Symfyzeolýza. Máte skúsenosti s touto diagnózou?

dizzy
1. mar 2009

Ahojte,

ma niektora z Vas skusenosti s touto diagnozou? Mne ju zistili na 6ty den po porode, po prepusteni z porodnice. Dovtedy bolo vsetko ok. Po prichode domov ma zacalo pobolievat v oblasti nastrihu, tak som na druhy den zbehla ku gynekologovi a ten ma poslal k ortopedovi. Predpisal mi brusny pas, kosti mi to stiahlo, uz ma nebolia po 4 dnoch intenzivneho nosenia pasu a lezania. Ale stale pocitujem abnormalnu bolest v okoli nastrihu avsak nie na povrchu, ale hlbsie (najma pri dotyku - ani neviem sediet). Je to pri symfyzeolýze normalne?

Dakujem za kazdy prispevok..

duratlicka
12. nov 2011

@sirell Takze ma asi nechaju dokym vydrzim bez liekov, ze? Som len v 36. tyzdni a priserne to boli, ale snad to nejako zvladneme☹Dufam, ze ma v nejakom 38.tt odrodia, neviem, ci dlhsie vydrzim.

duratlicka
12. nov 2011

@marushka To je sila. Mne ortoped automaticky doporucil sekciu, skor sa stale divil, preco chcem rodit prirodzene, ale ked som si precitala, co by to mohlo sposobit, hned ma to preslo😀 Radsej byt po narkoze prispata par dni, ako mesiac nemoct chodit.

sirell
13. nov 2011

@duratlicka mna to tiez priserne bolelo, spanie o nicom.... nevedela som sa dockat terminu. ked si na to spomeniem, mam depku z toho, kolko tyzdnov ma teraz este caka do porodu ☹ .

duratlicka
23. nov 2011

@sirell Takze cisarsky sa nekona, na ten by som musela mat vyjadrenie primara ortopedickeho oddelenia, ze nemozem rodit normalne. Lenze, ked som mala dnes v noci kontrakcie, tak som nevedela dat ani nohy od seba, tak neviem, ako to dopadne po prirodzenom porode☹ Mozno sa uz nepostavim na nohy.

zuzmor002
23. nov 2011

@duratlicka Ale veď si písala, že Ti ortopéd automaticky doporučil sekciu, tak prečo zrazu nie?

sirell
23. nov 2011

@duratlicka nezufaj, mozno to rozhodne gynekolog. ja som pred prvym porodom uz bola v nemocke a moj porodnik ma este poslal na ortopediu, ze co povedia. zaver z ortopedie bol: nie je prekazka v porodnych cestach, je mozny normalny porod. na porodnici len krutili hlavami a indikovali cisarsky.
budes mat zazmluvneneho porodnika?

duratlicka
24. nov 2011

@zuzmor002 Pretoze na cisarsky potrebujem vyjadrenie primara ortopedie a my v BN ortopedicke oddelenie nemame, Trencin je zavrety, takze je to beznadejne.

duratlicka
24. nov 2011

@sirell Nie nebudem mat, u nas su vsetci porodnici vyborni (po 3 tyzdnoch v nemocnici som sa o tom mohla presvedcit), takze nemam obavu. No ved, ked sa mi tie kosti behom kontrakcii rozidu tak, ze nedam nohy od seba, uz im ani ine ako cisarsky nezostane. Dufam, ze sa to nestane☹

kikuta
25. nov 2011

Mne túto diagnózu včera tiež potvrdil gynekológ, síce neviem nakoľko to mám rozostúpené ale naindikované mám ležať a sťahovať sa pásom. Takže 7 dlhých týždňov treba vydržať. 😢

duratlicka
28. nov 2011

Mna opat strasne boli ten bedrovy klb. Ledva chodim☹ Uz to len nejako vydrzat a bud sa to po porode spravi alebo este zhorsi. Ale priamo ta symfyza (lonova kost v strede) ma neboli... Ktovie?

kikuta
28. nov 2011

A bolela ťa aj symfyza,alebo len bedrový kĺb? Mne sa to strieda ale pri chôdzi ju stále cítim a kĺb zrejme vtedy ked to trošku preženiem s chôdzou, ale ktovie čo sa ešte zmení za tie dva mesiace 🤐

zuzmor002
28. nov 2011

@kikuta Ja to najviac cítim, keď dlhšie sedím a potom sa postavím - vtedy ma bolí symfýza a potom vtedy, ak dlhšie chodím. Bedrový kĺb ma bolí zatiaľ len v noci, keď ležím na pravom boku.

