Trápi ma extrémna únava

nikiki29
10. sep 2021

Ahojte, v poslednej dobe ma trápi extrémna únava. Prichádza to na mňa v rôznych časoch počas dňa, kľudne už aj doobeda okolo 10.tej napriek tomu, že som spala vždy aspoň 6-7 hodín. Doma mi klipkajú oči keď sa so synom hráme a nehýbem sa, pri pohybovej aktivite sa zas ledva hýbem, cítim sa extrémne vyčerpaná. No nie je to úplne každý deň takto, no neviem prečo a kedy sa mi to deje... ☹ v poslednom čase je to ale naozaj často. "Zaspávam" aj v aute, keď šoférujem, síce všetko vnímam, ale je to ten pocit ako tesne pred mikrospánkom - reflexy spomalené, musím sa naozaj premáhať aby som vnímala všetko čo sa v premávke deje... Povedala som to mužovi, tak ma včera nechal pospať, či to nebude lepšie, vstala som na obed a nič moc teda 😒
Začína ma to naozaj trápiť. Kde by som mohla hľadať príčinu?

martina772
12. sep 2021

@nikiki29 práveže kava znižuje tlak

katlin7
12. sep 2021

@nikiki29 mala som ten istý problém, no casto som v noci vstávala k synovi. A keď aj nie, skratka som bola stále po tom obdobi unavená. Všetky výsledky som mala u doktorky v poriadku, no zaspavala som priam posediacky. Skúsila som vyššie dávky vitamínu c, pomohli aj dlhe a rezke prechádzky, ale aj to keď sme so synom začali už spávať celu noc. Začala som aj viac pit a cvičiť. A postupne ta príšerná únava odznela. Môže to byt z čohokoľvek, psychika, únavový syndróm, nedostatok vitamínov, pohybu, zlá životospráva tak celkovo. Daj si urobiť krvný obraz a skús aj zlepšiť spánok, aspoň tých 8 hodín. A aspoň 2 hodiny pred spaním skús vynechať telku a mobil. Môže za to aj modre svetlo.

hanneli
12. sep 2021

@nikiki29 u mňa bola príčinou extrémnej únavy histamínka, upravila som stravu a všetko je OK

danulicek
12. sep 2021

@rawmamka obrovsku únavu, trpli mi končatiny, padali mi brutálne vlasy, mala som arytmie, návaly tepla. Veľmi veľa toho bolo. Najmä ta únava bola extrémna. Boleli ma z toho končatiny, proste telo bolo unavene. U obvodnej všetko v poriadku, ani štítna nevykazovala zle hodnoty. Aj u iných lekárov ok. Takze ma vždy nejako odpísali, ze to je len preto, ze mam dve malé deti a som unavena. Toto trvalo skoro 5 rokov, posledné dva z toho to bol extrém. A už potom po čase boli viditeľne dve hrče na krku, začala som ťažko prehĺtať, jedlo sa mi akokeby chcelo vrátiť (ale to bol len pocit). Nakoniec som sa dostala konecne na endo, kde najprv dr zhodnotila, ze tam budú dva veľké uzly (podla pohladu): nasledne urobila sono a skoro odpadla. Jeden bol zhluk mnohých uzlikov, nevedela ani povedať, koľko ich tam je. Obe hrče mali cez 4 cm a to celé sa udialo behom asi troch mesiacov (čosi z toho som cakala na vyšetrenie po objednaní). Do troch tyzdnov som bola zoperovana, našťastie nemuseli vybrať všetko, len lavu cast. a odvtedy môžem povedať, ze zijem konecne ako človek. Všetky problémy zmizli, ale beriem aj lieky. V piatok bol rok, čo som po operácii 🙂

luccija
12. sep 2021

@danulicek zistia sa takéto problémy aj z krvi na štítnu žľazu?ja by som tiež chcela pátrať po príčine ja po doktoroch nechodím vždy ma obvodná odbila, že mám nízky tlak a preto..., ale mne sa to nezdá.anemiu nemám bola som na preventívke u gynekologa, EKG mi robili po Covide všetko ok, ináč nemám žiadne specialnejsie odbery či vyšetrenia...káva mi práveže nerobí dobre hneď mi busi srdce a som nervózna, ale úplne slabý si ráno davam skôr som prešla na zelený čaj počas dňa....idem koncom mesiaca na prevenciu k novej lekárke tak o čo ju požiadať....2m mám tetaniu beriem magnosolv

luccija
12. sep 2021

@katlin7 prerušovaný spánok a nedostatok spánku je strašný zabijak.

