Totálna výmena bedrového kĺbu

gretula1975
17. feb 2015

Ahojte.
chcela by som sa opýtať či z vás niektorá má skúsenosti s výmenou bedr.klbu.chcela by som vedieť všetko.o mesiac 31.3 nastupujem do nemocnice na túto operáciu.tak by som chcela keby ste sa mi ozvali a opísali vaše skúsenosti,pocity,ale hlavne skúsenosti tesne po operácii.už teraz ďakujem za každý príspevok.

yvkay
30. apr 2019

@sawa ahoj. Ja som čítala že sa pichá jedna injekcia do týždňa asi mesiac alebo 1,5 mesiaca a ze pacienti si to hradili samy, ale ze mali to riešiť nemocnice so zdrav. p. lebo je to dosť platiť si to, neviem ci už niečo preplácaju, ale nieje normálne aj 150 eur. A treba aplikovať aspoň 4 x aby bol nejaký účinok Aflamil mi trosku pomohol, beriem ho asi mesiac už.

evyshk
19. jún 2019

Ahojte,ja som 5. týždeň po operácii bedrového kĺbu. Mám 40. rokov a mám vrodenú dyspláziu. Použitý bol titán s keramickou hlavicou ktorá je zasadená tiež do keramiky. Vyzerá to tak, že mám operovanú nohu o niekoľko mm dlhšiu...Tak to budeme sledovať s fyzioterapeutkou. Každé tri mesiace zhodnotíme stav. Ak si s tým telo do pol roka neporadí, tak budem riešiť vložku do topánky... Ja som po týždni po OP vysadila lieky proti bolesti a na ochranu žalúdka. Teraz beriem už len lieky proti trombóze. Bolesti som prakticky nemala, len slabšiu svalovku v stehne. Po treťom týždni som však urobila nepovolený pohyb (pokrčila nohu cez 90°) a odvtedy ma bolí bočný a sedací sval (možno aj šľachy). Sedenie a státie na jednom mieste mi robí zle. Od začiatku mám len francúzske barle. Po dome už občas chodím aj bez barlí. Akurát, že občas sú prvé dva-tri kroky stuhnutejšie a mierne bolestivé. Potom je to už ok. Lekár vravel pri odstraňovaní stehov (po dvoch týždňoch po OP), že od piateho týždňa po OP už nemusím používať barle a môžem šoférovať...No, zatiaľ to tak necítim. Fyzioterapeutka vravela, že mám počkať do siedmeho týždňa. Operované stehno je ešte mierne napuchnuté. Denne si masirujem, natieram a ožarujem (Bioptron) jazvu, a ešte prikladám ľad. Tak uvidím, ako to pôjde ďalej....

yvkay
20. jún 2019

@evyshk ahoj. A kde si bola na operácii? Co sa týka barly bola by som ešte opatrná a radšej by som ešte po byte ich používala, tak ale píšem zo svojej skúsenosti, ja som mala barle 4 mesiace,ale viem, ze majú barle aj 6 mesiacov. Šetrí si aj tu neoperovanu nohu, ja som žiaľ si zničila koleno a som musela ísť na operáciu aj s kolenom.

evyshk
20. jún 2019

@yvkay ahoj, som poistená v AT, tak som sa dala operovať tam v EKH vo Viedni. Presne týždeň po operácii som išla domov. Doktor spravil veľmi dobrú prácu. Dnes som bola na fyziotetapiu a dostala som dobre zabrať, aj napriek bolesti sedacieho svalu. Ale cítim sa lepšie. Musím cvičiť denne aj doma, tak dúfam, že sa ten sval do dvoch mesiacov zotaví. Tak to odhaduje moja fyzioterapeutka. No a v auguste plánujem more. Ale máš pravdu, neoperovaná noha dostala v poslednom období poriadne zabrať aj troška pobolieva Ja mám obojstrannú koxartrózu, takže ma časom čaká aj druhá strana. No a žiaľ ani kolená nie sú v top stave, ale aspoň ma nebolia. Chcem prezistiť, či by u mňa ešte mohli aplikovať MBST terapiu na obnovovanie chrupavky.

yvkay
20. jún 2019

@evyshk mňa tiež bolel sedací sval, ale asi až po 1,5 roku od operácie, koleno ma začalo bolieť asi 5 mesiacov po operácii, vôbec ma nenapadlo, že mám v ňom vodu, opuchlo mi a keď som šla na kontrolu s kĺbom, tak som ukázala koleno lekárovi, a ťahal mi z neho vodu, trochu to polavilo ale po pár dňoch znova som mala vodu, začala sa nekonečná liečba, rehabky, injekcie do kolena a keď nič nepomohlo musela som podstúpiť artroskopiu kolená, mala som poškodený meniskus a chrupavku mi čistil, mam artrozu 2-3 stupňa, som po opke 6 mesiacov, koleno ma stále boli, ťahal mi asi ešte 2x vodu a teraz mam naordinovane injekcie, tak hádam tie záberu dúfam, dosť sa za ne dopláca, ale nech aspoň pomôžu. Pred výmenou kĺbu ma nikdy kolená neboleli, od TEP BK mam problém si cupnut, oba nohy ma veľmi bolia, hlavne svaly v okolí kolien a rozmýšľam ci bolo správne rozhodnutie podstúpiť výmenu BK.

