz mam svoje statne jeden den

lienka959
10. máj 2016

@zdenin vyberatelne?

zdenin
10. máj 2016

@lienka959 ano take