Úzkosť

rosea
17. feb 2015

Ahojte, prosím o radu pomoc alebo o vlastnu skusenosť. Od roku 2013 cca marec som užívala AD Serlift 50mg na začiatku aj Xanax, Serlift sa mi dr. snažil zvyšiť ale nereagovala som dobre tak som sa vrátila k 50mg naspäť v roku 2014 sept. som začala vysadzať pol tabletky každý deň pri tejto som sa cítila asi najlepšie od decembra som bola bez liekov všetko bolo fajn až koncom decembra na mňa prišla opäť uzkosť bolo to po vianociach od vtedy sa mi opakovala až som išla opäť k dr. ten mi navrhol vrátiť sa späť k serliftu začala som ho opäť užívať ale cítim sa fakt mizerne už 3 noc neviem spať a ak tak len minimálne hodinku a som hore som z toho zúfala snažím sa aj čítať pozerám TV ale nejde to. Takto podobne som reagovala aj prvý krát keď som začínala s AD ale nečakala som to mali ste podobné problémy alebo ako zvládate úzkosť mňa to celu pohltí...

bonaqa2013
17. feb 2015

Na začiatku liečby sa vždy dávajú aj lieky na ukľudnenie. Takže si daj aj Xanax. po čase keď si telo na liečbu navykne, xanax postupne vysadzuj. Ale môže to trvať aj 3-4 týždne - navykanie na liečbu.

rosea
autor
17. feb 2015

@bonaqa2013 momentálne je to 2 týždne čo som začala opäť užívať som maximálne unavená a vyčerpaná nehovoriac o tom že by sme chceli mať aj dieťa ale upozornil ma lekár že pri AD sa to nedá respektíve je tam riziko

duun
17. feb 2015

Ahoj. Trvá to dlhšie, kým to zaberie - minimálne týždeň a zlepšenie nejde "skokom". Tieto lieky serotonín nevytvárajú, len telo "nútia ho skladovať, zhromažďovať" čiže to trvá, kým sa hladina upraví a tebe bude lepšie. V noci aspoň mne zaberalo skôr si fakt čítať alebo pozerať dobré filmy. Neodbúra to automaticky všetky pocity, ale aspoň sa má myseľ čím zaoberať a nerozmýšľaš stále dookola. Najhoršie, aspoň pre mňa bolo ležať, kukať do tmy a len každých 10-15 minút pozerať, ako bežia hodiny a ja.. ALE jedna vec je istá, zlepší sa to. URČITE. Treba len vydržať, aj keď je to veľmi ťažké.

rosea
autor
17. feb 2015

@duun a máš s tým aj vlastnu skúsenosť užívala si niečo alebo úžívaš?

zobaka
17. feb 2015

ja som pri Serlifte nespala ani s Hypnogenom, bolo to hrozne, skus popýtat nieco lepsie

sardinka333
17. feb 2015

No, podla mojej dr. sa nemá vysádzať na zimu, jesen...ved to su klasicke depkarske obdobia, je menej slnečného svetla, ide tma....ten serotonín má menej príležitostí sa prirodzene ako tak vytvoriť v zime, sychravých dnoch ako v lete, na jar ked si na slnku, máš pohyb, rozptyl. Uzkosť je jednoducho stav ktorý sa vracia....chvilu je dobre a potom to ,,niekde vvyskočí,,. Čiže od decembra, od začiatku decembra ak to správne chápem si bola bez liekov, prišlo to až na konci decembra - lebo si mala ,,dojazd,, Lieky ešte nejaku dobu učinkovali, odburavali sa z tela a až potom prišla znova uzkosť ked ti hladina serotoninu uplne klesla, plus tma, zima nejaké stresy a lietaš v tom zase. Dobre, že si išla k lekarovi. Neviem ako dlho berieš Serlift ani aka je konkretna diagnoza. Lebo aj tie uzkosti su potvory - na niektoru zaberá lepšie látka escitalopram (cipralex) na inu serotoninm alebo paroxetín...je mi to strašne luto že trpíš ako zviera, ale moja doktorka hovorí, že pacient sa musí ,,vyladiť,, proste skušať čo zaberie aka davka akej učinnej latky....a to je beh na dlhe trate 😒 Ja som skusila Sertralin, Seroxat a nakoniec zatial anjlepší bol Cipralex....a v pohode 5 rokov!! Ale tiež si spomínam na tie muky, ale ono časom to človek nejako sa naučí spracovať a ČAKAŤ na ulavu. Ja som vela čítala, zhanala info.....plus mám skvelu dokinu takže po tých rokoch to už troška zvladam. Ja som vysadila zo dna na den Cipralex koli tehu, sice som plačlivejšia, naladovejšia, melancholickejšia ....ale zatial ok, bez liekov. Uvidíme dokedy 😀 Ale ja som mala OCD - obsedantne kompulzívnu poruchu (pri tej su bezne uzkosti) . Skusim pohladať nejaky link len či to tu nemažu....