evyshk
20. jún 2019

@yvkay ťažko povedať. Mňa už ten bedrový kĺb natoľko bolel a obmedzoval, že už žiaľ iná možnosť nebola. Brať lieky proti bolesti som už nechcela, a hlavne už ani nezaberali. Operoval ma mini invazívnou metódou (keyhole surgery), pričom neodstraňuje svaly. Rez má tak 13 cm. Všetko bolo super, až kým som nezačala predčasne experimentovať. Mrzí ma, že máš také potiaže. Ja veľa cvičím s fit loptou a elastickým pásom na cvičenie. Mala by som začať aj bicyklovať na rotopede. Veľmi ti prajem, aby si mohla opäť normálne fungovať bez bolestí.

yvkay
20. jún 2019

@evyshk ďakujem 🙂 aj Tebe prajem, aby si bola co najskôr v poriadku a dávaj na seba pozor, radšej pomenej ako niečo urýchliť. Všetko má svoj čas. Veľa zdravíčka prajem.

majusik26
26. jún 2019

Môžem sa opýtať tu čo ste malý meny bedrový kĺb jednej nohy alebo dvoch ako vás ohodnotili ako invalidity na koľko percent a akú sumu

juliet86
26. jún 2019

caute ja len info ze moja mama mala tepku v 50tke a bolesti inych klbov jej to neodstartovalo..

yvkay
26. jún 2019

@juliet86 no mala asi šťastie, a každý človek mame bud vrodenú chybu kĺbu alebo sa opotrebuje časom a to by som určite neporovnavala, ale všetko sa rokmi odrazí na zdravý, keď si zatazujeme viac tu zdravú nohu alebo ruku tak neskor boli aj ta.

juliet86
26. jún 2019

@yvkay urcite ano. len som chcela vliat nadej. moja mama mala kombinaciu najma profi sport v mladosti. a velmi dobre jej ta noha sluzi prajem to tak vam vsetkym

sawa
28. jún 2019

@majusik26 výmena kĺbu nie je na invaliditu ;) aspoň neviem o nikom, kto by poberal invalidný, že ma vymenený kĺb.

yvkay
28. jún 2019

@sawa ahoj. To máš pravdu, tiež mi to povedala lekárka, že vraj iba ak sú menene oba kĺby, aspoň tak som čítala niekde na nete, ale neviem ako to je ak ešte boli aj koleno, je tam artroza, myslím na druhej nohe, ja momentálne mám taký problém a, ze vraj tiež to nieje ani na polovičný ID, neviem, ale ako si nájsť prácu, keď nie v každej práci sa sedí, a stat celé hodiny na nohách neviem si to predstavit :(

sawa
30. jún 2019

@yvkay Ja som nad tým ID ani nepremyslala, no teraz si už musia hľadať len sedavu robotu, administratívu, telefonistku, niečo podobné

yvkay
30. jún 2019

@sawa áno sedavu, ale taka práca sa nehľadá ľahko, a keď máme obmedzenia v práci myslím tejto súčasnej, tak skôr, alebo neskor dostaneš výpoveď, nespĺňas ich normy, lebo nevládzes pre bolesti a lekár povie, že si mladá na ID, tvoje zdravotné problémy niesu podľa ich tabuliek ani na čiastočný ID, a ten by aspoň trochu pomohol pri práci na polovičný úväzok...

yvkay
30. jún 2019

@sawa ako sa máš? Ako noha? Už lepšie?

sawa
1. júl 2019

@yvkay jasne, rozumiem,...a mas teda monentalne pracu alebo si hladas ?
ja som 1,5 roka od operacie, snazim sa robit vsetky veci ako predtym, cvicim, sportujem,...obcas sa mi zapali ta slacha pri operovanom bedre-na stehne, tak si musim dat pauzu,...nie je to uplne, ze by som teraz o tej nohe uz nevedela, stale ju citim,...ale je to lepsie, ako to bolo 🙂

anicka26
30. aug 2019

Ahojte,tak pridávam sa k vám.Mam 2 týždne po tomto zákroku.Poradite nejaké finty ako sa konečne vyspať? Stále sa budím na strpnuty zadok a päty,ani vankúše nepomáhajú.Na operovanom boku tiež nič moc.

yvkay
30. aug 2019

@anicka26 a to už môžeš aj spat na operovanej strane? Ja som dlho nelezala na operovanej strane, väčšinou som spala na chrbte alebo na boku na opačnej strane, vankúš si treba dávať stále medzi kolena...

