Temporomandibulárny kĺb (TMK)

ala76
21. feb 2019

AHOJTE.
Mam 43r,2roky trvalo kym sa upresnil moj zdrav.problem a za ten cas sa mi to aj zhorsilo.
Prosim vas je tu niekto so zdravotnym problemom ako TMK(TEMPOROMANDIBULARNE KLBY) .
Ide bolesty usi z zubami,tuhnutie sanky,u mna momentalne uz aj hlava a piskanie v uchu.
Momentalne cakam na pisomne vysledky mr a potom snimi do Martina.
Tymto sa chcem poradit ako to riesite ked je potvrdena tato diagnoza.ako si pomahate ako liekmi od bolesti aj ked niekedy ani tie nezaberaju.co vam vlastne povedali pri tejto diagnoze.je to liecitelne?uraz som nemala mne to prislo vekom.dakujem.ALA

dzulli1980
21. feb 2019

Ja som toto mala cca 7 rokov dozadu, u mňa trvalo rok, kým mi zistili diagnózu, ako píšeš, boleli ma uši, zuby, lieky od bolesti nepomáhali, hádzala som ich do seba ako lentilky ... mne konkrétne zistil diagnózu neurológ, chodila som asi rok na stomatochirurgiu do Martina, mne magnetická rezonancia potvrdila mierne vychýlenie kĺbov, zrejme spôsobené tým, že som ako dieťa nosila na zuboch fixný aparát ... v Martine mi kázali fixovať tvár elastickým obväzom na dve, tri hodiny denne (previazať tvár v oblasti pod bradou a na vrchu hlavy), snažiť sa byť v teple, málo rozprávať, priveľmi nežuť - rozumej nejesť tvrdé jedlá, u zubára mi urobili, neviem, ako sa to presne volá, taký chránič na zuby, niečo také, ako majú hokejisti - pre prípad, ak v noci škrípem zubami (údajne aj toto môže spôsobovať problémy s tmk kĺbami) ... prešlo mi to po cca trištvrte roku ... ja som sa v oblasti tmk kĺbov aj nasvecovala infra lampou ... dnes ich občas cítim, hlavne pri zmene počasia, inak je to OK.

ala76
autor
21. feb 2019

@dzulli1980dakujem ,hm malo rozpravat,take zvlastne ked mam 2decka....co viem s istotou ze neskripem zubami ,to som sa pytala muza.
U zubara vasho ci v mt.Do martina ako casto ste chodila a co robili oni ci len kontroly?
Ja len dufam ze to nebude osteoporoza alebo nieco podobne.casto som sa pristihla ze zatinam zuby .Ani vo sne by ma nenapadlo ze aj takato choroba moze byt.dakujem za info

dzulli1980
21. feb 2019

Ja som našťastie v tej dobe ešte dieťa nemala, tak s tým rozprávaním sa to dalo ... čo sa týka toho chrániča na zuby - už som si spomenula, volá sa to náhryzová dlaha, tú mi robili u môjho zubára, áno, môže to byť aj zo zatínania zubov ... zo začiatku cca pol roka som chodila do Martina raz do mesiaca, mne sa stav začal zlepšovať hneď, ako som si začala fixovať tvár tým obväzom, potom som bola na kontrole ešte 2x po troch mesiacoch.

ala76
autor
21. feb 2019
dzulli1980
21. feb 2019

Všetko dobré prajem, nech sa to dá to poriadku ... je to šialená bolesť, poznám to ... v Martine Vám určite pomôžu, sú tam dobrí odborníci, držím palce.

dida712
21. feb 2019

Ja som mala podobne problémy, v konečnom dôsledku som sa k nejakej konkrétnej diagnóze ani nedopracovala ... chodila som na stomatochirurgiu kde mi to "liečili" injekciami do klbu (3 injekcie v týždenných intervaloch) na moje prekvapenie ťažkosti a bolesti prešli ... no po polroku sa vrátili a teda zase mi ich začali liečiť injekciami, s tým že po druhej sa to ešte zhoršilo ... a teda nasledovali lieky od bolesti ... až nakoniec som dostala od kamošky "echo" skúsiť biolampu ... a neľutujem, pomohlo mi nahrievanie biolampou ... aspoň doteraz 🙂 ... určite odporúčam! ;) možno to pomôže aj Vám 🙂

