Syndróm studených rúk - Raynaudov syndróm

pancakeska
6. jún 2021

Ahojte,
je tu niekto kto má raynaudov syndróm, alebo poznáte niekoho s týmto syndrómom? Ja ho mám potvrdený cca 5 rokov. Reumatologička mi predpísala Plaquenil, asi 3 roky som ho užívala, ale vôbec mi to nepomohlo.
A nikoho nepoznám s týmto syndrómom tak sa nemám s kým poradiť, tak som sa rozhodla že sa opýtam tu.

majamat
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
majamat
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
astrid11
6. jún 2021

@pancakeska ja to mám a neviem o tom, že by na to bolo nejaké riešenie, tak to tu aspoň budem sledovať 🙂 každú zimu len tak pretrpím, je to veľmi bolestivé

ktochytavzite
6. jún 2021

ahoj mne zacali fialoviet orsty tento rok v zime,bola som s tym v Piestanoch ,pretoze som si citala na nete ze to moze byt aj orejavim dalsich autoimunitnochireni hl tej hnusnej sklerodermie.Ale tak zatial len diagnostikoval mne naor aj v kete ofialoveju ak je studeny vietor alwbo studena voda,nvm co budem v zime robit.Kupim si tie elwktricke rukavice.
Kazdopadne sa tie protilatky na sklerodermiu vysetruju len v piestanoch tak som zvedava,dam si to vysetrit aby som bola v pohode.Inak studene ruky mam odjakziva ale az teraz mi fialoveju orsty.

dominka63
6. jún 2021

@pancakeska ja mám tiež ale jedine čo mi dal cievny je ginko čaj tak už neriesim

majamat
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
majamat
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ktochytavzite
7. jún 2021

@majamat no aj obeleju a potom sfialovia a tak ako skrehnute su v zime ze sa stahuju.
Ale tak raymondov fenimen mi nevadi pokial by to nebola ta sklerodermia,ale chcem si dat vysetrit protilatky v tych piestanoch.Suseda ma j raymonda aj sklerodermiu,tiez ze jej to tak zcalo a dr nevedeli co s nou je ale ona aj kopec inych priznakov.
Ja mam pocit ze tie orsty su aj take necitlivejsie uz za ten pol rok.Ale to asi tym nedokrvovanim,ci?
No chodidla mam ok alw naor oja sestra v puberte mala fialove prsty na nohach a jej to zmizlo.

ktochytavzite
7. jún 2021

@dominka63 a aky caj?Mne este na zimu odporucali enelbin ale to neviem ci budem jest,Kupim si tie elektricke rukavice,nech su oalce v teple.

dominka63
7. jún 2021
majamat
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ktochytavzite
7. jún 2021

@majamat a kolko to uz mas?

majamat
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ktochytavzite
8. jún 2021

@dominka63 oboje

pancakeska
autor
8. jún 2021

@ktochytavzite ja som si tie elektrické rukavice kúpila, lebo to bolo už neznesiteľné, už pri 10 stupňoch som mala boľavé fialové ruky. A keď som bola na lyžovačke tak mi zvyklo stŕpnuť a obelieť pár prstov. Tak na lyžovačke som si dala elektrické a na to lyžiarske rukavice (ledva som s nimi vedela hýbať :D) Lenže niekedy mi ani tie rukavice nepomohli a mala som ich ľadové boľavé. Ale tento rok som si kúpila dosť kvalitné termobolečenie a na lyžovačke mi stačili obyč. lyž. rukavice.

pancakeska
autor
8. jún 2021

@dominka63 mne povedal cievny že je všetko v poriadku a poslali ma na reumatológiu a až tam mi zistili raynaudov syndróm. A ten čaj vám pomáha? Lebo ja som nejakú dobu brala tabletky.

ktochytavzite
8. jún 2021

@pancakeska ved to mne aj teraz ofialoveju ked fuka studeny vietor

majamat
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dominka63
8. jún 2021

@pancakeska vôbec nepomahal

majamat
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
majamat
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ktochytavzite
8. jún 2021

baby a davali ste si robit protilatky na sklerodermiu?

majamat
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ktochytavzite
8. jún 2021

@majamat aha jasne ty to uz dlho mas,no ja si to asi dam vysetrit,ale vysetruje sa to len v tych piestanoch v tom ustave,asi to sa nerobi tak bezne.Ale mohol ta tam poslat nie?

majamat
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ivana.natasha
8. jún 2021

@pancakeska moja mamina ma kombinaciu(okrem iných ochorení) Raynaudov syndrom a systémová sklerodermia. Je chorá už niekoľko rokov, tak 15+. RS jej spôsobila nevhodná liečba-kombinácia liekov. Bojuje statočne, ale keďže je už vo vyššom veku 70 rokov, už sa pridruzuju ďalšie ochorenia. Napríklad nemôže hormonálnu liečbu kvôli vysokému tlaku. V zime je to hrozné, obelajú jej celé prsty na rukách, už pri miernej zime ju oziabe. V lete sa napríklad nemôže kúpať, lebo je jej zima. Ani tropické horúčavy nie sú dobré, ona to už má v štádiu, že príznaky má celý rok.

ktochytavzite
8. jún 2021

@majamat no ja ked som sa inf tak to robi len ten narodny ustav reumatologickyvh ochoreni,a tazsie sa to vysetruje,susede az na 2x zistili,kedysi sa to tak nevysetrovalo,lebo fakt je ze vela lekarov odbilo,ze mat len ruky v teole atd.Mna to hneva no.bojim sa aj

ktochytavzite
8. jún 2021

@ivana.natasha a dobre to zvlada?Ci som citala tak to je taka zla choroba;(Ale 15 + je suoer ze sa drzi,to uz asi nema take najhorsie ci? a da sa to liecit?Lebo ten prednison nic moc myslim tu sklerodermiu,gen RS to sa da skor prezit nie?

ivana.natasha
8. jún 2021

@ktochytavzite no prežíva, ale ničí ju to. Snazi sa byť vitálna, ale je to ťažké. Ona prednison nesmie, mala zlu reakciu na neho. Je to ťažká kombinácia.

ktochytavzite
9. jún 2021

@ivana.natasha hej ale tak 70 to uz vela ludi je na tom zle,moj itec umrel nedavno ako 64 a tak slaby bol.
Nici ju skor ta sklerodermia,nie?To je taka zakerna choroba a a kt organy jej postihuje?
Ono je prvda ze starsim ludim je zima,cite je asi aj cela uzimen tym odom skrehnuta.ta termiregulacia je uz horsia.Ale aj tak si myslim ze a tou sklerodermiou funguje 15 r je dobre,co som citala tak to aj horsie konci.