sticker
12. sep 2021

@nikiki29 Úplne si opísala môj stav😒. Aj teraz sa doslova premáham, aby som vôbec vládla čítať a sedieť. Trvá to tak 3/4 roka. Malá išla do škôlky od septembra, myslela som, že sa dám do poriadku. No rovnaké. Stále je kopec roboty, malá skončila aj tak s nádchou doma. Mňa ale trápil v poslednej dobe suchý, dráždivý kašeľ. Dostala som síce atb. ale žiadna zmena, nič nevykašlem, stále ma dráždi. Na krv chcem ísť po dobratí atb. Ale moja dr. je tiež taká, že keď skúsim načrtnúť čo si myslím, že by mi mohlo byť tak sa urazí. Chcela by som ísť na endokrinologiu len chcem aby to ona sama navrhla🤭

luccija
12. sep 2021

@sticker vieš čo tiež som nahnevaná kamarátku len niekde pichne a hneď ju lekárka posiela všade.ked mi zistili tetaniu chceli mineralogram neurologická povedala, že mi to spraví obvodná tá povedala, že netreba mám brať magnézium...teraz si už budem pýtať aj endokrinologa a všetko.Nikdy som nemala testy na boreliózu a kliešťa som mala viac x, autorka skús si dávať pravidelne magnézium veľa ľudí má nedostatok a robí to únavu, nervozitu, úzkosti...

@nikiki29

danaholanova
12. sep 2021

No presne viem o čom píšeš. Ja spím veľmi dobre osem hodín a prišlo to tak že viac než rok som zaspavala pri stole, hocikde keď som skúšala deti keď som sa hrala a už som veru nemohla ani za volant tiež som zaspavala. Veľmi nebezpecne raz ma stiahlo do protismeru našťastie nič nešlo ale od vtedy som začala chodiť po lekároch. Všetko v poriadku endo nič krv nič bola som na spánkovej klinike u mňa to nakoniec bolo vysoké ASLO má byť 200 ja 1200 a veru už 3 roky bojujem beriem antibiotiká a teda už je to o.k. Teraz beriem ešte CBD konopné kvapky tiež pomáhajú. Riešiť s lekárkou. Mňa strašne bolievali aj nohy a ruky také nespokojné ako keby do železa mi ich napchali v noci.

rawmamka
12. sep 2021

@danulicek Ďakujem za odpoveď, som rada, že ti operácia pomohla a si opäť zdravá 🙂.

sticker
12. sep 2021

@luccija prosím y, magnézium klasika tabletky nie tie šumivé, však?

dasenka26
12. sep 2021

@nikiki29 skúste magnézium - vo forme citrat, to sa najlepšie vstrebáva, tablety nie šumivé, obvykle sú s B vitamínmi, po týždni dvoch uvidíte či je nejaká zmena... držím palce 🙂

vero_29
12. sep 2021

@nikiki29 daj si skontrolovať krvný obraz, hneď budeš múdrejšia 😉

luccija
12. sep 2021

@sticker áno, mne poradila magistra magnerot, ale od neurologicky mám na tetaniu magnosolv tá je na predpis, ak by si išla k obvodnej daj si predpísať... som naozaj kludnejsia a menej podrazdena.

luccija
12. sep 2021

@danaholanova a z čoho máš také vysoké ASLO zistili?

danulicek
12. sep 2021

@luccija mne práve uzly z krvi nezistili, pretože štítna pracovala úplne v norme. A výsledky z krvi u obvodnej boli vždy ok. To je ten paradox. Ale ak nepracuje dostatočne alebo ma hyperfunkciu, to isto zistia.

luccija
12. sep 2021

Veľa ľudí má aj chronicky únavovy syndróm hneď svalovicu a únavu po malom výkone, bolesti hlavy strašne ťažko sa diagnostikuje, lebo krv je dobrá...ja som našla minule takú skupinku na FB a je to boj na roku obvodny posle k psychiatrovi , ale depresia úzkosť to nie je... vsetky vyšetrenia dobre a človek je veľmi unaveny...všade stres deti, práca ...malo oddychu, relax stále pod tlakom a citlivejší ľudia to zle znášajú.U nás to tuším ešte ani ako diagnózu neuznávajú?ja som raz mala od imunologicky injekcie na imunitu, lebo som bola často chorá a vtedy som sa cítila ako znovuzrodená.Mne stačí jedna, dve noci malo spánku a som ako mechom prastena pomalá, zabúdam, ťažko hľadám slová...hlava sa mi točí a to niekomu 6-6,5 hodiny stačí mne nie.

