Trasúca ruka
ahojte,
mám problém, trvá už cca 2 roky, hanbím sa zaň a preto o tom vie iba manžel a pred mesiacom som s tým bola u svojej všeobecnej lekárky. Ide o to, že sa mi pri písaní strasne trasie ruka, nie som schopná sa ani podpísať, proste keď sa sústredím je to ešte horšie, mśm také zamestnanie, že píšem dosť a musím sa jednoducho skrývať aby ma pri zom nik nevidel. Keď sa mam podpísať v banke alebo na pošte mám nervy. Na dovolenke na recepcii som nebola schopná vypýsať formulár, musela dcéra.Pri iných činnostiach mam ruku pevnú, keď šijem akebo navliekam korálky tak nič.Mám 46 rokov, nepijem , nefajčím, nemám stres, som úplne v pohode.Lekárka mi dala kúpiť si Millgamu, tú užívam už mesiac, zlepšenie žiadne. Nemá niekto podobný problém?
@bimbas ahoj, aké vyšetrenia si absolvovala?
Z neurologického hľadiska prvé čo každého napadne Parkisonova choroba. (poznám ženu, ktorá to má diagnostikované od veku 38 rokov 🙄)
Kľudne to môže byť aj psychogénny tras... strach z okolia, každý sa mi pozerá na ruku, čo keď niečo zle vypíšem, spackám listinu...
Skús konzultovať s neurológom, nech ťa riadne vyšetrí, pošle na MR, konzultuj s psychológom. Skús takú malú kognitívno- behaviorálnu terapiu. Napr. choď do DM drogérie. Povedz, že sa chceš registrovať kvôli členskej karte. Dajú ti vypísať letáčik. Ak sa ti začnú triasť ruky, nahlas pomenuj ten problém napr. Pozrite ako sa mi zle píše, ale majte so mnou trpezlivosť, ja to zvládnem.
Možno tým, že to zverbalizuješ, pomenuješ, vypustíš tlak a opadne to... Skús, držím palce.
@bimbasod účinných liekov by sa za mesiac už aspoň trochu zlepšil stav, treba ísť znovu k obvodnej a riešiť to, to je zaujímavé, že je to len pri písaní, to môže byť aj z nejakého psychického šoku. A aj doma keď si niečo píšeš je to tak, či len keď sa niekto pozerá na verejnosti?
Aj mne sa trasie ľava.. Zatiaľ neriešim
@bimbas skuste si vybavit vysetrenie na ambulancii pre extrapyramidove ochorenia
@petronelag áno aj doma keď sa nik nepozerá a na verejnosti je to omnoho horšie, keď chcem písať musím pero úplne mega silno zovrieť aby bol ťah plynulý, včera som pošívala deťom veci, navliekala niť do ihly, úplne na prvý šup
Len s tým treba ísť znovu k lekárke, to môže byť všeličo, aj štítna žľaza, aj z psychiky, niekde som čítala, že s trasením rúk majú spojenie aj obličky, to akože jedna oblička môže menej fungovať.
@bimbas Ahoj, ja mám rovnaký problém s podpisovaným, alebo iba výplnaným tlačív na úradoch. Ja to mám z psychiky, ako pacient som liečený na úzkostnú sociálnu poruchu. bežne sa mi ruký netrasú. Trvá to už 15 rokov a je to veľmi nepríjemné a stresujúce. Ani neviem kdo by mi pomohol. Možno špecialista -- návratový psychoterapeut -- v B. Bystrici taký nepracuje.

@bimbas Začínajúci Parkinson?