Môže Raynaudov syndróm spôsobiť potrat?

Zodpovedané
12. nov 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať, či môže Raynaudov syndróm spôsobiť potrat?

Od detstva mám diagnostikovaný tento syndróm, nedokrvujú sa mi dobre končatiny, ale problém mi to robí hlavne v zime. Ale nie je to nejaký extrém, len mám stále studené ruky a pri veľkej zime sú červené.

Môže to mať súvis s potratom?

Ďakujem.

Dobrý deň,

nevenujem sa síce tejto diagnóze v rámci mojej odbornosti, ale pokiaľ myslíme na systémový vazospazmus pri Raynaudovom syndróme, tak by sa mohla považovať za príčinu potratu. Tiež sú popisované predčasné pôrody či menšia pôrodná váha detičiek.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník