Výsledok z cytológie 3 - čo bude ďalej?

kveta
26. mar 2007

Ahojte,

dnes som sa dozvedela, že mám výsledok z cytológie krčka maternice "2 až 3". K lekárovi idem budúci týždeň /nemal skorší termín voľný/, tak sa pýtam teraz Vás. Kto ste mali takýto výsledok, napíšte mi, prosím, čo s Vami lekár ďalej robil. Ďakujem. 😕

17zuzana11
31. jan 2013

mne napisal doktor na papier do nemocnice kiretaz ,tak potom neviem....aj vi ste to mali?

annika
1. feb 2013

@emjee Ahoj!!! Mám podobný problém..bohužiaľ..V septembri som mala výsledok P3 A+...že vraj je to nejaká infekcia... ale žiadne lieky mi nedal, o 4 mesiace kontrola... 🙄 a práve včera som bola u gyndoša, ktorému chodím už vyše 10 rokov...urobil mi cyto,ktoré ma dosť bolelo...neviem prečo...o hodinu som bola doma a som aj veru krvácala.... a aj dnes krvácam...takže som trošku na nervy s tým....MS to určite nie je, lebo som v polovici cyklu... 😖 a tie dva týždne veru budú dosť dlhééééé 😔 😔 😔 😔 😔 😔 a bojííííímmmm 😢 😢 😢 😢 😢 😢

annika
1. feb 2013

Tiež mi naznačil kolnoskopiu... čo to je??? a hlavne pomôže a bolí to???? 😅 😅 😅

emjee
2. feb 2013

@annika tvoj prispevok mal ist @nika000

lejla77
2. feb 2013

@annika kolposkopia - zobratie vzorky - ustipnutie z kritickeho miesta pod kolposkopom (specialny mikroskop).

annika
3. feb 2013

@lejla77 díky, nieço som uz cítala o tom...
a som este stàle nervôzna ....lebo este stàle dost krvàcam po tom vysetrení zo stvrtka...

samara1609
4. feb 2013

mam za sebou dve konizacie,teraz boli uz vysledky OK,som tehotna a zatial zdrava..kym maju co brat nech beru..je to v tom momente zistenia zla situacia,ale zas na druhej strane pokial vas uz sleduju a robia pravidelne odbery,tak chvalabohu ..

cichlidka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lejla77
4. feb 2013

@cichlidka vysledok sa moze zmenit kedykolvek, ale preco sa bojis, ked si mala vsetko dobre? Nestresuj dopredu. 😉

samara1609
4. feb 2013

@cichlidka no nie som sice doktor,stat sa moze vazne hocico,ale je to skor nepravdepodobne.najdolezitejsia je samozrejme imunita.

cichlidka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
samara1609
4. feb 2013

@cichlidka pretoze imunita je dolezita uplne u vsetkych ochoreni a co sa tyka HPV virusu je velmi dolezita napriklad..ja som ju mala narusenu a preto sa mi vysledky nelepsili.

cichlidka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
samara1609
4. feb 2013

@cichlidka zakazdym..dlho ma pozorovali a potom zistili ze lepsie to nebude a ze mam ten rakovinotvorny typ..a tak som sla pod noz.

cichlidka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kristina.mihalovicov
5. feb 2013

Ahojte, je rozdiel aký máte typ sú rakovinotvorné č. 12,16 a ešte dva, už neviem teraz.. potom sú tie s písmenami, nie bývajú neškodné, ja mám 16:( na konizácii som bola najmladšia v nemocnici, treba chodiť na kontroly, niekedy to z mesiaca na mesiac, úplne zmizne, niektoré typy zanechávajú bradavice na pošve a tie sa vypaľujú, alebo odstraňujú, bohužiaľ sa v mnohých prípadoch vracajú. Sú to jedno- dva dňové zákroky. Stupne sú 4. Posledný je najhorší, a každý býva ešte doplnený písmenom1B...
Vírus HPV nikdy z tela nezmizne, záleží ako sa s ním imunita vyrovná. V tele ho má vlastne každý človek. Takže upevňujte imunitu🙂

samara1609
5. feb 2013

tusim trojka ale zly typ.a ano dva razy som bola na konizacii
@cichlidka

lejla77
5. feb 2013

@cichlidka neries dopredu, co nemas. 😉 😉 😉 lebo si to privolas. 😔

sara85
4. jún 2013

@kristina.mihalovicov Ahoj ja som bola dnes pre vysledok ,tiež mam ist na konozaciu ,na sprivodnom listku mam CIN 2 a P 16..vieš mi to vysvetlit ?alebo poradit čo ma potom čaka ? dakujem

kristina.mihalovicov
4. jún 2013

@sara85 ahoj, niečo mi tam chýba, leboCIN2 je stupeň, 1,2,3, nechápem to P16, nemáš tam ešte niečo? Buď Ťa čaká konizácia, alebo to vypaľovanie, len neviem podľa typu, skús napísať viac, držím palce.

sara85
4. jún 2013

@kristina.mihalovicov viac neviem ,vysledky som zatial nevidela ,len na vymenom listku mam len tieto informacie ,čaka ma ta konizacia..

kristina.mihalovicov
4. jún 2013

@sara85 aha, tak potom uvidíš, je to úplne bezbolestný 5-15 min. zákrok, dostaneš injekciu, zaspíš, prebudíš a a za deň, alebo ešte ten deň ideš domov, potom sa ozveš na výsledky, trocha krvácania ako u menštruácie. Ja dodnes spomínam na ten spánok, pretože tak super som sa nikdy nevyspala 😉 ,a j keď len nejaké dve hodinky, držím palce.