marushka
29. nov 2011

@duratlicka
@sirell ospravedlňujem sa, že takto neskoro reagujem, ale niekedy som dosť busy, tak nesíham 😉 V skratke - ja som mala symf. pri oboch deťoch. Po prvom pôrode sa satav absolútne ustabilizoval a v to som dúfala aj pri druhom mimi. Nestalo sa...Môj gynekológ ma pri poslednej ambulantnej prehliadke na konci 8. mesiaca odporučil do mojej pôrodnice s tým, že mám vyhľadať rizikovú poradňu a je dosť pravdepodobné, že bude treba indikovať cisársky rez. Mala som však smolu, narazila som na arogantného, povýšeneckého a nepríjemného Ferianca - menujem, nehanbím sa za to a hovorím jeho meno na plné ústa všade! 😒 Už pri prvej prehliadke mi k symfe povedal len to, čo som dávno vedela, vraj sa budeme stretávať ešte tak tri týždne,(podotýkam, že vždy bol rovnako nepríjemný, asi čakal, že keď si vedie súkromnú prax robí Ružinovu asi milosť, že tam chodí rodiť, a že so ešte aj zazmluvním?) ale keďže chodím podľa neho normálne, nevidí dôvod to riešiť 😝 Čiže, žiadne oropedické vyšetrenia, žiadne minimálne sono symfýzy ktoré je možné aj v tehu a podobne... To, že som si na svoj bolestivý stav musela od 4. mesiaca tehu jednoducho zvyknúť (nebudem predsa 6mes. ležať preto, lebo ma bolia kosti, a neohrozuje to život dieťatka!!!), a že som musela vykonať aj iný druh pohybu ako chodenie - čiže vstať, ľahnúť si, otočiť sa v posteli ...čo bolo priam katastrofálne ho už nezaujímalo 😠 Bolela ma hlavne lonovka, bedrové kĺby, kríže...ale fungovala som, mysliac si, asi sa magor vyzná, tak som to neiešila. Chyba. Vraj keď budem rodiť, zvolajú mi ortopedické konzílium a poriešia to...Kedy by to stihli asi tak, netuším, so zostúpeným bábom v hrubých pôrodných cestách, ktoré sa narodilo za 3 hodiny ?... 😠 😝 😠 😝 Maličká sa narodila a ja som bola mimo - ale opäť som musela fungovať...10. mesiacov po pôrode som ledva chodila, bolel ma každý krok, s plačom som sa vracala z prechádzok., čakala som, že sa haždú chvíľu " zlomím" v rozkroku a viac ma nikto nedá dohromady Absolútne šialenstvo, pôrod bol pre mňa prechádzkou ružovou záhradov v porovnaní s týmito bolesťami 😠 😠 😠 😠 😝 😝 😝 😢 😢 😢 .. ☹ ☹ ☹ Bolo to na nevydržanie!!! Ortopéd keď uvidel snímky, iba zalomil rukami a spýtal sa ma - čo teraz??? Skoro som odpadla!keď som sa spýtala, či sa mám sťažovať, bolo mi povedané, že gyndoši sa z toho aj tak vyvlečú s tým, že v rámci svojho oboru mi predsa zachránili brušnú stenu s maternicou pre prípadné ďalšie tehu a ďalej ich to netrápi. Čiže vlastne poroďte si dieťa a potom si poležte keď sa vám symfýza rozletí pri pôrode pár týždňov zviazaná na ortopédii. Ešte som sa spýtala,, či mi bude Ferianec platiť opatrovateľku k miminku ☹ ☹ ☹ a staršiemu súrodencovi...
No nič -, každopádne, teraz sa držím, ale žiadna námaha - žiadne cvičenie ( keď som chcela na sebe asi pred 5. mesiacmi popracovať v posilke, dopadlo to katastrofálne- len pri pilatese!, a bolesti sa mi vrátili-...) ortopéd mi zakázal takmer všetko 😒 Mám však dve zdravé deti, a to je podstatné! Aspoň pre mňa. Btw . v auguste minulého roku, keď mala maličká 8.mesiacov som o jeenástej večer odpadávajúc od bolest, písala mailom aj tak sťažnosť prednostovi kliniky! Reagoval okamžite, bol promptný , ústretový ale nemala som už energiu to riešiť ďalej, vrhla som sa na ortopédiu, lebo aj tak by mi už nedokázal pomôcť...
Všetkým vám prajem, nech rozhodne dopadnete lepšie ako ja a nech sa tešíte z k rozkošných a najmä zdravých bábätiek 🙂 😉 🙂