luccija
12. sep 2021

@danulicek aha, takže sono treba no uvidím...ja som si dala ako samoplatca pred 4 r zobrať krv a bola som výrazné anemicka, ale lekárka hneď radila aj hormóny štítnej žľazy a to bolo v poriadku.uvidim....dik

eva64
12. sep 2021

@nikiki29 ak mozem, odporucam prehliadku u obvodaka, urcite si treba dat urobit krvny obraz, nadmerna unava moze byt priznakom vazneho ochorenia, viem o com hovorim. Ked som prisla z roboty, vrhlo ma na sedacku a viac som nevedela o svete, v robote po obede som mala problem nezaspat.... Dnes uz som zasa zdrava👍

eva64
12. sep 2021

@eva64 vysetrit aj hormony stitnej zlazy, zelezo....

espritka29
12. sep 2021

Poznam to s tou unavou. Mam ale znizenu cinnost stitnej zlazy. Staci, ze pojdem do obchodu alebo nieco urobim doma, alebo zataz v praci hlavne psychicka a som total KO. Hned hladam cas, ked mozem byt sama so sebou, vyhladavam klud, niekedy aj zdriemnem. Niekedy si pripadam divne, a mam pocit, ze moja 67 rocna svokra ma viac energie nez ja. 🙈

original_d
12. sep 2021

Presne mam to iste velmi unavena som… tlak mam nizky ale to nema suvis a krvny obraz je super… asi sa domievam ze to bude stitna zlaza 😕

danaholanova
12. sep 2021

@luccija nie nezistili chorá často nebývam ale chcú vybrať mandle starám sa o detičky z domova a pri nich stále nejaké infekcie donesú takže predpoklad je z toho. Beriem raz za 3 mes. 3 balenia antibiotík už aj žalúdok to cíti, ale problém je v tom že najlepšie zaberá penicilín,pendepon a to ja nemôžem som alergická.😭Ale naposledy už kleslo na 600 a cítim sa oveľa lepšie.👍

elibeli12
12. sep 2021

fakt to zelezo a becko moze byt, aspon u mna to tak bolo... take celkove vysetrenie by nebolo od veci.. tiez sa chystam 🤔😃☝️

lauraaaaaa
13. sep 2021

Toto som mala aj ja.Ja som sa zase pri vedomí držala vďaka mobilu,bola som reakcie schopná keď som sa na niečo sústredila akonáhle nebolo na čo sa sústrediť už aj únava.Dokrorka to definovala ako etapy ,,stav zvýšenej aktivity potom úplná únava.aby som to vysvetlila lepšie ,to čo sme alebo prežívame ,je maximum našich síl,vrchol vyčerpania najvyšší extrém ,kde sa strieda aktivita z únavou.naraz.vysvetlila mi že som asi tak bola v detstve naučená ,pracovať na 150%a to zvyšok že do toho ide únava je daň za prepracovanie.Dalej ma pripravila že je načase spozornieť alebo spomaliť . Potom som mala stavy 3mes .aktivity nonstop a 3mes. unava spánok ,nevedela som sa dospat.chodim k dr stále a dávam pozor aby som sa nedostala do kolieska ako pre škrečka.tento svet je totiž akoby chcel zruinovať ľudské sily.ak si človek pozor nedá

lauraaaaaa
13. sep 2021

A pozor na železo a magnezium ,berem Mg ,mám tetaniu

liviaantolova26
13. sep 2021

@nikiki29 neprekonala si v poslednej dobe covid ja som toto mala po covide

cajnik
13. sep 2021

@nikiki29 klikla som na prispevok len zo zvedavosti, ale keby som ja spavala 6-7 hodin denne tak po niekolkych tyzdnoch by som bola na tom rovnako 🤷‍♀️🙂

nikiki29
autor
13. sep 2021

@liviaantolova26 nie, prekonala som vo februári 😞
@cajnik fungovala som tak aspoň 10 rokov, spať až po polnoci a ráno vstávať okolo 7 … ale vždy som bola ok, len v poslednej dobe je to hrozné 😕

cajnik
13. sep 2021

@nikiki29 tak skus len spat viacej. Poznam babu co spala 10-12 hodin denne a lekari jej neprisli je na ziadnu pricinu