sardinka333
17. feb 2015

http://www.lundbeck.com/upload/cz/files/pdf/Bro...
dufam že to pojde otvoriť ak nie tak napiš, písala si o uzkosti tak toto je publikácia práve o tom, taký základný manuál ako to pochopiť celé a vykročiť na cestu uzdravenia. Mne to velmi pomohlo....maju to spracovane aj pre ine diagnozy ale tak ked píšeš o uzkosti tak posielam tento link.

petraxy6
17. feb 2015

@rosea koľko je od vtedy ako si začala druhý krát užívať Serlifft? zvykne účinkovať o 14 dní. a píšeš, že takto si reagovala aj prvý krát, tak si myslím že sa dostaneš po čase do normálu a budeš v pohode, keď zaberie 🙂

rosea
autor
17. feb 2015

@petraxy6 na začiatku decembra som ho vysadila a koniec decembra sa vratila úzkosť vydržala som či to nieje len z vysadenia do konca januára a také 2 týždne opäť užívam serlift ale necítim sa vôbec dobre

rosea
autor
17. feb 2015

@sardinka333 skusím prečítať čo si poslala ten link, a ty ako dlho užívaš lieky a kedy ti zabrali aby si si mohla povedať že funguješ normálne ako človek ktorý ich neužíva žije si plnohodnotný živoť serlift som brala necelé 2 roky potom vysadenia a opäť sa to vrátilo a pritom som sa už mala celkom fajn chodím aj na psychoterapiu

sardinka333
17. feb 2015

rosea - to čo popisuješ je tzv. ,,dojazd,, - vysadila si a hladina ti za tie cca 3 týždne klesla a vrátilo sa to. Podla mna si vysadila skoro a v nevhodnej dobe. (zimneé obdobie, stres) Nový nábeh može trvať od 2 do 4 až 6 týždnov podla lieku, na pribalovom to iste máš napísané....antidepresíva žial nie su praleny...učinosť nastupuje časom. Čo si pamätm tak cca do mesiaca bolo dobre.... Ja by som skusila takto - vydržať ešte 2 týždne poctivo brat, alebo do dalšej kontroly u doktora, tento čas prežiť nasledovne - nasad xanax ked je zle....Ja som vtedy dostala Rivotril ale nedala som si ho lebo nejako som s tým nebola stotožnená, ale to je moj pripad. Ak ti Xanax pomohol tak v najhoršie dni - stavy si ho daj. To že sa ešte necítiš dobre može byť preto lebo ešte nemáš ,,správnu hladinu tých neurotransmiterov v neuronových spojoch v mozgu,,. Využi to čo si získala psychoterapiou - neviem čo si absolvovala, čo robíte. Mne napr. nevyhovoval autogenny trening ale ,,pokecy,, tak to je moje a zase čo vyhovuje mne tak nemusí inemu. Je niečo čo ti uzkosť sposobuje, alebo ,,len sa tak bez dovodne cítiš,,? lebo ja som vedela čo mi to sposobuje a pracovala som s tým...a pomohlo. Ja som v podstae fungovala normalne - doma male deti a jednoducho inštinkt veli - VSTAŤ a vschopiť sa....to bolo u mna, ale pri praci a činnostich som sa citila zle, uzko, až navaly ale nikto to na mne nevidel.....Moja rada------ako náhle sa cítiš dobre,si fajn, funguješ ZABUDNI, že vysadiť lieky!!!!Práveže už si nastavená a funguje to. Hlavne ked vieš že máš sklony padať do relapsu, recidívy z ktorej sa budeš davať do kopy pár týždnov v lepšom prípade! Čo je na tom brat lieky? Ja som to brala 5 rokov non stop a v pohode....plus terapia. Ak mám žiť ako troska tak to budem jesť nech si myslí kto chce čo chce....diabetika niekto rieši, že je celý zivot na inzuline? nebolo to moje dobrovolné rozhodnutie jest AD, neuživam to samovolne, z rozmaru a bez dohladu lekara a zmierila som sa s tým. Kto nezažil, nepochopí a leudom nepotrebuješ nič vysvetlovať....tí nevedia o tom ako s citiš a čo prežívaš.