anicka26
31. aug 2019

@yvkay zle som to napísala 🙂 práveže spím len na chrbte.A tak mi trpí chrbát,zadok...a aj päty ako ich mám večne položené na posteli.Na neoperovanom boku je to tiež katastrofa,ležať takto nevydržím.Inak je to super.Bolesti takmer nemám,len pri cvičení cítim nohu,ale to skôr svaly.Predlzovali mi aj nohu o 3cm,tak kým si zvyknú.Dievcata a čo práca?Ako dlho ste boli PN?Neviem či sa budem môcť vrátiť do tej svojej.Praca v stoji plus dvíhať bremena.Mam obavy.A to som samozivitelka.Budem musieť niečo vymysliet

beatrix85
31. aug 2019

@anicka26 netreba byť padavka. Bolí to, lebo je to operované. Ja mám vrodenú dyspláziu, mala som ťažkú operáciu s výmenou TEP a predlžovaním končatiny o 5 CM. Na začiatku noha ako v ohni a stiahnutá ako drevo. Cvičila som ako drak sama bez fyzioterapeuta bez kúpeľov a pod. Po 6 týždňoch som prešla celé Benátky pešo (loďky nepremávali, kvôli súťaži veslárov) a po dvoch mesiacoch som sa plne vrátila do práce. Mám prácu sedacio behavú😁 ale bremená dvíhať nemusím.

ektherese8
1. sep 2019

@beatrix85 a kde vás operovali?

beatrix85
2. sep 2019

@ektherese8 v Martine, prednosta Nečas. Vrelo odporúčam.

anicka26
2. sep 2019

@beatrix85 aj mňa operoval 😉

yvkay
3. sep 2019

Žienky, a tie co ste už dlhšie po výmene ste už ôk? Neboleli Vás svaly? Pripadne aké ste mali problémy po operácii kým ste sa dali do poriadku? Mňa ešte stále bolia svaly, hlavne pri drepe, veľa chodím, plávam, hybem sa, ale večer ma veľmi bolia svaly, niekedy ani veľa nechodím a aj vtedy ma bolia občas svaly v okolí kolien.

sse
3. sep 2019

@yvkay ja som takmer 4 roky po operacii a uz je to v pohode, aj ked krivam, to neviem kde sa stala chyba obcas ma po dlhsej chodzi bolia krize. Ale je to neporovnatelne lepsie

yvkay
4. sep 2019

@sse ahoj. Ja s operáciou som spokojná, operovanu noha tiež už neboli, ale svaly ma dosť bolia a to na oboch nohách v okolí kolien najviac, ja som po operácii kolena na opačnej nohe, mam žiaľ artrozu 2-3stupna, asi sa mi svaly dávajú do normálu. Aj ja trosku krivam.

anicka26
21. jan 2020

Ahojte...Som cca 6 mesiacov po operacii.Nejak ma tá noha prestala posluchat.Boli ma ohnutie(pritom som už celkom bez problemov zvladala obliect si ponožky a teraz mam celkom problém) a dokonca aj pri dlhsej chodzi,čo nechapem pretože to je bolesť podobná pred operáciou? Mám vymenený celý klb,neviem ako je to možné.Už to trvá cca týžden,spať musím s vankúšom medzi nohami,a aj keď ležím na operovanej strane nieje to ,,komfortné.Zazili ste niečo podobné? Musím povedať že po operacii stale krivam,ale teraz mam pocit,ze na druhú stranu,bolievajú ma strašne kríže.Som z toho neštastná,lebo som taká nejaká.Ako základné veci zvládam,ale keď to porovnám so stavom pred operáciou,tak neviem.Som ešte menej ohybnejšia,dokonca som s chorou nohou ešte aj lahsie tury zvladla,teraz pobeham po meste a mam dosť.Cvicievam na rotopede plus cviky z nemocky a z rehabilitacii.Čakám na kúpele,dala som si žiadost do Rajeckých teplíc.No termíny dávajú až na jún/júl čo bude už skoro rok.Do práce už ani nevravím,ako by som išla keď tam stojím celý deň na nohách a ešte aj bremená dvíhať.Tak som sa Vám vyžalovala.Dúfam,že to prejde a budem behať a skákať ako srna.Len kedy???

yvkay
21. jan 2020

@anicka26 ahoj. Ja od výmenný mam tiez problémy, čo pred operáciou som problémy nemala, mam problémy s kolenami, jedno už mám aj operovane, čo pred tým ma kolena nikdy neboleli, mam problém urobiť drep atd.

sawa
21. jan 2020

@anicka26 ahoj, ja budem teraz 2 roky po výmenne,,mne sa zapalovala slacha, keď som začala opäť cvičiť, pol roka je dosť dlho, aby si sa nevedela poriadne hýbať a zohnut. Mne veľmi pomohla akupunktúra, výskusaj alebo treba ísť lekárovi a zistiť príčinu 🙂