Tortička na 1. rok pri alergii na mlieko a výrobky z neho

helena220
1. aug 2014

Ahojte maminy. O mesiac ma nasa dcerka 1.rocik a k tomu samozrejme patri aj torticka,lenze mame mensi problem s vyberom, lebo dcerka ma silnu alergiu na mliecnu bielkovinu, vsetky mliecne vyrobky. Ziadne zivocisne maslo, smotana, cokolada,jogurty atd atd. Z masla moze len rastlinne. Pytala som sa troch cukrarok aka torticka by sa teoreticky dala urobit, aby aj vyzerala aj chutila.Samozrejme ze viem ze dcerka nezje dve kila a vacsina ostane na dospelych🙂 ale aby z nej nieco mala a mohla sa potesit🙂 Ale ziadna mi nevedela uplne povedat co by sa dalo a vraj s takymi tortickami ani nemaju vela skusenosti. Preto sa chcem spytat niektorej z Vas, urcite mate niektora skusenosti s dietatkom s alergiou na mlieko,ci by ste neporadili nejaku inspiraciu, pripadne aj kde by sa dala objednat taka torticka. Som z Presova. Vdaka

saxana36
1. aug 2014

ved nech ti urobia plnku pudingovu s tvojim mliekom bezlaktozovym

viera77
1. aug 2014

ahoj, sice dcerka tento problem s alergiou nema, ale kedze v tom veku bola este fakt malicka a vobec si zmysel tej oslavy a torty ani neuvedomovala, moja sestra na oslavu pripravila klasicku tortu pre nas dospelakov a ostatne, uz vacsie deticky a dcerke sme pripravili, akoze specialne len pre nu samu, torticku z jablkoveho pyre, teda podusene jablka zahustene trochou pudingu s vodou, dali sme to stuhnut do chladnicky do takej hlbsej misy, aby po vyklopeni na tanier bola z toho akoze pologula, ozdobili roztopenou cokoladou a do stredu dali sviecku....a myslim, ze takato torticka uplne stacila, nechceli sme dcerku uz taku malicku napchavat klasickymi sladkymi tortami a zakuskami, to si na nu aj tak casom pockalo 🙂

amonda
1. aug 2014

@helena220 no, ja by som vymslela asi piskotove cesto (nejde tam nic, co si pisala) a dzem a na vrch by som skusila dat cerstve ovocie, pripadne by som skusila ak mala moze sojovy jogurt alebo sojovu smotanu, ci by mi to islo vyslahat....🙂

demeterka
1. aug 2014

@helena220 a dcerka ma vyslovene alergiu na mlieko alebo intoleranciu laktozy? Ja by som v tom pripade zvolila len nieco velmi jednoduche z piskotoveho cesta, tam nejde ziadne mliecko. skusila by som vymysliet nejaku ovocnu plnku doplnenu nejakym lekvarom domacim, pripadne zele, aj ked toja osobne neznasam, ale niekto to mozno ma rad 🙂 A ozdobit napríklad lentilkami, aj ked priznavam ze netusim co obsahuju lentilky. Ale mozes napríklad aj potahovu hmotu na torty, niektore su len cukry tuky, tak to moze zjest tiez. Ale kedze tiez s tym nemam skusenost, urcite by som citala zlozenie.

martinaho
1. aug 2014

Dobrý deň , my máme presne taký istý problém ako vy s alergiou na bielkovinu kravského mlieka . Naša dcérka má 21 mesiacov a kedže som chcela jej jedálniček aspoň trošku prispôsobiť nášmu , lebo už začala vymýšľať 🙂 , keď sme nemali rovnaké na tanieri tak som začala jej puding a kašu variť z mandľového mlieka . A tortičku som jej na 1.rôčik spravila tak : piškótové cesto , to som potom potrela jahôdkovým džemom a na to som poukladala ovocie a zaliala som to 1/2 L vanilkovým pudingom , kú ktorému som pridala želatínu , aby to bolo po rozkrojení stabilnejšie a potom som postup zopakovala a zakončila som to platom z piškótoveho cesta a potiahla som to . Skúste . Dúfam , že som Vám aspoň troška pomohla .

mimikas
1. aug 2014

Mne robila jedna pani na synove druhe narodeniny, moj ma alergiu este aj na orechy, vajcia, kivi a pod. Ak chces poslem ti recept na korpus. Co sa tyka plnky tak bola takato:
Maslo Alsan Bio - konzistencia ako normalne maslo (kupis v bioobchodoch) - vymiesas s cukrom, ovocie (neake bobulove, maliny, cernice a pod.) prepasirovat a pridat do masla, odpotucam miesat pomaly lebo maslo ma nizsii bod topenia, potom este pridat samotne ovocie do kremu, na korpus dat dzem, krem a mas tortu 🙂, mozes toto pouzit aj na cokoladu, ak pouzijes 70% tak tam nie je maslo alebo susene mlieko. Neboj postupne si zvyknes na nahrady a budes varit normalne ako predtym 🙂

vevesh
1. aug 2014

@helena220 ja mam jedno cesto, kt. je vyslovene pre deticky a da sa prisposobit na alergie - cesto mozno piect ako mafinky (tak by si mala malu torticku pre malu + zakusky pre velkych) alebo naliat to do formy a urobit ako jednu tortu + ozdobky k tomu...

recept:
400g nastruhanych mrkiev
1 citron (stava + kora)
200g hnedeho cukru (moze byt aj biely...)
200ml oleja
1 balicek prasku do peciva
400 g muky (normalna, spaldova, celozrna atd..- kto aku moze/ma..)
ak chcete, da sa este pridat skorica (ale chuti super aj bez nej..)

Vsetko zmiesat (nezlaknut sa - cesto bude prilis tuhe, ale po upeceni je vyborne..), dat do formy/formiciek a piect na 180 stupnoch cca 50 minut... 😉
moje deti to od mala miluju..a mm takisto (len netreba hovorit z coho je cesto..) 😀

macinka13
1. aug 2014

moj syn ma tiez alergiu na bkm a vajcia. plnku mozes spravit tak, ze vymiesas vanilkovy puding uvareny v ryzovom mlieku s alsanom. cesto nie je problem spravit hocijake bez mlieka 😊 tortu mozes ozdobit ovocim, pripadne potiahnut potahovacou hmotou.

buba08
1. aug 2014

@vevesh tak toto znie dobre, skusim, vdaka za tip 🙂