rosea
autor
17. feb 2015

@sardinka333 no na psychoterapii preberáme presne to čo mi úzkosť spôsobuje je to až z detstva ide to strašne pomaly na niečo prídeme potom pauza a tak strašne pomalé kroky robím je to dosť dávno a to čo sa vo mne zakorenilo nie a nie aby odišlo zmenilo sa stále robím tu istú chybu, vieš v detstve malo lásky žiadne slová útechy iba som nedostatočná musím sa snažiť zodpovednosť za mladšieho surodenca a teraz to prenášam všade kde sa to dá a obava z buducnosti je top kríza, niekedy si pomyslím, čo som slaboch nezvládnem to ale ta úzkosť no proste ak si to zažila mala alebo máš tie stavy tak presne vieš o čom hovorím, stále len dufam, že zajtra to bude lepšie ale to zajtra je už nejaké pridlhé už spätne aj ľutujem že som tlačila na dr aby sme vysadili AD ale robila som to z jediného jedného dôvodu chcela by som bábo a takto ako som teraz no zas sa to odkladá.
Ty si brala 5 rokov AD teraz už neberieš?

petraxy6
17. feb 2015

@rosea ja som dostala PP v tehotenstve. brala som predtým Serlift, potom keďže som otehotnela sme vysadili a búúúm. aj ja som šla do detstva 😝 už mám jasno v tom čo mi to spôsobovalo, serlift neberiem a pracujem na sebe 🙂

rosea
autor
17. feb 2015

@petraxy6 chodíš na psychoterapiu alebo sama? ako ti to ide a ako si došla k tomu čo to spôsobila a tiež je potrebné sa s tym vysporiadať ako si to dokázala to mňa ešte len čaká a dosť je to nepríjemné hlavne pre mňa nieje to vôbec jednodúche ale základ je aspoň to že si to uvedomujem už to je dobré ale ešte vedieť to pochopiť a spracovať tak aby sa to čo najmenej odrazilo na mojej psychike

deluxea
17. feb 2015

@sardinka333 Ahoj,ja tiež trpím OCD,no alebo trpela som,teraz je to už lepšie,už viem ako na to a nie som ani na tabletkách aj keď mam obdobia,keď sa to zvykne akoby zhoršit,a bojím sa vtedy, že sa to vracia,ale potom sa to stratí a zasa mám pokoj, ale odbočila som,chcela som ta poprosiť či nemáš podobný link aj na OCD,ako na tu Generalizovanu poruchu.dakujem 🙂

petraxy6
17. feb 2015

@rosea netlač na dr.aby ti dovolila vysadiť - tvoj čas príde - myslím že to príde samé od seba....dostaň von zo seba všetko, čo potláčaš z detstva - a žiadne slová že si nedostatočná 😝 si a budeš v pohode 🙂
vieš čo mi raz povedala doktorka? že škoda, že sa neliečia tí, kvôli ktorým sa liečime my - že svet by bol krajší 😉

