Zuby v zlom stave

3. apr 2024

Dobrý večer,

trápim sa stavom môjho chrupu tak ma zaujíma ako sú na tom iný ľudia v mojom veku...
Mám 27 rokov a mám 28 zubov (všetky 4 osmičky mi trhali lebo sa mi nezmestili do pusy a robili mi problémy). Z týchto 28 zubov mám len 8 úplne zdravých. Na 8 zuboch mám mini plombičky v medzizubnom priestore, na 11 zuboch mám trošku hlbšie plobmy (zadné zuby hlavne stoličky) a jeden zub mám mŕtvy bez nervu. Ešte 3 roky dozadu som mala chrup výrazne lepší, mala som 7 plomb z detstva kedy sa mi zuby príliš čistiť nechcelo tak som to vždy šup šup odflákla. Lenže za posledné 3 roky som bola dva krát tehotná a obe tehotenstvá som na kompletku až do pôrodu prevracala a to mi moje zuby totálne zničilo. Nie len že mi zuby ničili všetky tie žalúdočné kyseliny, ale zuby sa mi aj odvápnili tým že som nejedla to čo som mala nakoľko išlo hneď všetko zo mňa von. Navonok moje zuby vyzerajú pekne, keby niekomu poviem že mám všetky zuby bez plomby určite by mi uveril, mám ich pekne spravené. Ale vnútorne ma to zožiera, na zuboch mi záleží a neviem sa stým zmieriť. Navyše sa totálne vždy hanbím u zubára čo si musí o mne myslieť že mám v 27 takéto zuby...
Ako ste na tom vy ?

syslik81
3. apr 2024

ak to iny nevidia tak ta nema co trapit ..zubar vidi denne ovela horsie zuby .. aspon sa o ne staras a mas ich ciste .. zmenit to uz nezmenis .. su ludia co maju horsie problemy

martinami274
3. apr 2024

Chápem ťa,ale zubár to vie pochopiť. Hlavne,aby si mala zuby v poriadku, lebo vplývajú na celé telo ak sú zlé. Ja škripem zubami už roky,a odchádzajú zuby,teraz vytrhnutý zub dolámany od toho a že nový zub 2000,- eur. Sestrička mi vraví, v pohode si rozmyslite termín a zavolajte. V duchu si vravím: moja, ja teraz tú sumu predychavam ako pri pôrode.😂takže šetrím.🤦‍♀️🙂

muchacici
3. apr 2024

Ja mám tiež také "gandžavé" zuby 😃 ale stále sa snažím starať sa o ne a pravidelne navštevujem zubára. Tam som im aj vravela, že neviem, prečo mám také hrozné zuby 😃 ale vraveli mi, že zuby mám dobré, a najdôležitejšie je, že sa o nich starám. Tiež mám povytrhávané zadné zuby, ale to nevidno. Inak mi vravia, že mám pekný úsmev, no treba za zuby stále cálovať lóve

egonsk
3. apr 2024

v akom stave ma zuby tvoj frajer? Bacile sposobujuce kazenie zubov su prenosne.

ronie338
4. apr 2024

Vidia aj horšie a omnoho. Najhoršia bola baba ktorá v 22 mala 3 zuby v dobrom stave. Nie zdravé ale jedine ktoré jej v ústach ostali. Co sa týka tehotenstva. Vápnik sa zo zubov v tehotenstve neberie preč pre bábo, to by nám aj kosti redli, tam je toho vápnika omnoho viac. Viac im škodí práve to zvracanie a keď si mamička hneď po tom umyje zuby, lebo je oslabená kyselinou štruktúra zuba a tým sa aj akoby kefkou obrusuje vrstva. Preto po nevoľnosti len vyplachnut čistou vodou a až po aspoň 20tich minútach umývať. To platí aj mimo tehu po jedle ani pití sa zuby neumyvaju. Ak to pitie nie je čistá voda bez bubliniek. Zuby opraviť postupne a používať chvíľu raz za týždeň elmex gele na noc po umytí zubov, potom už nejesť a nepiť, ono to posilní sklovinu, dostane do nej fluor ktorý spevní zuby. A ešte kazy ani paradentoza dedičné nie sú. To je mýtus rovnako ako ze deti v tehotenstve ničia zuby. Ja som po tehu s nevolnostami a mala som jeden kaz. A samozrejme je nutná pravidelná dentalna hygiena a používanie medzizubnych pomôcok. Inak práve pre nevoľnosti majú tehotne ženy nárok na 2 prehliadky u zubára počas tehu a je dobre v druhom trimestri aj hygienu absolvovať.

majka36912
4. apr 2024

Na stav zubov ma velky vplyv aj genetika, mytus to nie je. Taktiez strava, zivotny styl, PH v ustach a podobne. Ale samozrejme suhlasim s tym, ze spravna starostlivost je zaklad a da sa nou vela zachranit. Napr. sestra napriek tomu, ze je vegetarian a sladkemu sa vyhyba a zuby si cisti denne v priemere 40 minut, mala minuly rok 11 mikrokazov. Ja mam zase pravidelne problemy, ze mavam zapaly v kanalikoch, ale v mojom veku mal moj otec uz plno zubov vytrhnutych (mam 32), takze zaklopat na drevo, ze teraz uz je aj stomatologia pokrocilejsia. A moj priatel papa zvesela sladke a zuby kefkou len prebehne a za poslednych 15 rokov nepotreboval spravit ani jedinu plombu, dokonca nema ani zubny kamen a mne by mohli tusim postavit v ustach kamenolom, kolko sa ho tvori 😃
Takze myslim, ze v tom nie si sama, minimalne ja so sestrou to mame rovnako, ze aj ked sa snazime, proste tie zuby mame problemove.

daaaaaska
4. apr 2024

Ja mám 34 a po 3 deťoch zuby v podobnom stave ako ty. Keby mám zrátať koľko som za posledných 10 rokov nechala u zubára počítam to niekolkych tisícoch myslim si že tak 5000 a viac. Navonok tiež vyzerajú pekne ale ja asi ani nemám zub ktorý by nebol nikdy opravený. Nepočítam ani s tým že mi zuby dlho vydržia niektoré mám opravovane opakovane. Je pravda že doslova zeriem sladké ale ústnu hygienu dodržiavam.serem nato.dam si potom vyklapacky😂

nikaeli
4. apr 2024

Keď som mala 27 rokov, mala som 32 zubov a jednu jedinú plombu, ktorú som získala rok predtým. Dnes mám 44 a po druhom bábätku sa mi začali neskutočne kaziť - za rok aj tri zuby 😟 každý rok idem na prehliadku, na dentálku, zuby mi opravia a na ďalšej prehliadke nájde ďalšie kazy 🤷‍♀️