Vynechaná dávky Sertralinu

emma14
24. jan 2024

Dobrý deň,

zabudla som si vziat lieky na dovolenku a vynechala som užívanie na 6 dní. Počas dovolenky sa so mnou nič zvláštne nedialo. Doma som opäť nasadila 150mg ako obvykle. Lieky mi zacali aspoň trocha účinkovať až po troch mesiacoch od zaciatku uzivania. Teraz som sa akoby vratila krok späť. Lieky beriem na Socialnu fobiu. Má niekto skúsenosť s nechcenym vysadenim a nasadením? Zároveň uvažujem, či to nie je len placebo, kedže mi vysadenie nic nesposobilo.

anavixy
24. jan 2024

Nie, nie je to placebo. Vies ako funguju antidepresiva? Sama pises, ze ti lieky zacali zaberat az to niekolkych mesiacoch (to uz je trochu nad priemer myslim) uzivania a to prave preto, ze si mozog musi “na ne zvyknut”, nezaberaju hned a to iste plati aj pri vynechani, to ze vynechas par dni neznamena, ze ich ucinok nemas stale v mozgu, preto za tak kratku dobu nemusis pocitovat ziadnu zmenu. Bud rada. Pokracuj v uzivani a nabuduce si daj zalezat na tom, aby si nezabudla🍀

vorkola
24. jan 2024

@emma14 Podla mna, kedze, ti tie lieky v podstate nechybali, tak ja na tvojom mieste by som ich nebrala, aby si nebola na nich zavisla,ja som uz zostala zavisla na neurol, a snazim sa ho postupne vysadit

anavixy
24. jan 2024

@vorkola na antidepresiva nevznika zavislost, to je uplne ale uplne nieco ine ako neurol. Navyse za tak kratku dobu sa neda posudit, ci ich vynechanie nesposobi pacintovi atak alebo neprijemne pocity alebo nie. Takato rada je naozaj zla.

nika523
24. jan 2024

@vorkola neurol je úplne niečo, neraď keď tomu nerozumieš

nika523
24. jan 2024

@emma14 tak ako píše anavixy, ber ďalej ako by sa nič nestalo

deti95060810
24. jan 2024

Ad sú návykové... preto sa vysadzujú postupne - 4 týždne.
keby neboli návykové - tak sa môžu vysadiť aj naraz.
autorka, keby si ich nebrala ešte dlhšie - prišli by absťáky. napr. problémy so spánkom, pocit úzkosti, a pod.

letmebe8
25. jan 2024

@deti95060810 AD nie sú návykové. Tabletky na ukľudnenie a na spánok sú návykové. AD sa vysádzajú pomaly, kvôli zmenám, ktoré spôsobili v mozgu a kvôli tomu, aby sa nevrátili nežiaduce stavy, kt mal pacient predtým než ich začal užívať. Sertralin funguje na princípe spätného vychytávania serotonínu (SSRI) takže návykový nie je. A ďalšia blbosť čo píšeš, že sa vysádzajú 4 týždne.....vysádzajú sa podľa diagnózy a stavu pacienta.

sissik
25. jan 2024

opytaj sa lekara, ktory ti ich predpisal. Samotny sertralin navykovy nie je. Vysadzuje sa pomaly preto, aby si nemala neziaduce ucinky ked telo bude mat zrazu menej sertralinu. Sertralin sa v tele vytvara prirodzene, pri depresiach to vytvaranie nefunguje spravne. SSRI antidepresiva robia to, ze zvysky sertralinu, ktore su okolo mozgovej bunky, dopravia do tej mozgovej bunky, aby mala sertralinu dostatok. Nie je to droga, nic navykove. Co tu pisu ludia, ktori nie su lekari a nemaju ani len osobnu skusenost s antidepresivami, neber do uvahy. Ked hladas informacie, najdes plno odbornej literatury aj v knizniciach aj na nete- vacsinou v anglictine. Ze antidepresiva zo skupiny SSRI su navykove napise ten, kto si zrejme ziadny odborny clanok neprecital

mladena
25. jan 2024

to je blbosť čo tu píšete ssri má za úlohu len zachytávať vlastný serotonín v mozgu, aké dopravenie do mozgovej bunky? Nikdy sa nedokázalo že by to naozaj pomáhalo.

nika523
25. jan 2024

@deti95060810 načo píšeš keď o tom nič nevieš? Ja toto nechápem tu na koníkovi

deti95060810
25. jan 2024

@nika523 to isté môžem povedať ja o tebe...😉

sissik
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nika523
25. jan 2024

@deti95060810 môžeš keď budem písať bludy o veciach o ktorých nič neviem

sissik
25. jan 2024

@mladena ano, poplietla som to - sertralin vychyta zvyskovy serotonin ktory dopravi k mozgovej bunke - konkretne k spojom mozgovej bunky, aby mohol serotonin zabezpecit to, co ma v mozgovej bunke prenasat.
Keby sa nedokazalo, ze to pomaha, tak by nemohol byt schvaleny ako liecivo. A nepomahal by ludom s depresiami, ktorym sa evidentne zlepsuje stav

domi2425
25. jan 2024

@deti95060810 neviem co si ty za profil ale toto nie je prva tema kde sa vyjadrujes k antidepresivam uplne scestne a nespravne, uvedom si ze tie bludy co tu pises mozu niekomu realne ublizit

@nika523 taketo blbosti citam nie prvy krat od tohto profilu, asi to treba nahlasovat kym neprestane😅

nika523
25. jan 2024

@domi2425 áno aj ja som už niečo od nej čítala, nepamätám čo len viem že niečo zlé alebo zlomyselné len si pamätám profil že to nie je dobrá osoba