rosea
autor
17. feb 2015

@petraxy6 toto presne povedala aj mne že v podstate tí čo chodím k dr tak sme normalny že mali by chodiť ty kvôli ktorým tam chodíme a svätá pravda len škoda že si to uvedomujeme len my 😉

petraxy6
17. feb 2015

@rosea no ale zase, keď si to začne uvedomovať čo najviac ľudí - bude to super 🙂 a to si píš, že o chvíľu to tak bude 🙂

mirkava
17. feb 2015

@rosea ahoj, rano som si precotala tvoj prispevok a cely den nad tym premyslam, co moze byt tak zavazne ze to dovedie ludi k uzkosti a braniu liekov. Pozeram teraz ze je tu dost reakcii a je vela zien co maju takyto problem. Prezila som toho dost v zivote, ale vzdy som sa z toho nejako vyhrabala. Nemusis mi odpovedat ja len chcem vyjadrit podporu a drzim palce v liecbe. Nech si skoro fit a bez liekov 😉

petraxy6
17. feb 2015

@mirkava ja ti odpoviem za seba. Je to zakorenené v detstve 😢
Aj ja som napr.prezila hocičo. Toto nechapem co spusta a prevo som sa to mala dozvedieť ja osobne napr.

sardinka333
17. feb 2015

rosea - robíš sice pomalé kroky (pomalé podla teba, iný by možno neurobil ani také) ale ideš a to je hlavné! Vieš, asi to bude znieť hlupo, a aj mne sa to nelahko počúva, lebo tiež nemám rada dlhodobé problémy, ale toto je beh na dlhu trať a nič sa tu nemá a nedá urýchliť....Dieťa niekedy nesie na pleciach záťaž dospelých, ktorí si to často ani neuvedomujú ako dieťa preťažia, to ich nechce sklamať a pod. Iste je dobré, že si sa pozrela aj do minulosti, detstva myslím, že všetci neurotici sme si kládli otázku PREČO a hladali na nu odpoved. Tí, ktorí ti ublížili potrebuju tvoje odpustenie....napr. si napíš na papier konkretne body čím ti ubližili, ukrivdili a bud to preber na terapii alebo doma sama NAHLAS povedz že odpušťam ti napr. mama, že si na mna kladla väčšie bremená ako som bola schopná zniesť a pod....odpusti aj sebe...lebo ja som si vyčítala kade čo. Pozri, ideš dobrým smerom. Ten kto vyhlada pomoc odborníka v dnešnej dobe je skor hrdina (myslím psychoša) ako slaboch. Slabosť je problémy neriešiť. Takže základom je brať lieky! Dochádzať k doktorke. Čo sa týka dieťaťa...vieš čo tak mne to začalo po provom porode....potom som vysadila Sertralin a po malej mi to zase začalo asi ked mala cca 1 rok. Teraz som vobec neriešila, nejake vysadzanie pred otehotnením....otehotnieš aj s liekami a to skor lebo budeš kludna a fungujuca, stres tomu nepridava. Určite nerieš všetky tie reči o tom ako ,,sa treba vyčistiť,, a reči na netových stránkach....možeš sa stravovať zdravo, športovať ale proste bereš lieky tie pred otehotnením iste neškodia!!!! Ani diabetičkam nikto nevyčíta inzulín ani lieky na štitnu zlazu to už tiež berie kde kto....Tak som to mala aj ja....lieky som brala do momentu kedy som si urobila tehu test...plus tuším ešte týžden...hend som volala doktorke a ta povedala ,,teraz ihned vysadiť,,. Prvé tri mesiace sa lieky nemaju uživat aby nepoškodili babätko, lebo sa vyvíjaju organy, ale ak je tiziko pre matku väčšie tak sa nasadia. Samozrejme že oficiálne sa to neodporuča lebo ved študie učinnosti liekov sa nemožu robiť na tehotných - ale niekedy je stav taký že sa daju aj napriek tomu. Ja som brala lieky dokopy niečo vyše 5 rokov...1 rok tuším Sertralin potom necelý rok Seroxat a potom tých cca 5 rokov Cipralex.....