sara85
4. jún 2013

@kristina.mihalovicov dakujem 🙂 to čakanie na vysledok je asi najhoršie ☹

kristina.mihalovicov
4. jún 2013

@sara85 ja to poznám ☹ , nespala som, nejedla, starší syn mal necelé dva roky, keď som bola na konizácii a pre výsledky som musela osobne, lebo to bolo na hrane, teraz každého pol roka tŕpnem a závidím iným, čo ani netušia o takýchto veciach, bohužiaľ je to navždy. Drž sa.

tatkastrapka
16. jún 2013

Caute ja mam tiez vysledok cytologie ale uz LBC medzi 2-3 a je to uz treti odbre. Najhorsie je ze moja doktorka mi povedala ze to nic neni. Ale ona robi v ambulancii s dalsim lekarom a ten mi zavolal ze mam prist do ambulancie a tam na mna vybalil ze by som mala ist na operaciu pretoze to uz mam 3 rok. Ale potom navrhol ze teda pockame na vysledky testu o tri mesiace a tak som to zobrala k dalsiemu lekarovi a ten povedal ze uz by necakal a rovno by isiel na konizaciu. Ze neni na co cakat. Ja som ale este nerodila tak som z toho trochu vystrasena ze ako to teda a co teda vlastne robit ked kazdy hovori nieco ine. Studovala som si na nete nejake veci o tom ale neviem comu mam verit. Mam pocit ze ani lekari nemaju v tom jasno. Ked sa bojim ze neviem ci je dobre cakat ked sa to moze zvrhnut ale tak rakovina sa snad nevyvinie ze tri mesiace. No neviem tak cakam.
Inak dobrala som ten Indonal ale neviem ci zrovna extrakt z brokolice je nieco super. No a este som preventivne vybrala balenie vola sa to ze OVOSAN beru to ludia s rakovinou na posilnenie imunity a robim vsetko na zdravo otuzujem a tak lebo mi doktor povedal ze jedine co mi moze pomoct je posilovat imunitu. Inak este mi zistili HPV to najrizikovejsie a to si predstavte ze som zaockovana proti tomu pred 10 rokmi. Tak neviem ako je to mozne ze ma zaockovali a dostala som to podla mna je cele ockovanie famracuticky biznis. A doktorka mi na to povedala ze stava sa a ze nic neni 100 percentne a akurat som za to dala 250 eur. A vlastne neviem za co. No a tak. Tana

elvira12
16. jún 2013

@kveta Ahoj Kvetka, noo je to diskutabilne... otazka je, ze co vsetko prislo v popise cytologie (reaktivne zmeny, dysplazia, ci je pozitivny HPV). Ak aj pozit.HPV, potom je dobre riesit expertnu kolposkopiu, kde gyndos pozrie, ci tam nieco na krcku mas alebo nie... Ak nie, tak sa sleduje, ak ano, potom sa bud riesi - konizacia alebo mozno len sleduje...
Ja som mala PAP IIIa, reativne zmenu, lahku dysplaziu, LSIL, anejake drobnosti. Vela gyndasov to len sleduje, ale ja som sla rovno na onkologiu a rovno mi bola po vykonani kolposkopie navrhnuta LEEP konizacia....
Drzim palce,

papa

scorpionflower
29. aug 2013

@lejla77: tak nestras

scorpionflower
29. aug 2013

Caute,
ja mam tiez dost velky stach. Doteraz som mala cyto vzdy na 2 a teraz po dvoch rokoch co mi bral gynekolog ster mi vysiel na 2-3, som z toho vymindrakovana...Povedal mi, ze mam bud styri mesiace pockat a zobrat dalsi ster alebo ist do nemocnice na histologiu pod uplnou narkozou. Nepacilo sa mi ani jedno a ani druhe riesenie, tak som si zobrala papiere a idem do Bratislavy. Moj novy lekar je schopny ma vziat az od oktobra, tak musim mesiac cakat co mi povie on. Vysiel mi aj pozitivny HPV virus (z tohto som zmätena lebo som citala, ze z beznej cyto sa to zistit neda) a na tej novej Bethesda stupnici mam ASCUS. Asi by som uz mala prestat o tom citat clanky lebo uz som vystresovana aj ja aj moj priatel. Hlavne na internete su strasne zmätocne informacie. Doktori hovoria, ze pol roka na opakovany ster je normalny cas a nie je to nebezpecne, ja som pri tom citala o mnohych zenach, ktorym sa to za pol roka zhorsilo tak, ze museli ist na konizaciu krcka (viem, ze to automaticky neznamena nic hrozne). Mam 26 rokov a este nemam deti, preto predstava, ze mi doktor povie, ze nebudem mat deti je pre mna dost hrozna. Zla je aj ta, keby mi oznamil, ze mam mat deti teraz hned. Doktorom prestavam v tomto smere verit lebo kazdy tvrdi nieco ine, jeden posle na konizaciu na zaklade jednej cytologie a dalsi caka tri roky so zlou cytologiou. Kde je potom pravda a spravny pristup? Najlepsie u mojho byvaleho doktoroa bola, ked mi povedal "rozhodnite sa ci chcete cakat alebo ist na histologiu" a co som ja? odbornik? sak na co tu je? chce na mna jednoducho hodit svoju zodpovednost!

lejla77
29. aug 2013

@scorpionflower Ked mas medzi 2-3 podla mna je to skoro. Mna takto kontrolovali kazdy polrok. az raz mi vyslo 3b a doporučena konizacia. Ale kopec zien ma deti aj po konizacii.

janulkama
2. sep 2013

Ahojte,robili mi biopsiu,už 3 týždne čakám na výsledok...čakali ste aj vy tak dlho?Predtým to do 2 týždňov bolo,už aj sestrička na onkologii bola prekvapená,že ešte nie su...Ja len dúfam,že je všetko ok,aj keď to tak dlho trvá 😒