pauli_cka
21. feb 2019

Dobry vecer. Toto zial velmi dobre poznam. Spociatku som si myslela ze mam problem so zubami, vystriedala som xy doktorov, ale ziaden zubar mi nic nenasiel. Mna bolest v tejto oblasti trapi uz roky. Su obdobia,ked je to uplne ok a nic ma neboli a potom su take,ze to boli nonstop. V martine som s tym bola asi 3x. Najprv mi dali urobit dlahu do ust, co nosim v noci na spodných zuboch, aby sa predislo skripaniu. Celkom pomaha,aspon su klby v rovnakej polohe celu noc (je to podobne ako to,co maju hokejisti 😃 ). Ale potom ma poslali aj na magneticku rezonanciu do RK,kde som ale mala vysledky v poriadku. Podla roznych vysetreni je vsetko v poriadku. Ale mna to boli ako slak. Doktor v MT mi povedal, ze to je zrejme psychickeho povodu a ozaj som si vsimla ze ked som v strese,nervozna a tak, boli to viac. Su za tym prilis stuhnute svaly. Predpisal mi guajacuran na uvolnenie svalstva (podava sa aj pri zvysenej psychickej zatazi,treme alebo strese) a ten mi dost pomahal. Je volne dostupny,vyskúšajte . A zle mi na to robi aj zima, tak pozor aby vas neofuklo, drzat si tuto cast v teple co najviac

jana993
21. feb 2019

Dobry den, pracujem v zubnej ambulancii a moja doktorka sa tomu venuje. Najcastejsia pricina je bud zatinanie alebo skripanie zubami. Zatinat mozte v noci a ani o tom neviete. Casto je to ako pisu vyssie psychickeho povodu, stres ktory mame bezne cez den alebo nejake problemy ktore prezivame. Samozrejme aj ine zdravotne priciny. Najviac pomaha ta nocna dlaha trebu ju vsak nosit dlhodobo niekedy uz dozivotne. Posielame aj na rehabilitacie, pripadne aj za psychologom. Z liekov davame podla priciny samozrejme tieto: Ibuprofen Stada, Veral gel lokalne natierat, Colafit na regeneraciu chrupavky, Guajacuran ked je to z psychickeho stresu zatinanie a skripanie. Drzim palce aby sa to upravilo.

ala76
autor
22. feb 2019

@jana993
@pauli_cka
@dida712
@dzulli1980 zienky este sa chcem spytat na stravu.jasne ze tvrde nemozem,jedavali napr.pecivo,cestoviny ,ryzu,mam rada aj sladke ,maso ?co ste jedavali vy?ci ste si mixovali stravu?dakujem

jana993
22. feb 2019

@ala76 My nejak v strave pacientov neobmezdujeme. Jasne neodporuca sa hryzkat mrkvu a tak 😊. Vylucit treba hlavne zuvacky...

ala76
autor
22. feb 2019

@jana993 ano to som prestala.dakujem pekne.hned mi lahsie na dusi ked viem ze sa da stym nieco robit.

dzulli1980
22. feb 2019

Vylúčiť hlavne žuvačky, ako bolo hore spomenuté a vyslovene tvrdé ako napr. arašidy - potraviny, na ktorých rozhryznutie treba vynaložiť "veľkú" silu 🙂 ... mixovať netreba, ja by som bez mäsa umrela, furt by som bola hladná 🙂

pauli_cka
23. feb 2019

@ala76 ja som jedla vsetko,ale davala som si pozor,aby som nemusela vela hryzt alebo velmi otvarat usta. Napriklad mam velmi rada jablka ale nehrozi,ze by som ich jedla len tak,ze si z nich odhryznem,musim si ich krajat na drobne kusky

pauli_cka
23. feb 2019

ano a musela som sa uplne zriect zuvaciek

ala76
autor
23. feb 2019

@pauli_cka toto mam rada jabĺčka. V láske orechy. Zivat nesmiem na plné ústa. A tiež malo zujem.... Každopádne vie tato diagnóza pekne zneprijemnovat život. Ďakujem za info.

pauli_cka
25. feb 2019

@ala76 niet zaco. To teda vie,najhorsie,ze sa s tym ani neda moc co robit. Posledne dni sa mi to akosi zase vratilo. Asi ma ofuklo vonku. Mam hlavu ako vo zveraku :/

ala76
autor
25. feb 2019

@pauli_cka mne nastatstie pocasie nerobi zle .aj sa snazim si to odsledovat kedy boli viac ci menej ale akosi to nefunguje.skore uzdravenie naaaaam.potom napisem ked budem ja po vysetreni v mt.som zvedava.