sardinka333
17. feb 2015

https://www.lundbeck.com/upload/cz/files/pdf/Br...

http://www.os-vor.cz/SharedFiles/Download.aspx?...

deluxea...posielam linky..tieto publikácie su naozaj od odborníkov, MUDR. Pidrman robí tuším len OCDčkarov...tak dufam, že pomožu ,,pochopiť sa,, a mrknuť na tie obavy z ineho uhla....

rosea
autor
17. feb 2015

@mirkava ďakujem ti veľmi pekne za podporu si zlatá a vážim si to ono vieš stačí že ťa niečo v detstve trápi nesieš si to až do dospelosti a potom to prepukne vtedy kedy najmenej čakáš ja dufam a verím že sa čím skôr dám do kopy či to bude s liekami alebo bez ale jedno chcem žiť normálnym slušným spokojným a šťastným životom

rosea
autor
17. feb 2015

@petraxy6 áno je to v detstve 😒

rosea
autor
17. feb 2015

@sardinka333 veľmi pekne si to napísala, ja som vo fáze že viem kto čo ale neviem a nedokážem odpustiť a prijať to že to tak bolo a hlavne aj sebe odpustiť preto sa vo mne stále ta uzkosť usádza je to hnusoba mne raz psychologička povedala že kde je úzkosť tam je cesta najprv som si vravela že akú hluposť hovorí ale časom som si uvedomila a keď som nad tým uvažovala že je to úplna pravda vlastne uzkosť ma upozornila na nezrovnalosti v živote ktoré sa mi kopili jedná báseň a ktoré som pomaly začala riešiť a rozmotávať ten kto to zažil vie aké to je ukrutné ťažké a že niekedy urobíš 2 kroky vpred a zrazu ťa to hodí 10 krokov naspäť, a zas keď si pomyslím, ako som si myslela že je všetko poriešené že som prišla na kameň urazu tešila sa že konečne sa budem mať fajn a že konečne môžem aj ja žiť a len vtedy to prišlo najhoršie nieje objaviť problém ale aj ho stráviť a vysporiadať sa s ním dr. mi stále hovorí že vidí ako na sebe pracujem ja mu stale poviem nato že ja z toho taký pocit nemám tak mi minule povedal že vie to porovnať s pacientami ktorý len stále chodia na vyššie dávky

petraxy6
17. feb 2015

@rosea ináč, je zaujímavé, že je toho veľmi veľa 😝 a ja som vlastne rada, že viem a poznám príčinu. lebo ľudia možno aj volajú o pomoc,ostanú bez povšimnutia a potom si zoberú život ☹ nikto nevie príčinu. alebo aj prípady keď deti siahnu na život rodičom ☹

petraxy6
17. feb 2015

@rosea ináč, nič nerob nasilu - na odpustenie musí dozrieť čas 🙂 ja som tiež ešte nie na 100% pripravená. zo začiatku som to silila a dopadlo to tak, že som mala pocit že zase som neschopná - blbosť...

rosea
autor
17. feb 2015

@petraxy6 áno a potom sa každý pýta že prečo že je to blázon a odsudzuju toho človeka ale ja ho plne chápem ako píšeš su bez povšimnutia a po smrti už o nich vie celé slovensko aká nespravodlivosť a čím ďalej je toho viac

rosea
autor
17. feb 2015

@petraxy6 presne taký pocit som mala v decembri keď sa to všetko vrátilo neschopná a že všetci su dobrý ja tá zlá.... a blá blá blá

petraxy6
17. feb 2015

@rosea no bohužiaľ, chápem ich aj ja ☹ a to ja si myslím že som light prípad. poznám osoby, ktoré to majú oooveľa ťažšie a napätie medzi nimi a rodičmi je krájateľné...