duratlicka
29. nov 2011

@marushka Fiha, no tak to je "uzasne"☹ Ja mam strasne bolesti bedroveho klbu uz asi mesiac. Gynekologicka ma sice poslala k ortopedovi a ten mi prehmatom zistil rozostupenie tej symfy, ale nenapisal priamo, ze je nutny cisarsky rez. Napisal len, ze zvazit sekciu. Ked to videla gynekologicka, povedala, ze na to, aby mi urobili cisarsky musi mat vyjadrenie primara ortopedie alebo aspon nejakeho skuseneho ortopeda, ze je to nutne. Najblizsia nemocnica s ortopedickym oddelenim je Trencin, ta je zavreta. Druhy ortoped v meste mal tyzden dovolenku. Medzitym som bola tyzden v nemocke, len lezat, tak ma to tak nebolelo. Ale vcera sa to znova vratilo a ja teraz fakt neviem, co mam robit. Lebo niekedy tie nohy vobec neviem dat od seba, tak neviem, ako budem rodit prirodzene. Ja si nemozem dovolit zostat po porode lezat, s mm byvame daleko od rodiny, kto sa mi bude starat o dieta? Je to dilema a neviem, ci mam bojovat za ten cisarsky alebo to po porode prejde.?

A nenavrhli Ti, ze by to operacne spojili, tie kosti?

sirell
29. nov 2011

@marushka hmm, nemilá skúsenosť. a pri porode ti aspon odporucili polohu, ktora je najsetrnejsia na symfu? ci klasika, roztiahnute nohy na koze? a po porode ti nedoporucili stahovať panvu?
@duratlicka ak ti po porode nepredpise ortoped stahovaci pas (resp. sa na ortopediu nedostanes) tak si urcite kup v zdrav. potrebach bedrovy pas a nos ho doma. jasne ze to obmedzuje v pohybe ale so stiahnutou panvou sa da po byte normalne fungovat.

zuzmor002
29. nov 2011

@duratlicka Zvláštna podmienka, to nie je kompetentný na to hociktorý ortopéd? Podľa čoho určujú či je dosť skúsený alebo nie? Veď ak máš také bolesti a ešte k tomu problém dať nohy od seba, tak to predsa o niečom svedčí, nie? Prečo si tu z mamičiek robia pokusných králikov?

zuzmor002
29. nov 2011

@sirell Aká poloha pri pôrode je najšetrnejšia pre symfýzu?

sirell
29. nov 2011

@zuzmor002 Čítala som, že najlepšie je poloha na boku so zdvihnutou nohou, alebo kľak na štyroch. A v našich pôrodniciach asi treba pri pôrode asertívne presadzovať svoje požiadavky a nespoliehať sa na doktora, že veď on vie...

duratlicka
29. nov 2011

@sirell No tak to je fakt "super" poloha, tak uz zdvihnut nohu fakt nedokazem😀 Este klasicka koza, to by som mozno zvladla, tam mam nohy podoprete aspon😀

sirell
29. nov 2011

@duratlicka vsak ti tu nohu niekto podrzi 😀 no na tej koze neviem... v minulom tehu som ja nedokazala roztiahnut nohy ani na koze pri vysetreni v poradni a tiez som ich mala podoprete.

marushka
29. nov 2011

No, pre mňa osobne poloha pri pôrode nebola prioritná, 😉 Mne bolo dobre aj v úplne klasickej polohe 😉 Skôr som riešila stav PO 😉 Najviac mi vyhovovalo mať nohy roztiahnuté. Ja keď som sa snažila si napr. tých 10 mesiacov po pôrode štandardne ľahnúť na ktorýkoľvek bok a tým pádom sa vám nohy spoja, tak to bola katastrofa! Velebím vankúš na kojenie, neskutočne mi pomáhal. Mávala som ho medzi nohami 😒
Čo sa týka operácie, pri prvom vyšetrení mi lekár - a on je teda iná kapacita,- povedal, že to sa ani on neodváži rezať 35 ročnú mladú ženu v symfýze ☹ Sťahovací pás mi inak vôbec nepomáhal 😒 Mne sa kosti dali síce naspäť, ale povedal, že to chce čas...asi má pravdu, pretože dnes viem , čo robiť nesmiem, a táto kosť ako mi názorne ukázal funguje ako keď si spojíte hánky na rukách a tie musie do seba zapadnúť, alebo ozubené kolieska...mne sa síce spojili, ale nezapadli ☹
Momentálne som naozaj v relatívnom pokoji 😉
Tiež si myslím, že keď ortopéd povie že symfyzeolýza - zvážiť sekciu, tak naozaj ju zvážiť,. gyndoš bude robiť všetko pre klasický fyziologický pôrod, ale zase nemalo by sa to diať za za každú cenu. Ja som sa sekcii vnútorne bránila a verila, že to dopadne dobre. Nestalo sa. Dnes by som konala inak a natvrdo si cisárák vydupala. Na druhej strane si viem predstaviť, že
@duratlicka zvádzaš boj či áno, alebo nie. Mne sa po prvom pôrode všetko vrátilo do normálu a nemala som žiadne problémy. Teraz to bolo inak. Takže ja by som volila sekciou 😉