ala76
autor
25. feb 2019

@jana993 ahoj,chcem sa spytat ze preco posielate za psychologom.v com moze pomoct?

jana993
25. feb 2019

@ala76 Ahoj, ak sa zisti nejaky vaznejsi problem ale to zalezi od pacienta ci to povie... pretoze prave taketo problemy vedu ku skripaniu a zatinaniu zubov hlavne v noci ked to neovladame. My to mozme len odporucit.

jana993
25. feb 2019

@ala76 Podvedome si ventilujeme takto stres ktory prezivame.

ala76
autor
13. mar 2019

@jana993
@pauli_cka
@dzulli1980
@dida712 ahojte zienky som tu zas.
mam vysledky MR tmk a zaver je bez hrubsich patomorfoligickych zmien.chrupavka bez defektov .klbova jamka primerana artikularny disk pri zatvorenych ustach je primerane formovany.,eminencia spankovej kosti bez hrubsich zmien ,pri otvorenych ustach poloha adekvatna.
TAK JA UZ OZAJ NEVIEM ......som bohovski zvedava co pvedia v MT.mam aj odledovane pri strave ale je to rovnako.len ke jem nieco gumene ze musim silnejsie stihnut tak citim take stahovanie v klboch .
a nemoze to byt z krcnej chrbtice alebo nieco v hlave?😒😖😔

dadkkkka
1. sep 2019

@ala76 ahoj prosim ta ako konkretne pocitujes bolest pri tmk tlak? Alebo ako? Dakujem

dadkkkka
1. sep 2019

@pauli_cka a ako pocitujes bolest mne by mozno nevadil ten tlak az tak keby to neslo do zubov miestami mam pocit ze boli urcite zub potom koren nosa potom spanky no zakazdym to je tlakova bolest. Mate aj vy tlakovu bolest? Dakujem

pauli_cka
2. sep 2019

@dadkkkka ano,uz som xkrat bola u zubara s tym ze ma boli zub,ale zakazdym som mala zuby OK. U mna je to vela aj o psychike,vzdy ked som v strese alebo na mna ide nervozita,zacnem to citit

dadkkkka
2. sep 2019

@pauli_cka a prosim ta tu bolest citis do zuba ako tlak? Alebo ako ta to boli? Ja citim taky tlak akoby som mala tehlu na zube potom skoby mi zacne tak tuhnut celust sanka potom zase tlak :(

pauli_cka
3. sep 2019

@dadkkkka ja to citim tak rozne,niekedy vyslovene ako ked je v zube kaz,ano tlak a boelst zubu. Ale tlak citom najma v oblasti spankov,tam kde zacina sanka,tiahne sa to od ucha po licnej kosti

dadkkkka
3. sep 2019

@pauli_cka a prosim ta co ti najviac pomaha proti tomu? Ake lieky ti dali? Dik

mairimu
5. sep 2019

@ala76 Ahoj, chcela by som sa spýtať, ako si dopadla na tom vyšetrení v Martine, či si nejako pokročila s liečbou. Mám podobné príznaky, nemám zatiaľ stanovenú žiadnu diagnózu. Trápim sa s tým už pomaly rok a pol, bola som niekoľkokrát u zubárky, ORL, neurológ a nikto nič nezistil. Už som z toho na nervy. Ďakujem.

dadkkkka
5. sep 2019

@mairimu ahoj prosim ta a ake mas bolesti? Ja dom bola v utorok v ruzomberku na soecialnu magneticku na TMK pri zatvorenych aj otvorenych ustach som zvedava na vysledky...

mairimu
5. sep 2019

@dadkkkka Ja mám bolesti vzadu za zubami, ďasno za osmičkami, striedavo niektoré zuby, ucho, niekedy mávam také šumenie v ušiach, hrdlo, lícna kosť, ráno mávam stuhnuté sánky, puká mi v kĺboch pri otváraní. Bolí ma ten kĺb, keď si dám jazyk do polohy, že sa ním dotýkam zadných horných zubov. Ale napríklad počas jedenia ma to nebolí a preto nie som si istá, či mám problém s TMK. A strieda sa mi to, raz na pravej, raz na ľavej strane.