duratlicka
30. nov 2011

@marushka A bolela Ta priamo ta symfyza v strede alebo skor bedrove klby? Lebo mna ta kost moc neboli, ale na pravu nohu nemozem poriadne nasliapnut, co mam ten klb tak vykriveny asi.

marushka
30. nov 2011

@duratlicka no, mňa najskôr veľmi dlho počas tehu len symfýza, neskôr sa pridali bedrové kĺby a kríže :o) Potom som to už akosi nerozlišovala 😝

kikuta
30. nov 2011

@marushka prosím ťa a po prvom pôrode sa ti to ako rýchlo dalo do pôvodného stavu, bolelo ťa to aj pri prvom tehu tak ak opri druhom? a za aký čas si otehotnela od prvého tehu? som fakt vystrašená z tejto diagnózy ja som v 33 t. a len ležím a sťahujem sa pásom lebo ma bolí symfa no zajtra to zas budem prizvukovať mojej gynde, asi si skúsim poriešiť aj ortopéda - nakoľko ja mám dosť ombedzený pohyb a aj v kľude to bolí .... . Bože a my kúpili a prerábame byt na 4 poschodí bez výťahu - 😢 to sa tam tak skoro budúci rok
nepresťahujeme. 😒

kikuta
30. nov 2011

aj tak akosi neverím že by mi naindikovali cisársky, keby sa to dalo niekde vybyviť hneď by som šla....

marushka
30. nov 2011

@kikuta po rpvom pôrode okamžite, ja som z pôrodnice išla v pôvodnom stave 😉 Žiadne problémy 😉 Otehotnela som, keď mal syn tak 3 roky a 8 mesiacov 😉 Aj my sme sa presťahovali do mezonetu na 4/5 poschodie, paradox... ☹ A tiež bez výťahu .Prvá vec, ktorú mi ortopéd zakázal po vyšetrení bola - okamžite prestať používať schody...no smola.... 😒 Teraz je to už fakt pohode...zatiaľ 😉 🙂 😉

duratlicka
14. dec 2011

No tak nakoniec z mojej symfyzeolyzy nic nebolo, po porode prestali boliet vsetky kosti a nic mi nie je. Takze je to asi od pripadu k pripadu. Esteze gynekologicka neposluchla ortopeda a nerobili zbytocne cisarsky🙂

kikuta
14. dec 2011

@duratlicka Takže v pohode hneď po pôrode to prestalo?? Dalo sa nejak hýbať s tými nohami pri samotnom pôrode?? Mne dnes ortopéd tiež povedal že je to normálne a tiež nechodím už 4 týždeň, ale mňa viac ako kĺb bolí symfýza, ktorá je mierne rozostúpená ale každý povie inak .. jeden že do 3cm je normál a iný že do 2 cm a tak... no uvidíme. Mala si epidurál?

duratlicka
14. dec 2011

@kikuta Tie nohy boli uplne v pohode (mozno vdaka tomu, ze kontrakcie boleli viac😀). Epiduralku som odmietla, lebo porod som zvladala dobre, ale potom som to olutovala, ked ma polhodinu zaziva sili☹ Po porode ma este dost bolela kostrc alebo zadok, ale aj to preslo, tak som rada, lebo neviem, ako by som sa starala o malu, keby som len cuvala. Tak dufam, ze aj Tebe to tak dobre dopadne😉

kikuta
14. dec 2011

🙂 Už musím len veriť, že to tak naozaj bude a, že to prestane po pôrode. Ale bojím, bojím poviem pravdu. Zatiaľ sa dopujem len homeopatiou, aby to trošku prešlo. Želám veľa zdravíčka bábetku aj tebe.